ریاست جمهوری بایدن چه منافعی می تواند برای روسیه داشته باشد؟

به گزارش مهسان بلاگ، به رغم اختلافات داخلی بین دموکرات ها و جمهوری خواستار، انتخاب یک رئیس جمهور دموکرات برای روسیه معنای مشخصی دارد و در مسکو می دانند در چه زمینه هایی می توانند با جو بایدن زبان مشترک یافته و در چه مسائلی با دردسر روبرو می شوند.

ریاست جمهوری بایدن چه منافعی می تواند برای روسیه داشته باشد؟

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه اینترنتی وزگلیاد روسیه در تحلیلی نوشت: دونالد ترامپ که بیشتر از یک روز است که در مجامع عمومی ظاهر نشده، اعلام نمود که با یک آراء بی سابقه تاریخی در انتخابات پیروز می گردد. این در حالی است که نتایج منتشره از شمارش آراء با این ادعا در تضاد است، ولی رئیس جمهور فعلی آماده است تا مبارزه را به دادگاه بکشاند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

هرچند به احتمال زیاد، او شکست خواهد خورد و ایالات متحده توسط جو بایدن راهنمایی خواهد شد. حال این سئوال مطرح است: روسیه چه انتظاراتی می تواند از رئیس جمهوری دموکرات داشته باشد - تحریم های جهنمی که قبلاً وعده داده شده بود یا حتی صف آرایی راحت تر نیروها نسبت به دوره ریاست جمهوری ترامپ؟

با گذشت چند روز از برگزاری انتخابات، بایدن هنوز به پیروزی قطعی نرسیده، ولی موقعیت ترامپ بسیار ناامید نماینده است: او ایالت پنسیلوانیا که بسیار مهم بود را از دست داده، جایی که نه تنها شمارش آراء همچنان ادامه داشته و رای های جدید همچنان به وسیله پست دریافت می گردد. تیم رئیس جمهور فعلی هنوز این مسئله را یک توطئه می دانند. ترامپ امید خود را به شکایت به دیوان عالی بسته که محافظه کاران همچنان بر آن تسلط دارند. ضمن اینکه مجلس سنا همچنان در کنترل جمهوری خواستار باقی خواهد ماند و ترامپ هم هنوز رئیس جمهور است. با وجود همه اینها، به نظر می رسد که جنگ قانونی و بازشماری مجدد به هدف خود نخواهد رسید و بازی دیگر برای ترامپ از دست رفته است. بدین ترتیب، انتقال جو بایدن به کاخ سفید در ماه ژانویه سال آینده فقط با مرگ وی قابل پیشگیری خواهد بود (البته ما چنین آرزویی نمی کنیم ).

به طور کلی پذیرفته شده است که چنین نتیجه ای برای روسیه که به نوعی به انتخاب مجدد ترامپ امیدوار بود، بدترین نتیجه است. ولی در محافل کارشناسی سیاسی شایعه ای به طور فعال در جریان است که این بار، برخلاف انتخابات 2016 ، دیدگاه ها در میان نخبگان سیاسی روسیه متفاوت است. افرادی اطمینان دارند که برعکس انتخاب بایدن، روابط مسکو و واشنگتن را از قله شیب دار خارج می نماید، زیرا رئیس جمهور جدید فردی باتجربه، منطقی و صلح دوست است و به نظر می رسید که می توان با مقامات دولت وی ارتباط برقرار کرد.

بسیار خوب خواهد بود، اگر چنین گردد. ولی یکی از قوانین اساسی بقا می گوید: از آنجا که شخصی قول می دهد شما را بکشد، شما باید حرف او را قبول کنید. بنابراین روسیه هنوز مجبور خواهد شد حتی با دقت بیشتری دفاع محیطی را انجام دهد یا حداقل با ورود بایدن به عرصه، خود را برای آن آماده کند. برای اینکه مقدمه چینی های کلی دولت جدید آمریکا برای روسیه چندان خوب نبوده است.

در کل، دموکرات ها به قدرت می رسند تا از روسیه انتقام بگیرند

حزب دموکرات رسما مسکو را مقصر در شکست ننگین چهار سال پیش خود در انتخابات ریاست جمهوری دانسته است. تنها برای بخشی از رهبران بلندپایه این حزب، نیرنگ عمدی بودن نفوذ روسیه معین است و بیشتر افراد صادقانه به نقش هکرهای روسی و توطئه مسکو با ترامپ اعتقاد دارند. بایدن شخصاً، به عنوان بخشی از تیم سیاست خارجی باراک اوباما، باید هم روسیه را مقصر در شکست آمریکایی ها در اوکراین (به عنوان مثال، برای از دست دادن شبه جزیره کریمه)، مقصر بداند. از این بدتر، این مسئله برای معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا جنبه شخصی دردناکی یافته، زیرا در اوکراین بود که طرح های فساد اقتصادی با مشارکت پسرش، هانتر بایدن و سپس خود وی، خاتمه یافت و به یک جنجال سیاسی تبدیل شد.

به زبان ساده تر، دموکرات ها قدرت را به دست می گیرند تا از روسیه انتقام بگیرند. آنها چهار سال است که کوشش نموده اند آمریکایی ها را متقاعد نمایند که واشنگتن با مسکو بیش از حد نرم برخورد نموده و ضروری است تا سخت تر عمل گردد.

دورنمای امکان تمدید پیمان استارت و مذاکرات درباره کنترل تسلیحات روشن است

این روزنامه در ادامه می نویسد: در عین حال، باید انتظار داشت که دولت لیبرال بایدن، برخلاف تیم وحشی ترامپ، نه تنها با کشورهای اروپایی (به خصوص با آلمان) ، بلکه با پکن، که بایدن بسیار شناخته شده و مورد احترام است، زبان مشترک پیدا کند.

حتی لازم نیست که به آغاز یک عملیات نظامی جدید در هر نقطه از دنیا فکر کرد. بایدن از زمان ماجراجویی های جورج بوش در عراق، به عنوان یکی از هواداران سیاست ضدجنگ شناخته می گردد. ولی روسیه قادر نخواهد بود از پیوستن دموکرات ها جلوگیری کند، بنابراین همچنان باید با آنها کار نموده و به دنبال چیزی در رئیس جمهور جدید آمریکا باشد تا از تأمین منافع خود ناامید نگردد.

در حال حاضر روابط روسیه و آمریکا همچنان در یک بن بست واقع شده است، زیرا گروگان جنگ بین دموکرات ها و ترامپ شده است، و بایدن برخلاف رئیس جمهور کنونی، در اقدامات خود آزاد خواهد بود و ممکن است به این تصمیم برسد که در یک راستا بد با مسکو کار نکند. در این صورت کاخ سفید در لفاظی ها با روسیه خصمانه تر برخورد خواهد نمود.

در این بین، نکاتی هم برای توافق دو طرف وجود دارد. برخلاف جمهوری خواستار، دموکرات ها عاشق توافقنامه های بین المللی محدود نماینده تسلیحات هستند. آنها (و بایدن شخصاً) به خروج ایالات متحده از پیمان آسمان باز و پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر، اعتراض کردند. بنابراین روسیه حداقل خواهد توانست همانطور که می خواهد پیمان استارت-3 را تمدید کند، برای اینکه امضای آن هم به در دولت اوباما و تحت تاثیر نظریات بایدن صورت گرفت.

سیاست جو بایدن برای روسیه کاملاً شناخته شده و قابل پیش بینی است

این مسئله یادآور آن است که این سیاستمدار تقریبا 78 ساله (جو بایدن) برای نخبگان روسیه چهره ای آشنا است، ما قبلاً هم مجبور بودیم با او کار کنیم و دیگر لازم نیست که از ابتدا آغاز کنیم. بایدن 36 سال از عمر خود را در مجلس سنا گذرانده، بارها ریاست کمیته امور بین الملل را در آنجا به عهده داشته و حتی به در سمت معاون رئیس جمهور باراک اوباما هم رسید، البته در امور خارجه کم تجربه بود. درباره او معین شده که به دلیل تجربه زیاد، وی یک مرکزگرا، عملگرا و مردی از مکتب قدیمی است، که اکنون در کوشش است تا خود را با روندهای مترقی سازگار کند. این مسئله بیشتر خوب است تا بد باشد.

مسئله این است که با توجه به سن و سلامت بایدن، ممکن است همه اینها اصلاً مهم نباشد.بخش قابل توجهی از مسئولیت های وی در دولت جدید بین افراد مورد اعتمادش توزیع خواهد شد که فعلا فقط می توان در مورد ترکیب آنها و انتقال بیشتر قدرت حدس و گمان زد.

دموکرات ها نتوانستند ترامپ خطرناک و تحمل ناپذیر را آنطور که دلشان می خواست قاطعانه شکست داده و به پیروزی برسد. با وجود براه افتادن یک کارزار بی سابقه از نفرت، باز هم حدود 70 میلیون آمریکایی به رئیس جمهوری فعلی رای داده اند. هواداران سیاست های ترامپ در این کشور به طور قابل توجهی بیش از آنچه قبل از انتخابات به نظر می رسید، وجود دارند. و برای بسیاری از آنها، بایدن فریبکاری خواهد بود که از پیروزی شخص دیگری در انتخابات سوء استفاده نموده است و این صرف نظر از این است که در واقع چه میزان تقلب اجرا شده و جمهوری خواستار چه مدرکی در این زمینه ارائه دهند. کافی است که انگیزه ای برای جعل وجود داشته باشد و آن نفرت از ترامپ است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 67101

به "ریاست جمهوری بایدن چه منافعی می تواند برای روسیه داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریاست جمهوری بایدن چه منافعی می تواند برای روسیه داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید