برای اولین بار راه آهن ایران وارد افغانستان می شود، روزانه هزار و 400 پرواز از روی آسمان ایران انجام می گیرد

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس جمهور با بیان اینکه حمل و نقل یکی از ارکان بسیار مهم برای توسعه و تولید در کشور و همچنین ارتباط با جهان است، گفت: یکی از توطئه ها آمریکا علیه ملت ایران این بود که راه های اصلی ترانزیت منطقه از ایران عبور نکند و در این زمینه تلاش های بسیار زیادی کرده اند که البته موفقیت شان به دلیل جایگاه ایران زیاد نبوده است.

برای اولین بار راه آهن ایران وارد افغانستان می شود، روزانه هزار و 400 پرواز از روی آسمان ایران انجام می گیرد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رئیس جمهور حسن روحانی رئیس جمهور مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت راه و شهرسازی که صبح امروز برگزار گشت با بیان اینکه امسال که سال جهش تولید است یکی از پایه های جهش تولید حمل و نقل است، گفت: حمل و نقل اگر نباشد هم تولید ما دچار مشکل می شود و هم توزیع مان دچار مشکل می شود و حتی در مصرف و حتی در واردات و صادرات دچار مشکل می شویم چون همه اینها وابسته به حمل و نقل است و برخی هوایی و برخی ریلی هست و بخش بزرگی از صادرات و واردات دریایی هست و همه اینها حائز اهمیت است.

وی اضافه نمود: حمل و نقل یکی از ارکان بسیار مهم برای توسعه و تولید در کشور و همچنین رابطه و ارتباط با جهان است و در گردشگری نقش بسیار اساسی دارد و اگر از فضای کرونایی که برای گردشگری مشکل درست کرده بگذریم جهان از کرونا به هر حال خلاص خواهد شد و در آینده واکسن خواهد آمد و دارو و درمان آن آماده می شود و در آن شرایط گردشگری برای ما بسیار مهم است و صنعت حمل و نقل هم در گردشگری بسیار تاثیرگذار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسئله حمل و نقل در روابط خارجی بسیار مهم است، گفت: بحث ترانزیت مخصوصاً در جایگاهی که ایران از لحاظ ژئوپلیتیک دارد بسیار مهم است و می تواند خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس هند را به بخش های شمالی ما و آسیای مرکزی و روسیه و اروپای شمالی متصل کند و جایگاه ایران است که می تواند شرق و غرب آسیا را به هم متصل کن.

روحانی با تاکید بر اینکه در زمینه راه و راه آهن اقدامات خوبی شده و در هفته های آینده راه آهن خواف به هرات را به افتتاح می رسانیم، گفت: برای اولین بار راه آهن ایران وارد افغانستان می شود و همچنین طرح های راه آهن بسیار با اهمیت است و امیدواریم تا سرانجام دولت برخی را به افتتاح نهایی برسانیم و بخش اعظم برخی دیگر را هم انجام دهیم.

وی اضافه نمود: این ترانزیت از شمال به جنوب و از شرق به غرب هم برای اقتصاد ما و هم برای سیاست و روابط خارجی ما مهم است و هم می تواند یک تحول بزرگی در منطقه به وجود بیاورد.

روحانی با بیان اینکه شقاوت آمریکایی ها در سال های گذشته و یکی از توطئه هایی که علیه ملت ایران داشتند این بود که راه های اصلی ترانزیت منطقه از ایران عبور نکند در این زمینه تلاش های بسیار زیادی کرده اند و البته موفقیت شان به دلیل جایگاه ایران زیاد نبوده است، گفت: روزانه هزار و 400 پرواز از روی آسمان ایران انجام می گیرد و این بسیار مهم است و جایگاهی که ایران برای خطوط هوایی و ریلی و جاده ای دارد و همچنین برای بنادر نقش بسیار ارزشمندی دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ارزش پروژه هایی که امروز افتتاح شد بیش از 3 هزار میلیارد تومان است گفت: این طرح ها هم برای محیط زیست و هم برای حمل و نقل مهم بود و هم برای اینکه سلامت مردم تامین بشود اهمیت زیادی دارد.

وی اضافه نمود: وقتی ما جاده ای را از یک جاده اصلی به بزرگراه می بریم، اولین اثرش سلامت جان مردم و صرفه جویی در وقت مردم هست و راستای که باید دوساعته بفرایند یک ساعته یا کمتر می فرایند و سلامت مردم تامین می شود. بسیاری از تصادفات چون وقتی بزرگراه نیست در جاده های اصلی اتفاق می افتد و رفت و آمد در جاده های دو طرفه خطرات بسیار زیادی دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه یکی از تلاش های دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که در حمل و نقل از فناوری های نوین و شرکت های استارتاپی استفاده کند گفت: در مورد این کار قدم های بسیار خوبی برداشته شده و این یعنی به جای این که یک کامیون به بندر می رفت و بار می آورد و از این طرف خالی بر می گشت، الان هم این سیستم ارتباطی و استارتاپی به گونه ای هست که معلوم است این بار را که می آورد وقتی می خواهد برشود باید چه باری را حمل کند.

وی با بیان اینکه در زمینه لوکوموتیوها و ریل به خودکفایی رسیده ایم و روی پای خودمان ایستاده ایم، گفت: قصد ما این بود که تمام ناوگان حمل و نقل اعم از مسافربری و بار و کامیون ها و اتوبوس ها را نوسازی کنیم و برای این طراحی کرده بودیم و بنا بود در سال سرانجامی دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم در یک زمان تمام کامیون ها را نوسازی کنیم و طرحش ریخته شده بود و خریدهای خارجی مشخص بود و کارخانه های داخلی اش هم معلوم بود، ولی باز هم خباثت دولت اخیر آمریکا باعث شد این طرح با مشکلاتی روبرو و کند شود.

رئیس جمهور در عین حال اضافه نمود: البته این نوسازی از یک راستا دیگری انجام می گیرد ولی نه به آن سرعتی که مطلوب و مورد نظر ما بود؛ بنابراین مردم عزیز ما بدانند که مسئله حمل و نقل برای ما مهم است و دولت در زمینه ترانزیت و ریل کار بزرگی انجام داده و در زمینه نوسازی ناوگان هوایی قدم های بسیار مهمی برداشته است.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 68903

به "برای اولین بار راه آهن ایران وارد افغانستان می شود، روزانه هزار و 400 پرواز از روی آسمان ایران انجام می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای اولین بار راه آهن ایران وارد افغانستان می شود، روزانه هزار و 400 پرواز از روی آسمان ایران انجام می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید