کیش در خاموشی فرو می رود

به گزارش مهسان بلاگ، طی یکی 2 هفته گذشته برق بعضی از مناطق کیش به طور مکرر قطع شده و این موضوع همچنان ادامه دارد.

کیش در خاموشی فرو می رود

در مواقعی این قطعی برق حدود 30 ساعت ادامه داشت و در ساعت های اولیه حدود 80 درصد از جزیره در خاموشی فرو رفت. بازارها و مراکز اقامتی از ژنراتورهای اضطراری خود استفاده کردند و خانواده ها ساعت های سختی را گذراندند. به گزارش خبرنگاران، از آن جا که مردم در جزیره کیش به علت افت فشار آب از تانکر و پمپ برقی استفاده می نمایند در صورت قطعی برق، قطعی آب نیز مشکل ساکنان جزیره را دوچندان می نماید.

یکی از کیشوندان در این باره گفت: قطعی برق در این منطقه غیرقابل تحمل است. من در زمان خاموشی برای فرار از گرما همراه خانواده به بازار آمدم تا از هوای خنک این جا استفاده کنم. وی ادامه داد: همه وسایل برقی به علت قطعی و نوسان برق آسیب دیده اند، هزینه های آب و برق در کیش چندین برابر سرزمین اصلی است اما در برق رسانی این همه ضعف و کم کاری دیده می گردد.

  • حفاری های غیرمجاز

یدالله سلطانی، مدیرعامل شرکت آب و برق کیش، علت این خاموشی و قطعی برق را حفاری های غیرمجاز خاطرنشان کرد و گفت: حفاری های غیرمجاز 4 واحد نیروگاهی را از شبکه خارج نموده است اما همکاران ما در حال کوشش برای وصل مجدد برق هستند. هرچند حفاری و قطعی برق در کیش حادثه ای تازه نیست و مردم کیش، مقصر اصلی را شرکت آب و برق و سازمان منطقه آزاد کیش می دانند که بر روند فعالیت پیمانکاران خود نظارت نمی نمایند، بعضی ساکنان کیش بر این باورند که حفاری کانال و خواباندن سیم های برق را به پیمانکاران می دهند اما بر فعالیت آن ها نظارت نمی نمایند؛ پیمانکاران نیز برای کاهش هزینه ها و سرعت بخشی به کار، کابل های برق را در مسیرهای دیگری می خوابانند و پس از مدتی صاحبان زمین های اطراف در حفاری های خود به کابل های برق برخورد می نمایند و این کابل ها قطع می شوند و خاموشی اتفاق می افتد.

  • فرسودگی تجهیزات و احتمال خاموشی

با قطعی گسترده برق در کیش، ستاد بحران سازمان منطقه آزاد کیش جلسه اضطراری تشکیل داد تا این موضوع را آنالیز کند. هرچند شرکت آب و برق کیش علت قطعی برق را حفاری های غیرمجاز خاطرنشان کرد، معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش در این جلسه علت قطعی برق را خراب شدن یکی از قطعات کلیدی نیروگاه مطرح کرد و گفت: قطعی برق به علت خرابی قطعات بوده و برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی به نیروگاه جدید و تجهیزات پیشرفته احتیاج داریم تا در چنین مواقعی برای رفع مشکل اقدام کنیم.

مصطفی خانزادی اضافه نمود: فرآیند خرید و انتقال این قطعات به کیش حدود 18 ماه زمان می برد و بر این اساس به احتمال زیاد در تابستان آینده شاهد قطعی گسترده برق در جزیره خواهیم بود. وی با اشاره به مسائل مردم در پی قطعی برق، بیان نمود: قطعی های مکرر برق نشان داد دستگاه های نیروگاه کاملاً فرسوده است و برای رفع مشکل قطعی برق و تجهیز نیروگاه به بیش از هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری احتیاج است که این مبلغ در توان سازمان منطقه آزاد کیش نیست.

  • رایزنی با مسئولان

خانزادی با اشاره به دعوت از تیم کارشناسی تخصصی برای رفع مسائل برق و نیروگاه کیش ادامه داد: غلامحسین مظفری، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در حال رایزنی با دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، و دکتر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، برای رفع مسائل در حوزه زیرساخت های کیش است. خانزادی با گلایه از واگذاری شرکت آب و برق کیش به افراد فاقد صلاحیت آن را اقدامی بی فایده توصیف کرد و اضافه نمود: شبکه برق و نیروگاه متعلق به حاکمیت است و نباید واگذار می شد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی بخش خصوصی برای ساخت یک نیروگاه 100 مگاواتی برق در جزیره کیش گفت: در صورت عدم سرمایه گذاری در زمینه فراوری برق، سال آینده با مسائل خاموشی برق روبرو خواهیم بود. معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به این که کیش از مناطق حساس، مهم، استراتژیک و در حال توسعه کشور است، گفت: رشد و پیشرفت این منطقه منوط به رعایت استانداردها و اصول فنی در ساخت و سازها و جلوگیری از فعالیت افراد فاقد صلاحیت در ساخت وساز است.

  • اتصال برق کیش به شبکه سراسری

خانزادی با بیان این که طرح های عمرانی بدون کارشناسی اصولی در دوره مدیریت های گذشته، مسائل عدیده ای در کیش ایجاد نموده است به ساخت غیراصولی و بی کیفیت مخزن آب بزرگ کیش اشاره و اظهار کرد: 90 درصد برنامه های عمرانی و زیرساختی در کیش غیراستاندارد است و موضوع نگهداری غیراصولی از این زیرساخت ها به مسائل دامن زده است.

به اعتقاد مردم ساکن در جزیره کیش با اتصال کیش به شبکه برق سراسری، مشکل قطعی های برق کیش، برای همواره رفع می گردد. معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که منتظر اعلام نتیجه برای انتقال برق از سرزمین اصلی به جزیره کیش هستیم، گفت: پروژه انتقال برق از سرزمین اصلی از موارد لازم است که کارشناسان در حال آنالیز آن هستند و برای تحقق این امر، احتیاج به 6هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری است.

  • احتیاج جزیره به 440 مگاوات برق

در جزیره کیش 2 نیروگاه برق وجود دارد که در نیروگاه شماره یک، حدود 180 مگاوات و در نیروگاه شماره 2 حدود 50 مگاوات برق فراوری می گردد اما بر اساس گفته معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش، این جزیره بر اساس طرح جامع، حدود 440 مگاوات برق احتیاج دارد. شرکت آب و برق کیش یک شرکت خصوصی است که 2 سهامدار عمده دارد؛ 49 درصد سهام شرکت آب و برق کیش از سازمان منطقه آزاد کیش است و 51 درصد آن متعلق به شرکت دیگری است. سازمان منطقه آزاد کیش سال هاست کوشش می نماید سهام خود را به 51 درصد افزایش دهد تا در فرآیند تصمیم گیری ها مؤثر باشد و بتواند مسائل آب و برق کیش را رفع کند.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 22351

به "کیش در خاموشی فرو می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیش در خاموشی فرو می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید