اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن در نخستین مناظره انتخابات سی بی اس: بایدن پیروز اولین مناظره بود

به گزارش مهسان بلاگ، نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان 2نامزد دموکرات و جمهوریخواه در دانشگاه کیس وسترن رزرو، در شهر کلیولند ایالت اوهایو شروع شد.

اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن در نخستین مناظره انتخابات سی بی اس: بایدن پیروز اولین مناظره بود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا و نامزد جمهوریخواهان و جو بایدن نامزد دموکرات ها، شامگاه سه شنبه به وقت محلی این مناظره را آغاز کردند و 90 دقیقه فرصت داشتند تا دیدگاه های خود را در مورد 6 موضوع سوابق ترامپ و بایدن، دیوان عالی آمریکا، کووید- 19، اقتصاد، مسایل نژادی و خشونت در شهرها و یکپارچگی انتخابات تشریح نمایند.

مجری این برنامه کریس والاس از شبکه تلویزیونی فاکس نیوز نزدیک به دونالد ترامپ است و هیچ آگهی بازرگانی بین این مناظره پخش نخواهد شد.

قرار است علاوه بر این مناظره، 2 مناظره دیگر بین ترامپ و بایدن و یک مناظره هم بین کامالا هریس و مایک پنس معاونان این دو نامزد انتخاباتی برگزار گردد.

نخستین سوال درباره دیوان عالی و گزینه جایگزین کرسی خالی این دیوان پرسیده شد که ترامپ گفت: ما انتخابات را بردیم و حق داریم که این انتخاب را انجام دهیم، اگر دموکرات ها بر سر کار بودند این کار را به سرعت انجام می دادند.

جو بایدن نامزد دموکرات ها هم دراین باره اظهارکرد: مردم آمریکا حق دارند که تصمیم بگیرند عضو دیوان عالی چه کسی باشد. الان ما وسط انتخابات هستیم و آغاز شده است. ده ها هزار نفر رای خود را داده اند و باید صبر کنیم تا مردم آمریکا معین نمایند که چه کسی را برای ریاست جمهوری بر می گزینند.

وی اضافه نمود: من مسئله ای با این قاضی برگزیده شده ندارم اما اگر اختلاف بر سر بیمه همگانی به دیوان عالی برود، بیش از 100 میلیون نفر متضرر می شوند.

ترامپ در ادامه مناظره بایدن را به افکار سوسیالیستی متهم کرد و گفت من هنوز رئیس جمهوری هستم و سنا را در اختیار داریم.

بایدن پاسخ داد: 200 هزار نفر به علت ابتلا به کووید-19 جان خود را از دست دادند.

ترامپ گفت: اگر شما بودید 2 میلیون نفر در اثر کووید-19 جان می باختند.

سوال دوم درباره بیمه خدمات درمانی موسوم به اوباما کر بود، از ترامپ پرسیده شد، در این چهار سال می خواستید که طرح جایگزین را ارائه دهید، اما تا به امروز اقدام ننموده اید. در هفته پیش فرمان اجرایی نمادین را درست پنج روز پیش از این مناظره امضا کردید.

ترامپ به مجری برنامه گفت: من فکر می کنم که با شما مناظره می کنم نه بایدن.

بایدن اظهار کرد: همه می دانند که شما دروغگو هستید و ترامپ هم در پاسخ گفت شما دروغ می گویید.

ترامپ، بایدن را متهم کرد که نماینده سندرز بوده و با طرح های سوسیالیستی او موافقت نموده است.

برنی سندرز یکی از نامزدهای دور مقدماتی معین نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که ترامپ او را متهم به داشتن افکار سوسیالیستی می کرد.

بایدن تاکید نمود: ترامپ اصلا برنامه ای برای مساله بیمه سلامت ندارد و حتی نمی داند درباره چه چیزی صحبت می نماید.

بایدن درباره این سوال که چرا مردم آمریکا باید به اظهارات شما درباره مقابله کووید-19 اعتماد نمایند، گفت: رئیس جمهوری هیچ برنامه ای ندارد و گفت که همین است که هست. این را گفت چون خودش همین است که هست.

وی اضافه نمود: او می دانست که چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد، گفت نمی خواهد مردم بترسند، این در حالی است که او می ترسید.

معاون اول رئیس جمهوری سابق آمریکا ادامه داد: من در ماه مارس و پس از آن هم گفتم که ما باید کمک های مالی را به مردم ارائه دهیم. شما باید از سنگر و زمین گلف تان بیرون بیایید.

ترامپ گفت: اگر شما می بودید میلیون ها نفر از بین می رفتند، این تقصیر چین بود. من مرزها را بستم و گفتند که این تبعیض نژادی است. شما محال بود که مرزهای آمریکا را ببندید.

وی اضافه نمود: فرمانداران زیادی گفتند که دولت کار فوق العاده ای نموده است، ما ماسک و دستگاه حفاظتی را فراهم کردیم و تا چند هفته دیگر به واکسن دست می یابیم. اینها به خاطر رسانه های جعلی است، هر کاری کنیم بازتاب منفی می دهند و شما را مثبت جلوه می دهند.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: شما محال بود کار ما را انجام دهید چرا که اصلا در ماهیت شما چنین چیزی وجود ندارد. در مساله آنفلوانزای مرغی چه کار کردید.

بایدن گفت: در آن موقع 14 هزار نفر جان باختند و اقتصاد اینگونه نشد.

سوال بعدی درباره واکسن کرونا بود، که ترامپ گفت: ما آماده توزیع آن هستیم و ارتش آماده این کار است.

بایدن گفت: این همان آدمی است که گفت تا عید پاک این ویروس از بین می رود، حتی گفته بود که وایتکس تزریق کنید. ما برای یک لحظه حرف او را باور نمی کنیم، آیا شما با همه دروغ هایی که گفته است، (او را) باور می کنید؟

وی اضافه نمود: اگر او با هوش تر گردد، ممکن است بتواند کاری انجام دهد

رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد و گفت :درباره هوش با من صحبت نکنید، 47 سال زمام امور را داشتید و هیچ کاری نکردید.

بایدن در پاسخ به سوالی درباره مخالفت با بازگشایی کارها اظهار کرد: این برای آن است که او برنامه ندارد، باید کمک مالی پرداخت می شد.

ترامپ گفت: این را به نانسی پلوسی بگو.

بایدن اضافه نمود: نانسی پلوسی و چاک شومر اصلا با او دیدار نمی نمایند، آنها برای این مساله برنامه دارند. او فقط در زمین بازی گلف است.

ترامپ از بایدن به خاطر استفاده از ماسک حتی اگر صد متر با دیگران فاصله داشته باشد، انتقاد کرد و گفت: او عظیمترین ماسک را بر صورت خود می زند. من ماسک در جیب دارم و هرگاه احتیاج باشد از آن استفاده خواهم کرد.

بایدن در باره فاصله اجتماعی گفت: ترامپ بسیار غیرمسئولانه عمل نموده و در گردهمایی های انتخاباتی او فاصله اجتماعی رعایت نمی گردد.

ترامپ گفت: اگر شما می توانستید چنین جمعیتی را جمع کنید، این کار را می کردید.

سوال بعدی درباره اقتصاد آمریکا بود که ترامپ گفت ما بهترین اقتصاد آمریکا را داشتیم تا اینکه ویروس یا طاعون چینی وارد شد. 10.4 میلیون نفر را به کار بازگرداندیم اما بایدن می خواهد کشور را تعطیل کند. به ایالت های تحت مدیریت دموکرات ها نگاه کنید. یکی از آنها گفت که بعد از نوامبر بازگشایی انجام می دهند، چرا؟ می خواهند انتخابات تمام گردد.

وی اضافه نمود: به مصرف مواد مخدر، الکل و طلاق در ایالت های بسته شده نگاه کنید. اگر این شخص مسئول بود کل کشور را تعطیل می کرد.

بایدن درپاسخ گفت: میلیون ها و میلیاردرها در این شرایط وضع خیلی خوبی داشتند. چون مالیات آنها را کم کرد. اما افراد عادی چگونه هستند؟ او 750 دلار مالیات پرداخت نموده است.

وی اضافه نمود: او به گونه ای کار می نماید که وقتی پست خود را ترک می نماید، کمترین اشتغال را داشته باشیم. ایده ای که او پافشاری می نماید که کشور را باز کند، آن هم در بحبوحه کرونا برای چیست؟ او هیچ کمکی به کسب و کار کوچک نکرد. از هر 6 کسب و کار کوچک، یکی تعطیل شده است.

مجری برنامه از ترامپ پرسید: گزارش تازه ای است که در سال 2016 و 2017 تنها 750 دلار برای مالیات درآمد فدرال پرداخت نموده اید، آیا درست است؟

ترامپ گفت: من میلیونها دلار پرداخت کردم. به هیات انتخاباتی بروید و پفراینده ای شامل 118 صفحه وجود دارد.

مجری گفت: سوال من معین است، مالیات بر درآمد فدرال شما چقدر بوده است؟

ترامپ اظهار کرد: میلیون ها دلار. شما پفراینده آن را خواهید دید. من پیش از این یک بازرگان خصوصی بودم.

بایدن در این رابطه گفت: قوانین مالیاتی که او تصویب کرد باعث شد مالیاتی که می دهد کمتر از مالیات یک معلم باشد. برای همین می خواهم قوانین مالیاتی ترامپ را حذف کنم.

وی اضافه نمود: تو بدترین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بوده ای.

ترامپ پاسخ داد: من بهترین کار را انجام دادم، ارتش ورشکسته ای را که تحویل دادید بازسازی کردم.

بایدن گفت:بسکمک از بخگرددگی های مالیاتی او را حذف می کنم، 90 درصد شرکت ها مالیات نمی دهند برای اینکه شمااین قانون را تصویب کردید و اقتصاد را به این وضع درآوردید.

ترامپ اضافه نمود: اگر برنامه شما را دنبال کنیم، نیمی از شرکت ها از آمریکا خارج خواهند شد.

بایدن گفت: ما توانستیم شرایط مالی را از بدترین شرایط بازگردانیم. من بودم که جنرال موتورز را به اوهایو بازگرداندم اما او خراب کرد.

ترامپ گفت: رونق نبود، ضعیف ترین اقتصاد آمریکا بود.

بایدن اظهار کرد: ترامپ کار بسیار کمی نموده است. او از هنر معامله صحبت می نماید اما اکنون کسری موازنه تجاری ما بدتر از همواره است.

ترامپ موضوع را به فرزند بایدن کشاند که بایدن گفت هیچ کدام از اینها واقعیت ندارد. اعتبار این حرف ها کاملا رد شده است.

رئیس جمهوری گفت: آیا او 3.5 میلیون دلار از شهردار مسکو دریافت ننموده است؟

بایدن اضافه نمود: این حقیقت ندارد. ادعا و اعتبار او در رسانه ها و بانک دنیای رد شده است. اگر بخواهیم درباره خانواده صحبت کنیم، تا صبح می توانیم درباره خانواده او صحبت کنیم. ای مردم آمریکا اینجا باید درباره شما صحبت کنیم اما او (ترامپ) نمی گذارد.

موضوع بعدی مسایل نژادی بود. سوالی که پرسیده شد در باره ادعاهای دو طرف در باره تبعیض نژادی و چرایی اعتماد مردم به ادعاهای نامزدها برای مبارزه با تبعیض نژادی بود؟

بایدن گفت: موضوع برابری و عدالت است. موضوع رفتار درست و قانون اساسی است. ما همواره کوشش کردیم اما دست نیافتیم اما هرگز همچون او، راه مان را دور نکردیم. آنچه که در شارلوتزویل رخ داد، او حمایت کرد.

وی اضافه نمود: وقتی جورج فلوید کشته شد، اعتراض مسالمت آمیز در حال برگزاری بود اما او از ارتش استفاده کرد تا از پناهگاه خود بیرون آید و به کلیسا برود. این کسی است که از اختلاف نژادی استفاده نموده است. هزاران آمریکایی آفریقایی تبار به خاطر رفتار او در اثر کووید-19 کشته شدند. آیا او منجی آنها خواهد بود؟ او هیچ کاری ننموده است.

ترامپ در این باره اظهار کرد:لایحه مربوط به جرم ها را شما انجام دادید و گفتید که آمریکایی های آفریقایی تبار را به زندان بیاندازند. شما با جامعه سیاهپوستان آمریکا بسیار بدرفتاری کردید. من در مقایسه با دموکرات ها عملکرد بسیار بهتری با سیاهپوستان داشته ام.

وی اضافه نمود: شما حتی نمی توانید قانون را اجرا کنید، چون تمام طرفداران جناح چپ خود را از دست خواهید داد. به پورتلند نگاه کنید، ما به سرعت می توانستیم آنجا را آرام کنیم. برای اینکه ما به نظم و قانون اعتقاد داریم. آنها کنترل شما را به دست گرفته اند.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید که یک ساختار نژادپرستانه وجود دارد، گفت: بله یک بی عدالتی نظام مند در اجرای قانون در نیروی پلیس وجود دارد. اگر افراد بدی در نیروی پلیس باشند، باید آنها را مجازات کرد.اگر رئیس جمهور شوم نیروهای پلیس و طرفداران جامعه مدنی تشکیل می دهم. پلیس از اتفاقاتی که برای فلوید و تیلور افتاد خشنود نیست .باید سیستمی داشته باشیم که افراد مجرم را جوابگو نگهداریم.

ترامپ، بایدن را مخالف نظم و قانون دانست اما بایدن گفت من موافق قانون هستم. در دولت ما جرایم خشونت آمیز 17درصد کاهش داشت.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: اینها واقعیت ندارد، در ایالت های دموکرات ها این خشونت ها افزایش داشته است.

مجری پرسید: میزان قتل در تابستان گذشته در آمریکا افزایش یافته است، در حالی که بسکمک از شهرهای تحت اداره جمهوریخواه هستند.

ترامپ بدون پاسخ به این سوال باز هم اتهامات خود را متوجه ایالت های دموکرات ساخت و گفت: او تحت کنترل جناح چپ است.

سوال: آیا موافق جنبش طرفداران سیاهپوستان هستید؟

بایدن گفت: پلیس باید از جوامع حفاظت کند. ترامپ بودجه پلیس های محلی را کاهش داد.

ترامپ در واکنش به اظهارات بایدن گفت تنها یک گروه از مجریان قانون که از شما حمایت می نمایند را نام ببرید. بایدن گفت ما وقت نداریم در باره این چیزها صحبت کنیم.

مجری از بایدن پرسید: آیا شما با مقامات دموکرات اورگان تماس گرفتید تا جلوی خشونت را بگیرید؟

بایدن گفت: من الان مسئولیت رسمی ندارم اما در بیانیه های خود گفتم که باید با خشونت مبارزه کرد. اگر ترامپ خود را کنار می کشید، آنها می توانستند کار خود را انجام دهند.

وی اضافه نمود: سخنگوی پیشین کاخ سفید کلی کانوی گفت خشونت ها به نفع ترامپ است. او نمی خواهد اوضاع را آرام کند. کاری که می نماید آتش را شعله ورتر می سازد.

در ادامه مجری از ترامپ پرسید: همواره طرف مقابل را به خاطر اینکه از جناح چپ انتقاد ننموده، متهم می کنید آیا خودتان حاضرید از سفید پوستان فزونی طلب انتقاد کنید؟

رئیس جمهوری آمریکا بدون اینکه به این سوال پاسخ روشنی دهد، گفت: یک نفر باید یک کاری در باره طیف چپ انجام دهد.

بایدن واکنش نشان داد و درباره آنچه که ترامپ از آنتیفا یاد کرد، گفت: آنتیفا یک ایده است نه گروه. این آن چیزی است که رئیس اف بی آی ترامپ مطرح نموده است.

ترامپ گفت: آنتیفا یک گروه خطرناک است.

بایدن بار دیگر به ثروتمندتر شدن میلیاردرها در طول کووید-19 اشاره نمود و گفت: در دوران ما خشونت 15 درصد کمتر بود.

وی با اشاره به اظهارات ترامپ علیه کهنه سربازان آمریکا، درباره فرزند خود اظهار کرد: پسر من در عراق بود، ستاره داشت، او یک قهرمان بود نه بازنده. من درباره پسرم بو بایدن صحبت می کنم.

ترامپ گفت: من فقط هانتر را می شناسم. که به خاطر استفاده از کوکائین از ارتش خارج شد، هیچ شغلی نداشت تا اینکه معاون رئیس جمهوری شدید.

بایدن پاسخ داد: حقیقت ندارد. پسرم مشکل مواد مخدر داشت اما خود را درست کرد. هیچ یک از ادعاهای وی صحت ندارد. گزارش دریافت پول از مسکو کاملا رد شده است.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره تغییرات اقلیمی گفت: ما می خواهیم هوا و آب تمیز داشته باشیم. اگر به پیمان اقلیمی پاریس نگاه کنید از دیدگاه ما فاجعه بود. درباره حریق باید مدیریت جنگلبانی درست داشته باشید. درختان مرده(خشک شده) وجود دارند و دولت های قبل باید آنها را جمع می کردند. اینها موجب آتش سوزی می شوند.

وی اضافه نمود: همه ساله می گویند که کالیفرنیا می سوزد، اگر مدیریت جنگلی داشتیم این طور نمی شد. من با رهبر یک کشور بودم که جنگلهای زیادی دارند، او می گفت درختهایی داریم که ساده تر از درختان کالیفرنیا آتش می گیرد.

مجری از ترامپ پرسید: اگر قایل به این مساله هستید چرا مقررات اوباما را کنار گذاشتید؟

ترامپ: برای اینکه قیمت انرژی را افزایش می داد، قیمت ماشین ها افزایش می یافت.

مجری برنامه از بایدن پرسید: شما 2 تریلیون دلار برای مشاغل سبز پیشنهاد کردید و گفتید که باید وضع به گونه ای باشد که در 2050 گاز کربنی وجود نداشته باشد.

بایدن در پاسخ گفت: او کاملا در اشتباه است. در دولت ما هزینه انرژی کاهش یافت. هیچ کسی نمی خواهد نیروگاه گازی یا زغال سنگی بسازد. دوم اینکه ماشین های دولتی را به الکتریکی تبدیل کنیم.می توانیم از لحاظ فراوری انرژی صفر شویم، نه اینکه مشاغل را از بین ببریم، زیر ساخت های سبز ایجاد کنیم. من به پیمان پاریس باز خواهم گشت.

وی اضافه نمود: ما درباره کسی صحبت می کنیم که هیچ ارتباطی با سیاست خارجی ندارد.

بایدن به طوفان های سهمگینی که در آمریکا می آید و اظهاراتی که نقل می گردد ترامپ پیشنهاد استفاده از بمب اتمی کوچک در این طوفان داده است، اشاره نمود که ترامپ گفت من هرگز این را نگفته ام.

معاون اوباما با تاکید بر اینکه توافق سبز طرح او نیست و با طرح او متفاوت است.

موضوع بعدی درباره اعتبار انتخابات بود، که چگونه مردم آمریکا اعتماد نمایند که رئیس جمهوری بعدی مآغاز است؟

بایدن گفت: مردم باید به سایت مربوطه بفرایند و رای بدهند. رئیس اف بی آی و اطلاعات داخلی گفتند که هیچ نشانه ای از ناامنی وجود ندارد.باید کسانی که می خواهند رای بدهند، بتوانند این کار را انجام دهند. باید موانع را از سر راه مردم برداریم.

وی خطاب به مردم اظهار کرد: بروید و رای بدهید. او نمی تواند جلوی شما را بگیرد. نتیجه انتخابات هرچه باشد را می پذیرم.

معاون باراک اوباما گفت: اگر ما رای ببریم، او باید برود. می تواند چهار سال دروغ او را تغییر دهیم.

ترامپ در پاسخ گفت: انتقالی در کار نبوده است، وقتی از هیلاری کلینتون حقه باز بردم، آنها از کارزار من جاسوسی کردند.

وی بار دیگر تقلب انتخاباتی در صورت رای گیری پستی را تکرار کرد و اظهار کرد: به سوم نوامبر نگاه کنید، فکر می کنم پیروز خواهیم شد اما ممکن است تا ماه ها از نتیجه آگاه نشویم. گاهی 20 تا 30 درصد آرا سرگردان خواهند شد. این ها همه کار دموکراتها است که می خواهند تقلب نمایند.

رئیس جمهوری فعلی آمریکا درباره رای گیری پستی و اینکه آیا روی دیوان عالی حساب می کنید، گفت: امیدوارم احتیاجی به آنها نباشد اما روی آنها حساب می کنم. برگه های رای فروخته می گردد یا در رودخانه دیده می گردد، اینها خوب نیست.

اما بایدن گفت: سال ها است که رای گیری پستی وجود دارد. او فقط از شمارش آرا می ترسد.

سوال آخر: در هشت ایالت، کارکنان انتخاباتی اجازه ندارند که کار شمارش آرا را آغاز نمایند تا روز انتخابات. ممکن است طول بکشد. آیا شما به طرفداران خود توصیه خواهید کرد که آرامش خود را حفظ نمایند و دست به خشونت نزنند؟

ترامپ گفت: من به آنها می گویم که به مراکز رای گیری بروید و مراقب رای خود باشید. من به طرفداران خود توصیه می کنم. اگر ببینم که ده ها هزار رای دستکاری شده وجود دارد، آنگاه یک انتخابات متقلبانه بوده است و نمی توانم تحمل کنم.

در مقابل، بایدن اظهار کرد: بله، ما آرا را می شماریم، بعضی از این آرا حتی تا روز انتخابات نمی توانند باز شوند. نظامیان ما از خاتمه جنگ داخلی تا الان با پست رای می داده اند، فرایند همان فرایند است. هیچ کسی نگفته است که رای گیری پستی متقلبانه است.

وی اضافه نمود: او حتی نمی داند که درباره چه صحبت می نماید، من نتیجه را می پذیرم و او هم خواهد پذیرفت. تمام است. اگر من انتخاب شوم، رئیس جمهوری جمهوریخواهان هم خواهم بود.

مناظره بعدی یک هفته دیگر بین کامالا هریس و مایک پنس معاون اول های دو نامزد برگزار خواهد شد. ، ایرنا

حاشیه های نخستین مناظره؛ اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن

نخستین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن نامزدهای جمهوری خواه و دموکرات انتخابات 2020 آمریکا با حاشیه هایی همراه بود.اخم های ترامپ، لبخندهای معنادار بایدن به رقیب جمهوریخواهش و مزاحمت های مکرر ترامپ برای بایدن با هدف برهم زدن تمرکز او از جمله حاشیه های این مناظره بود.

نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن از ساعت 21 سه شنبه شب به وقت محلی (4 و 30 دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت تهران) آغاز شد.

بسکمک از شبکه های خبری مطرح آمریکا و دنیا نخستین مناظره ترامپ و بایدن را بطور مستقیم پوشش دادند. شبکه های خبری آمریکا از ساعتی قبل از آغاز مناظره، اقدام به پخش مستقیم صحنه های محل مناظره و ورود افرادی که قرار بود از نزدیک شاهد این مناظره باشند، کردند.

ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهوری آمریکا دقایقی قبل از آغاز مناظره در حالی که ماسک سفیدی به صورت داشت، وارد سالن محل مناظره شد و در ردیف اول در میان حاضران نشست.

شبکه های خبری مطرح آمریکا از جمله سی ان ان به عنوان شبکه منتقد دولت ترامپ و شبکه فاکس نیوز به عنوان حامی او پیش از آغاز مناظره، مصاحبه هایی را با کارشناسان و تحلیلگران داشتند. در این مصاحبه، کارشناسان و تحلیلگران معتقد بودند که در این مناظره ترامپ به خاطر مسائلی چون سوء مدیریت در مهار کرونا و جو بایدن نیز به خاطر مسائل مربوط به خانواده اش از جانب رقیب خود مورد حمله قرار خواهند گرفت.

مجری مناظره قبل از آغاز جلسه اعلام نمود که دو نامزد به خاطر کرونا با هم دست نخواهند داد. هر دو نامزد بدون ماسک پشت تریبون های از پیش معین شده قرار می گیرند. اما دیگر پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله مناسب میان محل ایستادن دو نامزد و فاصله آنها با مجری مناظره رعایت شده بود.

مناظره، با سوالی درباره دادگاه عالی آمریکا آغاز شد. هر یک از نامزدها دو دقیقه فرصت داشتند تا درباره این موضوع صحبت نمایند. مناظره با سخنان ترامپ آغاز شد.

زمانی که بایدن توضیحاتش را درباره سوال اول ارائه داد، ترامپ بدون اینکه مجری به او اجازه بدهد، آغاز به حرف زدن کرد و ترامپ یکباره حرف های بایدن را قطع کرد تا تمرکز او را به هم بزند. بایدن هر بار در واکنش به این رفتار ترامپ لبخند می زد و می گفت اجازه بده حرفم را تمام کنم.

اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن در مقابل یکدیگر، قابل توجه بود.

مجری مناظره کار سختی داشت. ترامپ بطور مکرر خارج از زمان خود، وسط سخنان رقیبش که به نظر آرام و بدون استرس می رسید، می پرید و اجازه حرف زدن به او نمی داد. با وجود اینکه مجری بارها تذکر داد که هر کدام از نامزدها فقط در وقت خود صحبت نمایند، اما ترامپ که به زیرپا گذاشتن قواعد و مقررات عادت دارد، این عادت را در مناظره هم ترک نکرد.

به ویژه زمانی که بایدن داشت خطاب به مردم آمریکا برضرورت مشارکت گسترده در انتخابات تاکید می کرد و از آنها دعوت می کرد در انتخابات شرکت نمایند و رای بدهند، ترامپ باز هم وسط حرفهای رقیبش پرید تا اجازه ندهد سخنان بایدن بطور واضح برای مخاطبان مفهوم باشد.

بایدن بارها در مناظره خطاب به مردم کشورش تاکید نمود که اگر می خواهند آمریکا در 4 سال آینده شرایط بهتری از وضع فاجعه بار کنونی داشته باشند و ترامپ دیگر در قدرت نباشد، فرد فرد آنها باید در انتخابات شرکت نمایند و رای بدهند.

ترامپ همان گونه که از او انتظار می رفت، رفتار کرد؛ بکار بردن الفاظ و عبارات و جمله های توهین آمیز علیه رقیب دموکراتش. ترامپ خطاب به بایدن گفت: تو که حتی اسم دانشگاهی که در آن تحصیل کردی به یاد نمی آوری، چطور می خواهی کارهای عظیم انجام دهی.

زمانی که موضوع مناظره به بحث اقتصاد داخلی آمریکا رسید، بایدن پاشنه آشیل ترامپ را پیش کشید؛ فرار مالیاتی ترامپ که این روزها نقل محافل رسانه ای آمریکا و دنیا شده است. بایدن گفت ترامپ تنها 750 دلار مالیات پرداخت نموده است. این همان موضوعی بود که انتظار می رفت بایدن از آن علیه رقیب جمهوریخواهش استفاده کند چون یکی از داغ ترین موضوع های روز علیه ترامپ محسوب می گردد.

اما ترامپ مدعی شد که او دهها میلیون دلار مالیات بر درآمد پرداخت نموده است. مجری از ترامپ خواست تا بطور معین و دقیق درباره زمان پرداخت مالیات خود و اسناد آن اشاره کند اما پاسخ ترامپ این بود که بعدا این مدارک را خواهید دید.

در ادامه مناظره، مجری چند بار از نامزدها و بطور معین از ترامپ خواست که سخنان رقیبش را قطع نکند و گفت: اگر می خواهید به مردم کشورتان کمک کنید، لطفا سخنان یکدیگر را قطع نکنید و وسط حرف دیگری نپرید.

ترامپ در جواب گفت که بایدن هم سخنان مرا قطع می نماید. مجری گفت: اما آقای رئیس جمهوری شما بیشتر مزاحمت ایجاد می کنید.

مجری در ادامه بار دیگر به ترامپ تذکر داد: آقای رئیس جمهور! ستاد انتخابات شما توافق نموده است که در این مناظره هریک از نامزدها باید دو دقیقه برای هر موضوع زمان صحبت داشته باشند بدون اینکه طرف مقابل سخن او را قطع کند اما شما به توافقی که ستاد انتخاباتی تان انجام داده، پایبند نیستید.

بایدن هم بلافاصله گفت: او (ترامپ) همواره همین طور هست و به وعده ها و قول هایش عمل نمی نماید.

تقریبا در مورد تمام موضوع و سوالهایی که در طول 90 دقیقه مناظره مطرح شد، هر وقت که نوبت صحبت کردن بایدن می شد، ترامپ سخنان او را قطع کرد و تذکرهای مجری عملا فایده ای نداشت.

براساس گزارش شبکه سی بی اس، در طول این مناظره 90 دقیقه ای، ترامپ 73 بار حرف های بایدن را قطع کرد. بایدن به دلیل قطع مکرر حرف هایش از سوی ترامپ، برای نخستین با مجبور شد که از لفظ ساکت شو خطاب به ترامپ استفاده کند.

زمانی موضع تبعیض نژادی در آمریکا مطرح شد، بایدن به تظاهرات مردمی در ماه های اخیر در آمریکا در اعتراض به تبعیض و تبعیض نژادی اشاره نموده و گفت که آمریکا امروز شاهد بی عدالتی سیستماتیک است.

به رغم تمام تقلای ترامپ برای بر هم زدن تمرکز بایدن در این مناظره، به نظر می رسید بایدن توانست در مناظره اول مسلط و نسبتا پیروز ظاهر گردد؛ موضوعی که می تواند نقشی معین نماینده در فرایند و سرنوشت انتخابات 13 آبان (سوم نوامبر) آمریکا داشته باشد.

سوال خاتمهی مناظره این بود: آیا از طرفداران خود می خواهید که به نتیجه انتخابات احترام بگذارند، دست به خشونت نزنند و خودتان هم نتیجه انتخابات را بپذیرید؟ ترامپ قولی در این باره نداد و احتمال تقلب در انتخابات را پیش کشید اما بایدن به این سوال بله گفت.

مجری سی ان ان بلافاصله بعد از خاتمه مناظره گفت: این پر هرج و مرج ترین مناظره تاریخ انتخابات آمریکا بود. مناظره سراسر قطع شدن حرف های بایدن از سوی ترامپ بود و حملات ترامپ به پسر جو بایدن.

مجری سی ان ان درباه اینکه کدام نامزد عملکرد پیروز تری در این مناظره داشت، گفت: نمی خواهم قضاوت کنم که کدام نامزد پیروز این مناظره بود، اما این مناظره یک بازنده عظیم داشت؛ مردم آمریکا بازنده مناظره بودند چون واقعا یک فاجعه بود.

قرار است علاوه بر این مناظره، 2 مناظره دیگر بین ترامپ و بایدن و یک مناظره هم بین کامالا هریس و مایک پنس معاونان این دو نامزد انتخاباتی برگزار گردد.

مناطره بعدی، هفته آینده بین مایک پنس و کامالا هریس برگزار خواهد شد. ، ایرنا

براساس نتایج نظرسنجی سی بی اس نیوز که به محض خاتمه اولین مناظره انتخاباتی آمریکا انجام شد، جو بایدن دموکرات توانست رئیس جمهوری آمریکا را با اختلاف اندک شکست دهد.

به نقل از سی بی اس نیوز، پس از برگزاری یک مناظره پرهیاهو که مجری نمی توانست دونالد ترامپ را آرام کند که صحبت های جو بایدن و خودش را قطع نکند، 48 درصد از تماشاچیان این مناظره بایدن را با پیروز دانستند و 41 درصد هم به ترامپ رای دادند و 10 درصد این مناظره را برابر ارزیابی کردند.

بازتاب مناظره ریاست جمهوری این نامزدها در شبکه های اجتماعی قابل توجه است. بسکمک از کاربران روی لحن تهاجمی ترامپ و قطع کردن پیاپی صحبت های بایدن و کریس والاس اشاره داشته و تاکید می نمایند که اگر مناظره های بعدی هم به این شکل باشند، بی فایده خواهند بود.

مناظره انتخاباتی این دو رقیب جمهوری خواه و دموکرات در دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند ایالت اوهایو با مجری گری کریس والاس که در فاکس نیوز مشغول به کار است و در شش بخش 15 دقیقه ای حول محورهای سوابق این دو نامزد، دیوان عالی آمریکا، کووید-19، اقتصاد، نژاد و خشونت در شهرها و درستی انتخابات انجام شد. ، ایسنا

آمارهای مناظره پر تنش ترامپ و بایدن: 90 دقیقه بحث، 73 بار قطع صحبت

نگاهی به آمارهای مناظره متشنج دونالد ترامپ و جو بایدن نشان می دهد که چه مدت در هر مبحث زمان در نظر گرفته شد و هر یک به طور کلی چه مدت صحبت کردند.

به نقل از شبکه خبری بی بی سی، اولین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن شامگاه سه شنبه به وقت آمریکا در فضایی ملتهب و مملو از اتهام زنی برگزار گردید.

این آمارها که با همکاری سی بی اس نیوز جمع آوری شده است، نشان می دهد که بحث بر سر ویروس کرونا طولانی ترین بخش این مناظره بوده است؛ حدود 20 دقیقه به تاثیر مالی کرونا، واکسن ها، ماسک ها و مدیریت بحران ترامپ گذشت.

پس از آن ناآرامی های نژادی و خشونت اخیر در 17 دقیقه مورد بحث نهاده شد.

زمان اختصاص یافته به موضوع آرای پستی هم 11 دقیقه بود و طول مدت بحث درباره تغییرات آب و هوایی حدود 10 دقیقه شد.

علاوه بر این، ترامپ برخلاف انتظار در این مناظره کمتر از بایدن صحبت کرد: ترامپ 28 دقیقه و بایدن 43 دقیقه.

صحبت های بایدن و کریس والاس به عنوان مجری مناظره بارها از سوی ترامپ قطع شد. آمارها نشان می دهد که ترامپ 73 مرتبه صحبت های رقیب دموکراتش را قطع نموده است.

دونالد ترامپ بارها در میانه سخنان بایدن مداخله نموده و حرف های کنایه آمیز به او می گفت که در نهایت با واکنش مجری و بایدن روبرو شد که از او خواستند تا ساکت بماند و اجازه حرف زدن به آنها بدهد. بایدن در نهایت به ترامپ گفت: ممکن است خفه شوید؟

کریس والاس، مجری فاکس نیوز اداره جلسه را برعهده داشت. در همان نخستین دقایق مناظره، والاس کنترل جلسه را از دست داد و نتوانست تا خاتمه مناظره، به گفت وگو و مباحث دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری نظم و آرامش ببخشد. عدم توانایی والاس در اداره جلسه با انتقادهای تند رسانه های آمریکا و از جمله مجری سی ان ان روبه رو شد. ، ایسنا

واکنش نیکی هیلی به مناظره انتخاباتی: پفراینده مختومه است!

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در واکنش به اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری، عملکرد نامزد دموکرات ها را مورد تمسخر قرار داد.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در واکنش به اولین مناظره انتخاباتی میان دونالد ترامپ و جو بایدن، با استناد به یکی از گفته رئیس جمهور اعلام نمود پفراینده مختومه است.

نیکی هیلی با درج نقل قولی از ترامپ در انتقاد از بایدن در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: ترامپ: من در 47 ماه بیش از آنچه شما در 47 سال انجام دادید، انجام دادم.

این دیپلمات سابق آمریکایی پس از این به نوشتن این جمله که پفراینده مختومه است اکتفا کرد.

دونالد ترامپ پیش از این و در راستای کمپین انتخاباتی خود مدعی شد که آنچه او در چند سال اول ریاست جمهوری خود محقق نموده، بایدن در کل زندگی سیاسی خود پیروز به انجامش نشده است.

نخستین مناظره انتخاباتی بین دونالد ترامپ و جو بایدن در شهر کلیولند برگزار گردید. دانشگاه کیس وسترن رزرو ایالت اوهایو میزبان این مناظره بود. ترامپ و بایدن علاوه بر این دو مناظره انتخاباتی دیگر را تا پیش از سوم نوامبر در پیش خواهند داشت. ، باشگاه خبرنگاران

پیغام دموکرات ها پس از نخستین مناظره: فقط رای بدهید

چهره های مطرح دموکرات ها به ویژه رقبای جو بایدن در انتخابات مقدماتی، اظهارات ترامپ علیه برگه های رای و رای گیری پستی را نگران نماینده دانستند و از طرفداران خود خواستند تا به پای صندوق های رای بیایند.

نخستین مناظره انتخاباتی 2 نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی شامگاه سه شنبه به خاتمه رسید که موضع گیری های چهره های مطرح دموکرات ها را در پی داشت.

کامالا هریس همتای انتخاباتی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات 13 آبان آمریکا در واکنش به مناظره امشب، گفت: ما در صحنه نبرد روح ملت خود هستیم، و مناظره امشب به وضوح روشن ساخت که چه کسی باید برای انتخابات، برگزیده گردد. برای غلبه بر ترامپ به من و بایدن کمک دهید.

هیلاری کلینتون رقیب ترامپ در انتخابات 2016 هم اظهار کرد: بسیار به بایدن افتخار می کنم و بسیار اطمینان یافتم که او با تجربیاتش، کسی است که ما برای راهنمایی کشور احتیاج داریم. امیدوارم با کمک خود به بایدن، بار دیگر یک رئیس جمهوری واقعی داشته باشیم.

سناتور کریستن جیلیبرند یکی از رقبای بایدن دموکرات در مرحله مقدماتی انتخابات سال جاری هم گفت:ما می توانیم پیروز شویم. ترامپ به عنوان یک تاجر ناکام بود و به عنوان رئیس جمهوری هم شکست خورده است. اگر دست به کار شویم او به عنوان نامزد رئیس جمهوری هم شکست خواهد خورد.

وی اضافه نمود: بایدن برای جنگیدن برای مردم آمریکا آماده است اما به ما احتیاج دارد. بیایید هرکاری که می توانیم برای رای دادن انجام دهیم.

سناتور الیزابت وارن دیگر داوطلب مقدماتی دموکرات ها هم در این رابطه اظهار کرد: بایدن لحظات آخر مناظره را به درخواست از آمریکایی ها برای رای دادن صرف کرد. دونالد ترامپ لحظات آخر مناظره را برای سرکوب و کاستن آرا گذراند. به همین دلیل رای دادن همچون دموکراسی به این مساله وابسته است.

ایان سامز مشاور هریس و هیلاری کلینتون هم در این باره گفت: اگر اهل فن، مجری، تحلیلگر یا گزارشگر هستید و امشب در مورد هرج و مرج نا معین در مناظره صحبت می کنید، صادق نیستید. این ترامپ بود که قوانین را نادیده گرفت، حرف ها را قطع کرد، فریاد زد، چون بولدوزر همه چیز را خراب و بی ثبات کرد. به مخاطبان خود بگویید: این کار ترامپ بود.

مت داس مشاور بین الملل برنی سندرز هم پس از این مناظره اینگونه واکنش نشان داد: اجتناب از محکوم کردن سفیدپوستان فزونی طلب، کاشت تردید در مورد درستی انتخابات، تشویق طرفداران برای حضور در انتخابات و ترساندن رای دهندگان. لطفاً وقتی ترامپ را یک اقتدارگرای عوام فریب می نامیم ، دیگر به ما نگویید که ما نگران نماینده هستیم.

بن رودز عضو شورای امنیت ملی دولت باراک اوباما هم در این رابطه گفت: ترامپ به وضوح کشور را به آشوب تهدید می نماید در صورتی که برنده نگردد. این بسیار بسیار بسیار خطرناک است.

سناتور امی کلوباچر دیگر رقیب بایدن در مرحله انتخابات مقدماتی دموکرات ها هم با اشاره به این سخن ترامپ که دیوان عالی را ناظر بر انتخابات دانست، اظهار کرد:ترامپ به معنای واقعی کلمه سیستم انتخابات ما را در مقابل مردم آمریکا بی اعتبار می نماید.این همان کاری است که دیکتاتورها انجام می دهند. او هیچ محدودیتی نمی شناسد. او می داند که اگر همه رای دهند نمی تواند برنده گردد. پس رای بدهید.

در حالیکه طرفداران ترامپ کوشش داشتند تا بین حامیان بایدن شکاف ایجاد نمایند آنجا که بایدن از طرح سبز حمایت نکرد، الکساندریا اوکازیو کورتز که مبدع این طرح بوده است، خطاب به کالین کانوی مشاور سابق ترامپ اینگونه پاسخ داد: خبری نیست، تفاوت های ما دقیقا دلیل پیوستن من به تیم تغییرات آب وهوایی بایدن است. ما می توانیم تفاوت هایمان را در کناری بگذاریم و طرح تهاجمی برای توجه به تغییرات آب و هوایی را برای حل بحران سیاره مان مورد توجه قرار دهیم. ترامپ حتی معتقد نیست که تغییرات آب و هوایی واقعی است.

نخستین مناظره بایدن-ترامپ شامگاه سه شنبه به مدت 90 دقیقه در ایالت اوهایو برگزار گردید. این 2 نامزد، 2 مناظره دیگر را در پیش خواهند داشت. ، ایرنا

در اولین مناظره، ترامپ دروغگوتر از بایدن بود!

پس از اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بین دونالد ترامپ و جو بایدن طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس هر دو نامزد طی این مناظره ادعاهای دروغ متعددی در زمینه های مختلف مطرح نمودند هر چند که در این مورد رئیس جمهور آمریکا گوی سبقت را از رقیب دموکراتش ربود.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همچون سخنرانی هایی که در تجمعات انتخاباتی خود ایراد می نماید در مناظره ای که سه شنبه شب به وقت آمریکا با جو بایدن، رقیب دموکراتش داشت خود را در قید و بند حقایق احساس نکرد هر چند که این بار کریس والاس، مجری این مناظره از شبکه فاکس نیوز و جو بایدن با او برخورد می کردند.

ترامپ طی این مناظره دو ادعای دروغ را علیه بایدن در ارتباط با تلفات شیوع کرونا ویروس مطرح نمود. یک مورد ادعای دروغ فاحش دیگر ترامپ هم در مورد اعتراضات ضد نژادپرستی در پورتلند بود. در موردی مشابه اما بایدن دو ادعای دروغ در مورد تظاهرات ضدنژادپرستی در مقابل کاخ سفید و برخوردی که با این تظاهرات شد داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، یکی دیگر از ادعاهای دروغ در حوزه سلامت و مربوط به پایین آمدن قیمت دارو بود. ادعای دروغ دیگر در مورد موضوع پاسخ به شیوع کروناویروس و توصیه دکتر آنتونی فائوچی، مقام ارشد انستیتوهای ملی سلامت آمریکا به موثر بودن یا موثر نبودن استفاده از ماسک در مقابله با شیوع کروناویروس بود. در این موضوع او همچنین یک ادعای دروغ دیگر را درباره این که شرکت نمایندگان تجمعات انتخاباتی وی مسئله ای از بابت ابتلا به کروناویروس پیدا نکردند بود. رئیس جمهور آمریکا ادعای دروغ دیگری را علیه رقیب دموکراتش در ارتباط با مورد مربوط به شیوع آنفولانزای خوکی در چند سال قبل مطرح نمود.

بایدن اما در ارتباط با موضوع اقتصاد و مساله شکست احتمالی ترامپ در انتخابات سال جاری ادعایی دروغ را مطرح نمود.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این مناظره مجددا دروغ سابقش درباره تقلب در انتخابات از بابت رای گیری پستی را تکرار کرد. او همچنین یک دروغ دیگر را هم در ارتباط با دور انداختن آرای داده شده به وی گفت. ترامپ در این مناظره حتی درباره اقداماتش در قبال مسابقات فوتبال آمریکایی نیز دروغ گفت.

رقیب دموکرات او اما در ادامه درباره نامزد معرفی شده از سوی ترامپ برای پر کردن کرسی خالی دادگاه عالی دروغ گفت.

ترامپ اما برای حمله به رقیب دموکراتش ادعایی دروغ را درباره مناقشه مربوط به تحصیل او در دانشگاه ایالتی دلاور مطرح ساخت.

موضوع دیگری که با دروغگویی هم از سوی ترامپ و هم از سوی بایدن همراه شد موضوع جرم و جنایت در آمریکا بود.

در مجموع در این گزارش آسوشیتدپرس به مطرح شدن 12 ادعای دروغ از سوی دونالد ترامپ و چهار ادعای دروغ از سوی جو بایدن در این مناظره اشاره شده است. ، ایسنا

tani-buy.ir: مجله تانی بای، مقالات اقتصادی و کسب و کار

bigkurosh.ir: مجله کوروش بزرگ، وبلاگ خبری، تاریخی و تحلیلی

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 62744

به "اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن در نخستین مناظره انتخابات سی بی اس: بایدن پیروز اولین مناظره بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخم های ترامپ و لبخندهای بایدن در نخستین مناظره انتخابات سی بی اس: بایدن پیروز اولین مناظره بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید