امسال برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟، سهم یک پنجمی ادارات دولتی در مصرف برق سرمایشی

به گزارش مهسان بلاگ، با اوج دریافت گرما چندین استان در حالت هشدار قطعی برق قرار گرفته اند.

امسال برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟، سهم یک پنجمی ادارات دولتی در مصرف برق سرمایشی

به گزارش خبرنگار ، خاموش کردن یک لامپ هم می تواند کمک بزرگی به کل کشور باشد، این روزها وزارت نیرو سخت ترین روزهای کاری خود را می گذارند به طوری که در بیشتر نقاط کشور درصد مصرف برق افزایش یافته و شرایط قرمز را پشت سر می گذارد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور در مصاحبه با اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی خبرنگاران گفت: مصرف برق در کشور ازمرز 56 هزار مگاوات گذرکرده است. توصیه ما مردم این است که از مصرف بی رویه بخصوص در ساعات پرمصرف خودداری کنند تا با مشکل برق روبه رو نشویم.

سخنگوی صنعت برق کشور افزود: تداوم افزایش دما احتمال عبور پیک مصرف از مرز 57 هزارمگاوات در هفته آینده را جدی تر می کند. در حال حاضر هنوز به روز های گرم تر در کشور نرسیده ایم اما هم اکنون 15 استان کشور مصرف برق آن ها از میزان مصرف در مدت مشابه پارسال عبور کرده است.

این روزها برای مدیریت مصرف برق، برای وزارت نیرو تنها یک راه باقی مانده است و آن هم کاهش 10 درصدی مصرف برق توسط مشترکان صنعتی و خانگی است.

ایران روزانه یک میلیارد مگاوات برق تولید می کند و این روز ها با توجه به افزایش بی سابقه دما در کشور مصرف برق به بیش از یک میلیارد مگاوات رسیده است یعنی تنها 1000 مگاوات دیگر باقی مانده تا شبکه برق ایران از مدار خارج شود و سراسر کشور از مدار خارج شود.

رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه 21 هزار مگاوات برق تنها صرف سیستم های سرمایشی می شود که بیش از چهار هزار مگاوات مربوط به سازمان های دولتی است، بیان نمود: قرار دادن دمای دستگاه های سرمایشی روی 24 درجه به صرفه جویی در مصرف برق کشور کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه از ساعت 13 تا 17 و 20 تا 22 اوج مصرف برق در کشور است، گفت: پیش بینی می کنیم با کمک مردم، میزان مصرف برق در اوج بار به 58 هزار و 300 مگاوات برسد و این به میزان ظرفیت تولید کشور است، اما اگر مصرف برق مدیریت نشود و با فرایند کنونی پیش برویم، پیک مصرف برق از 60 هزار مگاوات عبور می کند و مجبور به ایجاد خاموشی های مدیریت شده می شویم.

اردکانیان افزود: در سال های گذشته میزان مصرف برق در اوج بار به طور میانگین سالیانه حدود پنج و دو دهم درصد افزایش می یافت، اما از دو سال پیش با همکاری مردم و مدیریت مصرف، ابتدا دو و 98 صدم درصد اوج بار کاهش یافت و پارسال نیز سه هزار و 874 مگاوات پیک مصرف کم شد.

وی با بیان اینکه امسال به دلیل آغاز زود هنگام گرما و پایداری آن شرایط متفاوت شده و مصرف برق افزایش چشمگیری یافته است، گفت: در 12 خرداد امسال مصرف برق در مقایسه با سال گذشته 12 درصد افزایش یافته است.

وزیر نیرو افزود: ظرفیت اسمی تولید برق کشور 83 هزار و 350 مگاوات است که حدود 70 هزار مگاوات آن را نیروگاه حرارتی گازی تأمین می کند، اما این نیروگاه ها به ازای افزایش یک درجه ای دما هفت دهم درصد و به ازای افزایش هر صد متر ارتفاع از سطح دریا یک درصد افت توان تولید دارند.

این روز ها دستور العمل های متعددی از سوی دولت ارائه شده، اما همچنان فاجعه نزدیک است، دولت ساعات کار ارگان های تحت خود را کاهش داده و جدول های برای خاموشی و بار انرژی منتشر می کند.

نقشه مصرف برق در کشور (چهار استان در شرایط قرمز)

خاموشی های مقطعی کشور را کم کم فرا می گیرد، اما هنوز خبری از کاهش بار برای رسیدن یک شرایط عادی نیست. طبق اعلام شرکت توانیر در روز های گذشته، چندین شهر کشور در شرایط قرمز قرار گرفته است.

براین اساس هموطنان در کلانشهر مشهد و استان های خراسان شاقتصادی، سمنان، قزوین و کهگیلویه و بویراحمد لازم است برای بازگشت به شرایط سبز، مصرف برق خود را به میزان 10 درصد کاهش دهند تا ضمن عبور از شرایط اضطرار، امکان بهره مندی همگانی مردم این مناطق از نعمت برق را به ویژه برای بیماران حاد تنفسی فراهم کنند.

استان های گیلان، غرب مازندران، مازندران، گلستان، خراسان های رضوی و جنوبی، جنوب کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و کلانشهر اهواز، کرمانشاه و قم امروز سه شنبه (27 خرداد) در شرایط زرد مصرف قرار دارند. مشترکان در این مناطق با رعایت الگوی صحیح مصرف که عمده ترین آن تنظیم دمای کولر های گازی روی عدد 24 و استفاده از دور کند در کولر های آبی است همچنین استفاده نکردن از وسایل پرمصرف مانند ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی در ساعات پیک شبکه است، مصرف برق خود را حداقل به میزان 5 درصد کاهش داده و از شرایط زرد خارج و با بازگشت به شرایط سبز، تابستان را با بهره مندی از برق مطمئن و پایدار به خوبی سپری کنند.

همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی خبرنگاران گفت: متاسفانه گرمای هوا مصرف برق را نسبت به سال های گذشته افزایش داده است. البته برای عبور از پیک امسال، اولین اقدام تعمیر نیروگاه ها است تا بتوانیم تا حدامکان جلوی خاموشی را در کشور بگیریم.

معاون وزیر نیرو افزود: پتانسیل ظرفیتی مورد نیاز کشور ما سالیانه 5 هزار مگاوات است که باید برای آن سرمایه گذاری کنیم تا بخشی از آن صرف تأمین رشد مصرف سالیانه نسبت به پیک تابستان سال قبل و مقداری هم به عنوان ذخیره باشد. ما سالیانه 3 هزار مگاوات رشد مصرف داریم و 2 هزار مگاوات هم باید ذخیره داشته باشیم که اگر مسئله ای برای برای یکی از واحد ها به وجود آمد یا در شرایط اضطراری و رشد غیر طبیعی مصرف بتوانیم نیاز برق کشور را پاسخ دهیم.

حائری گفت: اگر شمال و جنوب کشور همزمان گرم نشود، افزایش بار سراسری را نداریم به طوری که خاموشی ها را پیش بینی کرده ایم، اما امیدواریم شرایط آب وهوایی به گونه ای دیگر رقم بخورد.

طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی هوای کشور امسال گرم تر می شود به طوری سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی کشور در نشست خبری اش از افزایش بی سابقه هوا در کشور خبر داد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: طبق پیش بینی های انجام شده دمای هوای تهران به 38 درجه خواهد رسید به طوری که این افزایش دما در کل کشور حاکم خواهد شد و پیش بینی می شود امسال تابستان گرمی پیش رو داشته باشیم.

براین اساس، غلامعلی رخشانی مهر معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: در بسکمک از ساعات روز با وجود اینکه می توان از نور طبیعی خورشید برای تامین روشنایی مورد نیاز منازل و یا ادارات استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نبوده ایم که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.

او ادامه داد: از میان 60 هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا پنج هزار مگاوات از این رقم صرفا برای 10 تا 20 روز از سال و آن هم بین ساعت 13 تا 17 مورد نیاز است که برای تامین انرژی مورد نیاز این بخش بایستی هر ساله سرمایه گذاری قابل توجهی صورت بگیرد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: برای هر هزار مگاوات تولید برق، حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که این رقم صرفا برای بخش نیروگاهی است و هزینه های مربوط به انتقال و شبکه های توزیع در آن لحاظ نشده است.

با فرارسیدن ماه های تیر و مرداد وضع از این هم شاید بدتر شود، پس یک راه بیشتر نمی ماند و آن هم این است که در مصرف برق صرفه جویی شود. فقط کافی است که هرکدام از ما مصرف برق را کاهش دهیم تا بتوانیم تابستان امسال را بدون خاموشی سپری کنیم.

مجله ویراپارس: مجله ویراپارس | مجله تبلیغات و بازاریابی مدرن، طراحی و چاپ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 54023

به "امسال برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟، سهم یک پنجمی ادارات دولتی در مصرف برق سرمایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امسال برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟، سهم یک پنجمی ادارات دولتی در مصرف برق سرمایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید