گزارش، تاثیر اخراج چهره های مهم از حزب حاکم ترکیه

به گزارش مهسان بلاگ، اخراج احمد داوداوغلو٬ نمونه ای از مواضع رادیکال و رفتارهای نمادین اردوغان و حزب عدالت و توسعه برای حفظ وضعیت موجود و مقابله با مخالفین داخل حزب است.

گزارش، تاثیر اخراج چهره های مهم از حزب حاکم ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ دیشب شورای مرکزی حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان رهبر این حزب٬ نشست مفصلی به مدت 4 ساعت و 40 دقیقه برگزار کرد و در این نشست٬ موضوعاتی مورد آنالیز نهاده شد که شاید مهم ترین آن رسیدگی به وضعیت مخالفین داخلی حزب بود. مخالفینی که معتقدند حزب حاکم ترکیه در شرایط مطلوب و ایده آلی نیست و باید به سمت اصلاحات برود. اما اردوغان و اتاق فکر حزب با این نقدها به شدت مقابله می نماید.

بر اساس بیانیه کوتاهی که از سوی حزب حاکم ترکیه منتشر شده٬ اعضای شورای مرکزی مدیریت حزب در نشست دیشب با اجماع آراء٬خواهان آن شدند که اسامی داوداوغلو و سه نماینده سابق٬ برای تکمیل فرایند اخراج قطع٬ در اختیار کمیته دیسیپلین داخلی آکپارتی گذاشته گردد.

احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه اسبق٬ نخست وزیر اسبق و رهبر سابق حزب عدالت و توسعه و نماینده سابق قونیه٬ همراه با آیهان صفر اوستون٬ سلجوق اُزداغ و عبدالله باشجی٬ چهار فردی هستند که در خصوص اخراج آنان تصمیم گیری شد. این شورا همچنین ندیم یااقتصادی رئیس سابق شاخه آنکارای حزب و سلیم تمورجی رئیس سابق شاخه استانبول را مستحق اخراج قطعی دانسته است.

پیغام اردوغان در قونیه

عبدالقادر سلوی از روزنامه نگاران نزدیک به اردوغان که چندین سال در ینی شفق ارگان فکری آکپارتی قلم می زد و حالا در روزنامه حریت می نویسد٬ بر این باور است که اردوغان با سخنرانی تند خود در قونیه زادگاه داوداوغلو نشان داد که به دنبال اخراج اوست.

سلوی همچنین به این موضوع اشاره نموده که تحولات سیاسی جدیدی در حزب عدالت و توسعه در راه است. او در این مورد نوشته است: قبلا گفته بودم که اردوغان در پاییز امسال٬ تغییرات چندانی نخواهد داد. اما حالا اطلاعات دیگری دارم و می دانم که اردوغان در روزهای تعطیلات و استراحت بعد از عید قربان٬ با تعدادی از دوستان نزدیک و مشاورین امین خود دیدار نموده و دو نسخه برای ایجاد تغییرات مدنظر دارد: 1. تغییر معاونین خود در آکپارتی و تغییر 4 تا 6 وزیر در کابینه. 2. انجام تغییرات بنیادین در حزب و ایجاد یک هیجان اجتماعی بزرگ. راستش را بخواهید فعلا کسی نمی داند اردوغان کدامیک از این دو گزینه را ترجیح خواهد داد. علاوه بر سلوی٬ بسیاری دیگر از تحلیل گران موافق و مخالف اردوغان بر این باورند که یکی از مهم ترین مسائل و دغدغه های اردوغان در دست زدن به اصلاحات حزبی٬ در نظر دریافت دو مساله مهم است: اول٬ مقابله با گل٬ داوداوغلو٬ باباجان و افراد نزدیک به آنها. دوم٬ دشواری تصمیم گیری در خصوص برات آلبایراک داماد ارشد اردوغان که پست وزارت اقتصادی و دارایی را در اختیار دارد و اقدامات او محل نقدها فراوان است.

مانیفستی برای اعمال اصلاحات در حزب ما

احمد داوداوغلو که سابقا از او به عنوان مغز متفکر تصمیمات استراتژیک آکپارتی و معمار سیاست خارجی ترکیه نام برده می شد٬ چند ماه پیش یک مانیفیست طولانی 15 صفحه ای نوشت و در آن٬ نقدها فراوانی را متوجه اردوغان و حزب عدالت و توسعه کرد.

داوداوغلو در آن متن٬ در حوزه هایی همچون دموکراسی٬ آزادی بیان٬ حقوق شهروندی٬ کوشش و فعالیت حزبی به جای تملق و رانت خواری و نواقص نظام ریاستی عنوان کرد. اما در سراسر این متن٬ بیش از 25 بار از عبارت حزب ما استفاده کرد و نشان داد که خود را از آکپارتی جدا نمی داند. او امیدوار بود که اردوغان به مانیفیست انتقادی اش توجهی نشان دهد و بعضی نقدها را بپذیرد. اما اردوغان و یاران او در برابر این نامه سکوت اختیار کردند.

رفته رفته دامنه اختلافات داوداوغلو٬ اردوغان و آکپارتی گسترده تر شد و او برای جمع آوری نیرو و تاسیس یک حزب جدید٬ راهی بسیاری از استان های ترکیه شده و سخنرانی کرد. اردوغان نیز داوداوغلو٬ گل٬ باباجان و داوداوغلو را خائن دانسته و اظهار داشت: در دفاتر و آرشیوهای حزبی ما٬ اطلاعاتی موجود است که روزی آنها را منتشر می کنیم تا همه بدانند چه کسی از کجا آمده و به دنبال چه چیزی بوده است.

داوداوغلو خیلی زود به این تهدید اردوغان واکنش نشان داده و گفت: هر اطلاعاتی دارید رو کنید. ما در خصوص مبارزه با ترور چیزهایی می دانیم که اگر افشا کنیم٬ خیلی ها روی آن را نخواهند داشت در چشمان ملت نگاه نمایند.

داوداوغلو حتی در مصاحبه با بعضی رسانه ها به یکی از مواضع اردوغان اشاره نمود که دروغ او را نشان می دهد. اردوغان در سال 2015 و در خصوص توافق معاون نخست وزیر با نمایندگان کُرد وابسته به پ.ک.ک در کاخ دلماباغچه گفته بود: من اصلا در جریان این توافق نیستم و چیزی را که در جریان آن نبوده ام٬ به عنوان یک توافق٬ تایید نمی کنم.

اما داوداوغلو گفت: خود اردوغان٬ بر روی یک کاغذ آ 4 تعیین کرد که در آن نشست٬ در برابر دوربین عکاسان٬ چه کسی کجا بنشیند و چه چیزی گفته گردد. او از همه چیز خبر داشت.

داوداوغلو پس از برکنار شدن 3 تن از شهرداران کُرد به اتهام همکاری با پ.ک.ک٬ این تصمیم وزارت کشور را زیر سئوال برده و آن را توهین به اراده رای دهندگان دانست.

ما پیاده نشدیم٬ ما را هل دادند

کشمکش بین داوداوغلو-اردوغان ادامه پیدا کرد و او در روزهای اخیر در تبادل نظر با رسانه ها اظهار داشت: ما از قطار آکپارتی پیاده نشدیم٬ ما را هل دادند. این سخن معنی دار داوداوغلو نشان دهنده آن است که او اساسا از همان روزهای نخست حضور در آکپارتی نیز تحت فشار بود و یک عضو ناخواسته به حساب می آمد. چرا که موسس حزب نبود و پله های ترقی را با سرعتی بیش از دیگران٬ طی نموده بود.

فهمی کورو از روزنامه نگاران قدیمی و پیشکسوت ترکیه که در ترکیه٬ آمریکا و انگلیس سابقه رفاقت طولانی با عبدالله گل داشته و برادرش نیز از دیپلمات های مهم دولت بوده٬ در خصوص اخراج داوداوغلو نوشته است: این اقدام آکپارتی٬ یادآور اتفاقات دوران انقلاب فرانسه است. آری انقلاب سر فرزندانش را می خورد و همان گونه که ماکسیمیلیان فرانسوا روبسپیر٬ دوست نزدیک خود ژرژ ژاک دانتون را زیر تیغ گیوتین فرستاد٬ حالا همین رویداد به شکلی دیگر در ترکیه نیز تکرار شده است. این در حالی است که من از نزدیک دیدم که واقعا داوداوغلو تمایلی به کار سیاسی و اجرایی نداشت. او جوانانی را در دانشگاه انتخاب نموده و در حال پرورش آنها بود و عبدالله گل و طیب اردوغان با اصرار فراوان توانستند داوداوغلو را به ترک دانشگاه قانع کردن نمایند.

داوداوغلو نماد چیست؟

اخراج داوداوغلو از حزب عدالت و توسعه٬ یک نماد سیاسی معنی دار است. داوداوغلو در حالی که نماد یک چهره دانشگاهی دارای تفکر انتقادی است٬ در عین حال ویژگی نیز دارد که موقعیت او را در برابر هجمه های اردوغان٬ ضعیف می نماید. آن ویژگی٬ این است که داوداوغلو٬ برخلاف گل و باباجان٬ در حوزه سیاست٬ فرد قدیمی و ریشه داری نیست و حتی نصف آنان نیز محبوبیت و صندلی اجتماعی ندارد و حمله به داوداوغلو٬ بسیار آسان تر و کم هزینه تر از حمله به گل و دیگران است.

حالا هم اخراج احمد داوداوغلو٬ نمونه ای از مواضع رادیکال و رفتارهای نمادین اردوغان و حزب عدالت و توسعه برای حفظ وضعیت موجود و مقابله با مخالفین داخل حزب است.

حزب عدالت و توسعه در شرایط کنونی٬ همچنان بر بطلان سیاست و گفتمان آکپارتی منهای اردوغان پافشاری می نماید و شواهد نشان می دهد که حزب حاکم ترکیه٬ به بیان نظارت متفاوت و مخالف٬ مجال نخواهد داد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 16186

به "گزارش، تاثیر اخراج چهره های مهم از حزب حاکم ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، تاثیر اخراج چهره های مهم از حزب حاکم ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید