تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند

به گزارش مهسان بلاگ، معاون علمی و فناوری رییس جمهور طی سخنانی به تشریح بعضی ویژگی های یک شهر هوشمند پرداخت و ضمن اعلام اینکه تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند واقع شده است، گفت: در آینده می توان کل شهر را نرم افزاری کرد؛ به طوری که کل ظرفیت فناوری کشور در اختیار شهرداری بوده و نگرش فیزیکی در این ارتباط وجود نداشته باشد.

تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،سورنا ستاری با اشاره به تحول مفهوم پارک های علم و فناوری در شهر خلاق و فناور، اظهار کرد: نسل جدید پارک های فناوری به این سمت می رود که همه خدمات خود را بدون محدودیت به تمامی استارتاپ های شهر ارائه دهد؛ پارک های علم و فناوری در داخل شهرهای خلاق، یک منطقه نوآوری ایجاد می نمایند و استارتاپ ها از خانه نیز می توانند در این محدوده خدمت دریافت نمایند.

وی ضمن اشاره به عبارت آموزش تا لحظه مرگ، شرح داد: با توجه به اینکه آموزش و مفاهیم آن در آینده به طور کلی متحول می گردد و دوره های دبستان، هدایت، دبیرستان و حتی دانشگاه ها روند تغییر یافته ای به خود می گیرند، از این رو درصدد هستیم که آماده این تحولات باشیم. موضوعی اکنون در حال ترویج است که می توان از آن آموزش تا لحظه مرگ یاد کرد؛ مردم به زودی قادرند با وسایل و اپلیکیشن های جدید کار نمایند و تمامی احتیاجهایشان را رفع نمایند که البته این کار احتیاج به فرهنگ سازی دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که شهر خلاق با ارائه مفهومی نوین از آموزش، شهروندان را در جهت نوآوری و خلاقیت رهنمون می نماید، ادامه داد: آموزش در آینده ای نه چندان دور صرفاً به شیوه های سنتی محدود نیست و فرآیند آموزش، از بدو تولد تا لحظه مرگ در جریان خواهد بود. بر همین اساس، شهر خلاق با شیوه های نوین همیشه شهروندان را در فرآیند آموزش قرار می دهد و همیشه آنان را با مفهوم تازه ای در حوزه نوآوری و فناوری آشنا می نماید.

ستاری ضمن اشاره مجدد به رفع شدن احتیاجهای مردم به وسیله کار با وسایل و اپلیکیشن های جدید، اعلام کرد: به همین دلیل موضوع شهر هوشمند ارائه می گردد که نشان می دهد چالش ها به واسطه فناوری ها رفع خواهد شد.

تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند

وی سپس به قابلیت های پایتخت برای هوشمند شدن اشاره نمود و گفت: بر اساس گزارش شاخص های جهانی نوآوری، تهران یکی از پنجاه شهری است که قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور یادآور شد: کمتر شهری وجود دارد که این همه دانشجویان مستعد و جوان و پتانسیل خدماتی داشته باشد؛ جرم علمی و جرم نیروی انسانی متخصص و جوان پتانسیل های خوبی هستند که می توان روی آن ها سرمایه گذاری کرد.

ستاری با تاکید بر اینکه در راستای تحقق شهر هوشمند کارخانجات نوآوری در تهران تأسیس می گردد، شرح داد: کارخانجات نوآوری مرکز تجمع استارتاپ ها و شرکت های نوآوری هستند که قرار است قراردادهای جانبی را در راستای ارائه خدمات به مردم منعقد نمایند.

زیست بوم نوآوری دروازه ورود به شهر هوشمند است

وی اعلام کرد: با شکل گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری و نقش آفرینی بخش خصوصی، شهر هوشمند شکل می گیرد و به بستری برای بروز و شکوفایی نوآوری و خلاقیت شهروندان خود بدل می گردد.

رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با بیان این که تمامی تهران باید با تبدیل شدن به شهر هوشمند، به بستر خلاقیت و نوآوری بدل گردد، اظهار کرد: تمامی بخش های شهر باید به مثابه یک پارک علم و فناوری، به بستری مساعد برای توسعه خلاقیت و نوآوری های جوانان تحصیل نموده و حرکت آن ها در جهت کارآفرینی تبدیل گردد.

ستاری همچنین تأکید کرد: فرهنگ سرمایه گذاری خطرپذیر، شکل گیری مراکز رشد، شتاب دهنده ها و مراکز فناوری بر بستر شهر هوشمند باید به یاری شکل گیری و شکوفایی کسب و کارها بیاید. کل شهر یک پارک فناوری است، چیزی که به عنوان شهر خلاق از آن سخن می گوئیم، این است که هر جوانی در تهران بتواند ایده اش را پیاده و سرمایه گذار آن را نیز پیدا کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری با بیان این که نگاه پارک ها در شهر هوشمند نرم افزاری است، افزود: به عبارت دیگر، دانشگاه ها در آینده محصور به دیوارها نخواهند بود، بلکه جزئی از جامعه و مبلمان شهری هستند. پارک های فناوری نیز دیگر محصور به دیوارها نخواهند بود و می توان کل شهر را نرم افزاری کرد؛ همچنین کل ظرفیت فناوری کشور نیز در اختیار شهرداری است و در این رابطه نگرش فیزیکی وجود ندارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 7622

به "تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید