خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس

به گزارش مهسان بلاگ، خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس به قدری زیاد است که باعث می گردد در استفاده از آن کوچک ترین تردیدی نداشته باشیم. این روغن گیاهی مناسب افرادی است که به مراقبت از پوست و تقویت موهای خود اهمیت فراوانی می دهند، همچنین روغن اکالیپتوس به کنترل دیابت و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز یاری بسیار می نماید. در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با خواص این روغن ارزشمند بیشتر آشنا کنیم.

خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس

خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس

به گزارش خبرنگاران به نقل از چطور خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس به قدری زیاد است که باعث می شود در استفاده از آن کوچک ترین تردیدی نداشته باشیم. این روغن گیاهی مناسب افرادی است که به مراقبت از پوست و تقویت موهای خود اهمیت فراوانی می دهند، همچنین روغن اکالیپتوس به کنترل دیابت و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز یاری بسیار می نماید. در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با خواص این روغن ارزشمند بیشتر آشنا کنیم.

روغن اکالیپتوس چیست؟

روغن اکالیپتوس از برگ تازه درخت همواره سبز اکالیپتوس گرفته می شود. این روغن بی رنگ، بو و مزه تندی دارد. ویژگی دارویی این روغن ناشی از ترکیبی به نام اکالیپتول (معروف به سینئول) است که دارای مواد ضدمیکروب است. روغن اکالیپتوس در انواع گوناگونی از داروهای بدون نسخه مانند پمادها، اسپری های تنفسی، کرم های ضدجوش و دهان شویه ها به کار می رود.

گیاه اکالیپتوس بومی استرالیاست و طی چند قرن گذشته به دیگر قسمت های جهان مانند هند، اروپا و آفریقای جنوبی رسیده است. بسته به اینکه در کجای جهان باشد، آن را درخت تب بر، درخت صمغ آبی تاسمانی یا stringy bark نیز می نامند. اگرچه کشورهای مختلف روغن اکالیپتوس را در اندازه محدود فراوری می نمایند، صندلی اصلی آن هنوز استرالیاست.

خواص درمانی روغن اکالیپتوس

خواص درمانی و بهداشتی بی شمار روغن اکایپتوس توجه مردم را در سراسر جهان به خود جلب نموده است. همچنین آنالیز های زیادی درباره کاربرد آن در رایحه درمانی (آروماتراپی) و نیز پزشکی مرسوم جهان انجام شده است.

1. درمان سرماخوردگی

روغن اکالیپتوس در درمان بعضی از عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، گرفتگی بینی، برونشیت و سینوزیت مؤثر است. بنابر پژوهش ها اکالیپتوس قدرت از بین بردن باکتری هایی را که باعث عفونت سینوس، تب و سرماخوردگی می شوند، دارد. اکالیپتوس خلط آور است و به برطرف انسداد سینوس ها یاری می نماید.

می توانید چند قطره از این روغن را در آب داغ بریزید و بخار آن را تنفس کنید یا آن را با ابزار مختلف در محیط پخش کنید. همچنین اگر دچار گرفتگی بینی و گلو هستید و سرفه های خلط دار دارید، خوب است چند قطره ای از آن را روی بالش تان بریزید تا خواب راحتی داشته باشید.

2. دفع شپش در مو

اکالیپتوس در از بین بردن حشرات مؤثر است و یک آفت کش طبیعی است. به همین دلیل استفاده از آن برای برطرف شپش سر رایج بوده است. چند قطره از روغن اکالیپتوس را با یک روغن گیاهی دیگر رقیق کنید و در قسمت های آلوده شده مو پخش کنید.

هشدار: استفاده از اکالیپتوس برای بچه ها زیر پنج سال توصیه نمی شود. بهتر است پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

3. مراقبت از مو

خاصیت آفت کشی و ضد قارچ بودن اکالیپتوس به دفع آلودگی های فولیکول مو یاری می نماید. این کار از مشکلاتی مانند شوره سر، خارش پوست سر و پسوریازیس (صدفک) جلوگیری می نماید.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید چند قطره روغن اکالیپتوس را با یک قاشق روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید تا پوست سر مرطوب و تقویت شود. به علاوه روغن اکالیپتوس، روغن محرکی است که تماس مستقیم چند قطره آن با پوست سر جریان خون را افزایش می دهد و درنتیجه رشد موها بیشتر می شود.

4. تسکین آسم

خاصیت ضدالتهابی سینئول موجود در روغن اکالیپتوس به تسکین عوارض آسم یاری می نماید. یک تا سه قطره روغن را روی سینه ماساژ دهید تا اثر آرام بخش رایحه را ببینید، حنجره تسکین می یابد، رگ ها گشاد می شوند و درنتیجه اکسیژن بیشتری به ریه ها می رسد و به دنبال آن تنفس به حالت عادی برمی شود.

5. درمان زخم ها

روغن اکالیپتوس در معرض هوا لایه ی محافظی ایجاد می نماید که می تواند مانند ماده ی ضدعفونی نماینده عمل کند. بنابراین استفاده از آن در درمان زخم ، درمان جوش، سوختگی، بریدگی، خراش و درمان تبخال رایج است. همچنین تسکین خوبی برای نیش حشرات است. به طورکلی روغن اکالیپتوس به دلیل خاصیت ضدمیکروبی اش، در مجاوت با هوا از زخم های باز و قسمت های ملتهب محافظت می نماید و مانع گسترش عفونت می شود.

6. تسکین خستگی ذهنی

روغن اکالیپتوس با خاصیت تحریک نمایندگی اش به برطرف خستگی و تنش های ذهنی و بازیابی نیروی ازدست رفته یاری می نماید. همچنین تنفس بخار آن با افزایش جریان خون در مغز، در برطرف اضطراب و اختلال های ذهنی مؤثر است.

7. بهبود عملکرد مغز

کاربرد روغن اکالیپتوس برای افزایش عملکرد مغز و هشیاری بسیار رایج است. اکالیپتوس خاصیت رگ گشایی دارد و بنابراین با باز کردن رگ ها جریان خون را افزایش می دهد. خون بیشتر در مغز به معنی توان بیشتر و عملکرد بهتر است.

در مناطق مختلف از رایحه اکالیپتوس در کلاس های درس برای تقویت عملکرد دانش آموزان استفاده می شود.

8. تسکین دردهای ماهیچه ای

روغن اکالیپتوس ضددرد و ضدالتهاب است. اگر بدن تان درد می نماید، ماساژ قسمت دردناک با روغن اکالیپتوس در حرکت های دایره ای به کاهش درد و تنش یاری می نماید.

9. درمان درد مفاصل

استفاده از روغن اکالیپتوس به کسانی که دچار رماتیسم، کمردرد، تاندون رگ به رگ شده، گرفتگی ماهیچه، فیبروز و حتی دردهای عصبی هستند، توصیه می شود. اکالیپتوس با افزیش جریان خون موجب کاهش درد می شود. پژوهش ها نشان داده اند در بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو داشته اند، تنفس اکالیپتوس باعث کاهش التهاب، درد و تورم شده است.

10. بهداشت دهان و دندان

روغن اکالیپتوس در جلوگیری از ایجاد حفره های دندانی، پلاک دندان، التهاب لثه، بوی بد دهان و انواع عفونت های دهانی بسیار مؤثر است. به همین دلیل معمولا جزئی از ترکیبات دهان شویه ها، خمیردندان ها و دیگر محصولات بهداشتی دهان و دندان است.

11. دفع میکروب های روده

روغن اکالیپتوس ماده ای کرم زداست که استفاده از آن برای دفع انگل ها و میکروب های روده بسیار رایج است. بنابر پژوهش ها مصرف خوراکی این روغن بسیاری از بیماری های باکتریایی و میکروبی را در قسمت های مختلف بدن به ویژه قسمت های حساس تر مانند روده ها، درمان می نماید.

12. کنترل دیابت

مصرف خوراکی روغن اکالیپتوس به تنظیم قند خون یاری می نماید زیرا دارای فلاونوئید، فنول و ترپنوئید است. این ترکیب قدرتمند به برطرف کرختی پس از هایپرگلیسمی (افزایش شدید قند خون) و درمان دیابت نوع 2 نیز یاری می نماید. ماساژ پوست با روغن اکالیپتوس و تنفس آن نیز برای بیماران دیابتی مفید است.

13. درمان تب

روغن اکالیپتوس در درمان تب هم بسیار کاربرد دارد و به همین دلیل به روغن تب بر معروف است. هنگام بروز تب، چند قطره روغن اکالیپتوس را به کمپرس آب گرم اضافه کنید و روی پیشانی بگذارید و بردارید تا تب از بین برود.

14. درمان سینوس ها و حساسیت

پژوهشی در دانشگاه نیویورک نشان داد مصرف روغن اکالیپتوس در درمان عفونت سینوس ها، برطرف سردرد و نیز درمان حساسیت (آلرژی) مؤثر است.

15. درمان سل و ذات الریه

خاصیت ضدباکتری و ضدعفونی نمایندگی روغن اکالیپتوس در درمان بیماری های مزمن انسداد ریه مانند سل و ذات الریه مؤثر است.

ماساژ دادن روغن روی سینه و تنفس بخار آن باعث تمیزی ریه ها و کاهش تورم می شود و درنتیجه عوارض دردناک بیماری ها را کاهش می دهد. بهتر است هم پشت و هم سینه را با روغن ماساژ دهید.

16. تقویت سیستم ایمنی

روغن اکالیپتوس با سینئول فراوان یکی از بهترین روغن ها برای تقویت سیستم ایمنی است. اکالیپتوس علاوه بر اینکه در درمان سرماخوردگی مؤثر است برای درمان حساسیت های فصلی، درمان آکنه و اندونتریوز نیز به کار می رود.

17. مراقبت از پوست

باز هم به خاطر سینئول و خاصیت ضدباکتری اش، روغن اکالیپتوس به شکل موضعی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود. این روغن به درمان سریع تر آکنه، اگزما، درمان لک های ناشی از نور خورشید و پیری و درمان جوش یاری می نماید و در ترکیب با روغن نارگیل یا زیتون به یک مرطوب نماینده طبیعی با قابلیت محافظت در برابر آفتاب تبدیل می شود.

18. درمان عفونت های قارچی

اکالیپتوس ضدقارچ است و روغن آن در درمان ناخن هایی که دچار عفونت قارچی شده اند، عفونت قارچی در نقاط مختلف بدن، تب خال و سندرم پای ورزشکار به کار می رود. برای درمان عفونت قارچی ناخن پا بهتر است پاها را در ظرفی از آب گرم با چند قطره روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای بخیسانید.

مزیت های دیگر

روغن اکالیپتوس همچنین در درمان سنگ کلیه، درمان گوش درد و درمان بیماری زونا مؤثر است. علاوه بر اینها کاربردهای بسیار دیگری هم دارد، ازجمله:

 • تهویه محیط:اکالیپتوس به دلیل خاصیت ضدعفونی نمایندگی و بوزدایی اش ماده مناسبی برای تهویه اتاق های بیمارستانی است. از آن برای برطرف بوی ناخوشایند و تمیزی و پاکیزگی محیط استفاده می شود.
 • صابون:اکالیپتوس به خاطر بوی خوش و خاصیت پزشکی اش، استفاده زیادی در صابون ها و شوینده ها دارد.
 • دفع حشرات: روغن اکالیپتوس لیمویی یکی از مواد طبیعی رایج برای دفع حشرات است.
 • تمیزکاری:روغن اکالیپتوس را می توانید به عنوان تمیزنماینده ی خانگی برای تمیز کردن سطوح آشپزخانه، حمام و دست شویی بهره ببرید. یک فنجان آب، نیم فنجان سرکه و یک قاشق از این روغن را مخلوط و به شکل اسپری بهره ببرید.
 • لکه بر:برای از بین بردن لکه های چربی، لباس موردنظر را پیش از شستن چند ساعتی در آب گرم به همراه چند قطره روغن اکالیپتوس بخیسانید.
 • پاک نماینده دست:اگر زیاد با روغن و رنگ کار می کنید، از روغن اکالیپتوس برای پاک کردن دست هایتان بهره ببرید. روغن را با نمک دریایی مخلوط و دست ها را با آن تمیز کنید.
 • رایحه درمانی:روغن اکالیپتوس به خاطر خاصیت ضدمیکروبی و طراوت بخشی اش در حمام ها، سونا و مراکز تفریحی آبی استفاده می شود. همچنین در رایحه درمانی نیز بسیار به کار می رود.
 • ترکیب شوندگی:روغن اکالیپتوس به سادگی با دیگر روغن ها ازجمله روغن آویشن، رزماری و چوب سدار ترکیب می شود.

بعضی عوارض روغن اکالیپتوس

اگر روغن اکالیپتوس بیشتر از اندازه ای که در روش مصرف توصیه شده است به کار رود، ممکن است مسموم نماینده شود. عواض جانبی آن عبارتند از:

 • حساسیت ناشی از تنفس؛
 • حالت تهوع و استفراغ؛
 • اسهال، شکم درد و دیرهضمی.

پیش از استفاده از روغن اکالیپتوس با پزشک مشورت کنید یا آزمایش حساسیت بدهید. همچنین به یاد بسپارید که این روغن ممکن است با دیگر روش های درمانی تداخل داشته باشد.

تورهای دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 66517

به "خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس خواص شگفت انگیز روغن اکالیپتوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید