آشنایی با 10 غذای معروف لیتوانی

معروف ترین غذاهای لیتوانی

لیتوانی کشوری کوچک در شمال شرقی اروپاست و پایتخت آن، شهر ویلینیوس سالانه پذیرای هزاران توریست و گردشگر از سرتاسر دنیاست. هزینه های سفر به لیتوانی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به مراتب ارزان تر است و همین موضوع، در کنار جاذبه های تاریخی و دیدنی و همین طور غذاهای خوشمزه این کشور باعث شده تا لیتوانی به عنوان مقصد گردشگری محبوبی شناخته گردد. در این مطلب قصد داریم معروف ترین غذاهای لیتوانی را به شما معرفی کنیم و شما با خوشمزه ترین و بهترین غذاهای سنتی لیتوانی آشنا کنیم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

آشنایی با 10 غذای معروف لیتوانی

زپلین | Zeppelins

برای معرفی غذاهای لیتوانی بهتر است از غذای ملی این کشور شروع کنیم. زپلین که تلفظ مفرد آن Cepelinai می گردد نوعی دامپلینگ شبیه به پیراشکی است که از ترکیب خمیر سیب زمینی خام و پخته تهیه می گردد و داخلش با ترکیبات و مواد مختلف مثل گوشت و سبزیجات پر می گردد و بعد در سس خامه ترش و بیکن قرار داده می گردد. در واقع، می توان این غذا را پیراشکی سیب زمینی دانست و همان طور که می دانید هر غذایی که با سیب زمینی درست گردد فوق العاده خوشمزه و لذیذ خواهد بود. اگرچه این غذا اسم اصلی و سنتی اش didzkukuliai است، اما نام این غذا در قرن بیست به دلیل شباهتش با کشتی های هوایی افسانه ایِ زپلین به این اسم تغییر پیدا کرد.

نان سرخ شده | Kepta Duona

نان سرخ شده یا کپتا دوئونا نوعی نان چاودار تیره است که در روغن سرخ می گردد، با سیر و نمک مزه دار می گردد و بعد همراه با سس پنیر سرو می گردد. این نان آنقدر در آشپزی لیتوانی صندلی ویژه ای دارد که آن را به یکی از غذاهای لیتوانی به شما معرفی می کنیم. مردم لیتوانی این نان سرخ شده و خوشمزه را همراه با غذاهای مختلف و حتی تنها و به عنوان میان وعده می خورند. اگر در سفر به لیتوانی به کافه و رستوران بروید احتمالا در کنار بسیاری از غذاها این نوع نان سرخ شده را هم برایتان سرو می نمایند. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم آن را سفارش بدهید و همراه با یک نوشیدنی خنک و گوارا نوش جان کنید.

سوپ چغندر | Burokėlių Sriuba

چغندر یا لبو و غذاهایی که با این گیاه تهیه می گردد در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی محبوبیت زیادی دارد. این گیاه زمستانی در تهیه انواع سوچ این سوپ خوشرنگ و خوشمزه از ترکیب چغندر، پیاز، هویج، جعفری و آب گوشت تهیه می گردد و در آخر با نمک، فلفل و جعفری ساتوری شده تزیین می گردد. این سوپ هنگامی که سرو می گردد باید رنگ قرمز خوشرنگی داشته باشد و در آخرگاهی سیب زمینی هم به آن اضافه می گردد.

سوپ بُرش سرد | Chilled Borscht

سوپ برش سوپی بسیار معروف در کشورهای روسیه، اوکراین و بسیاری از کشورهای اروپایی و از جمله معروف ترین غذاهای لیتوانی است. البته سوپ برشی که در لیتوانی تهیه می گردد تفاوت هایی با برش روسی دارد. در تهیه این سوپ از چغندر و کفیر و سبزیجات استفاده می گردد و در آخر با تخ مرغ آب پز و سیب زمینی پخته سرو می گردد. سوپ برش به دلیل استفاده از کفیر رنگ صورتی فوق العاده خوشرنگی پیدا می نماید و سمبل و نماد شروع فصل گرم در لیتوانی است.

شیرینی قارچی | Grybukai

شیرینی قارچی یکی از معروف ترین شیرینی ها و غذاهای لیتوانی است. اما گول اسمش را نخورید؛ این شیرینی به هیچ وجه از قارچ تهیه نمی گردد. تنها به شکل و شمایل قارچ های کوچک و گاهی رنگی در می آید و به همین صورت سرو می گردد. این شیرینی های کوچک و بامزه با استفاده از دارچین، میخک، جوز و هل طعم دار می گردد و بعد رنگ آمیزی می گردد تا ساقه ای سفید و کلاهکی تیره داشته باشد.

کیک پنیر سرخ شده | Fried Curd Cakes

دلمه پنیر به شیرینی می گویند که بعد از مایه زدن بسته شده است. این دَلَمه در آشپزی و تهیه غذاهای لیتوانی نقش مهمی دارد و در بسیاری از غذاها و شیرینی های این کشور استفاده می گردد. کیک پنیر سرخ شده یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها و غذاهای لیتوانی است که با همین دلمه شیر تهیه می گردد. این شیرینی خوشمزه و لذیذ از ترکیب آرد، تخم مرغ، شکر و دلمه پنیر تهیه می گردد که به صورت شیرینی های کوچک در آمده و بعد در روغن سرخ می گردد. این شیرینی های پنیری با توت تازه و مربا سرو می گردد و در لیتوانی در هر موقعی از روز و همراه با قهوه و چای سرو می گردد. اگر به لیتوانی سفر کردید پیشنهاد می کنیم در طول سفر حتما این شیرینی های خوشمزه و محبوب را امتحان کنید و از طعم جالب و جدید آن ها لذت ببرید.

پنکیک سیب زمینی | Potato Pancakes

وقتی بحث آشپزی و غذاهای لیتوانی باشد سیب زمینی پادشاهی می نماید. مردم این کشور غذاهای مختلفی دارند که با سیب زمینی تهیه می گردد و این غذاها را در وعده های مختلف و در طول هفته به طور دایم مصرف می نمایند. پنکیک سیب زمینی یکی از ساده ترین و خوشمزه ترین غذاهای لیتوانی است که تا حدودی شبیه به کوکو سیب زمینی خودمان است! برای تهیه این پنکیک، سیب زمینی خام رنده شده، پیاز و تخم مرغ را با هم ترکیب می نمایند و بعد در اندازه های کوچک داخل روغن سرخ می نمایند. این غذای خوشمزه و برشته را معمولا همراه با جعفری، پیازچه و خامه ترش سرو می نمایند.

شیرینی پای Kibinai

کیبینای، نوعی شیرینی پای کوچک است که در واقع غذای معروف مردم kariate است (گروهی از ترک ها که قرن هاست در لیتوانی زندگی می نمایند). ترکیب گوشت، سبزیجات؛ پنیر دلمه یا مربای توت این غذای خوشمزه و خوش طعم را به وجود می آورد. مردم لیتوانی کیبینای را در میهمانی ها، به عنوان اسنک و میان وعده یا همراه با سوپ یا سایر غذاها میل می نمایند. اگر به لیتوانی سفر کردید این میان وعده خوشمزه را می توانید در اکثر رستوران ها و کافه ها و حتی اغذیه فروشی های سیار پیدا کنید.

کوگلیس | Kugelis

یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاهای لیتوانی باز هم با سیب زمینی تهیه می گردد و کوگلیس نام دارد. این غذا ظاهری شبیه به لازانیا دارد و از ترکیب سیب زمینی، شیر، تخم مرغ، بیکن، پیاز و ادویه ها تهیه می گردد و هم به صورت شیرین (همراه با مربا)، همراه با بیکن یا خامه ترش سرو می گردد. البته دستور تهیه کوگلیس در هر منطقه و شهر و حتی خانه متفاوت است و هر کس با ذائقه و سلیقه خود چیزی به مواد آن کم یا اضافه می نماید. بنابراین اگر در دو رستوران مختلف کوگلیس را امتحان کنید احتمالا با طعم های کمی متفاوتی روبرو خواهید شد. اما حرف ما را قبول کنید، این غذا در هر شکل و ترکیبی واقعا خوشمزه و لذیذ است و پیشنهاد می کنیم از آن غافل نشوید.

ساکوتیس | Sakotis

آشپزی و غذاهای لیتوانی بسیار متنوع هستند و خوشبختانه به ذائقه و سلیقه ما ایرانی ها هم سازگارند. بنابراین در سفر به این کشور می توانید حسابی شکم چرانی کنید و از شیرینی های خوشمزه و غذاهای لیتوانی لذت ببرید. آخرین مورد از غذاهای لیتوانی که به شما معرفی می کنیم نوعی کیک خاص و عجیب به نام ساکوتیس است که گاهی راگولیس هم نامیده می گردد. این کیک سنتی معمولا در مراسم و مناسبت های خاص و ویژه مثل مراسم ازدواج، جشن سال نو و کریسمس و ایستر سرو می گردد. ساکوتیس در واقع یک کیک بزرگ است که دور میله ای چرخان قرار می گیرد و سطح آن هم به شکل خارهای کوچکی در می آید. ظاهر نهایی این کیک شبیه به تنه درخت است و به همین دلیل هم نام کیک درختی به آن داده اند. اگرچه این کیک را بیشتر در مناسبت های خاص سرو می نمایند، اما شاید بتوانید در رستوران ها و کافه های پایتخت لیتوانی این کیک جالب و خوش طعم را پیدا کنید و آن را امتحان کنید.

منبع: theculturetrip.com

منبع: الی گشت
انتشار: بروزرسانی: 8 خرداد 1398 شناسه مطلب: 4654

به "آشنایی با 10 غذای معروف لیتوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با 10 غذای معروف لیتوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید