پاسخ به ایرادژاپنی از برج میلاد، تهران واقعا به میلاد احتیاج داشت؟

به گزارش مهسان بلاگ، دنیای اقتصاد نوشت: همزمان با عملیات نصب 5 آنتن مخابراتی و مجموعه ای از گیرنده و فرستنده امواج بی سیم در راس برج میلاد، گزارشی در شبکه های اجتماعی بازنشر شده که از دو ایراد یک گروه از مهندسان ژاپنی نسبت به این سازه مرتفع حکایت می نماید. محتوای این پیغام وایبری، به نقل از ژاپنی ها می گوید: در تهران با وجود کوه ها و ارتفاعات طبیعی به بلندی 4 هزار متر در مجاورت شهر، نیازی به ساخت پرهزینه برج مخابراتی 435 متری نبود. سازنده برج میلاد اما با رد این ادعا، از پوشش مخابراتی 8/ 98 درصدی توسط دکل برج می گوید.

پاسخ به ایرادژاپنی از برج میلاد، تهران واقعا به میلاد احتیاج داشت؟

به موازات عملیات نصب 5 آنتن مخابراتی و مجموعه پرحجمی از انواع گیرنده و فرستنده امواج بیسیم روی دکل برج میلاد، طی روزهای اخیر یک پیغام بلند وبلاگی نیز در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی -از جمله تلگرام و وایبر- درباره نگاه مهندسان ژاپنی به برج میلاد بازنشر شده و پرسش های مبهم فراوانی را درباره فلسفه وجودی این سازه عظیم متوجه پایتخت نموده است.

آنطور که در متن پیغام، به نقل از یک نماینده مجلس آمده، سال 91 یک گروه از مهندسان ژاپنی در جریان بازدید از قسمت های مختلف برج میلاد، به دو معمای فنی به ترتیب درباره شفت یا همان سازه اصلی بتنی در وسط برج و همچنین کاربری مخابراتی برج برخورد می نمایند و زمانی که از مهندس راهنمای ایرانی پاسخ می خواهند، اطلاعات قانع نماینده ای دریافت نمی نمایند.

شرح کامل برداشت گروه ژاپنی از برج میلاد که همان زمان در وبلاگ آن نماینده منعکس شد، در حال حاضر در شبکه های اجتماعی بازنشر می گردد و حکایت از ایرادهایی دارد که تعدادی مهندس خارجی اولا نسبت به عدم استفاده از فضای حجیم سازه میانی برج میلاد به عنوان کاربری مسکونی یا اداری مطرح نموده اند و دوما طراحی اولیه برج میلاد با هدف نصب آنتن مخابراتی در راس آن را بی دلیل و غیرضروری عنوان می نمایند.

هر چند بعضی مسوولان سابق مدیریت شهری پایتخت، به اصل موضوع که بازدید سرزده و غیررسمی گروه ژاپنی از برج میلاد را دربرمی گیرد، تشکیک جدی وارد می نمایند، اما مطابق آنچه در متن پیغام وبلاگی روایت شده است، مهندسان کشور ژاپن بعد از ایستادن در تراس برج میلاد و مشاهده طول مسافت فوق العاده نزدیک کوه های مرتفع البرز به تهران، اعلام می نمایند: تهران با در اختیار داشتن چنین ظرفیت طبیعی، هیچ احتیاجی به احداث برج مخابراتی مرتفع نداشت و عمده شهرهای دنیا که صاحب چنین برج هایی هستند نه از روی رقابت با هم که از روی احتیاج به ایجاد نقطه مرتفع برای پوشش امواج مخابراتی، چنین سازه هایی ایجاد نموده اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، مبنای تحلیل فنی مهندسان ژاپنی درباره بی احتیاج بودن پایتخت به این برج، ارتفاع 3962 متری قله توچال در فاصله حدود 10 کیلومتری از مرکز تهران است که به گفته آنها امکان نصب دکل مخابراتی کم ارتفاع در کوه های البرز را برای این کلان شهر به وجود آورده است؛ این در حالی است که 6 برج مخابراتی بلند دنیا در شهرهایی قرار گرفته است که مناطق فلت (صاف و مسطح و فاقد ارتفاعات طبیعی در فاصله حداقل 100 کیلومتری) محسوب می شوند.

ژاپنی ها در عین حال نسبت به اینکه از شفت بتنی برج میلاد که به اندازه یک ساختمان 105 طبقه با قطر 60 متر فضا دارد و استفاده نمی گردد، متعجب شده اند.

دنیای اقتصاد با توجه به اینکه در طول این سال ها، هیچ پاسخ فنی و تجزیه و تحلیل کارشناسی نسبت به ایراد ژاپنی از برج میلاد ارائه نشده است، در این گزارش ضمن گفت وگو با سازنده برج میلاد و مسوول سابق این پروژه، درباره ابهامات موجود رمزگشایی نموده است.

آنالیز های دنیای اقتصاد نشان می دهد: 5آنتن اصلی و مجموعه گیرنده و فرستنده شامل آنتن های مخابراتی بی سیم، سیستم های جدید تلویزیونی، آنتن FM، آنتنVHF و آنتن UHF در بالاترین قسمت برج میلاد (دکل آنتن) نصب شده است که نهادها، دستگاه ها و سازمان های مختلفی همچون مخابرات، رادیو و تلویزیون، راهور ناجا، اورژانس و ... برای پوشش 8/ 98 درصد از احتیاج مخابراتی و امواج بی سیم مرتبط با فعالیت های خود، در حال استفاده از این امکانات هستند. هم اکنون اگر چه فقط از 10 درصد ظرفیت بالقوه برج میلاد در قسمت ها و کاربری های مختلف آن، استفاده می گردد اما بازگشت کامل سرمایه و هزینه احداث آن نشان از احتیاج تهران در سال 70 (زمان شروع اولین مطالعه برای ساخت برج میلاد) به چنین سازه ای دارد.

بازنشر بازدید ژاپنی ها به بهانه عرشه شیشه ای

در چند ماه گذشته یک عرشه شیشه ای در ارتفاعات بالای گنبد آسمان برج میلاد روی بدنه دکل آنتن برج تعبیه شده است که تقریبا از هر نقطه ای از شهر تهران قابل مشاهده است و از فواصل دور شبیه یک خط عمود شده بر سازه برج، رخ نمایی می نماید.

نصب این عرشه (سازه موقتی) بر فراز برج میلاد ذهن بسیاری از شهروندان پایتخت نشین را به خود جلب نموده است. داغ شدن بحث سازه جدید روی برج میلاد (که برای انجام عملیات نصب آنتن های مخابراتی نصب شده است) سبب شده تا بحث قدیمی که از سوی یکی از نمایندگان مجلس بابت عدم تناسب میان هزینه های برج میلاد و کاربری مفید آن حدود دو سال پیش مطرح شده بود، بار دیگر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بازنشر گردد.

برج میلاد و مجموعه یادمان بخشی از طرحی بسیار بزرگ تر هستند که پیش از انقلاب اسلامی طراحی شده بود. اما پیشنهاد کامل تر برای ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال 1370، مطرح شد و در انتها سال 1372، پس از دو سال انجام مطالعات جانمایی طرح، محل کنونی یعنی شمال تپه های نصر (گیشا) در غرب تهران از میان 16 نقطه پیشنهادی دیگر، برای ساخت برج انتخاب شد.

کلنگ ساخت برج میلاد در دی ماه 1376 پس از حدود 4 سال مطالعه فنی و شهرسازی در مکان فعلی برج میلاد به زمین خورد اما در آن موقع، نام یادمان -مرکز ارتباطات بین المللی تهران- برای برج مشخص شد اما بعدا در طول ساخت، به میلاد تغییر کرد. طبق آنالیز های صورت گرفته ساخت این برج 11 سال به درازا انجامید. در 8 سال نخست تنها 40 درصد از برج تکمیل شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه در دوره شهردار کنونی تهران، 60 درصد بعدی در کمتر از سه سال ساخته شد.

نهایتا برج میلاد با ارتفاع 435 متر، به عنوان بلندترین برج ایران و ششمین برج بلند مخابراتی دنیا، پس از 11 سال از مراحل احداث، در روز 16 مهر 1387؛ با شعار آسمان نزدیک است افتتاح شد.

آخرین آمار منتشر شده از هزینه تمام شده ساخت برج میلاد بیانگر آن است که تا ابتدای سال 87 مجموعه هزینه های صورت گرفته برای ساخت برج 230 میلیارد تومان برآورد شده بود که این رقم در زمان افتتاح پروژه به گفته مدیرعامل سابق برج (رحیم مطهرنژاد) به 500 میلیارد تومان رسید و حداقل 20 کاربری مختلف برای آن تعریف شد.

ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم، ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم های جدید تلویزیونی، بهینه سازی پوشش فرکانس های رادیویی و تلویزیونی، کاربری های هواشناسی و کنترل ترافیک، گسترش و بهینه سازی پوشش شبکه های بی سیم و پی جو و کاربری گردشگری مهم ترین کاربری های برج میلاد را تشکیل می دهند.

چند روز پیش بازنشر متن وبلاگی یکی از نمایندگان مجلس در فضای مجازی که به روایت گزارش بازدید تعدادی از مهندسان ژاپنی از مجموعه برج میلاد در سال 91 اختصاص دارد، باعث شد ابهاماتی درباره نبود تناسب میان هزینه های احداث این برج و کاربری آن در ذهن شهروندان به وجود بیاید.

به گفته یکی از نمایندگان مردم تهران در مجلس سه سال پیش گروهی از کارشناسان و مهندسان ژاپنی بعد از بازدید چند ساعته از برج میلاد نسبت به هدف ساخت این برج سوالات و ابهاماتی را مطرح می نمایند که از سوی مهندسان ساخت برج میلاد با پاسخ های مناسبی روبرو نشده است.

طبق آنچه این نماینده مجلس در یادداشت خود آورده مهندسان ژاپنی ابتدا نسبت به عدم استفاده مفید از shaft یا همان سازه اصلی بتنی در وسط برج میلاد برای کاربری مسکونی یا اداری ابراز تعجب نموده اند.

این گروه از مهندسان ژاپنی همچنین با مشاهده کوه های 4 هزار متری در اطراف شهر تهران عنوان می نمایند که با وجود چنین کوه هایی در فاصله 10 کیلومتری از شهر تهران برای نصب دکل های مخابراتی، احتیاجی به ساخت برج حدود 400 متری برای پوشش احتیاج مخابراتی تهران نبوده است. مهندسان ژاپنی در پاسخ به این سوال مهندسان ایران که چرا در این صورت ژاپن یا سایر کشورها به ساخت چنین برج هایی دست زده اند؟ می گویند: ساخت برج های بلندمرتبه برای استفاده مخابراتی در کشور ما و سایر کشورهایی همچون مالزی، چین، کانادا، روسیه و ... به این دلیل است که تمامی این کشورها در سرزمین های صاف و بدون کوه بلند (حداقل در نزدیکی شهرها) قرار گرفته اند و برای نصب دکل های مخابراتی به احداث برج های بلند مرتبه احتیاج دارند.

یادداشت این نماینده مجلس که با عنوان حرف حق یک مهندس ژاپنی در وبلاگ شخصی اش منتشر شده این روزها در فضای مجازی (وایبر و تلگرام) بازنشر می گردد و این سوال را ایجاد می نماید که آیا امکان پوشش دهی مخابراتی از کوه های اطراف شهر تهران بدون ساخت برج بلند و پرهزینه ای به اسم میلاد امکان پذیر بوده است؟ آیا صرف کاربری مخابراتی ساخت برج میلاد را به لحاظ مالی توجیه پذیر می نماید؟

گروه ژاپنی وجود خارجی ندارد؟

دنیای اقتصاد برای برطرف این ابهامات، صحت و درستی این اظهارات را از مجری برج میلاد و مدیر عامل سابق شرکت یادمان سازه جویا شد. رضا میرصادقی مجری طرح برج میلاد در گفت و گویی با دنیای اقتصاد با تشکیک به موضوع بازدید هیات ژاپنی از برج میلاد مطرح نمود: این موضوع برای اولین بار در سال 91 مطرح شد اما آنالیز های مختلف نشان داد شخصیت های این یادداشت وجود خارجی نداشته اند.

صادقی که طی سال های 84 تا 88 مسوولیت تکمیل 70 درصد باقی مانده از مراحل احداث برج میلاد را بر عهده داشته است، توضیح داد: مطالعات جانمایی برج میلاد بیش از دو سال طول کشید به گونه ای که در ابتدا 17 منطقه مختلف برای احداث برج کاندیدا شد و نهایتا تپه های نصر در غرب تهران به عنوان گزینه نهایی احداث برج میلاد انتخاب شد.

او با بیان اینکه اگر هم بازدید این گروه ژاپنی از برج میلاد صحت داشته باشد نمی توان بدون مطالعه چنین موضوعی را مطرح نمود، اضافه کرد: این طور نیست که برای برج میلاد یک کاربری ویژه برای پوشش های مخابراتی پیش بینی شده باشد البته در حال حاضر جانمایی دکل های مخابراتی در بالای برج میلاد به شکلی است که 8/ 98 درصد از پوشش مخابراتی شهر تهران و اطراف آن توسط این دکل تامین می گردد.

مدیر عامل سابق شرکت یادمان سازه به تعریف کاربری های مختلف برج میلاد اشاره نمود و گفت: اگر بخواهیم کاربری های مختلف این برج را وزن گذاری کنیم، نخستین موضوع ایجاد نماد برای شهر تهران در دهه اخیر است. تهران در هر دوره ای با توجه به ویژگی های خودش احتیاج به یک نماد شهری دارد، در عصر فعلی شهر تهران احتیاج به نمادی داشت که توان مهندسان ایرانی را نشان دهد.

او با اشاره به کاربری مهم دیگر این برج تاکید نمود: برای پوشش مخابراتی شهر باید محاسباتی انجام گردد که یک دکل مخابراتی توان پوشش دهی تا چه مسافتی را دارد. هم اکنون دکل مخابراتی برج میلاد بیش از 98 درصد احتیاج این حوزه را پوشش می دهد. اما تضمینی نیست که از فاصله دورتر از مکان این برج (مثلا در ارتفاعات البرز) صرفا با تنها یک دکل مخابراتی بتوان تا این حد، آنتن دهی ایجاد کرد. او ادامه داد: علاوه بر دکل مخابراتی، تعبیه و ساماندهی سیستم های بی سیم، سیستم های فرکانسی مورد احتیاج بانک ها و نیروهای انتظامی از دیگر کاربری های مهم این برج است. او با تاکید بر اینکه هم اکنون با وجود تعریف کاربری های متعدد برای برج میلاد فقط از 10 درصد ظرفیت های مختلف برج استفاده می گردد، گفت: ظرفیت های مختلفی برای برج میلاد تعریف شده است که علاوه بر نماد شهر بودن احداث آن را مقرون به صرفه می نماید.

صادقی شرح داد: در حال حاضر توجیه مالی اجرای طرح برج میلاد فراتر از پیش بینی ها بوده است، به گونه ای که هم اکنون در همین دوره کوتاه برگشت سرمایه آن رخ داده است.

نگاهی به برج های بلند دنیا

موقعیت قرارگیری بلندترین برج های مخابراتی دنیا نشان می دهد این سازه ها صرفا برای تامین احتیاج در مناطق مسطح و دور از ارتفاعات طبیعی ساخته شده اند.

برج توکیو

برخ مخابراتی و تفریحی توکیو در پارک شیبا در توکیو واقع شده است. این برج با ارتفاع 9/ 332 متر، دومین سازه بلند در ژاپن است. این برج در سال 1958 ساخته شده و در ساخت آن از برج ایفل الهام گرفته شده است. این برج در اصل به عنوان آنتنی برای پخش برنامه های تلویزیونی و رادیویی عمل می کرد، اما برنامه ژاپن برای پخش دیجیتالی برنامه های تلویزیونی دردسرساز شد زیرا این برج برای پخش امواج دیجیتالی به اندازه کافی بلند نبود، بنابراین برج بلندتری به نام توکیو اسکای تری که در حال حاضر بلندترین سازه مخابراتی دنیا است، ساخته شد. این برج در منطقه سومیدای توکیو ساخته شد و بلندترین سازه در ژاپن است. ارتفاع این برج 634 متر است که بلندترین برج مخابراتی دنیا و دومین سازه بلند دنیا پس از برج خلیفه محسوب می گردد. به دلیل آنکه توکیو شهری ساحلی است و با نزدیک ترین کوه، یعنی کوه فوجی، حدود 100 کیلومتر فاصله دارد، برای انتقال امواج مخابراتی و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی احتیاجمند سازه های بلند است. ارتفاع کوه فوجی 3776 متر است. این کوه بلندترین کوه ژاپن است.

برج کانتون (برج گوانجو)

این برج که 600 متر ارتفاع دارد یک برج چندمنظوره است و در شهر گوانجو چین واقع است. شهر گوآنگ ژو در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین واقع است. برج کانتون در 29 دسامبر 2010 و برای بازی های آسیایی گوآنگ ژو افتتاح شد. قبل از ساخته شدن برج توکیواسکای تری، برج کانتون بلندترین برج دنیا به شمار می رفت. اکنون این برج سومین برج بلند دنیا و پنجمین سازه بلند دنیا محسوب می گردد. نزدیک ترین کوه به این شهر ده ها کیلومتر فاصله دارد و ارتفاع آن تنها 382 متر است.

برج کوالالامپور

این برج با ارتفاع 421 متر در کوالالامپور پایتخت مالزی واقع است. این برج در سال 1995 به عنوان برج مخابراتی ساخته شد. در طبقات بالای این برج یک رستوران گردان وجود دارد. این برج به عنوان یک رصدخانه نجوم اسلامی نیز به کار می رود و هلال ماه های عربی به ویژه رمضان از آن رصد می گردد. شهر کوالالامپور نیز از شهرهای ساحلی است و در امتداد ساحل غربی شبه جزیره مالزی قرار گرفته است.

برج اورینتال پرل

این برج یک برج تلویزیونی است که در ناحیه پودونگ شانگهای و در کناره رودخانه هانگ پو قرار گرفته است. این برج با ارتفاع 468 متر در سال 1994 افتتاح شد. این برج دارای رستورانی گردان در ارتفاع 267 متری است. این برج همچنین دارای مراکز خرید است و یک هتل 20 اتاقه نیز دارد.

برج اوستانکینو

این برج یک برج رادیو- تلویزیونی است که در مسکو واقع است. ارتفاع این برج 1/ 540 متر است. این برج بلندترین سازه اروپا و هشتمین سازه بلند دنیا به شمار می رود. ساخت این برج در سال 1963 شروع شد و در سال 1967 به انتها رسید. شهر مسکو در کنار رودخانه مسکو واقع است. بلندترین قسمت مسکو تپه گنجشک ها است که در سمت راست رودخانه مسکو واقع شده است. مرتفع ترین نقطه این تپه 85 متر بالاتر از سطح دریاست.

anti6.ir: آخرین خبر | اخبار و مقالات روز دنیا را اینجا بخوانید

aradbld.ir: مجله آراد | مجله تفریحی، سرگرمی و مسافرتی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 17855

به "پاسخ به ایرادژاپنی از برج میلاد، تهران واقعا به میلاد احتیاج داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به ایرادژاپنی از برج میلاد، تهران واقعا به میلاد احتیاج داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید