رشد اقتصاد دیجیتالی با حمایت از بخش خصوصی امکانپذیر است

به گزارش مهسان بلاگ، مجمع دنیای اقتصاد در تازه ترین گزارش خود برگرفته از نمایه نوآوری دنیای 2020 (GII 2020) که به آنالیز کشورهای دنیا از منظر نوآوری پرداخته، نشان می دهد ایران در هفت شاخص کلی و از بین 131 کشور دنیا، رتبه 67 دنیای را در اقتصاد دیجیتال دارد.

رشد اقتصاد دیجیتالی با حمایت از بخش خصوصی امکانپذیر است

در تقسیم بندی منطقه ای این مجمع نیز، کشور ما در فهرست کشورهای منطقه آسیای مرکزی و جنوبی پس از هند و بالاتر از قزاقستان در رده دومین کشور نوآور منطقه قرار گرفته و اینکه بر خلاف رکود دیگر بخش های مالی کشور، اقتصاد دیجیتال سال جاری توانسته با رشد خود، سهمی 6.5 درصدی از فراوری ناخالص داخلی(GDP) را به خود اختصاص دهد. کسب صندلی کنونی و رشد فراوری ناخالص ملی را با کارشناسان حوزه فاوا درمیان گذاشتیم تا ببینیم علت به دست آوردن این رتبه و سهم 6.5 درصدی از فراوری ناخالص ملی در اقتصاد دیجیتال چیست؟ و برای بهبود رتبه کشورمان در اقتصاد دیجیتال در منطقه و جهان و داشتن سهم بیشتر این بخش از اقتصاد در فراوری ناخالص ملی چه باید کرد.

بخش خصوصی عامل رشد

حسین اسلامی کارشناس فاوا معتقد است در چند سال اخیر بخصوص بعد از تحریم ها مجموعه شرکت های بسیار خوبی به همت متخصصان اقتصاد دیجیتال و بخش خصوصی در حوزه ICT بخصوص در حوزه های پرداخت، بانکداری و... شکل گرفتند و باعث شدند تا اقتصاد دیجیتال در فراوریناخالص ملی کشور سهم داشته باشد.

اسلامی : با تمام کارهای انجام شده، رتبه 67 جهانی برای ما رتبه خوبی نیست و نسبت به قبل پسرفت داشته ایم و اگر در دسته بندی منطقه ای آسیای مرکزی و جنوبی هم رتبه دوم را به دست آوردیم به دلیل آموزش دانشگاهی، مالکیت فکری، پتنت های (ثبت اختراع) اورجینال، فراوری دانش، فراوری محصولات فناورانه، تحقیق و پژوهش و... بوده است.

وی با بیان اینکه برای رشد و رسیدن به صندلی مناسب تر در آسیا و جهان بهتر است شرایط را برای فعالیت بخش خصوصی حوزه ICT بهتر از قبل فراهم کنیم، اضافه نمود: اقتصاد ما متأسفانه متأثر از دولت و حاکمیت است و بخش خصوصی برای فعالیت خود به همراهی دولت و حاکمیت احتیاج دارد و باید تا جایی که می تواند داده ها را آزاد نموده و اجازه دهد بخش خصوصی از آنها استفاده کند و در این راستا باید مجموعه های عمومی با بخش خصوصی همراهی و همکاری نمایند.

این کارشناس در ادامه گفت: هم اکنون باید روی نیروهایی که تا به حال در خانه ها هستند تمرکز کرد، چرا که به مدد اینترنت، می توانند دورکاری نمایند از سوی دیگر باید صادرات خدمات فنی و مهندسی حوزه ICT را توسعه دهیم و متخصصان و نیروی انسانی با دانشی که وجود دارد می توانند در این راستا یاری نماینده باشند.

اسلامی اعتقاد دارد باید موانعی هم که هنوز پیش روی پیشرفت اقتصاد دیجیتال مانند بیمه و مالیات وجود دارد را نیز برطرف نمایند.

وی اضافه نمود: باید رفتارها متناسب با حوزه اقتصاد دیجیتال باشد و دولت به ورود بعضی از شرکت های فناوری به بورس بیشتر یاری کند. باید از نیروی انسانی متخصص حفاظت کرد و آنها را در داخل به کار گرفت و مهمتر اینکه باید باور مدیران به اینکه دیگر فناوری لوکس نیست را تغییر داد تا اقتصاد دیجیتال ما بتواند در آسیا و جهان رشد کند. فرامرز رستگار رئیس سندیکای صنعت مخابرات هم اعتقاد دارد فعالیت های خوبی که در داخل کشور در حوزه نرم افزارها و خدمات انجام شده، موجب شده تا اقتصاد دیجیتالی در کشور رشد کند. رستگار به ایران گفت: تحریم تأثیر بسیار کمی در کند شدن رشد اقتصاد دیجیتالی در کشور داشته و آنچه باعث شده در 10 ماه گذشته اقتصاد دیجیتالی در کشور رشد کند، شیوع بیماری کرونا است.

وی اضافه نمود: شیوع کرونا تغییرات اساسی را در سبک کار و زندگی ایرانی ها به وجود آورده و بسیاری از کسب و کارهای سنتی هم در این شرایط به سمت استفاده از بستر اینترنت روی آوردند از سوی دیگر دورکاری بر بستر اینترنت بسیار گسترده و فراگیر شد و اینکه مکانیزه تر شدن فعالیت های بانکی و مالی از دیگر نمونه هایی است که در این شرایط اتفاق افتاده است.

این کارشناس اعتقاد دارد در سایر بخش های مالی کشور نیز رکود حاکم بود از این رو اقتصاد دیجیتال توانست سهم فراوری ناخالص ملی را درکشور افزایش داده و به سطح 5،6درصد از فراوری ناخالص ملی برساند.

یک قانونگذاری سریع

عباس آشتیانی رئیس کمیسیون رمز ارز و بلاک چین سازمان نصر نیز معتقد است که در سال های اخیر در کشور شاهد اتفاق های خوبی در حوزه کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال بودیم؛ از یک طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات دیدگاه های خوب خود را در این حوزه عملیاتی کردند و از سوی دیگر بخش خصوصی در کسب و کارهای اینترنتی مانند فروشگاه ها و تاکسی های اینترنتی و... سرمایه گذاری های خوبی انجام داد از این رو شاهد رشد فراوری ناخالص ملی در بخش اقتصاد دیجیتال هستیم. آشتیانی گفت: فراوری محصولات و خدمات در حوزه فناوری و نوآوری دیجیتالی به سرمایه گذاری کمتری نسبت به بخش فیزیکی و سنتی احتیاج دارند. بخش خصوصی با پتانسیل نسل جوان کشور توانسته در عرصه اقتصاد دیجیتال فعالیت نموده و خود را به ظهور برساند. با اینکه رشد و پیشرفت در اقتصاد دیجیتال سریع است اما این بخش خصوصی بوده که با به روز بودن توانسته نقش پررنگتری را در رشد فراوری ناخالص ملی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال ایفا نماید.

این فعال حوزه بلاک چین اعتقاد دارد سهم فراوریات صنعتی و معدنی و... در سال های اخیر به دلیل تحریم و فشارهای حداکثری دچار افت شده و کارخانه های بسیاری تعطیل شدند اما بخش دیجیتالی توانست در این شرایط به کار خود ادامه دهد و از آسیب ها دور بماند و نقش زیادی در افزایش سهم فراوری ناخالص ملی داشته باشد.

آشتیانی در ادامه گفت: برای اینکه کشورمان رتبه و صندلی بهتری در بین کشورهای منطقه و جهان به دست بیاورد و بتواند بیش از این در فراوری ناخالص ملی نقش داشته باشد، دولت باید از حوزه فناوری و اقتصاد دیجیتال به صورت تمام قد حمایت کند. بخش خصوصی به راحتی و به سرعت نکات مثبت را برای فعالیت بر بستر اینترنت پیدا نموده و آغاز به کار می نماید ولی متأسفانه مسائل قانونی و ناامنی سرمایه گذاری در فضای کسب و کار، باعث توقف یا کند شدن فعالیت در این حوزه اقتصاد دیجیتال شده است.

وی اضافه نمود: مهم ترین حمایتی که دولت می تواند از بخش خصوصی حوزه دیجیتالی برای رشد و ارتقای رتبه در منطقه و جهان و افزایش سهم فراوری ناخالص ملی از اقتصاد دیجیتالی داشته باشد، قانونگذاری سریع و نظارت است. همچنین تغییرات در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز باید سریع صورت گیرد. این فعال معتقد است نباید رگولاتوری و نظارت بر حوزه اقتصاد دیجیتالی را با قانون های موجود که مناسب اقتصاد سنتی است، انجام داد بنابراین بهتر است برای سرعت بخشیدن به فعالیت بخش خصوصی در قوانین موجود بازنگری ها صورت بگیرد، چراکه اقتصاد دیجیتال بسیار پویا بوده و تغییرات در آن به سرعت صورت می گیرد بنابراین احتیاج به قانونگذاری سریع نیز دارد. آشتیانی با اشاره به اینکه بهتر است رویکرد چارچوب محور را جایگزین مجوزمحور کنیم، گفت: اگر اجازه دهیم یک فناوری نوینی که وارد کشور می گردد در یک محیط کنترل شده به کار خود بپردازد و رشد یابد و به موازات آن قانونگذاری صورت بگیرد، شاهد رشد بهترکسب و کارهای اقتصاد دیجیتال خواهیم بود و به دنبال آن فراوری ناخالص ملی نیز در این عرصه رشد خواهد نمود.

توجه به کسب و کار دانش بنیان

علیرضا هاشمی گلپایگانی استاد دانشگاه امیرکبیر نیز اعتقاد دارد در رشد اقتصاد دیجیتالی بخش خصوصی عمده ترین سهم را داراست و در این راستا می توان به نقش خرده فروشی الکترونیکی، راه اندازی حمل ونقل عمومی اینترنتی و فراگیری استفاده از آن اشاره نمود.

گلپایگانی: گسترش زیرساختی مانند خدمات میزبانی وب، شبکه و... که خود زیرساخت خدمات دیگری مانند خرده فروشی، حمل ونقل اینترنتی و.... است، خود عامل دیگری در رشد اقتصاد دیجیتالی و فراوریناخالص ملی است. البته به این موضوع ها به کارگیری فراگیر شبکه های اجتماعی از سوی بسیاری از مردم که بخش زیادی از فروش خدمات ارتباطی را در بردارد، نیز باید اضافه نمود. وی اضافه نمود: کشور ما جمعیت بالایی نسبت به دیگر کشورهای منطقه دارد و حضور بیشتر مردم و استفاده آنها از رسانه های اجتماعی برای انجام فعالیت های مالی و کسب درآمد خود عاملی برای رشد اقتصاد دیجیتالی است و می تواند رتبه کشور ما را بهبود بخشد.

این استاد دانشگاه رشد ایران در دسته بندی منطقه ای از سوی مجمع جهانی اقتصاد را ناشی از ارائه خدمات الکترونیکی پایه (بخصوص خدمات ارتباطی) نیز بیان کرد و گفت: هر چند در لایه های این حوزه ضعف هایی وجود دارد اما ارائه خدمات الکترونیکی مانند میزبانی ها، دیتاسنترها و خدمات ارتباطی در سطوح مختلف سازماندهی شده باعث شد کارایی ارائه خدمات در کشور بالاتر رود و بر بستر خدمات پایه، فعالیت های مالی دیجیتال شکل بگیرد.

گلپایگانی گفت: کسب وکارهای دانش بنیان هم می تواند سهم قابل توجهی را داشته باشند هرچند در این حوزه هم شاهد معضلاتی مانند بازاریابی و جوان بودن این کسب و کارها هستیم ولی آنها می توانند سکوی پرتاب کشور برای ارتقای بیشتر اقتصاد دیجیتالی کشور در آینده باشند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 70379

به "رشد اقتصاد دیجیتالی با حمایت از بخش خصوصی امکانپذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد اقتصاد دیجیتالی با حمایت از بخش خصوصی امکانپذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید