کرونا سبب کم خونی نمی شود

به گزارش مهسان بلاگ، فوق تخصص خون و آنکولوژی با بیان اینکه تا به امروز تحقیقاتی مبنی بر اینکه ابتلا به کرونا باعث ایجاد کم خونی می شود، منتشر نشده است، گفت: صرفا بیمارانی که در طول بیماری دچار افزایش شدید پیشروی ویروس یا باکتری در خون می شوند به صورت حاد ممکن است دچار افت هموگلوبین شوند.

کرونا سبب کم خونی نمی شود

به گزارش مهسان بلاگ از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سید امیر شیخ الاسلامی اظهارداشت: اگر افرادی که کم خونی شدید دارند به کرونا مبتلا شوند و در سیر درمان خود، عوارض گوارشی و خونریزی های گوارشی نیز پیدا کنند، با افت هموگولوبین روبرو خواهند شد و ممکن است مسائل جدی تری در این افراد ایجاد شود.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه تاکید کرد: افرادی که از فقر آهن شدید خون رنج می برند باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند چرا که در صورت ابتلا به کرونا فرایند درمان در این بیماران کندتر از سایرین خواهد بود.

شدت بیماری در گروه خونی A نسبت به سایرین بیشتر است

وی با یادآوری این که شدت بیماری کرونا در گروه خونی A نسبت به سایرین بیشتر و در گروه خونی O شدت بیماری ضعیف تر است، گفت: گروه های خونی A نباید نسبت به این موضوع دچار نگرانی شوند چرا که مطالعات، مطالعات اولیه است ولی افرادی که این گروه خونی را دارند باید بیشتر از سایرین از سلامتی خود مراقبت کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که تزریق خون برای مبتلایان به کرونا منعی ندارد، به اهداکنندگان خون یادآور شد: اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد و افراد می توانند به راحتی و با رعایت پروتوکل های بهداشتی خون اهدا کنند.

وی تاکید کرد: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این فرایند را ادامه دهند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی در بخش دیگری از این گفت و گو نیز درباره افرادی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند نیز گفت: باوجود این که برخی افراد به دلیل تروما، بیماری خونی و سایر بیماریها طحال برداری شده اند ولی مطالعات و یا تجربیاتی مبنی بر افزایش عفونت های ویروسی دراین افراد دیده نشده است. وی اضافه نمود: با توجه به این که ریسک برخی از عفونت های باکتریال ممکن است در این افراد بالاتر از افراد معمول جامعه باشد و عفونت های ویروسی می تواند زمینه ساز عفونت های باکتریال باشد به این افراد توصیه می شود مراقبت ها بهداشتی و پیشگیرانه را در بالاترین سطح انجام دهند.

کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود

وی با تاکید بر این که اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد، گفت: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد، بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این فرایند را ادامه دهند.

وی با یادآوری این که کرونا ویروس خانواده گسترده ای دارد که سرماخوردگی های معمولی نیز در این دسته می گنجند، گفت: گروهی از کرونا ویروس ها که منشا حیوانی دارند، در دو دهه اخیر مسائل جدی را برای بشر فراهم کرده اند، که ویروس سارس، مرس و ویروس کووید 19 از همین خانواده اند.

استادیار بیمارستان امام حسین(ع) اضافه نمود: نتیجه آزمایشات گروهی از مبتلایان به کرونا گواه اختلال در گلبولهای سفید است، در این اختلالات درصدی از افراد دچار افزایش و مابقی دچار کاهش گلبول سفید می شوند.

افت پلاکت فاکتور منفی کننده درمان

شیخ الاسلامی گروه های که دچار کاهش تعداد گلبول های سفید می شوند، غالبا در گروه بیماران لنفوپنیا قرار دارند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی ادامه داد: فرایند بررسی بیماران نشان می دهد شرایط کلی پیشرفت بیماری کووید 19 در افرادی که در ابتدای درمان و یا با پیشرفت بیماری دچاره افت گلبول سفید می شوند، حادتر از سایرین است.

شیخ الاسلامی با بیان این که ممکن است برخی بیماران با ابتلابه کرونا در پلاکت های خونی نیز دچار مشکل شوند، گفت: در این بیماران معمولا افت پلاکت به صورت اولیه ایجاد نمی شود، مگر این که سیر بیماری حاد و پیشرفته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افت پلاکت در بیماران مبتلا به کووید 19 را به عنوان فاکتوری منفی کننده مطرح نمود و توضیح داد: مبتلایان به لنفوپنیا که دچار ویروس کرونا شده اند، نیاز به مراقبت های درمانی و پزشکی ویژه تری دارند.

مبتلایان به تالاسمی ماژور توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه: مبتلایان به تالاسمی ها خصوصا تالاسمی ماژور در گروه افراد با ریسک ابتلای بالا به کرونا قرار دارند و باید بیش از پیش مراقب حفظ سلامتی خود باشند.

شیخ الاسلامی در ادامه درباره مبتلایان به آنمی ها نیز گفت: با توجه به این که این بیماری در نوار شمالی و جنوبی کشور شایعتر از سایر نقاط است ممکن است این افراد در ادامه ابتلا به کرونا دچار سندرم های حاد قفسه سینه شوند و به دلیل این که گلبولهای قرمز فرمت و حالت طبیعی خود را از دست داده اند این افراد نیز در گروه افراد با ریسک بالای ابتلا قرار می گیرند.

وی در ادامه به افرادی که درصد هموگلوبین بالایی دارند نیز توصیه کرد در روزهای سخت کرونایی بیشتر توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی درباره گروه بزرگی از بیمارانی است که دچار بدخیمی های خونی هستند نیز توضیح داد: افرادی که سه ماهه اول شیمی درمانی را می گذرانند به دلیل این که عوارض مستقیم داروهای شیمی درمانی بر مغز و استخوان است و این موضوع کارکردهای پلاکت ها را دچار اختلال می کند، باید با شدت و وسواس از سلامت خود در برابر کرونا محافظت کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین گفت: مبتلایان به بدخیمی های خونی نیز به دلیل اشکال عملکردی، ممکن است سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین داشته باشند بنابراین این افراد باید مراقبت ها و توصیه های بهداشتی را بیش از سایرین مورد توجه داشته قرار دهند.

شیخ الاسلامی با بیان این که مراقبت های مربوط به سیستم درمانی در بیمارستان امام حسین(ع) با نظارت های خاص و ویژه ای انجام می شود، گفت: بخش شیمی درمانی و ورودی این بخش ها از سایر بخش های بیمارستان تفکیک شده و بیماران می توانند با آسودگی خاطر از خدمات شیمی درمانی استفاده کنند.

وی در ادامه به افرادی که تحت کموتراپی قرار دارند توصیه کرد که از ضدعفونی کننده هایی با زمینه وایتکس و مواد سفید کننده استفاده نکنند چرا که ممکن است این افراد را دچار مسائل و مخاطرات بیشتر ریوی کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 7 تیر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 47189

به "کرونا سبب کم خونی نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا سبب کم خونی نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید