کشف سیاره جدیدی شبیه به زمین به وسیله ناسا

به گزارش مهسان بلاگ، یک سیاره عجیب و غریب که اخیرا کشف شده دانشمندان را در شکار زندگی فرازمینی هیجان زده نموده است. محققان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و دانشگاه نیومکزیکو کشف سیاره فراخورشیدی TOI-1231 b را که در حال چرخش دور یک ستاره کوتوله M است و به اسم کوتوله قرمز هم شناخته می گردد، تایید کردند.

کشف سیاره جدیدی شبیه به زمین به وسیله ناسا

دانشمندان قادر به مشخص کردن آن ستاره و مقدار گیری شعاع و جرم TOI-1231 b بودند. سپس این داده ها، اطلاعات لازم برای محاسبه تراکم و فرضیه اینکه جو از آن ساخته شده است را به آن ها داد. این سیاره، یک بدن معتدل با مقدار میانه زیر نپتون با یک مدار 24 روزه دارد و هشت برابر در مقایسه با زمین به خورشید نزدیکتر است، اما درجه حرارت آن شبیه به سیاره زمین است، زیرا کوتوله قرمز قدرت کمتری دارد.

جو آن تقریباً 330 کلوین یا 140 درجه فارنهایت است و باعث می گردد TOI-1231b یکی از جالبترین و کوچکترین سیارات فراخورشیدی باشد که برای مطالعات جو هنوز کشف نشده است. ممکن است ابر هایی با ارتفاع زیاد در جَوش و احتمالاً شواهدی از آب در آن وجود داشته باشد.

جنیفر برت ، دانشمند ناسا JPL ، استادیار گروه فیزیک و نجوم UNM ، دیانا دراگومیر ، گفت: مشاهدات آینده از این سیاره نو به ما اجازه می دهد تا مشخص کنیم که ابرهای آب در اطراف این دنیا های معتدل چقدر نادر هستند. البته مطالعه بیشتر برای درک دقیق نحوه تشکیل آن لازم است.

دراگومیر ادامه داد: تراکم کم TOI 1231b نشان می دهد که بیش از آنکه یک سیاره سنگی باشد ، به وسیله جو قابل توجهی احاطه شده است. اما ترکیب و مقدار این جو ناشناخته است! TOI1231b می تواند دارای جو عظیم هیدروژن یا هیدروژن هلیم یا جو بخار آب متراکم تری باشد.

برت گفت: یکی از مجذوب کننده ترین نتایج دو دهه اخیر علم سیاره فراخورشیدی این است که تا به امروز هیچ یک از سیستم های نو سیاره ای که کشف نموده ایم چیزی شبیه منظومه شمسی خودمان نیستند.

یک قدم به کشف سیاره ای شبیه به زمین نزدیک شده ایم

او در ادامه گفت: آنها پر از سیارات در مقدار زمین و نپتون در مدارهای بسیار کوتاه تر از عطارد هستند، بنابراین ما هیچ نمونه محلی برای مقایسه آنها نداریم. این سیاره نو که کشف کردیم هنوز عجیب است، اما اینکه به سیاره های همسایه ما شباهت دارد یک قدم رو به جلو برای شناخت دنیا هستی است. در مقایسه با بیشتر سیاره های عبوری که تا به امروز کشف شده اند و اغلب دارای دمای سوزان در صدها یا هزاران درجه هستند ، TOI-1231 b به طور مثبتی سرد است.

تحقیقات دانشمندان با اسم TOI-1231 b: یک سیاره معتدل ، به مقدار نپتون در حال عبور از کوتوله M3 نزدیک NLTT 24399 ، در شماره آینده مجله نجوم منتشر خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران

تورهای دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: گردشبان
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 91347

به "کشف سیاره جدیدی شبیه به زمین به وسیله ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره جدیدی شبیه به زمین به وسیله ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید