اعتراض به اعدام زم ، رای دیوان عالی کشور برای متهم پر حاشیه تغییر می نماید؟

به گزارش مهسان بلاگ، روح الله زم به حکم اعدامش اعتراض کرد. وکیل مدافع روح الله زم، 8 روز پس از اعلام صدور حکم اعدام از سوی سخنگوی دستگاه قضایی از اعتراض نسبت به رای دادگاه خبر داده است؛ هرچند تاکید نموده که در حال حاضر اطلاعی از اینکه پرونده به دیوان عالی کشور رفته یا خیر ندارد.

اعتراض به اعدام زم ، رای دیوان عالی کشور برای متهم پر حاشیه تغییر می نماید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، به گفته دبیر دریابیگی بلوردی، دادگاه باید پفراینده را به دیوان عالی کشور ارسال کند اما ظاهرا هنوز معین نیست که این پفراینده در چه وضعیتی است. دهم تیرماه بود که غلامحسین اسماعیلی، در نشست خبری اش گفت که حکم اعدام مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز صادر شده است. بنابر توضیحات سخنگوی دستگاه قضایی، روح الله زم به لحاظ موارد اتهامی متعدد نهایتا به مصداق افساد فی الارض به اعدام محکوم شده و برای بعضی موارد دیگر اتهامی هم محکوم به حبس است.

اعتراض روح الله زم به حکم اعدامش | توضیحات وکیل مدیر آمدنیوز

او البته این حکم را غیرقطعی دانست و گفت که اگر فرجام خواهی گردد، پفراینده به دیوان عالی کشور خواهد رفت و مورد آنالیز قرار خواهد گرفت. اتفاقی که براساس اظهارات روز گذشته وکیل مدافع زم ظاهرا اجرا شده و حالا با فرجام خواهی این پفراینده به دیوان عالی کشور فرستاده می گردد و باید دید تصمیم دیوان عالی برای سرنوشت مدیر آمدنیوز چه خواهد بود.

روح الله زم سال 90 و پس از اتفاقاتی که پس از انتخابات 88 در کشور رقم خورد، ایران را به مقصد مالزی ترک کرد. او مدتی در مالزی از راه تورلیدری گذران زندگی کرد تا اینکه پیشنهادی از فرانسه سرنوشت او را تغییر داد.

سال 91 روح الله زم پس از 3 ماه توقف در ترکیه بالاخره به فرانسه رسید و بعد از مدتی کار در سحام نیوز، سال 95 کار در آمدنیوز را شروع کرد؛ کانالی تلگرامی که اخبار راست و دروغ را با اسنادی مخدوش که سندیت آن معین نبود، علیه مقامات مختلف در جمهوری اسلامی منتشر می کرد. اوج قصه آمدنیوز اما مربوط به دی ماه 96 بود. اعتراضاتی که دی ماه 96 از مشهد و چندصباحی بعد دامنه آن، سراسر کشور را به خشونت کشید؛ خشونتی که بنابر آنچه نماینده دادستان در جلسات دادگاه زم گفته، آمدنیوز در شعله ور شدن آتشش نقشی بسزا داشته است. اگرچه زم در دفاعیاتش در دادگاه مدعی شد که پیش از دی ماه 96 آمدنیوز را رها نموده و تا اواسط 97 کنترل این کانال تلگرامی در اختیار سام محمودی سرابی بوده اما همان زمان هم بسیاری آمدنیوز را به نام زم می شناختند.

درنهایت و با وجود اینکه زم در دفاعیاتش گفت که یکی از سنگین ترین حفاظت های فیزیکی نامحسوس پس از رییس جمهوری فرانسه برای او در نظر گرفته شده بود اما او پاییز 98 براساس آنچه دستگاه امنیتی فریب اطلاعاتی خواند، به کشور بازگردانده شد. خبر بازداشت زم 22 مهرماه منتشر شد و گواه آن هم ویدیویی بود که بعضی رسانه های داخلی از حضور او در خودروی دستگاه امنیتی هنگام انتقال به زندان منتشر نموده که در ادامه به ویدیویی کوتاه از بعضی اظهارات او ختم می شد. جلسات دادگاه رسیدگی به پفراینده مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز بالاخره پس از حدود 5 ماه از زمان دستگیری زم، یعنی از روز 21 بهمن ماه 98 شروع شد. مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز در اولین جلسه دادگاه که به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید، با 17 مورد اتهامی روبرو شد.

زم در 6 جلسه دادگاه به دفاع از خود پرداخت؛ او با رد بسیاری از موارد اتهامی در جلسات دادگاه بارها تاکید نموده که خبرنگار بوده و کار خبری و مطبوعاتی می نموده است. او اگرچه در جلسات دادگاه اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و توهین به مقدسات را رد کرد اما اتهاماتی مانند توهین به ماموران دولتی و تحریک مردم به اغتشاش، نشر اکاذیب و حمایت از محکومان امنیتی و خانواده پهلوی را پذیرفت. درنهایت با خاتمه ششمین جلسه دادگاه زم، رسیدگی به پفراینده این متهم پرحاشیه در بیستم خردادماه به خاتمه رسید و 20 روز پس از آن، حکم صادره علیه او از سوی سخنگوی دستگاه قضایی تحت امر سیدابراهیم رییسی اعلام شد؛ حکمی که محمدعلی زم، پدر مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز در واکنش به آن به رییس دستگاه قضایی نامه نوشت و در آن ضمن انتقاد به فرایند پفراینده پسرش، از سیدابراهیم رییسی خواست که حداقل به حرف های وکیل تسخیری که بنابر آیین نامه از دایره افراد معتمد شما انتخاب می گردد، گوش کنید. با این وجود و باتوجه به فرجام خواهی که روز گذشته وکیل زم از آن اطلاع داد، برای اطلاع از سرنوشت نهایی این پفراینده باید منتظر رای دیوان عالی کشور ماند.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 55138

به "اعتراض به اعدام زم ، رای دیوان عالی کشور برای متهم پر حاشیه تغییر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به اعدام زم ، رای دیوان عالی کشور برای متهم پر حاشیه تغییر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید