بانک اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی ایجاد شد

به گزارش مهسان بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، ارزیابی شناختی به معنای ارزیابی عمیق مهارت ها و توانایی های مرتبط با عملکرد مغز مربوط می گردد. این عملکردها شامل توجه، حافظه، استدلال، حل مسئله، تصمیم گیری، زبان، هوش و موارد دیگر می گردد و گستره وسیعی از کاربردها در حوزه تشخیص و درمان، ورزش، آموزش و پرورش، استخدام و به کارگیری افراد با توانمندی های خاص شناختی و مهندسی عامل های انسانی را در برمی گیرند که به معنای استفاده از ویژگی های شناختی و فیزیکی انسان برای طراحی ابزارها و سیستم ها است.

بانک اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی ایجاد شد

از میان روش های گوناگون ارزیابی عملکرد شناختی مغز، نتایج آزمون های شناختی به دلیل ویژگی های روان سنجی مناسب، عینی بودن و همچنین سهولت اجرا قابل اعتماد و پایا هستند و استفاده از این آزمون ها نشاندهنده اهمیت و ضرورت استفاده از آنها است.

با توجه به اهمیت و ضرورت روز افزون در استفاده از این آزمون ها ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به مطالعه، سیاست گذاری، پیاده سازی سیاست ها، سازماندهی بازار موجود و ترغیب بخش خصوصی برای ورود و سرمایه گذاری در این حوزه نموده است.

توسعه زیست بوم آزمون های ارزیابی شناختی

نا به سامانی های موجود در حوزه آزمون های ارزیابی شناختی از جمله استاندارد نبودن آزمون های موجود، عدم رعایت حق مالکیت معنوی و همچنین اجرا و نمره گذاری غیر استاندارد آزمون توسط افراد آموزش ندیده موجب شده است تا احتیاج به وجود چرخه ای معتبر برای آزمون های ارزیابی شناختی بیش از پیش احساس گردد.

در این راستا ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی چند سال گذشته با برگزاری جلسات منسجم با حضور برجسته ترین اساتید حوزه شناختی، روان سنجی و کارشناسان و مدیران وزارتخانه های مرتبط، اقدام به طراحی و اجرای چرخه ای بسته از اعتبار به عنوان زیست بوم برای آزمون های ارزیابی شناختی در کشور نموده است. رویکرد ستاد در این زمینه رویکرد سیاست گذاری مشوق بازار است.

زیست بوم آزمون های ارزیابی شناختی بازیگران گوناگونی دارد که می توان به توسعه دهندگان آزمون، سرمایه گذاران بخش خصوصی و مراکز اجرای آزمون با زیرساخت فناوری اطلاعات اشاره نمود. در این راستا، آزمون ها پس از استانداردسازی، در قالب یک بستر نرم افزاری امن طراحی می شوند و در اختیار مراکز آزمون برای ارائه خدمات به مشتریان قرار می گیرند.

برای تحقق بخشیدن به موارد مطرح شده بانک اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی ایجاد شد. از سویی تدوین پرکاربردترین آزمون های ارزیابی شناختی در جهان شناسایی و ملا ک های استانداردسازی آزمون های ارزیابی شناختی مد نظر نهاده شد. در این راستا، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی نسبت به حمایت از طرح های آزمون های ارزیابی شناختی اقدام کرد.

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با هدف آشنایی درمانگران، پژوهشگران و سازمان ها با آزمون های ارزیابی شناختی موجود در کشور، شناسایی نقاط ضعف و قوت آزمون ها و همچنین سیاستگذاری در توسعه آزمون های ارزیابی شناختی اقدام به ایجاد بانک اطلاعات آزمون های شناختی کرد که نتیجه آن شناسایی 352 آزمون بر حسب کارنمودهای شناختی و 5 اختلال رایج شناختی شامل اوتیسم، بیش فعالی/نقص توجه، اختالات یادگیری، آلزایمر و اعتیاد بود.

شناسایی پرکاربردترین آزمون های ارزیابی شناختی در جهان

روش های گوناگونی برای شناسایی بهترین آزمون های ارزیابی شناختی وجود دارد که از جمله آنها استفاده از تجربیات کشورهای دیگر، احتیاجسنجی و احتیاجآفرینی است. در مطالعاتی که اخیراً طی یک نظرسنجی از روان شناسان و نوروسایکولوژیست ها در کشورهای مختلف جهان انجام شد، پرکاربردترین آزمون های ارزیابی شناختی (نوروسایکولوژی) به تفکیک کارنمودهای شناختی شناسایی و معرفی شدند که می توان به آزمون های هوش و حافظه وکسلر اشاره نمود.

حمایت از طرح های آزمون های ارزیابی شناختی

همچنین ستاد با انتشار 8 فراخوان از طرح های پژوهشی بسیاری در حوزه های گوناگون حمایت نموده است که از میان آنها، بعضی آزمون های ارزیابی شناختی مورد احتیاج سازمان ها و وزارتخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بودند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 65940

به "بانک اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک اطلاعات آزمون های ارزیابی شناختی ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید