معرفی بازاریابی درونگرا یا ربایشی

بازاریابی در دنیای تجارت توانسته ریشه های فراوانی را بگستراند و عموما کسی که با دنیای دیجیتال مارکتینگ آشناست، بازاریابی درونگرا را نیز می شناسد.

معرفی بازاریابی درونگرا یا ربایشی

به گزارش خبرنگار ؛ بازاریابی در دنیای تجارت توانسته برای خود ریشه های فراوانی را بگستراند که هر کدام برای خود شرایط و روش عمل خاصی را دارد. یکی از انواع شیوه های بازاریابی، بازاریابی درونگرا یا ربایشی است که اگر فردی کمی با دیجیتال مارکتینگ آشنا باشد قطعا با این شیوه از بازاریابی نیز آشنا بوده و از آن استفاده نموده است.

اما امروز قصد دارد تا شما را با بیشتر آشنا نماید و به شما بگوید از کجا می توانید آغاز کنید، پس با ما همراه باشید.

تقریبا هر کسی که با دنیای دیجیتال مارکتینگ آشنایی دارد با بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای آشناست. بسیاری از مواقع، راه حل هایی مانند سئو، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی رسانه های اجتماعی و… ابزاری هستند برای بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing).

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) یعنی استفاده از بازاریابی برای جذب مشتریان احتمالی به سمت تان، بدون این که بخواهیم به مشتری برای توجه کردن و دیده شدن التماس کنیم!

و در تعریفی دیگر (از Hubspot) می خوانیم که:

فراوری محتوا و ایجاد فضایی که مخصوصا برای مخاطبان شما طراحی شده، آن هم به گونه ای که پاسخ گوی احتیاج های او باشد و او را جذب کند؛ بازاریابی درونگرا (یا بازاریابی جاذبه ای ست).

تا این جای کار توانستیم تعریفی کلی و مختصر را از این نوع بازاریابی داشته باشیم.

حال می خواهیم شما را با 3 جنبه ای که همیشه در بازاریابی درونگرا همراهتان خواهد بود آشنا کنیم:

1) آن چه به کار مشتری می آید!

 • ایجاد محتوا: محتوایی هدفمند فراوری کنیم که اصلی ترین و پایه ای ترین سوالات و احتیاج های مخاطب (مشتری بالقوه) را پاسخگو باشد.
 • نشر محتوا: تا جایی که می توانیم، این محتوا را به قدری گسترش دهیم تا در دسترس همه مخاطبان مان قرار بگیرد (هر چه بیشتر و هدفمندتر، بهتر).

2) در جای مناسب باشیم

در بازاریابی درونگرا ما از درگاه های مختلفی استفاده می کنیم. به طور مثال، شبکه های اجتماعی، موتور های جست و جو و…

به عبارت دیگر، بسته به این که مخاطب ما بیشتر از همه در کجا تردد دارد، و از کجا احتمال آمدنش به سمتمان بیشتر است؛ فعالیت های بازاریابی درون گرایمان را انجام می دهیم.

3) همه المان ها، دست به دست هم!

فراوری محتوا، نشر آن، تحلیل مخاطب و ... و غیره، همگی باید مانند اجزای یک موتور ماشین با همدیگر هماهنگ باشند و البته در یک راستا!

لازمه آن هم این است که سعی کنید تا مخاطب را در زمانی مناسب، با محتوایی مناسب رو به رو کنید.

چند مثال از بازاریابی درونگرا

موارد زیر مثال هایی از بازاریابی درونگرا هستند:

 • مخاطب شما، به دنبال یکی از سوال ها و احتیاج های خود، در یکی از شبکه های اجتماعی جستجو می نماید و به شما می رسد.
 • مخاطب شما، توسط گوگل یا سایر موتور های جستجو به دنبال یک وب سایت می شود و به سایت شما می رسد. بنابراین، معتقد است که خودش به سایت شما جذب شده، نه اینکه شما با ارسال پیغام او را وادار به بازدید از سایت خود نموده باشید.
 • یکی از دوستان شما، یک کتابچه آموزشی کوچک در مورد انواع دمنوش های گیاهی و خواص آن ها دارد. آن کتابچه را به شما می دهد و بعد از مطالعه می بینید که شرکت X. آن را منتشر نموده است. محتوا در حدی متقاعدکننده و با کیفیت است که تصمیم می گیرید و با شرکت تماس گرفته و یک بار نمونه ای از محصولاتش را بخرید.

نخستین بار چه کسی عبارت بازاریابی درونگرا را به کار برد؟

بسیاری از ما مفهوم بازاریابی درون گرا را نخستین بار از ست گادین شنیده ایم.

البته او از اصطلاح Permission Marketing یا بازاریابی با مجوز مشتری صحبت می کرد؛ اما به هر حال مفهومی که مطرح می کرد همان چیزی بود که قبل از او با اصطلاح بازاریابی درون گرا مطرح شده بود و هنوز هم با همین تعبیر مورد اشاره قرار می گیرد.

ست گادین از بازاریابی برونگرا با عنوان بازاریابی مبتنی بر وقفه (Interruption Marketing) نام می برد و تأکید داشت که کسب و کار نباید پیغام خود را با متوقف کردن ناخواسته مخاطب، هنگامی که مشغول پیگیری کار دیگری است به او برساند.

تعریف ست گادین از بازاریابی درون گرا یا جاذبه ای.

اما مهم است بدانیم که اصطلاح بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing نخستین بار در سال 2005 توسط برایان هالیگان (بنیان گذار و مدیرعامل سایت HubSpot) به کار برده شد.

او معتقد بود که بازاریابی درونگرا می تواند برای دو گروه از کسب و کار ها مناسب باشد:

 • کسب و کار های کوچک با درآمد های بزرگ
 • شرکت های دانش بنیان

البته او در نوشته ها و مصاحبه های جدیدش تأکید دارد که در فضای امروز، بازاریابی درونگرا حتی می تواند برای شرکتی که در فهرست 500 شرکت برتر فورچون است (یا می خواهد باشد) نیز مفید است و با امکاناتی که امروز وجود دارد، دیگر نباید به دو نوع کسب و کاری که او بیش از یک دهه قبل عنوان نمود، محدود شویم.

از کجا آغاز کنیم؟ بعد از آن چه کنیم؟

بسیار خب، حالا اگر ما بخواهیم از روش بازاریابی درونگرا استفاده کنیم باید از کجا آغاز کنیم؟

خبر خوب این است که می توانیم بازاریابی جاذبه ای را به 4 گام اصلی تقسیم کنیم:

 • جذب مخاطب: باید بتوانیم مخاطبانی هدفمند را به سمت خودمان جذب کنیم.
 • تبدیل مخاطب به Lead: باید بتوانیم پاسخگوی احتیاج او باشیم و به اندازه کافی جذبش کنیم.
 • تبدیل Lead به مشتری قطعی: باید بتوانیم نظر او را برای خرید کردن جلب کنیم.
 • تبدیل مشتری به هوادار: باید بتوانیم از مشتری نگهداری کنیم، به نحوی که دوباره و دوباره برای برطرف احتیاجش به ما مراجعه کند.

به زبان (خیلی!) ساده، Lead به مخاطبی می گویند که حداقل یک شماره تماس یا ایمیل از او داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "معرفی بازاریابی درونگرا یا ربایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بازاریابی درونگرا یا ربایشی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید