نوشیدنی گرم محافظی در برابر کرونا است؟

به گزارش مهسان بلاگ، شاید خیلی ها در این شرایط سخت به فنجانی قهوه، استکانی چای یا لیوانی دمنوش پناه ببرند، اما کاری که نوشیدنی گرم قطعا نمی کند محافظت در برابر کووید-19 است.

نوشیدنی گرم محافظی در برابر کرونا است؟

شیوع ویروس کرونای جدید با انتشار توصیه های مراقبتی عجیبی همراه بوده است

نوشیدنی گرم آرامش بخش است، مخصوصا در یک هوای سرد. می تواند مرهمی باشد بر اذهان پریشان، و می تواند بین افراد حس نزدیکی ایجاد کند. حتی می تواند یاری کند تا در هوای گرم احساس خنکی کنیم.

شاید خیلی ها در این شرایط سخت به فنجانی قهوه، استکانی چای یا لیوانی دمنوش پناه ببرند، اما کاری که نوشیدنی گرم قطعا نمی نماید محافظت در برابر کووید-19 است.

یکی از توصیه های پزشکی جعلی در چرخش همین است و ادعا های زیادی در این باره در شبکه های اجتماعی و پیغام رسان های شخصی دیده می گردد. حتی کار به جایی رسید که یونیسف مجبور شد با صدور اطلاعیه ای هر گونه ارتباط با انتشار مطلبی درباره خواص محافظتی نوشیدن آب داغ را رد کند.

چیزی که می تواند از شما محافظت کند رعایت فاصله اجتماعی است، نه مصرف نوشیدنی گرم

ران اکلز، متخصص بیماری های تنفسی در دانشگاه کاردیف و رئیس سابق مرکز سرماخوردگی عادی، می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد نوشیدنی های گرم می توانند از ما در برابر عفونت های ویروسی محافظت نمایند.

اکلز قبلا درباره تاثیرات ظاهری نوشیدن مایعات گرم بر علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا تحقیق نموده است. این تحقیقات نشان داد که نوشیدنی گرم شاید باعث تسکین علائم بیماری گردد، اما این اتفاق عمدتا به این خاطر است که به افزایش ترشح بزاق و مخاط در دهان و بینی منجر می گردد که التهاب را کاهش می دهند. اما او نتیجه دیگری نیز از این پژوهش گرفت: جنبه دل خوش کنک مصرف نوشیدنی های گرم هم احتمالا زیاد است.

اما ویروسی که منجر به عفونت و بیماری شده است با مصرف نوشیدنی گرم از بین نمی رود. ما می دانیم که نوشیدن مایعات یا غرغره کردن آب به هیچ عنوان نمی تواند از ما در برابر ویروس کرونای جدید محافظت کند. شما نمی توانید صرفا با نوشیدن آب ویروس را بشویید و ببرید.

درست است که این ویروس می تواند همراه با ترشحات ناشی از سرفه یا عطسه افراد مبتلا از راه دهان و بینی وارد بدن گردد، اما عمدتا سلول های مجاری تنفسی را درگیر می نماید. این ویروس برای ورود به سلول به آنزیمی احتیاج دارد که در سطح سلول های مجاری تنفسی یافت می گردد.

استنشاق این ترشحات ریز را به طرف ریه ها راهنمایی می نماید - جایی که قطعا هیچ مایعی به آن دسترسی نخواهد داشت.

دمای لازم برای نابودی ویروس کرونا چنان زیاد است که می تواند باعث جراحت شدید پوستی گردد

وقتی هم که ویروس وارد بدن می گردد، خیلی سریع راهش را به داخل سلول های میزبان باز می نماید و در آنجا وارد مرحله تکثیر می گردد. این اتفاق به این معنی است که روبیدن این ویروس منتفی است. بعضی از پژوهش ها نشان داده است که بین آلودگی اولیه سلول و بیرون ریختن ویروس و آلودگی بقیه سلول ها می تواند تا سقف 30 ساعت فاصله زمانی باشد.

همچنین، ویروسی که وارد بدن شده باشد دیگر در برابر دمای شدید مصون است. دمای بدن انسان 37 درجه سانتیگراد است که برای تکثیر و شیوع ویروس بسیار مناسب محسوب می گردد. بعید است که بتوانید دمای مجاری تنفسی خود را با سر کشیدن نوشیدنی داغ چنان افزایش دهید که باعث نابودی ویروس های ساکن در سلول ها گردد.

ویروس سارس، از اقوام نزدیک ویروس کرونای جدید، در دمای 56 درجه سانتیگراد و بالاتر کاملا نابود می گردد. البته بعضی از آزمایش ها نشان داده است که برای اطمینان کامل بهتر است دما را تا 65 درجه سانتیگراد بالا ببرید. ما فعلا اطلاعات دقیقی درباره ویروس جدید و تاثیر حرارت بر آن نداریم، اما بعید است که تفاوت چندانی با بقیه ویروس های کرونا داشته باشد.

ویروس موجود در مواد غذایی را می توان با طبخ در دمای 70 درجه سانتیگراد نابود کرد، اما چنین دمای بالایی باعث تاول زدن پوست و ایجاد جراحت می گردد.

عمل کردن به بعضی از توصیه های جعلی و نشستن طولانی مدت در آبی تا این اندازه داغ اصلا کار راحتی نیست و ضرر احتمالی آن بیشتر از سودش است. حتی اگر بتوانید برای مدت طولانی در آب داغ بشینید نیز تاثیری بر ویروسی که از قبل وارد بدنتان شده است نخواهد داشت.

دلیلش هم این است که دمای داخلی بدن انسان در هر شرایطی حدود 37 درجه سانتیگراد باقی می ماند، مگر اینکه تب داشته باشید؛ لذا احتمال اینکه خود را بسوزانید و آسیب جدی به بدن خود وارد کنید بسیار زیاد است.

افزایش دمای بدن به حتی 40 درجه سانتیگراد نیز می تواند باعث گرمازدگی شدید گردد و افزایش بیش از آن در صورت درمان نشدن می تواند به مرگ منجر گردد.

ادعا های نادرستی نیز درباره خواص مراقبتی ترکیبات موجود در چای و تاثیر آن ها بر کووید-19 مطرح شده است، اما به هیچ عنوان مبنای علمی ندارند.

در خاتمه باید بگوییم که مصرف نوشیدنی گرم شاید آرامش بخش باشد، اما بهترین راه برای مبتلا نشدن به کووید-19 شستن دست ها با آب و صابون بعد از لمس سطوح بالقوه آلوده، رعایت فاصله اجتماعی و تبعیت از آخرین توصیه های رسمی پزشکی است.

منبع: فرادید
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 11 خرداد 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 43849

به "نوشیدنی گرم محافظی در برابر کرونا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدنی گرم محافظی در برابر کرونا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید