مرمت خانه کلانتر بسطاق در شهرستان سرایان

به گزارش مهسان بلاگ، مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان از ادامه عملیات مرمت خانه تاریخی کلانتری بسطاق اطلاع داد.

مرمت خانه کلانتر بسطاق در شهرستان سرایان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد عرب مسئول میراث فرهنگی سرایان گفت: در سال گذشته سبک سازی و بام سازی بنا در اولویت برنامه های مرمت نهاده شد و خاکبرداری و سبک سازی پشت بام به ارتفاع بیش از یک متر انجام شد و پوشش مجدد قسمت های تخریب شده و آسیب دیده، دوغاب ریزی با ملات شن و گچ در دو مرحله، استحکام بخشی سقف، مرمت دیوارهای دور تا دور بنا، شیب بندی، قوره گل و اندود کاهگل در دولایه، مرمت بادگیر بنا و استحکام بخشی دیوارها و پوشش های ضعیف از دیگر برنامه های مرمتی بود که در این بنای تاریخی ارزشمند انجام شد.

او اضافه نمود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور جلب مشارکت مردم در حفظ میراث فرهنگی نسبت به مبادله تفاهم نامه ای با مالکین بناهای تاریخی در شهرها و روستاها اقدام می کند و با اختصاص اعتبار با مشارکت مردم، بناهای تاریخی حفظ، نگهداری، مرمت و بازسازی و احیا می شوند.

او اضافه نمود: به همین دلیل سال جاری با اختصاص اعتبار 150 میلیون ریالی از محل منابع ملی، ساخت سردر ورودی بنا که به صورت کامل تخریب شده بود در دست اقدام می باشد و خاکبرداری و آواربرداری کف، مستند نگاری، پی سازی، استحکام بخشی پی و دیوارهای موجود، اجرای دیوار و پوشش سقف ورودی و بام سازی کامل و آجرفرش ورودی در حال اجرا است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان ادامه داد: خانه کلانتر در داخل بافت تاریخی روستای بسطاق به سبک چهار صفه دارای ویژگیهای معماری ایرانی منطبق بر شرایط ویژه اقلیمی منطقه است. بنا شامل سردر ورودی، ، دالان، حیاط، ایوانها، مطبخ، اطاقهای متعدد و انبار است. محور اصلی بنا در جهت شمال غربی- جنوب شرقی قرار گرفته است که از مرکز حیاط میگذرد و چهار ایوان یا چهار صفه بنا در چهار ضلع حیاط واقع شده اند. ایوانها دارای طاق جناغی بوده و پوشش آنها به صورت طاق و تویزه است.

عرب گفت: استفاده از اصول شناخته شده معماری ایرانی به منظور تطبیق با شرایط اقلیمی، فرهنگی، مذهبی، در طراحی این بنا مهمترین ویژگی این بنا است که به عنوان یک بنای مسکونی و هماهنگ با شرایط منطقه ارزش مطالعه و آنالیز کامل را دارد.

او اضافه نمود: همچنین طرح چهار صفه بنا مهمترین ویژگی این بنا است.این بنای تاریخی با شماره 29941 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 15954

به "مرمت خانه کلانتر بسطاق در شهرستان سرایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت خانه کلانتر بسطاق در شهرستان سرایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید