پیشکسوتان و برترین های سینمای مستند تقدیر شدند

به گزارش مهسان بلاگ، نخستین شب کارگردانان سینمای مستند با تقدیر از چهره ها و برترین های این بخش برگزار گردید.

پیشکسوتان و برترین های سینمای مستند تقدیر شدند

به گزارش خبرنگار ، نخستین شب کارگردانان سینمای مستند با حضور منوچهر شاهسواری، محمد تهامی نژاد، محمدرضا اصلانی، مصطفی آل احمد، خسرو دهقان، مسعود جعفری جوزانی و جمعی دیگر از سینما گران برگزار گردید.

محسن استاد علی نخستین سخنران مراسم بود که طی ایراد سخنانی گفت: به پاس یک عمر تلاش بی چشمداشت، احترام به صندلی کارگردان در سینمای مستند، خلق آثاری ماندگار و ... شش ماه پیش تصمیم گرفتیم که این شب را برگزار کنیم. انجمن ها با احترام به اعضایشان معنا می گیرند و مسروریم در حد خودمان قدم رو به جلو برداشتیم و این کار را انجام دادیم.

او اضافه کرد: امشب به احترام کارگردانان مستند برپا شده است، مسروریم که به نام دو فرد بزرگ گره خورده و امیدواریم ادامه داشته باشد.

در ادامه نوبت به بزرگداشت ابراهیم مختاری رسید و کلیپی پخش شد که موضوع آن معرفی این کارگردان و نویسنده بود.

فیلم های این کارگردان بدون تعجیل و با یک فاصله معقول به سوژه ها می پردازد در نتیجه فیلمی بسیار گرم می گردد و به سبک مشاهده گری رسیده است.

روبرت صافاریان در سخنانش گفت: ما باید تجربه های خود را جمع بندی نموده ودر قالب کتاب ارائه دهیم، مختاری این کار را انجام داده و می توان گفت تنها تئوریسین سینمای مستند ماست.

در ادامه مهدی قربان پور طی ایرادسخنانی اظهار کرد: امیدوارم امشب شب خوبی برای سینمای ایران و سینمای مستند باشد. مختاری مرا با مستند اجاره نشینی به سینمای مستند علاقه مند کرد. او مرد اخلاق واتفاقات خوب است. وجه اشتراک من با مختاری در همشهری بودن است و می توان گفت شهر بابل شهر سینمای مستند است، چنانچه مستندسازان زیاد و معروفی از این شهر معرفی شده اند.

ابراهیم مختاری پس از دریافت لوح تقدیر و هدیه خود گفت: این شب برای من معنای دیگری هم دارد که به نوعی می توان گفت کنار استاد تهامی نژاد قرار گفتن همکاری دو انجمن مستند سازی هم است

در ادامه نوبت به بزرگداشت محمد تهامی نژاد رسید. بیزار گیتی و محمدرضا اصلانی روی صحنه آمدند.

اصلانی گفت: الان خانواده بزرگی هستیم که باید مواظب آن باشیم و آبش را گل آلود نکنیم. سینما برآیند همه هنر ها و اندیشه های بشری است و آن هایی که فیلم می سازند بخصوص در بخش مستند، باید دنیا بینی داشته باشند. از این جهت که شاهد ثبت این صنف در خانه سینما هستم نیز به شدت مسرور هستم.

او اضافه کرد: تهامی نژاد شیوه و تحقیق ویژه ای را در سینمای ایران بخصوص در بخش مستند بوجود آورد و قدم به قدم در تخصصش پیش رفت. او از نوجوانی راه مستقیم در خوداگاه یا ناخوداگاه برای خود ساخت که صادقانه بود و دائم خودش را تصحیح و نقد می نماید و با عشق کارهایش را انجام داد.

اصلانی ادامه داد: مسرورم که در این خانواده چنین چهره هایی نافذ هستند و می توانیم به آن ها ارج بنهیم.

در ادامه تهامی نژاد گفت: امشب از چند جهت ارزشمند است، اول اینکه زبان خاص خودش، نشان از منش برگزارکنندگان و دارای تعریفی زمان مند و منحصر به فرد است.

ادامه مراسم به بخش اهدای جوایز رسید که در ابتدا تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه به شیرین برق نورد برای فیلم کوتاه پنهان اهدا شد.

تندیس بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند به سید مهدی موسوی برزوکی برای مستند همه نیمه من داده شد؛

در نهایت تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند به مهدی باقری برای مستند در جستجوی خانه خورشید اهدا شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 12577

به "پیشکسوتان و برترین های سینمای مستند تقدیر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشکسوتان و برترین های سینمای مستند تقدیر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید