ایجاد فروچاله هایی به عمق 200 متر در دشت ابرکوه

به گزارش مهسان بلاگ، مدیر عامل آب منطقه ای یزد با اشاره به فرونشست زمین در دشت های یزد که در دشت ابرکوه منجر به ایجاد فروچاله هایی به عمق 200 متر شده است، این پدیده را منجر از غیرکارآیی شدن آبخوان ها و جاری شدن سیل در هنگام بارش ها دانست.

ایجاد فروچاله هایی به عمق 200 متر در دشت ابرکوه

به گزارش خبرنگاران، محمدمهدی جوادیان زاده در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان که با حضور استاندار و دیگر اعضا برگزار گردید، با بیان این که برنامه ریزی در مورد اجرای طرح خاموشی زمستانه چاه های کشاورزی مهمترین اقدام شرکت آب منطقه ای یزد در فصول سرد سال است، گفت: اجرای این طرح نتایج خوبی را به دنبال داشته به گونه ای که حجم آب صرفه جویی شده در سال 95 ناشی از خاموشی چاه ها 44 میلیون مترمکعب، در سال 96 بالغ بر 75 میلیون مترمکعب و در سال 97 نیز 84 میلیون مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به این که در امسال طرح تحویل حجمی آب چاه های کشاورزی برای 10 دشت استان در دستور کار شرکت آب منطقه ای یزد واقع شده است، گفت: برای سایر دشت ها نیز اجرای طرح خاموشی 60 روزه در نظر گرفته شده، که ضروری است برای دشت های با شوری بالا و نیازمند به آب شویی، طرح خاموشی به صورت 45 روزه اجرا گردد.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد ادامه داد: همچنین شرکت آب منطقه ای برای ترغیب چاه های فاقد کنتور در دشت هایی که طرح تحویل حجمی آب دارند، برنامه خاموشی 75 روزه را اجرا خواهد نمود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پدیده فرونشست و فروچاله در استان اشاره نمود و گفت: فرونشست زمین موضوع بسیار مهمی است که متاسفانه کشور و استان یزد را درگیر خود نموده است.

جوادیان زاده با بیان این که فرونشست زمین منجر به تخریب آبخوان های استان می گردد و بی توجهی به آن، کارکرد آبخوان ها را از بین می برد، توضیح داد: در چنین شرایطی آبخوان ها توانایی ذخیره آب حاصل از بارندگی ها را ندارند و بارش ها بیشتر به شکل سیل جاری می گردد.

وی با اشاره به این که فرونشست زمین در دشت یزد- اردکان بیشترین نرخ را دارد، یادآور شد: نرخ این پدیده در منطقه رستاق به میزان هفت سانتی متر در سال، احمدآباد به میزان چهار سانتی متر در سال و در منطقه حسین آباد ریسمانی نیز دو سانتی متر در سال است.

این مسئول در انتها اظهار کرد: گفتنی است که در دشت ابرکوه، فروچاله هایی به عمق 200 متر ایجاد شده که بسیار نگران کننده است و عمده دلیل آن برداشت بی رویه از دشت هاست.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 22014

به "ایجاد فروچاله هایی به عمق 200 متر در دشت ابرکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد فروچاله هایی به عمق 200 متر در دشت ابرکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید