پرواز پیروز اولین خودروی پرنده

به گزارش مهسان بلاگ، پیش تر قرار بود این خودرو را در المپیک 2020 ببینیم که با به تعویق افتادن این المپیک برنامه رونمایی شرکت هم تغییر کرد. انتظار می رود این خودرو تا سال 2023 به صورت یک وسیله نقلیه که قادر به حمل دو نفر است به صورت تجاری مورد بهره برداری قرار گیرد.

پرواز پیروز اولین خودروی پرنده

با آماده شدن خودروی پرنده شرکت تویوتا حالا به نظر می رسد یکی از آرزو ها و رویا های صنعت حمل و نقل برآورده شده است. هرچند پیشرفت های صنعتی و تکنولوژی حالا تصویر واقعی از رویای خودروی پرنده را تا اندازه ای تغییر داده و ماشین های پرنده لزوما تعریفی با آنچه دو دهه قبل از آن تصور می کردیم ندارند.

امروزه از چند جهت صنعتی برای تولید ماشین های پرنده تلاش هایی اجرا شده، از سوی صنایع هوایی، شرکت های تکنولوژی (با تولید پهپاد) و شرکت های خودروسازی.

تویوتا از طریق استارت آپ تحت تملکش SkyDrive از چند سال قبل وعده حضور در این عرصه را داده بود و حالا این شرکت ویدئویی یک پرواز آزمایشی از این خودرو منتشر کرده است. اگر همه چیز با موفقیت پیش برود می توان انتظار داشت نخستین خودروی پرنده تویوتا از دل همین استارت آپ به بازار عرضه گردد.

نام این خودرو فعلا SD-03 است که پرواز آزمایشی آن در محوطه این شرکت اجرا شده است. این خودرو بر خلاف انتظار خودران نیست (چیزی که حداقل در پهپاد های امروز به عنوان یک ویژگی اصلی می بینیم)، اما این خودروی پرنده تویوتا را می توان کوچک ترین VTOL الکتریکی (پرنده ای که می تواند به صورت عمودی نشست و برخاست کند) به حساب آورد.

این خودروی پرنده دارای هشت موتور پروازی است که امنیت آن را حتی در صورت خراب شدن یکی از موتور ها تضمین می کند. مدت زمان زیادی است که اسکای درایو تویوتا روی این خودرو کار می کند و شرکت امیدوار است که بتواند مجوز پرواز آن را برای پرواز آزمایشی در شهر تا انتهای سال 2020 دریافت کند.

این دقیقا مطابق با زمان بندی ژاپنی ها برای رونمایی از تاکسی های هوایی است. این خودروی پرنده با مشارکت شرکت Cartivator Resources طراحی و ساخته می گردد، یک شرکت تکنولوژیک کوچک که تویوتا تنها به منظور توسعه این پروژه در آن 400 هزار دلار سرمایه گذاری کرده است. اولین پرواز آزمایشی این خودرو در نزدیکی مرکز اصلی این شرکت، در یک زمین مدرسه ای در ژاپن توسط شرکت تویوتا اجرا شده است.

در سال 1396 شمسی نخستین آزمایش ها برای ساخت این خودرو را شاهد بودیم که به دلیل عدم حفظ تعادل تست های موفقیت آمیزی به نظر نمی آمد. اما حالا SD-03 یک محصول کاملا متفاوت است که به نظر می رسد تا حد زیادی به یک خودروی پروازی مطمئن نزدیک شده است.

در سال 2017 برنامه تویوتا این بود که طی دو سال این خودرو را به پرواز آزمایشی برساند تا در المپیک 2020 کاملا آماده باشد. حالا و با به تاخیر افتادن المپیک ژاپن برنامه مرحله بعدی در توسعه پروژه خودروی پرنده این شرکت، بررسی دوباره طراحی این خودرو خواهد بود و اگر همه چیز طبق پیش بینی ها پیش برود، این خودرو باید بتواند در سال 2019 همراه با یک خلبان/ راننده به پرواز در بیاید تا هنگام آغاز بازی های المپیک 2020 کاملا آماده باشد.

پیش تر قرار بود این خودرو را در المپیک 2020 ببینیم که با به تعویق افتادن این المپیک برنامه رونمایی شرکت هم تغییر کرد. انتظار می رود این خودرو تا سال 2023 به صورت یک وسیله نقلیه که قادر به حمل دو نفر است به صورت تجاری مورد بهره برداری قرار گیرد.

خودروی پرنده از آغاز تا امروز

نخستین تلاش ها برای ساخت یک خودروی پرنده به نخستین سال های توسعه خودرو باز می گردد. در 1926 هنری فورد پروژه ساخت نخستین خودروی پرنده به اسم sky flivver را کلید زد، اما پروژه دو سال بعد به علت سقوط خودرو و کشته شدن خلبان (راننده) متوقف شد.

خودروی پرنده فورد در واقع یک خودروی پرنده نبود، ولی توجه زیادی در رسانه ها و مطبوعات به خود جلب کرد. از زمان فورد تا به امروز تلاش ها برای ساخت وسیله نقلیه پرنده تا به امروز ادامه داشته است. در سال 2017 به جز اسکای درایو چند شرکت دیگر نیز تلاش هایی را برای ساخت خودروی پرنده آغاز کردند.

از جمله این پرنده ها می توان به Kitty Hawk Flyer ساخت شرکت Kitty Hawk اشاره کرد که توسط لری پیج یکی از بنیان گذاران گوگل پشتیبانی می گردد. Volocopter نام رقیب دیگر این عرصه است که در سال 2019 با موفقیت در فرودگاه هلسینکی تست شد. چینی ها هم با خودروی پرنده EHang 216 در این عرصه تست های موفقی را پشت سر گذاشته اند.

اوبر بزرگ ترین سرویس تاکسی اینترنتی جهان هم علاوه بر تست های گسترده ای که روی خودرو های خودران انجام می دهد شرکتی به نام Karem Aircraft را تحت پشتیبانی دارد که روی پروژه تاکسی های هوایی کار می کند.

زیرساخت ها و آینده خودرو های پرنده

هرچند توسعه خودرو های پرنده طی چند دهه به رشد غیر قابل باوری رسیده، اما همچنان زیرساخت های لازم -اعم از قوانین و کریدور های هوایی- برای رفت و آمد آن ها وجود ندارد. به نظر می رسد فعلا با تجاری سازی این خودرو ها فاصله زیادی داریم.

تا قبل از رسیدن به عصر خودرو های پرنده موضوع خودرو های خودران احتمالا زودتر وارد بخش تجاری خواهدشد و شاید پیشرفت ها در زمینه خودرو های خودران راستا توسعه خودرو های پرنده و مهم ترین چالش آن ها یعنی امنیت رفت و آمد آن ها را هم حل نماید.

با توجه به اینکه اساسا پرواز خودرو ها نیاز به چک شدن فاکتور های بسیار بیشتری نسبت به حرکت آن ها روی زمین دارد به نظر می رسد توسعه این خودرو ها از راستا رشد تکنولوژی خودران سریع تر انجام گیرد.

حتی در صورت آماده بودن محصول کامل موضوعات کلیدی دیگری در این زمینه وجود دارد مثلا تعلیم و آموزش رانندگان (خلبانی)، شرایط آب و هوایی، کمبود دید، ایجاد کریدور های پروازی امن، ساخت محل های مناسب نشست و برخاست و … مواردی هستند که روی فراگیری سریع این خودرو ها بسیار تاثیرگذار خواهند بود هرچند به نظر می رسد توسعه هوش مصنوعی تا اندازه زیادی پاسخ های لازم به این پرسش ها را در خود خواهد داشت.

هنری فورد سال ها بعد از شکست پروژه خودروی هوایی اش گفت: این حرف من را به خاطر بسپارید که خودروی پرنده ترکیبی از هواپیما و ماشین روزی خواهد آمد. به نظر می رسد امروز بیش از پیش به آرزوی فورد نزدیک شده ایم.

منبع: فرادید
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 60044

به "پرواز پیروز اولین خودروی پرنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز پیروز اولین خودروی پرنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید