آیا قطعی برق افزایش می یابد؟

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران - گفته می گردد دما طی هفته آینده در کشور افزایش قابل توجهی خواهد داشت و همین عامل هشداری برای قطعی برق است. با افزایش دما در کشور به طبع استفاده از سیستم های سرمایشی همچون کولرهای گازی و آبی افزایش می یابد به طوری که استفاده از این دو نوع سیستم سرمایشی مصرف برق رشد نجومی به خود می گیرد.

آیا قطعی برق افزایش می یابد؟

خبرنگاران نوشت: در حال حاضر پنج میلیون دستگاه کولر گازی فرسوده در کشور وجود دارد که این تجهیزات دو برابر کولرهای پربازده برق مصرف می نمایند در مرحله اول اجرای طرح تعویض کولر گازی فرسوده، قرار است تنها یک میلیون دستگاه کولر گازی فرسوده اسقاط و کولرهای پربازده جایگزین آن ها گردد.

سال گذشته شورای اقتصاد طرح پیشنهادی وزارت نیرو برای تعویض یک میلیون کولرگازی فرسوده در مناطق جنوبی را به تصویب رساند و این در شرایطی است که اجرای این طرح صرفه جویی دو میلیارد مترمکعبی در مصرف گاز، ممانعت از انتشار 6 میلیون تن آلاینده در جو و کاهش 1600 مگاواتی پیک بار شبکه را به همراه خواهد داشت که این مهم معادل یک نیروگاه 2000 مگاواتی است.

احداث یک نیروگاه 2000 مگاواتی و شبکه های ارتباطی آن هم احتیاجمند 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است و گفته شده با اجرای این طرح، سالیانه از مصرف دو میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه های کشور کاسته شده و به دنبال آن از انتشار 6 میلیون تن آلاینده به جو جلوگیری می گردد.

اخذ مجوز شورای اقتصاد برای طرح تعویض کولرهای فرسوده

در این باره مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به آخرین شرایط طرح تعویض کولرهای گازی در کشور گفت: خوشبختانه با بکارگیری های بعمل آمده مجوز شورای اقتصاد برای طرح تعویض کولرهای فرسوده اخذ شد.

او ادامه داد: قرار است به زودی شرکت های داخلی با راندمان بالا معرفی شوند و همچنین یارانه ای هم برای تعویض کولرهای گازی فرسوده در دست اقدام است.

لازم به ذکر است؛ در حال حاضر پنج میلیون دستگاه کولر گازی فرسوده در کشور وجود دارد که این تجهیزات دو برابر کولرهای پربازده برق مصرف می نمایند؛ در مرحله اول اجرای طرح تعویض کولر گازی فرسوده، قرار است تنها یک میلیون دستگاه کولرگازی فرسوده اسقاط و کولرهای پربازده جایگزین آن ها گردد.

به هرحال با این گرمای زودرس و بی سابقه و همچنین کاهش بارندگی مصرف بیش از حد برق در کشور به طور جد بالا است از سوی دیگر در حال حاضر 65 درصد از بار پیک مناطق گرراستای به کولرها و وسایل سرمایشی اختصاص دارد که دوره گرما در این مناطق 9 ماه از سال و به طور متوسط در این نواحی 18 ساعت در شبانه روز از کولر استفاده می گردد.

اجرای این طرح آنطور که از سوی مسئولان اعلام شده، منافع مالی قابل توجهی برای مشترکان خواهد داشت، به طوری که بر اساس ارزیابی صورت گرفته، اجرای این طرح چیزی بالغ بر 30 درصد کاهش مبلغ قبوض برق مشترکان را به همراه دارد و مشترک تنها 35 درصد از قیمت یک کولر را در حدود 24 ماه به صورت اقساط پرداخت خواهد نمود.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، گفت: در حال حاضر حدود 21 هزار مگاوات مربوط به اوج بار در هر سال به دلیل دستگاه های سرمایشی است و هرچه راندمان این دستگاه ها بهتر گردد، برق کمتری مصرف خواهد شد، در نتیجه کشور به احداث نیروگاه کمتری احتیاج دارد، همچنین با اجرای این طرح، می توان زمینه صادرات گاز صرفه جویی شده را با نرخ صادراتی فراهم کرد.

به گفته رضا اردکانیان، بیش تر سوخت مصرفی نیروگاه ها، گاز است؛ بنابراین با کاهش احتیاج کشور به احداث نیروگاه، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف گاز صورت می گیرد.

علاوه بر این براساس گزارش های وزارت نفت، میزان مصرف گاز خانگی به ویژه در فصل سرما بسیار افزایشی است که این مصرف بر صادرات گاز و فراوری برق در نیروگاه ها تاثیر منفی دارد، اگر میزان مصرف گاز خانگی کنترل نگردد، ممکن است نیروگاه ها برای فراوری برق با مشکل روبرو شده و نقصان برق و روبرو با خاموشی خسارت قابل توجهی را ایجاد کند.

طرح تعویض یک میلیون کولر گازی فرسوده در مناطق هدف از سال جاری

محمد حسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر گفت: طرح تعویض یک میلیون کولر گازی فرسوده از سال 98 مطرح و پس از کسب مجوز از شورای اقتصاد مقرر شد برای انتخاب پیمانکار و شرکت فراوریی اقدام گردد.

او ادامه داد: طی یک فراخوان نسبت به انتخاب پیمانکار و شرکت فراوریی اقدام شد و کار ساخت آغاز شد.

متولی زاده اعلام کرد: کولرهای ساخته شده از نظر فنی نتوانست استانداردهای لازم را کسب کند، بنابراین اجرای طرح با کندی همراه شد.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: اکنون با رفع شدن اشکالات فنی و اخذ استاندارد لازم اجرای کار باردیگر در دستور کار نهاده شد.

وی اضافه کرد: طرح تعویض یک میلیون کولر گازی فرسوده در مناطق هدف از سال جاری آغاز خواهد شد.

متولی زاده اضافه کرد: حدود چهار میلیون کولر گازی فرسوده هدف گذاری شده تا در این طرح جایگزین شوند که در مرحله نخست یک میلیون کولر گازی فرسوده جایگزین خواهد شد.

مدیرعامل توانیر گفت: مردم در اجرای این طرح 30 درصد مبلغ مورد احتیاج را پرداخت خواهند کرد و بقیه آن از سوی دولت تامین خواهد شد.

وی هدف از اجرای این طرح را کاهش مصرف برق دانست و اضافه کرد: کولرهای فرسوده مصرف بالایی دارند که اجرای این طرح یاری خواهد نمود مصرف برق به نحو چشم گیری کاهش یابد.

در این بین استفاده از انرژی های تجدید پذیر هم می توانند اثرات مطلوبی برای فراوری برق با توجه به اینکه کشورمان دارای دشت های وسیعی از جمه سیستان و بلوچستان، قزوین و … دارد و این می تواند اثرات مثبتی از نظر تامین برق داشته باشد.

محدود بودن منابع انرژی فسیلی و مسائل ناشی از انتشارات گازهای گلخانه ای، توجه بیش از پیش به انرژی های تجدیدپذیر را بر همگان روشن و ضروری نموده است.

با توجه به برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی های تجدیدپذیر در کشور، توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی موجه به نظر می رسد، چرا که از این طریق می توان در جهت اهداف توسعه پایدار نیز گام برداشت.

انرژی های تجدیدپذیر در ایران

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و روش های سازگار با محیط زیست برای فراوری برق یکی از اولویت های امروز کشورهای توسعه یافته به شمار می رود؛ امروزه انرژی خورشیدی دارای بزرگترین قابلیت برای برآوردن احتیاج جهان در آینده به عنوان یکی از منابع تجدیدپذیر است، بطوری که بیش از 220 هزار مگاوات برق فراوریی جهان توسط فناوری های خورشیدی در دو بخش فناوری های فتوولتاییک و فناوری های حرارتی خورشیدی تامین می گردد.

ایران به دلیل شرایط خاص جغرافیایی خاص، ظرفیت های زیادی برای استفاده از انرژی های برق آبی، بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده دارد و در صورت سرمایه گذاری های تازه می توان از این نعمت خدادادی به بهترین شکل بهره مند شد.

کشورمان در منطقه ای واقع شده که با داشتن حدود 300 روز آفتابی از نظر دریافت انرژی خورشیدی در میان نقاط مختلف جهان در بالاترین رده ها واقع شده است؛ لذا استفاده از انرژی های خورشیدی و بادی به دلایل مختلفی مانند دسترسی آسان و سهولت تبدیل شدن به انرژی الکتریکی، سازگاری با محیط زیست و تجدید پذیری، از مطلوبیت زیادی برخوردار است.

فراوری 761 مگاوات برق در نیروگاه های تجدیدپذیر کشور

جعفر محمدنژاد سیگارودی، سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر (ساتبا) در خصوص انرژی های تجدیدپذیر اظهار کرد: طبق آخرین آمار بدست آماده هم اکنون ظرفیت فراوری کل نیروگاه های تجدید پذیر در کشور 761 مگاوات، سهم نیروگاه های بادی حدود 302 مگاوات وسهم نیروگاه های خورشیدی 350 مگاوات است که نیروگاه های برق آبی کوچک، زیست توده و نیروگاه های بازیافت حرارتی جزئی از این انرژی ها هستند.

وی ادامه داد: هم اکنون 20 واحد نیروگاه بادی از جمله نیروگاه 30 مگاواتی در منطقه کهک استان قزوین، منطقه چاه کن در استان آذربایجان شرقی، نیروگاه 28 مگابایت منطقه بینالود در استان خراسان و شهرهایی، چون منجیل و رودبار، گیلان وزنجان در منطقه سیاه پوش وجود دارد؛ البته حدود 3410 واحد مولدهای کوچک خورشیدی در دست آنالیز و بهره برداری هستند.

محمد نژاد اضافه کرد: هم اکنون ظرفیت فراوریی برق کشور با توجه به پیک مصرف در تابستان نزدیک به 60 هزار مگاوات است و نزدیک به 1.5 درصد از فراوری نیروگاه های کشور را نیروگاه های تجدید پذیر به خود اختصاص داده است.

وی اعلام کرد: نیروگاه های تجدید پذیر ایران در راستا پیشرفت قابل توجهی نهاده شده اند؛ هم چنین باید گفت ایران در داشتن ذخایر نفتی در جهان بعد از کشورهای ونزوئلا و عربستان در رده چهارم واقع شده است و در ذخایرگازی در رتبه دوم واقع شده است، اما در مجموع ذخایر نفت و گاز ایران در رتبه اول واقع شده است.

سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق گفت: کشور ایران ساعت های آفتابی بسیاری نسبت به بقیه کشورهای جهان دارد که این رقم به صورت میانگین 300 روز در سال است؛ ضعیف ترین پتانسیل تابش انرژی خورشیدی ایران از 1230 ساعت در هر کیلومتر مربع (رامسر) آغاز می گردد که این رقم در استان های مرکزی، کرمان و یزد به 2200 کیلو وات ساعت بر متر مربع می رسد؛ حال کشور آلمان در مقایسه با کشور ما 1300 کیلو وات ساعت بر متر مربع انرژی خورشیدی فراوری می نماید که طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مراجع ذیربط این کشور 45 هزارمگاوات نیروگاه خورشیدی به صورت پراکنده در آلمان احداث شده است.

سیگارودی گفت: هم اکنون ظرفیت فراوری کل نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور 761 مگاوات و سهم نیروگاه های بادی حدود 302 مگاوات است.

سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق گفت: کشور ایران ساعت های آفتابی بسیاری نسبت به بقیه کشورهای جهان دارد که این رقم به صورت میانگین 300 روز در سال است؛ ضعیف ترین پتانسیل تابش انرژی خورشیدی ایران از 1230 ساعت در هر کیلومتر مربع (رامسر) آغاز می گردد که این رقم در استان های مرکزی، کرمان و یزد به 2200 کیلو وات ساعت بر متر مربع می رسد؛ حال کشور آلمان در مقایسه با کشور ما 1300 کیلو وات ساعت بر متر مربع انرژی خورشیدی فراوری می نماید که طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مراجع ذیربط این کشور 45 هزارمگاوات نیروگاه خورشیدی به صورت پراکنده در آلمان احداث شده است.

محمدنژاد درباره انرژی های بادی اعلام کرد: طبق مطالعات اخیر در کشور می توان گفت هم اکنون پتانسیل مالی نیروگاه های بادی در ایران بیش از 20 هزار مگاوات است. پتانسیل مالی از این جهت مورد آنالیز قرار میگیرد که اگر سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری نمایند؛ زیر ساخت های لازم از جمله شبکه های برق و جاده ها فراهم است، اما نباید فراموش کرد که ظرفیت فنی نیروگاه های بادی در کشور به مراتب بیشتر ازپتانسیل مالی است.

او با اشاره به انرژی های زمین گرمایی (Geothermal) اعلام کرد: درقسمت هایی از درون زمین که شاهد آثاری از آب های معدنی هستیم امکان استفاده از این انرژی زمین گرمایی را داریم، اما آنالیز های صورت گرفته نشان می دهد در ایران حداقل در 15 منطقه امکان احداث نیروگاه های زمین گرمایی را داریم.

سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در انتها در خصوص انرژی های زیست توده گفت: انرژی های زیست توده از زباله های شهری و کشاورزی و حتی محصولات صنعتی مانند نی شکر بدست می آید، که از این انرژی ها می توان به طور مستقیم در سوخت و برق استفاده کرد. هم چنین در اطراف رودخانه های جاری میتوان نیروگاه های آبی کوچک در جریان آب احداث کرد.

در حال حاضر حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی از کولرهای آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می نمایند و این در حالیست که توان کولرهای آبی در حدود 500 وات و در خصوص کولرهای گازی بالغ بر 2000 وات است. به طور کلی می توان گفت با فرض کارکرد 1440 ساعت در سال، کاهش مصرف سالانه انرژی به ازای یک دستگاه 1440 کیلووات ساعت خواهد بود بدین ترتیب با ارتقای رتبه مصرف انرژی در کولرهای گازی می توان تا 4000 مگاوات پیک مصرف را کاهش داد.

با در نظر دریافت این نکته که مصرف انرژی کولرهای گازی بسیار بیش تر از کولرهای آبی راندمان بالاست، دلایلی، چون رشد فزاینده بازار کولرهای گازی در کشور و عدم استفاده از الگوی صحیح پیاده سازی سامانه های سرمایشی موجب افزایش سهم برق مصرفی بخش سرمایش ساختمان ها شده و این در حالی است که در بسیاری از شهرها و اقلیم های کشور، استفاده از کولر آبی با توجه به میزان دما و رطوبت، بهترین گزینه است.

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان بلاگ

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 87801

به "آیا قطعی برق افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قطعی برق افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید