بخاری بدون دودکش بخریم یا نخریم؟ نقد و بررسی مزایا و معایب آن

به گزارش مهسان بلاگ، بخاری بدون دودکش یا بخاری گازی بدون دودکش (Unflued Gas Heaters) یک گزینه ایده آل برای گرم کردن خانه در ماه های سرد سال است. گرمایش محیط با استفاده از این وسیله در راحت ترین و کاربردی ترین شکل ممکن انجام می شود، اما سؤال مهمی که اغلب برای کاربران پیش می آید این است که: بخاری بدون دودکش خطراتی برای سلامت انسان دارد یا خیر؟ این پرسش از این جهت مورد سؤال قرار می گیرد که دود حاصله از ترکیب اکسیژن و گاز به چه صورت خارج می شود! برای پاسخ به این سؤالات و شناخت بیشتر این نوع بخاری با ویکی ساختمون همراه باشید.

بخاری بدون دودکش بخریم یا نخریم؟ نقد و بررسی مزایا و معایب آن

بخاری بدون دودکش چیست؟

این بخاری گاز را برای تولید گرما می سوزاند اما برای خروج دود هیچ گونه دودکشی ندارد. برخی از انواع بخاری های بدون دودکش قابل حمل هستند و از طریق سوکت دیواری یا از کف با شلنگ به یک خروجی گاز متصل می شوند یا اصلاً ممکن است از نوع بخاری کابینت LPG باشد. برخی دیگر نیز بدون داشتن پایه بر روی دیوار ثابت می مانند. بخاری پاسیو نوع دیگری از بخاری گازی بدون دودکش است و هرگز نباید در فضای بسته استفاده شوند.

امنیت بخاری گازی بدون دودکش چگونه است؟

در نتیجه احتراق گاز با اکسیژن، بخاری گازی بدون دودکش تعدادی آلاینده تولید می کند. این آلاینده ها که می توانند به سلامتی افراد آسیب برسانند شامل دی اکسیدنیتروژن و مونوکسیدکربن هستند. این نوع بخاری حتی بخار آب نیز تولید می کند که می تواند با افزایش رشد کپک ها و ریزگردها به طور غیرمستقیم بر سلامتی افراد تأثیر بگذارد.

میزان آلاینده های هوا که بخاری بدون دودکش تولید می کند بسته به موارد زیر متفاوت است:

 • نوع بخاری
 • نحوه نصب بخاری
 • نحوه استفاده از بخاری
 • چند بار سرویس کردن بخاری

علاوه بر این، میزان آلاینده های هوا در فضای بسته به موارد کم یا زیاد خواهد شد:

 • ابعاد فضایی که بخاری برای گرم کردن انجام می دهد.
 • چگونگی تهویه هوای داخل که باعث حذف آلاینده ها از فضا می شود.

اثرات آلودگی ناشی از بخاری بدون دودکش بر سلامتی انسان چیست؟

بخاری گازی بدون دودکش باعث افزایش سطح آلاینده های هوای داخل خانه و همچنین بروز مسائل تنفسی در برخی از افراد می شود. اثرات سلامتی ناشی از دی اکسیدنیتروژن و مونوکسیدکربن ممکن است بلافاصله در زمان مواجهه رخ دهد یا ممکن است بعدها اثرات منفی خود را نشان دهند. به عنوان مثال، افرادی که آسم دارند باید در انتخاب بخاری دقت بیشتری کنند، به ویژه هنگامی که بچه ها یا افراد مسن درگیر این بیماری هستند.

همانطور که در بالا بیان شد، بخاری بدون دودکش دو نوع آلاینده به شرح زیر تولید می کند:

 • دی اکسیدنیتروژن بدون بو و نامرئی است و ممکن است به سلامتی انسان آسیب برساند.
 • مونوکسیدکربن نیز نامرئی است و هیچ بو و طعمی ندارد. اکسیژن را از بدن می گیرد و منجر به اختلال در تفکر و کاهش هوشیاری می شود.

اگر سطح مونوکسیدکربن در یک اتاق بالاتر از سطح ایمن باشد، افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است به درد قفسه سینه یا آنژین مبتلا شوند. افراد سیگاری مبتلا به بیماری قلبی نیز در معرض خطر هستند. بچه ها خردسال، نوزادان و افراد مسن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

قرار دریافت در معرض مقادیر بسیار بالای مونوکسیدکربن می تواند باعث مسمومیت شود. علائم مسمومیت با مونوکسیدکربن شامل خستگی، تنگی نفس، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، ضعف یا گیجی است. قرار دریافت در معرض سطح بسیار بالای مونوکسیدکربن باعث مرگ می شود.

فواید بخاری بدون دودکش

 • به راحتی قابل جابجایی است (وزن کمی دارد) و می توان آن را در هر جایی استفاده کرد (کاربری مسکونی یا تجاری).
 • گرمای مطلوب و یکنواختی را در فضا ایجاد می کند.
 • بدون هیچگونه نشت هوای گرم است. تمام گرمای تولید شده از آن به فضا دمیده می شود.
 • ارزان قیمت تر از بخاری های دودکش دار هستند.
 • باعث کاهش هزینه های سوخت (مصرف گاز) می شود.

معایب بخاری بدون دودکش

 • آلاینده های خطرناکی را به فضا منتقل می کند.
 • اگر اتاقی که بخاری بدون دودکش در آن کار می کند به اندازه کافی شرایط تهویه را نداشته باشد، قرار دریافت در معرض طولانی مدت آلاینده ها می تواند خطرات قابل توجهی ایجاد کند.
 • اثرات غیرمستقیم بخار آب که رشد کپک و گرد و غبار را افزایش می دهد.

بخاری بدون دودکش بخریم یا نه؟

برای فضاهای بسته و کوچک استفاده از این بخاری پیشنهاد نمی شود اما برای فضاهای تجاری و مغازه ها بهترین انتخاب است. دلیل آن هم خطرات بالقوه این وسیله برای سلامتی انسان است. برای بیشتر منازل و محیط هایی که در طول دوره سرد سال، به ندرت پنجره اتاق ها را باز می کنند و تهویه مطبوع در حد بسیار ضعیفی انجام می شود، خرید بخاری بدون دودکش توصیه نمی شود. همچنین کاربران نباید به هیچ عنوان در حمام از این وسیله استفاده کنند!

درست است که فرآیند ترکیبی سوخت گاز و اکسیژن با مقدار بسیار ناچیزی از آلاینده ها همراه است، اما همین مقدار کم نیز ممکن است در بلندمدت باعث اثرات نامطلوب سلامتی شود. اما در برخی از جدیدترین انواع بخاری های بدون دودکش، سیستم جدیدی با عنوان ODC تعبیه شده است. در شرایطی که اکسیژن محیط به میزان 18 درصد کاهش یابد، ODC سریعاً بخاری را خاموش می کند.

به هر روی، مواردی مانند برند، قابلیت ها و گارانتی فروش می توانند در تعیین محصول باکیفیت نقش داشته باشند. ما به کاربرن پیشنهاد می کنیم که به سراغ محصولاتی بروند که به کامل در بازار شناخته شده هستند و از اعتبار برند خود سود می برند. اما اگر به امنیت بیش از مسائل مالی برای شما مهم است و فضای زندگی شما کوچک بوده و روزنه (درز) زیادی در لابه لای پنجره و درب اتاق ها ندارید، بخاری برقی انتخاب بهتری است.

در صورت خرید بخاری گازی بدون دودکش چه باید کرد؟

چندین راه حل اساسی وجود دارند که می توانید برای جلوگیری یا کاهش قرار دریافت در معرض آلاینده های این بخاری انجام دهید:

 • اتاق باید تهویه خوبی داشته باشد.
 • همه درب های داخلی و حداقل یک پنجره را باز نگه دارید تا هوای تازه به اتاق وارد شود.
 • بررسی کنید که دریچه های کولر مسدود نباشد.
 • هرگز از بخاری بدون دودکش در اتاقی که می خوابید، در حمام و سرویس بهداشتی، خودروی کاروان یا در داخل چادر مسافرتی استفاده نکنید.
 • مدت زمان استفاده از این وسیله را به حداقل برسانید.
 • مطمئن شوید که شلنگ گازی که به بخاری نصب شده است، نشتی نداشته باشد.
 • دفترچه راهنمای محصول را برای استفاده صحیح از بخاری بخوانید و انجام دهید.
 • بخاری گازی بدون دودکش خود را حداقل سالی یک بار توسط یک فرد متخصص سرویس کنید. بخاری هایی که از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند می توانند مقادیر بیشتری از آلاینده ها را در هوا آزاد کنند. مهم است خودتان هیچ گونه تعمیری انجام ندهید!

کلام آخر

بخاری بدون دودکش یکی دیگر از انواع بخاری های موجود در بازار است که فواید و معایب گوناگونی دارد. این بخاری وزن کمی دارد و به راحتی قابل حمل است، همچنین قیمت خرید پایینی دارد. اما مهم ترین مشکل این وسیله انتشار آلاینده ها به هوا است. به همین دلیل بهتر است برای فضای خانه از خرید آن اجتناب کرد. اما برای محیط هایی که مداوم هوا در جریان است و به اصطلاح درب مدام باز و بسته می شود، انتخابی عالی است.

نظر شما درباره بخاری بدون دودکش چیست؟ به نظرتان برای محیط خانه مناسب است؟ آیا تا به امروز یکی از آنها را استفاده کرده اید؟ تجربه و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 68758

به "بخاری بدون دودکش بخریم یا نخریم؟ نقد و بررسی مزایا و معایب آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخاری بدون دودکش بخریم یا نخریم؟ نقد و بررسی مزایا و معایب آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید