انکر بولت یک اجزاء سازه ای برای اتصال به سطوح مقاوم

به گزارش مهسان بلاگ، انکر بولت یا پیچ چفتی، یک اجزاء سازه ای است که برای اتصال به سطوح مقاوم مانند بتن به کار می رود. این پیچ ها برای ایجاد اتصالات قوی و استحکام در مصالح فولادی و بعلاوه نصب صفحات فولادی در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند. در اینجا از انواع انکر بولت و نحوه کاربرد آنها به منظور تقویت سازه ها و افزایش ایمنی آنها می پردازیم.

انکر بولت یک اجزاء سازه ای برای اتصال به سطوح مقاوم

کاربرد انکر بولت:

 1. اتصال مصالح فولادی به بتن: انکر بولت ها برای اتصال قطعات فولادی به بتن مورد استفاده قرار می گیرند، این اتصالات به تقویت و استحکام سازه یاری نموده و آن را در برابر نیروهای مختلف، از جمله نیروهای جانبی و لرزه، تقویت می نمایند.
 2. نصب پلیت ها و صفحات فولادی: انکر بولت ها برای نصب پلیت ها و صفحات فولادی در سازه های بتنی به کار می روند. این عمل به تقویت نقاط خاصی از سازه و افزایش استحکام آن یاری می نماید.
 3. تعمیر و ترمیم سازه ها: در صورت احتیاج به تعمیر یا ترمیم یک سازه فولادی یا بتنی، انکر بولت ها برای اتصال قسمت های نو به سازه یا تقویت نقاط ضعف به کار می روند.
 4. ساخت و نصب پایه ها و دستگاه ها: انکر بولت ها در نصب پایه ها، دستگاه های صنعتی و تجهیزات سنگین بر روی سطوح مختلف به کار می روند.
 5. ساخت و نصب پله ها و ریل ها: در سازه هایی مانند پل ها، انکر بولت ها برای نصب پله ها و ریل ها به سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل نصب انکر بولت:

 1. انتخاب مکان مناسب: ابتدا مکان نصب انکر بولت را با دقت انتخاب نموده و اطمینان حاصل کنید که سطح مناسب و مقاوم برای نصب وجود دارد.
 2. حفر سوراخ: با استفاده از ابزارهای حفر مناسب، یک سوراخ با ابعاد و عمق معین شده در محل نصب انکر بولت ایجاد کنید.
 3. پاک کردن سوراخ: سوراخ حاصل را از خاک و لوازم غیرمناسب پاک کنید تا سطح برای نصب آماده گردد.
 4. درج انکر بولت: انکر بولت را با دقت وارد سوراخ کنید و اطمینان حاصل کنید که به عمق معین شده در سطح فرو رفته است.
 5. سیمان کاری: سوراخ را با استفاده از سیمان یا مواد حاوی سیمان پر کنید تا انکر بولت به خوبی در سوراخ قرار گیرد و پایداری لازم را داشته باشد.
 6. نصب قطعات: بعد از خشک شدن سیمان، قطعات یا سازه هایی که به انکر بولت متصل خواهند شد را به آن بچسبانید

یا باهم متصل کنید.

 1. تنظیم و تعدیل: اگر احتیاج به تنظیم و تعدیل انکر بولت یا قطعات متصل شده با آن باشد، این مرحله را با دقت انجام دهید.
 2. معین و رعایت استانداردها: در هر مرحله از نصب، اطمینان حاصل کنید که استانداردهای مربوط به نصب انکر بولت و اجزای مرتبط آن را رعایت نموده اید.
 3. تست و ارزیابی: پس از نصب، تست و ارزیابی دقیقی از صورت گرفته انجام دهید تا اطمینان حاصل گردد که نصب به درستی صورت گرفته است.

انواع انکر بولت

همانطور که در بالا بیان شد، انواع مختلفی از انکر بولت وجود دارند که هرکدام بر اساس متریالی که در ساختمان استفاده می شوند، متفاوت هستند. انواع این ابزار به توضیح زیر است:

 1. 1. انکر بولت شیمیایی:

بسیاری این نوع انکر بولت را با نام چسب کاشت می شناسند. از این نوع برای افزایش قدرت باربری بتن و ایجاد چسبندگی بیشتر بین بتن و میلگرد در بتن مسلح استفاده می گردد. انکر بولت شیمیایی بدون محدودیت در مقدار و عمق قابل استفاده است.

 1. 2. انکر بولت مکانیکی یا رول بولت (Roll Bolt):

این نوع انکر بولت در حفره های درون بتن جایگذاری می گردد. این ابزار از چندین قطعه تشکیل شده است، شامل یک قطعه استوانه ای، مهره و واشر، یک پیچ رولی با سر مخروطی و استاد بولت. استاد بولت ها به راحتی مونتاژ می شوند و هزینه تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به سایر نوع ها دارند.

تفاوت بین انکر بولت و رول بولت:

بسیاری از افراد از کلمه انکر بولت به جای رولت بولت یا بالعکس استفاده می نمایند، که این امر اشتباه است. انکر بولت ها دو نوع مکانیکی و شیمیایی دارند، در حالی که رولت بولت تنها یک زیرمجموعه از انکر بولت های مکانیکی است.

فاکتور های مؤثر در انتخاب نوع Anchor Bolt:

انتخاب نوع انکر بولت بستگی به عوامل مختلفی دارد. بعضی از فاکتورهای مؤثر عبارتند از:

- شرایط محیطی و آب وهوایی:

شرایط آب وهوایی و عوامل جغرافیایی مانند مقدار فسفات، سولفات، رطوبت و مواد خزنده بر انتخاب انکر بولت تأثیرگذارند.

- مقدار بار:

احتیاج به تحمل بار معین در انتخاب نوع انکر بولت تأثیرگذار است.

- نوع بار:

بر اساس نوع و مقدار بار، انتخاب بین بارهای استاتیکی و دینامیکی مد نظر است.

سخن پایانی:

انکر بولت، ابزار کوچکی است اما با کاربردهای متنوع و گسترده. انواع مختلف آن با توجه به شرایط مختلف آب وهوایی و احتیاجهای ساختمانی انتخاب می شوند. بنابراین، در انتخاب و استفاده از این ابزار، دقت و توجه به جزئیات امور لازم است. شما میتوانید جهت استعلام قیمت انکر بولت به وبسایت بولت کاران مراجعه کنید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 28 آذر 1402 بروزرسانی: 28 آذر 1402 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 109367

به "انکر بولت یک اجزاء سازه ای برای اتصال به سطوح مقاوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انکر بولت یک اجزاء سازه ای برای اتصال به سطوح مقاوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید