دیدبان حقوق بشر خواهان انحلال نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان شد

به گزارش مهسان بلاگ، دیدبان حقوق بشر در گزارشی نیروهای افغان وابسته به سازمان سیا را به ارتکاب جرایم جنگی در سایه مصونیت متهم کرد و خواهان انحلال این نیروها شد.

دیدبان حقوق بشر خواهان انحلال نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان شد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، دیدبان حقوق بشر گفت که یگان های نیروهای امنیتی افغان که تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) قرار دارند مرتکب اعدام های غیرقانونی، سر به نیست کردن افراد، حملات هوایی کورکورانه و دیگر موارد نقض حقوق بشری می شوند و خواهان انحلال این نیروها شد.

به گزارش رویترز، دیدبان حقوق بشر که در گزارشی به 14 مورد از جنایات جنگی این نیروها اشاره نموده این موارد را نمونه ای از نقض جدی قوانین جنگی در سراسر ولایت های افغانستان می داند که با مصونیت انجام می گردد.

یکی از سخنگویان سازمان سیا در واکنش به این گزارش گفت که این نیروها در چارچوب قانون فعالیت می نمایند و عملیات آنها نیز بشدت نظارت می گردد.

دولت افغانستان از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد اما مقامات نظامی تایید می نمایند که نیروهای ویژه افغان نیز گاهی اوقات مرتکب اشتباه می شوند.

نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان کارنامه سیاهی در حملات شبانه و کشتار غیرنظامیان بویژه در مناطق روستایی افغانستان دارند.

این سازمان حقوق بشری در ادامه گزارش نیز دولت افغانستان را به عدم توانایی و اراده سیاسی برای آنالیز کشته شدن غیرنظامیان توسط این نیروها متهم نموده و می افزاید که بعضی دیپلمات ها این نیروها را جوخه مرگ می خوانند.

براساس گزارش دیدبان حقوق بشر این نیروها توسط سازمان سیا استخدام می شوند، آموزش دیده، تجهیز شده و تحت نظارت مستقیم این سازمان قرار داشته و در طی عملیات کشتار و یا دستگیری نیز نیروهای ویژه آمریکایی در کنار این نیروها حضور دارند.

دولت افغانستان اخیراً پس از کشته شدن چندین غیرنظامی در یکی از حملات این نیروها گفت که در این باره تحقیق خواهد نمود اما تاکنون یافته های خود را درباره آن رویداد منتشر ننموده است.

دیدبان حقوق بشر با اشاره به کشتار غیرنظامیان توسط این نیروها در سایه مصونیت قضایی توضیح داد که نیروهای وابسته به سیا باید منحل شده و اتهامات درباره نقض حقوق بشری توسط این نیروها نیز باید آنالیز گردد.

.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 24528

به "دیدبان حقوق بشر خواهان انحلال نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدبان حقوق بشر خواهان انحلال نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید