کرونا تحول دیجیتالی دولت را تسریع کرد

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت توسعه فناوری اطلاعات و تکمیل هرچه سریع تر دولت الکترونیک، اضافه کرد: اگرچه کرونا باعث اختلال در بخشی از فعالیت های کشور گشت و قسمت هایی نیز آسیب های جدی دید، اما در حوزه فناوری اطلاعات باعث شد تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد.

کرونا تحول دیجیتالی دولت را تسریع کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: وزرا و رؤسای دستگاه های اجرایی مسئول تحقق کامل دولت الکترونیکی هستند و شورای اجرایی نیز هنگام بروز اختلافات نظر، باید ایجاد هماهنگی و برطرف تعارض کند.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت توسعه فناوری اطلاعات و تکمیل هرچه سریع تر دولت الکترونیک، اضافه کرد: اگرچه کرونا باعث اختلال در بخشی از فعالیت های کشور گشت و قسمت هایی نیز آسیب های جدی دید، اما در حوزه فناوری اطلاعات باعث شد تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد.

روحانی با برشمردن اهمیت نقش دولت الکترونیکی و تحول دیجیتال در شفافیت، بهره وری و رضایت مندی مردم، اظهار کرد: با تحول دیجیتال در آستانه تحقق مشارکت کامل مردم در حکمرانی هستیم و دستگاه های اجرایی باید داده های خود را آزاد نمایند تا امکان نقد مردم از دولت بیشتر فراهم گردد.

او با تأکید بر اینکه حرف مردم را بشنویم باید خود را در معرض نقد مردم قرار دهیم و داده ها و اطلاعات دولت باید در اختیار مردم قرار گیرد، گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات در دولت تدبیر و امید اجرایی شده و امروز نیز شاهدیم که با دسترسی مردم به این اطلاعات راه بسیاری از تخلفات بسته شده است. البته این کافی نیست و باید در آزادسازی داده و اطلاعات کوشش گسترده ای تا امکان نظارت جمعی مردم بر فرآیند های دولت میسر گردد.

رئیس جمهور پرداخت 20 میلیون وام کرونا تنها با یک درخواست پیامکی را حاصل تعامل چند دستگاه اجرایی دانست و گفت: در واقع به جای حرکت دادن مردم بین ادارات داده های دیجیتالی حرکت داده شد هم کار مردم ساده تر شد و هم در زمان و هزینه صرفه جویی شد.

روحانی اضافه کرد: همانند همین اتفاق در سهام عدالت رخ داد و تحقق یکی از دست آوردهای دولت در آزاد شدن سهام و امکان خریدوفروش آن کاملاً الکترونیکی فراهم شد. امروز حتی برای ثبت نام و مشارکت در رونق ملی بازار سهام نیازی به خارج شدن از خانه نیست بیش از 1.5 میلیون نفر احراز هویت برخط شده اند و در کنار آن امکان دسترسی مردم به بازار سهام و دیدن دارایی های خودشان تسهیل شد.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: با همکاری سازمان بورس با وزارت ارتباطات و بانک مرکزی واریز الکترونیکی سود سهام و برگزاری مجامع بورسی با امکان مشارکت مردم در نظام تصمیم گیری شرکت ها به طور کامل اجرایی گردد.

روحانی ایجاد و توسعه زیرساخت جلسات ویدیو کنفرانس در دستگاه های اجرایی و کسب وکارها بر بستر شبکه ملی اطلاعات را اقدام مهمی برشمرد که با پیوند دادن آن به بخش آموزش کشور در کنار الزامات فاصله اجتماعی موجب ایجاد تحولی در شیوه سنتی آموزش شده و محدودیت های فیزیکی نظام آموزش کشور با دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال برطرف می گردد.

رئیس جمهور اضافه کرد: روز گذشته اتفاق خوبی در نظام مالی کشور رخداد و برای اولین بار در کشور اوراق بهادار خزانه سفته و تمبر مالیاتی آن به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه به بانک برای تعهد وام کرونای کسب وکارها راه اندازی شد و این موضوع مهمی است که سند دیجیتالی هم ارز سند فیزیکی قابلیت استفاده و کاربری در نظام مالی پیدا کند. هم شفافیت ایجاد می نماید و هم امکان جعل را از بین می برد.

روحانی با اشاره به اجرایی شدن امکان وثیقه گذاری سهام عدالت، گفت: امروز مردم می توانند با وثیقه گذاری آن کارت اعتباری بانک ها را اخذ نمایند. این ها همه تحول دیجیتالی است که در دولت تدبیر وامید شتاب گرفته است. اما دو حوزه مهم مالیاتی و سلامت نیز اتفاقات خوبی افتاده است، اما باید این اتفاقات شتاب بیشتری بگیرد و شفافیت و کیفیت خدمات دیجیتالی دولت ارتقا پیدا کند.

رئیس جمهور فراهم شدن امکان پرداخت مالیات بر نقل وانتقال املاک مسکونی به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه به ادارات دارایی را اقدامی مثبت برشمرد و اضافه کرد: این اولین گام در راستا خدمات کاملاً الکترونیکی مالیاتی است. انواع دیگر مالیات نیز باید کاملاً الکترونیکی گردد و مردم را برای اخذ مالیات آزار ندهیم و منصفانه از ایشان مالیات بگیریم.

روحانی، تمدید الکترونیکی دفترچه های بیمه و صدور 23 میلیون نسخه الکترونیکی در ایام کرونا را گامی مهم در حذف کاربری دفترچه بیمه دانست و گفت: همپوشانی بیمه ها تا حد مطلوبی برطرف شده است، ولی این حد کفایت نمی نماید. مردم تنها با همان کارت هوشمند ملی یا شماره ملی باید خدمت سلامت خود را دریافت نمایند و وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان تأمین اجتماعی باید راستا نسخه الکترونیکی را با سرعت بیشتر اجرایی نمایند.

در این جلسه موضوعاتی همچون ارائه خدمات الکترونیکی انتظامی، نظام مند شدن مراجعات قرائت کنتور های گاز برق و آب تکمیل پایگاه نشانی مکان محور کد پستی (GNAf) و تصحیح و به روزرسانی کد پستی و نشانی مکان محور قبوض آب برق و گاز، حذف مراجعات غیرضروری به شعب و کارگزاری های تأمین اجتماعی و حذف مکاتبات کاغذی با ارائه خدمات کاملاً الکترونیکی غیرحضوری به بیمه شدگان و کارفرمایان از قبیل درخواست های بیمه بیکاری، مفاصا حساب، سابقه بیمه و ...، ساماندهی فرآیند های ثبت نام آزمون های سراسری و ورود به نظام آموزش عالی، حذف کاغذ در بعضی مستندات نظام بانکی، استقرار نسخه الکترونیکی و کاهش کاربری دفترچه درمان برای تسهیل خدمت رسانی به مردم و سرعت بخشی به پرداخت مطالبات پزشکان از بیمه ها و تجمیع درگاه های سازمان های بیمه گر و سهولت کاری برای خدمت دهنگان نظام سلامت در راستای توسعه و تکمیل دولت الکترونیکی به تصویب رسید.

4129/

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 62139

به "کرونا تحول دیجیتالی دولت را تسریع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا تحول دیجیتالی دولت را تسریع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید