پدیده های طبیعی که با عقل جور درنمی آیند!

به گزارش مهسان بلاگ، روزنامه خراسان: همه ما حداقل یک بار در عمرمان رعد و برق را دیده ایم، اما به احتمال زیاد، نمی دانیم که توفان ها می توانند چهره های متفاوتی از رعد و برق را خلق نمایند و به نمایش بگذارند و یکی از دیدنی ترین و اسرارآمیزترین رعد و برق های جهان، اسپرتی سرخ یا همان چتر دریایی قرمز رنگی است که به تازگی در آسمان تگزاس دیده شده است. شاید باور نکنید، اما عکاس برای ثبت این تصویر خارق العاده، فقط یک دهم ثانیه فرصت داشته است.

پدیده های طبیعی که با عقل جور درنمی آیند!

این عکس که در شبکه های اجتماعی هم بازنشر زیادی داشته، توسط استفان هومل در رصدخانه مک دونالد گرفته شده و بسیار نادر است، زیرا به آسمان تاریک و عاری از آلودگی نوری نیاز است تا عکاس بتواند آن را شکار کند. با این حال، طبیعت پر از شگفتی است. برخی از آن ها هنوز غیرقابل شرح و واقعا عجیب هستند. بیشتر آن ها نه تنها شرح علمی روشن دارند بلکه واقعا شگفت انگیز هستند. در پفراینده امروز زندگی سلام، تصاویر و شرحاتی از عجیب ترین و زیباترین پدیده های طبیعی را خواهید خواند که هر فردی این شانس را ندارد تا از نزدیک، آن ها را ببیند.

اسرارآمیزترین رعد و برق دنیا

چه پدیده ای؟

اسپرتی سرخ

کجا دیده شده؟

آمریکا

رعد و برق ها می توانند تصاویر چشمگیری را در آسمان به خصوص در شب ها فراوری نمایند، اما به طور قطع، یکی از دیدنی ترین و اسرارآمیزترین آن ها، اسپرتی سرخ است. زمین و جو آن، هر روز بستر تبادل هزاران تن ولتاژ برق است. بر اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسته ساکن به وجود می آید که نسبت به زمین دارای بارالکتریکی منفی است و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتا نزدیک به سطح زمین باشد، رعد و برق فراوری می گردد.

درخشش های مختصر از نوری که به دلیل این اتفاق خلق می گردد در بیشتر اوقات در کسری از ثانیه رخ می دهد و اصلا توسط چشم عادی دیده نمی گردد یا حداقل فرصتی برای دیدن آن، دست نمی دهد. این تصویر خاص که می بینید، توسط استفن هومل متخصص آسمان تاریک در رصدخانه مک دونالد در بالای کوه لاک در غرب تگزاس ثبت شده که فقط یک دهم ثانیه برای دریافت آن فرصت داشته است. آن چه هومل در این عکس شکار نموده، یک چتر دریایی است که بالاتر از آن توفان سهمگینی قرار گرفته است که در حال شکل دریافت بوده و دردسرساز هم شده است.

اتصال زمین به آسمان!

چه پدیده ای؟

ستون های نوری

کجا دیده شده؟

نیمکره شمالی زمین

آیا می توانید تصور کنید که ستون هایی از زمین تا آسمان جلوی چشمان تان به موازات هم برپا شده باشند؟ بروز چنین پدیده ای امکان پذیر است و به آن ستون های نوری می گویند که یک پدیده نوری اتمسفری است. این نوار های نور عمودی به دلیل انعکاس نور طبیعی یا مصنوعی در ذرات بی شمار کریستال های یخی ایجاد می شوند که نسبتا نزدیک به زمین قرار دارند. این پدیده در همه جای دنیا تحت شرایط مناسب امکان ظهور دارد.

ستون های نوری یکی از پدیده های آسمانی هستند که تا به حال شرح دقیق و قابل قبولی برای شکل گیری آن ها ارائه نشده، اما منابع علمی علت ایجاد آن را، بازتاب نور از منابع متفاوت آسمانی و بازتاب آن توسط ذرات یخ شناور در آسمان در هوای بسیار سرد می دانند. این پدیده را در دسته دیگر عجایب آسمانی مانند ستون های خورشیدی، خورشید کاذب و هاله های ماه قرار می دهند. به طور کلی زمستان سرد و برفی که طی سال نیمکره شمالی زمین را دربرمی گیرد، فرصتی استثنایی برای مشاهده چنین پدیده های جوی برای علاقه مندان به وجود می آورد.

قیف ترسناک هوایی

چه پدیده ای؟

توفان سوپرسل

کجا دیده شده؟

آرژانتین، اروگوئه و جنوب برزیل

سوپرسل که در واقع ابر توفانی همراه با آذرخش است، جزو پدیده هایی است که در برخی مناطق قاره آمریکا دیده شده است. سوپرسل ها در واقع شدیدترین نوع توفان آذرخش هستند و گفته می گردد برخی از گزارش های قدیمی درباره دیدن یوفو ها در واقع اشاره به سوپرسل ها داشته است. این توفان های شدید همراه با آذرخش، در جایی تشکیل می شوند که هوای ابری خشک با هوای استوایی گرم و مرطوب روبرو گردد.

این باد، با آمدن توفان آغاز به چرخیدن می نماید و یک قیف تشکیل می دهد. هوا در قیف سریع تر می چرخد و یک ناحیه بسیار کم فشار ایجاد می نماید که هوا و اشیای بیشتری را به درون خود می کشد. در صورتی که میزان رطوبت توفان موسمی کاهش یابد، گرمای سطح هوا، انرژی آن را می گیرد. اگر رطوبت موجود در توفان موسمی کاهش نیابد، ابر دوار به سمت زمین کشیده می گردد و ممکن است به گردباد بزرگی تبدیل گردد.

خوشه های آویزان شده از آسمان

چه پدیده ای؟

ابر های ماماتوس

کجا دیده شده؟

در همه جای دنیا به خصوص آمریکا

این مورد هم یکی دیگر از پدیده های زیبای طبیعت است که همیشه با رعد و برق شدید همراه بوده و اغلب از یک توفان سخت و سنگین خبر می دهد. ابر های ماماتوس عبارت است از مجموعه هایی از ابر های خوشه ای و انبوه که به یکدیگر متصل شده اند و مانند پنبه زده شده و درهم فرورفته به نظر می رسند.

قطر هر یک از بخش های تشکیل دهنده خوشه، حدود سه کیلومتر و طول آن پنج کیلومتر است. اگر طبقات هوای میانی و بالای جو مرطوب و طبقات پایینی آن خشک باشند، بر اثر جابه جایی سریع آن ها و ترکیب شدن شان با تراکم آب های موجود در جو، ابر های شگفت انگیز ماماتوس شکل می گیرند، یعنی درجه حرارت و رطوبت از عوامل اصلی شکل گیری این ابر ها هستند. این ابر ها معمولا از یخ تشکیل شده اند و ماندگاری آن ها 10 تا 15 دقیقه در آسمان است و گاه به ساعت ها هم می رسد و پس از آن کم کم متلاشی می شوند.

وحشتناک و به رنگ قرمز

چه پدیده ای؟

رنگین کمان قرمز

کجا دیده شده؟

همه جای دنیا تحت شرایط مناسب

اسم رنگین کمان که می آید همه ما تصویری از طیف مختلف رنگی را تصور می کنیم که به ترتیب ردیف شده اند. اما در موارد نادری، همه طیف ها تشکیل نمی شوند و فقط رنگ های طیف سرخ دیده می شوند. این پدیده که به رنگین کمان قرمز یا تکین کمان معروف است یک پدیده نوری و هواشناسی است که در صورت وجود شرایط مناسب قابل شکل گیری است.

رنگین کمان قرمز هم مثل دیگر رنگین کمان ها با انعکاس نور در قطرات آب ایجاد می گردد، اما باید نور خورشید بسیار نزدیک به افق باشد. از آن جا که این پدیده در شرایط نوری کم ایجاد می گردد، می تواند بسیار تماشایی باشد. این نوع رنگین کمان برخی اوقات در موقع طلوع یا غروب خورشید اتفاق می افتد زمانی که نور هایی با طول موج کوتاه تر، مانند رنگ آبی، بنفش و سبز پراکنده و از طیف های مرئی حذف می شوند و تنها نور های با طول موج بلند (سرخ) دیده می شوند.

عروس های دریایی منجمد شده

چه پدیده ای؟

حباب های متان یخ زده

کجا دیده شده؟

کانادا

دریاچه آبراهام در کانادا، دریاچه ای زیبا و دیدنی است که گویا صد ها عروس دریایی در زیر آب یخ زده آن به خواب زمستانی رفته اند. این حباب های کوچک و بزرگ، حاوی گاز متان هستند. مبدأ آن ها کف رودخانه است که در نتیجه مصرف شدن برگ ها، گیاهان و جسد حیوانات مرده توسط باکتری ها، فراوری شده اند.

در فصول گرم سال این حباب ها از اعماق آب به سطح می آیند و وارد هوا می شوند، اما در فصل زمستان و در سرمای منفی 30 درجه سانتی گراد، حباب ها خودشان را به سطح آب می رسانند، اما در برخورد با سطح یخ زده دریاچه حبس می شوند و به خواب زمستانی می فرایند. با گرم شدن هوا، یخ دریاچه هم کم کم آب می گردد و حباب های متان نیز آزاد می شوند. قدرت گاز متان حبس شده، 20 برابر قدرت گاز Co فشرده شده است، یعنی روی دریاچه ای از نارنجک قدم می زنید. اگر روی یخ را بشکنید تا یکی از حباب ها آزاد گردد و همزمان آن را با یک فندک مشتعل کنید، به سرعت آتش می گیرد.

شبح سرگردان در آسمان

چه پدیده ای؟

تعیین نیست

کجا دیده شده؟

زامبیا

مردم شهر کیتوی زامبیا در روز های پایانی سال 2016 با دیدن شبح سرگردان شبیه به ارواح خبیثه فیلم های هری پاتر در آسمان و بر فراز یک فروشگاه، شوکه شدند. همان زمان، دیلی میل گزارش داد که پس از رویت این شبح سرگردان برخی از مردم در مقابلش سر تبزرگ فرود آورده و برخی نیز پا به فرار گذاشته اند! این شبح بر فراز فروشگاه موکوبا در شهر کیتوی در زامبیا دیده شده و حدود 30 دقیقه در آسمان به همان شکل باقی مانده بود. هیچ وقت به درستی روشن نشد که چرا این تصویر در آسمان دیده شده و آیا این شبح از ترکیب ابر های آسمانی بوده یا شیء خارجی در آسمان در حال پرواز بوده و چنین تصویری به جا گذاشته است؟

شهر فضایی برای موجودات فضایی

چه پدیده ای؟

شاید یکی از پروژه های ناسا

کجا دیده شده؟

چین

سال 2015 میلادی، ویدئویی در رسانه های چین منتشر شد که شهری فضایی را بر فراز یکی از شهر های چین نشان می داد. این شهر شناور در میان آسمان ابری و بر فراز شهر یویانگ در چین مشاهده شد و شباهت زیادی به شهر هایی که در فیلم های تخیلی نمایش داده می شوند، داشت. آن موقع گفته شد که این دومین مرتبه است که این رویداد (مشاهده شهر شناور موجودات فضایی) طی 10 سال گذشته در چین اتفاق افتاده است.

در سال 2009 هم جسمی وهم آور متشکل از مجموعه ای از ساختمان های بلند در شهر جیانگشی چین رویت شده و سر و صدای زیادی به پا نموده بود. بسیاری از مردم چین، شهر شناور در آسمان این کشور را به موجودات فضایی نسبت دادند، این در حالی است که نظریه پردازان مدعی شده بودند که این شهر شناور بخشی از پروژه پرتو آبی ناساست که هیچ وقت تایید یا تکذیب نشد.

شعله های آبی بر فراز کوه

چه پدیده ای؟

آتش آبی

کجا دیده شده؟

اندونزی

از آزمایش های علوم تجربی دوره تحصیل حتما یادتان هست که گوگرد باعث ایجاد رنگ آبی در شعله آتش می گردد. حالا فکر کنید همین پدیده امکان دارد در مقیاس بسیار بزرگ در دهانه یک آتشفشان هم اتفاق بیفتد. آتشفشان ایجن در شرق اندونزی تنها جایی از دنیا است که پدیده آتش آبی به شکل بزرگ و باشکوهی قابل مشاهده است. این پدیده به علت احتراق گاز های گوگردی که از شکاف های آتشفشان خارج می شوند اتفاق می افتد.

برخلاف آن چه در اولین فکر به ذهن انسان خطور می نماید، این آبی های درخشان ماگما نیستند. در واقع نور های آبی حاصل احتراق گاز های سولفور هستند که تحت دمای 600 درجه سانتیگراد با هوای آزاد برخورد می نمایند و آتش می گیرند. آتشی که ارتفاع شعله های آن به پنج متر می رسد. مقداری از گاز های خارج شده تبدیل به سولفور مایع می شوند. این مایع در حالی که به سمت پایین جاری می گردد به سوختن خود ادامه می دهد.

وبمستر وبلاگ: وبمستر وبلاگ | مجموعه از ترفندها، ابزارها و پکیج های آموزشی برای وبمسترها

منبع: برترین ها
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 62221

به "پدیده های طبیعی که با عقل جور درنمی آیند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده های طبیعی که با عقل جور درنمی آیند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید