برنامه دانشگاه ها برای ترم بعد قطعی شد، کدام دانشجوها با تاخیر به دانشگاه می فرایند؟

به گزارش مهسان بلاگ، از حدود 15 شهریور 99 فعالیت دانشگاه ها برای دانشجوهای فعلی به صورت ترکیب آموزش مجازی و حضوری شروع می گردد و سناریوهای متعددی هم برای آموزش ترکیبی دیده شده؛ اما دانشجویان جدید الورود از آبان به صورت حضوری سر کلاس می فرایند تا با دانشگاه آشنا شوند.

برنامه دانشگاه ها برای ترم بعد قطعی شد، کدام دانشجوها با تاخیر به دانشگاه می فرایند؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مهسان بلاگ، براساس آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در ترمی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور پر فراز و نشیب گذشت، از حدود 3 میلیون دانشجوی کل کشور حدود دو میلیون و 700 هزار نفر به اینترنت و آموزش مجازی دسترسی داشتند و از 300 هزار دانشجوی دیگر آماری در دسترس نیست.

به طور کلی 86 درصد دانشجویان کل کشور از پوشش آموزش های الکترونیکی بهره مند شدند.

به این ترتیب، دانشگاه های دولتی متمرکز حدود 83.7 درصد، دانشگاه پیغام نور 93 درصد، دانشگاه علمی کاربردی 50 درصد، دانشگاه فرهنگیان 100 درصد، دانشگاه های غیر انتفاعی و غیر دولتی 74 درصد، دانشگاه شاهد 93 درصد و دانشگاه آزاد 90 درصد از دانشجویان خود را در ترم تحصیلی جاری تحت آموزش مجازی قرار دادند.

شواهد حاکی از ادامه دار شدن آموزش مجازی در ترم آینده است.

دانشجوهای فعلی زودتر از دانشجوهای جدید به دانشگاه می فرایند

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این باره به خبرنگار، گفت: براساس تصمیم اتخاذ شده، همچنان شروع ترم جدید دانشگاه ها از 15 شهریور ماه 99 اعلام شده است و دانشگاه ها براساس شرایط و امکانات خود برای برگزاری کلاس ها به صورت حضوری و مجازی اختیار دارند.

وی ادامه داد: همان طور که قبلا هم اعلام شده، معین زمان 15 شهریور برای شروع به کار دانشگاه ها به این معنی نیست که همه دانشگاه ها از روز 15 شهریور ترم جدید را شروع می نمایند، بلکه این زمان به عنوان زمان حدودی شروع فعالیت دانشگاه ها در نظر گرفته شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: شروع کلاس های دانشجویان جدید الورود هم دیرتر از دانشجویان فعلی و در آبان ماه خواهد بود.

شرایط حضور دانشجویان در دانشگاه ها در ترم آینده

مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در گفت وگو با خبرنگار ما، شرایط حضور دانشجویان در دانشگاه ها در ترم بعد را تشریح کرد.

وی شرح داد: روش ترم بعد ترکیب آموزش حضوری و مجازی در دانشگاه ها است.

صدیقی توضیح داد: در ترم آینده حضور دانشجوها در دانشگاه و خوابگاه منوط به حضور در بخش های ضروری است و حضور برای همه دانشجوها مقدور نخواهد بود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: پیرو حداقل سازی حضور دانشجوها در دانشگاه، در بخش خوابگاهی هم باید حداقل حضور دانشجوها را داشته باشیم و از این رو استفاده از حداکثر 50 درصد ظرفیت خوابگاه ها پیش بینی شده به طوری که در هر اتاق خوابگاهی فقط یک دانشجو اسکان داده گردد.

شرایطی که کلاس ها بخشی حضوری و بخشی غیرحضوری برگزار گردد

محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با خبرنگار، شرایطی که اگر در ترم آینده کلاس ها بخشی حضوری و بخشی غیرحضوری برگزار گردد را ترسیم کرد.

وی شرح داد: یک طرحی که می تواند وجود داشته باشد این است که کلاس ها به صورت ترکیبی برگزار گردد، به این معنی که دانشجویانی که احتیاج به خوابگاه ندارند به صورت حضوری در دانشگاه و کلاس خود شرکت نمایند و دانشجویان شهرستانی همزمان به صورت مجازی درس را دنبال نمایند. یعنی این امکان را داشته باشیم که استادی که در کلاس درس می دهد، بخشی از شاگردانش حضوری و بخشی غیرحضوری باشند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: طرح دیگر می تواند برنامه حضوری برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مجازی برای دانشجویان کارشناسی باشد. در این صورت هم بخشی از آموزش به صورت حضوری برگزار شده است و هم فعالیت های پژوهشی دانشجویان و جلسات آنان با اساتید با بهره وری بیشتری ادامه خواهد داشت.

برنامه دانشگاه ها برای ترم بعد قطعی شد

اما اکنون تصمیم برای حضور دانشجویان در ترم بعد در دانشگاه قطعی شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تازه ترین تصمیم را درباره شرایط ترم بعد دانشگاه ها گفت.

وی گفت: زمان برگزاری کنکور سراسری بدون تغییر همچنان 30 و 31 مرداد خواهد بود و 45 روز برای اعلام نتایج کنکور زمان ضروری است. احتمالا نتایج کنکور 15 مهر ماه 99 اعلام می گردد و کلاس های دانشجویان جدید الورود در آبان ماه و به صورت حضوری شروع می گردد. زیرا آنان باید محیط دانشگاه را بشناسند و با اساتید آشنا شوند و به طور کلی از محیط دانشگاهی آشنایی کسب نمایند.

وی گفت: دانشگاه ها آماده اند تا کلاس ها را در صورت لزوم مجازی برگزار نمایند اما بعضی کلاس های عملی را با تدابیر بهداشتی می توان حضوری برگزار کرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 16 شهریور 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 55074

به "برنامه دانشگاه ها برای ترم بعد قطعی شد، کدام دانشجوها با تاخیر به دانشگاه می فرایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه دانشگاه ها برای ترم بعد قطعی شد، کدام دانشجوها با تاخیر به دانشگاه می فرایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید