حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت

به گزارش مهسان بلاگ، تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، کاربردی نمودن دانش و دستاوردهای پژوهشی و تکمیل زنجیره ایده/ محصول/ بازار و در نهایت پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان همیشه به عنوان دغدغه های اقتصاد کشور بوده است. به همین دلیل و در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم و نیز اصل 44 قانون اساسی، صندوق نوآوری و شکوفایی در اواخر سال 1391 تاسیس شد.

حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت تراکت رنگی از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، بنابراعلام بانک تجارت، به منظور آشنایی با جزئیات وظایف و فرایند حمایت این صندوق از اقتصاد دانش بنیان کشور گفت وگویی را با روح الله ذوالفقاری معاون برنامه ریزی صندوق انجام دادیم. وی در این گفت وگو درباره نقش بانک ها از جمله بانک تجارت در تجاری سازی ایده های برتر شرکت های دانش بنیان می گوید:

لطفا ابتدا درباره حوزه فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی و گستره کنونی شرکت های دانش بنیان شرح دهید؟

صندوق نوآوری و شکوفایی طبق قانونی که در سال 1389 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد شکل گرفته و عملا کار خود را از سال 1392 آغاز نموده است. در حال حاضر حدود 4700 شرکت دانش بنیان در استان های مختلف کشور شناسایی شده اند و سالانه حدود 1000 شرکت دانش بنیان به آن افزوده می گردد. حوزه فعالیت صندوق چهار محور کلی دارد که همگی حول تامین مالی شرکت های دانش بنیان قرار دارند. این حوزه ها شامل اعطای تسهیلات، صدور انواع ضمانتنامه انواع خدمات سرمایه گذاری و انواع یاری های بلاعوض در جهت توانمندسازی شرکت ها می گردد.

چه گروه از شرکت های دانش بنیان می توانند زیر چتر حمایتی صندوق نواوری و شکوفایی قرار بگیرند؟

شرکت های دانش بنیان به دو دسته فراوریی و نوپا تقسیم می شوند و هر کدام نوع یک و نوع دو دارند. صندوق پذیرای همه شرکت های دانش بنیان است و شعار ما هر شرکت یک راه چاره است.

در بخش همکاری با بانک ها شرکت هایی را به بانک ها ارجاع می دهیم که اصطلاحا بانک پذیر بوده و استانداردهای مورد احتیاج نظام بانکی را از جهاتی همچون شفاف سازی صورت های مالی و اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.

خدمات صندوق در چهار محوری که بالا به آن اشاره شد از موقعی که ایده در شرکت بوجود می آید با تسهیلات نمونه سازی تا بعد از اینکه محصول اولیه در قالب خط فراوری ساخته گردد تسهیلات سرمایه ثابت و سپس سرمایه در گردش برای فراوری و برای فروش تسهیلات لیزینگ اعطا می گردد. همچنین خدمات متنوع دیگری به فراخور احتیاج شرکت ها از جمله تسهیلات خرید محل کار و اشتغال زایی متناسب با چرخه هر محصول و شرکت نیز اعطا می گردد. علاوه بر این در زمینه اعطای یاری های بلاعوض برای شرکت در نمایشگاه ها اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برگزاری دوره های آموزشی نیز به آنها یاری می کنیم.

نقش بانک ها در پیشبرد اهداف صندوق نوآوری و شکوفایی را چگونه ارزیابی می کنید؟

یکی از سیاست های ما در صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده از ظرفیت سایر بازیگرانی است که در اکوسیستم مالی و مالی کشور وجود دارند؛ تا بتوانیم خدمت رسانی بهتری به این شرکت ها داشته باشیم. اگر بخواهیم این بازیگران را دسته بندی کنیم مجموعه قابل ملاحظه ای از آنها در نظام بانکی قرار می گیرند. بانک ها به واسطه سال های متمادی در خدمت رسانی مالی و بانکی به اشخاص حقیقی و حقوقی، عملا دارای تجاربی ارزشمند هستند و به همین علت هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در دور جدید، اولویت را در گسترش همکاری با بانک ها قرار داده تا از این طریق به جای تصدی گری و انجام فعالیت های حوزه مالی و بانکی، نقش راهبری و رگولاتوری را برگزیده و به صورت هماهنگ در سراسر کشور عمل کند.

در همین جهت با مدیران عامل بیش از 12 بانک وارد مذاکره شدیم و بر اساس تفاهمات اجرا شده تا به امروز حدود شش سرویس عملیاتی را در حوزه بانکی از جمله ضمانتنامه و تسهیلات فعال نموده ایم. نگاه صندوق اینگونه است که شرکت های دانش بنیان را به عنوان مشتریان بانک در نظر بگیریم و سعی کنیم با حمایت و هماهنگی بانک و صندوق، قیمت تمام شده پول را برای شرکت های دانش بنیان پایین بیاوریم و از این طریق در کنار یاری به رونق کسب و کار اقتصاد دانش بنیان کشور، ریسک منابع بانک ها را نیز کاهش دهیم.

همکاری صندوق و بانک تجارت در این مدت به چه صورت بوده است؟

بانک تجارت به عنوان یکی از بانک های همکار با ما در حوزه تسهیلات و صدور ضمانتنامه همکاری های خوبی را داشته و بنا بر آمار تا به امروز حدود 2550 میلیارد ریال تسهیلات تنها در سال 1398 به شرکت های دانش بنیان اعطا نموده و معادل 7200 میلیارد ریال ضمانتنامه توسط بانک تجارت بنا بر درخواست شرکت های معرفی شده از سوی صندوق توسط بانک تجارت صادر شده است. تسهیلات مذکور عمدتا با موضوع سرمایه در گردش و ضمانتنامه ها از نوع پیمان بوده است. اخیرا نیز تعامل مثبتی با هدف ایجاد تنوع در اعطای تسهیلات از جمله تامین محل کار شرکت ها و لیزینگ شرکت های دانش بنیان و صدور ضمانتنامه های مورد احتیاج برای دسترسی به بازار سرمایه مثل انتشار اوراق صکوک اجرا شده تا عملا سبد متنوع تری از خدمات بانکی و مالی به شرکت ها ارائه گردد.

لطفا شرحاتی هم درخصوص تضمین های اعطای تسهیلات و صدور ضمانتنامه به شرکت های دانش بنیان ارائه کنید.

ابتدا باید اشاره کنم که تضمین ها توسط خود شرکت ها تامین می گردد اما تفاوت هایی بین نرخ تامین مالی از سوی بانک ها و صندوق نوآوری و شکوفایی وجود دارد که طبیعتا صندوق نرخ های پایین تری را در نرخ تسهیلات دارد. درخصوص جبران عدم النفع تسهیلات اعطایی از سوی بانک ها، صندوق نوآوری جبران را انجام می دهد که البته با فضای رقابتی که بین بانک ها به وجود آمده عملا آنها سعی می نمایند ضمن حفظ مدیریت ریسک، حداقل ها را در تضمین ها در نظر بگیرند.

آینده همکاری با بانک تجارت را چگونه ارزیابی می کنید و برای گسترش این تعامل چه پیشنهادهایی دارید؟

ما در همکاری با نظام بانکی دنبال دو موضوع هستیم، یکی اینکه شرکت ها را به سمت بانک پذیر شدن سوق دهیم تا بعد از رشد اولیه به سمت همکاری با سیستم بانکی پیش بفرایند. دوم اینکه سیستم بانکی را از حالت بروکراتیک اولیه خارج نموده تا به این ترتیب متناسب با تحولات حوزه کسب و کار کشور، خدمات جدیدتر و منعطف تری نیز طراحی گردد. در این زمینه اخیرا همکاری خوبی بین صندوق و بانک تجارت اتفاق افتاده و با توجه به ارتباط خوبی که با مدیران ارشد بانک داریم نسبت به آینده بسیار امیدوار هستیم.

همدلی و هماهنگی در کنار برگزاری نشست های مستمر راز گسترش این همکاری است که خوشبختانه اکنون فرایند رو به رشدی را تجربه می کنیم.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 32711

به "حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید