زلال ترین و زیباترین دریاچه های جهان

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران: احتمالا همه شما وقتی که به آب هایی کاملا زلال و شفاف فکر می کنید، تصویر و مکانی که معمولا به ذهن شما می رسد جزایری در کشور مالدیو و یا بعضی دیگر از جزایر در سراسر جهان است که تصاویر آن ها را در فضای مجازی و اینترنت دیده اید و با خود فکر کرده اید که آیا این مکان ها واقعا وجود دارند و یا تخیلی می باشند.

زلال ترین و زیباترین دریاچه های جهان

در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا شما را با مکان هایی در سراسر جهان آشنا کنیم که دارای آب هایی کاملا زلال و شفاف می باشند که کاملا رویایی به نظر می رسند.

دریاچه ملیسانی - یونان

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری یونان، غار و دریاچه ملیسانی است. این غار در جزیره کفالونیا واقع شده است و یکی از شگفتی های طبیعت است. این غار بسیار بزرگ است و وجود این دریاچه، زیبایی آن را خیره کننده کرده است. حداقل 3 دلیل برای دیدن این مکان دیدنی در یونان وجود دارد: ابتدا به خاطر آب بسیار صاف و زلال آن، دوم به خاطر تاریخچه 20 هزار ساله ای که دارد و سوم به خاطر افسانه هایی که در مورد این مکان وجود دارند.

در یک روز آفتابی، آب این دریاچه مملو از تشعشع های خیره کننده نور می گردد. ناحیه بیرونی غار ملیسانی در میان جنگل ها محسور شده و درون آن با دریاچه ای شفاف و زلال با شکوه هرچه تمام می درخشد. یکی از سالن های این غار به بیرون باز می گردد و به راحتی نور به داخل غار وارد می گردد و زلالی آب دریاچه را نشان می دهد. آب دریاچه درون غار به قدری شفاف است که تصور می گردد قایق هایی که روی آب هستند در هوا شناورند. در اساطیر یونانی این مکان به عنوان غار نیمفس (روح طبیعت که در فرم یک زن ظاهر می گردد و در رود ها، جنگل و مکان های دیگر زندگی می کند) شناخته می گردد.

دریاچه کریتر - ایالات متحده

این دریاچه یک الماس واقعی در پارک ملی ایالت اورگن آمریکاست. این دریاچه 7700 سال پیش هنگامی که آتشفشان موزامو فوران کرد، تشکیل شد. این دریاچه عمیق ترین دریاچه در آمریکا است. در حالی که منبع آب بسیاری از دریاچه ها، رودخانه ها می باشند، ولی آب دریاچه کریتر فقط به وسیله باران و برف تامین می گردد و آب این دریاچه هر 250 سال یکبار به طور کامل جایگزین می گردد. شاید به همین خاطر است که این دریاچه دارای رنگ آّبی ویژه و منحصر به فردی است. دریاچه شگفت انگیز کریتر یکی از مقدس ترین دریاچه ها برای بومیان آمریکا می باشد.

دریاچه فلت هد - ایالات متحده

دریاچه فلت هد که در ایالت مونتانا واقع شده است، بزرگترین دریاچه آب شیرین در نواحی غربی آمریکا است. این دریاچه، زیستگاه انواع مختلفی از ماهیان از جمله: قزل آلا، ماهی سفید، ماهی خاویار و ... است. ماهیگیری، شنا و اسکی روی آب از جمله فعالیت های محبوب در این مکان محسوب می شوند، اما هیچ کدام از آن ها قابل مقایسه با گردش روی دریاچه با یک قایق نیستند.

آب این دریاچه آنچنان شفاف است که به نظر می رسد قایق بر روی هوا شناور است نه بر روی آب! در واقع منبع آب این دریاچه آّب هایی می باشد که اغلب حاصل ذوب شدن برف های کوهستان های اطراف این دریاچه می باشند که موجب می گردد تا شفافیت و زلالی آب این دریاچه فوق العاده بالا باشد.

دریاچه پنج گل - چین

دریاچه پنج گل در کشور چین یکی از میراث های جهانی یونسکو است که در پارک ملی دره جیوژایگو قرار گرفته است که علاوه بر آبی زلال همچون آینه، به دریاچه پنج رنگ نیز معروف است. این دریاچه عمق کمی دارد و همین از علت های زیباتر شدن دریاچه است، تنه های درختان و گیاهان گوناگون در زیر آب دریاچه پنج گل آرمیده اند. تابیدن نور خورشید به آب دریاچه و انعکاس رنگ گیاهان در آب زلال منظره ای فوق العاده را پدید آورده است. سایه فیروزه ای، سبز، زرد و نارنجی را در این دریاچه همزمان می توانید ببینید.

محلیان به این مکان پایکوبی رنگین کمان هم می گویند چرا که اینجا جهانیی از نور و رنگ وجود دارد. نکته ای که دریاچه پنج گل را ویژه کرده پیدا بودن کف آن است. حتی ماهی های ریزی که در آن شنا می کنند هم به وضوح قابل مشاهده هستند. جالب است بدانید که شفاف بودن آب پنج گل به علت زیاد بودن کربنات کلسیم طبیعی موجود در آب آن است و آب این دریاچه در هیچ فصلی کدر نمی گردد.

دریاچه گرونر - اتریش

دریاچه گرونر یکی از رمز آلود ترین دریاچه هایی است که هر کس در موردش چند خطی بخواند، حتما دلش می خواهد روزی به آن سفر کند و یکی از عجیب ترین دریاچه هایی است که می توان به چشم دید. دریاچه گرونر با نام دیگر دریاچه سبز نیز شناخته می گردد. چرا که دور تا دور این دریاچه پوشیده شده از درختان سرسبز سر به فلک کشیده که انعکاس آن ها در آب های زلال دریاچه می افتد و به خاطر پوشش مرجانی کف دریاچه، در عین زلال بودنش به رنگ سبز دیده می گردد.

در فصل زمستان دریاچه گرونر در حالت عادی خود به سر می برد و دارای عمق 5 متری است که در اطرافش می توانید پل و راه های سنگی زیبایی را مشاهده کنید. اما در فصل تابستان با گرم شدن هوا و آب شدن برف ها و ورود این آب به دریاچه، عمق آب دریاچه به 11 متر و دو برابر حالت عادی می رسد. این افزایش حجم باعث به زیر آب رفتن اطراف دریاچه می گردد. به گونه ای که نیمکتی که مردم بر روی آن می نشستند و یا راستا ها و پل هایی که از آن عبور می کردند به همراه درختان اطراف دریاچه به زیر آب فرو می روند.

دریاچه پی تو - کانادا

دریاچه پی تو در کوه های راکی کشور کانادا واقع شده است که با سه قله بلند احاطه شده است. هنگامی که از بالا به این دریاچه نگاه می کنید، به خاطر رنگ درخشان و فیروزه ای رنگ آب آن، غیر طبیعی به نظر می رسد. مخصوصا رنگ درخشان در فصل تابستان و در هنگام ذوب شدن یخ ها به درون دریاچه، منظره ای فوق العاده را پدید می آورد. این تغییر رنگ دریاچه پی تو مخصوص فصل به فصل نیست و گاهی به طور شگفت انگیزی رنگ آب آن در طول روز بسته به فعالیت خورشید، تغییر می کند.

رودخانه آبی - گرینلند

هر کسی که تا کنون به وسیله هواپیما از روی اقیانوس اطلس عبور کرده باشد، یک منطقه عظیم پوشیده از برف را در بین اروپا و آمریکا مشاهده کرده است. علی رغم چیزی که بیشتر مردم فکر می کنند، گرینلند جمعیت و ساکنین مختص به خود را دارد و یکی از مقاصد خاص گردشگری محسوب می گردد. یکی از دلایل رفتن به گرینلند، دیدن رودخانه آبی است که شگفت انگیز است.

برخلاف بسیاری از رودخانه ها که دیده اید، این رودخانه یک راستا و بستر دائمی ندارد و هرساله راستا و شکل آن تغییر می کند. قابل درک است که منبع آب این رودخانه، کوه ها و توده های یخی است که در اطراف آن وجود دارند. در سال های اخیر به خاطر پدیده گرم شدن جهانی، هر ساله به فعالیت و شدت این رودخانه افزوده می گردد.

دریاچه بایکال - روسیه

دریاچه بایکال عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه جهان است که 20 درصد آب شیرین جهان را دارا می باشد و قدمت آن به 25 میلیون سال قبل برمی گردد. آب این دریاچه آنچنان صاف و زلال است که می توانید به راحتی تا عمق کامل 39 متری دریاچه را مشاهده کنید. افراد زیادی در تابستان به این دریاچه سفر می کنند، ولی زمستان، زمانی است که همه چیز در این دریاچه جادویی می گردد.

فراموش نکنید که بایکال در سیبری قرار گرفته است که بدین معنی است که در زمستان آب دریاچه یخ می زند و ضخامت این یخ آنچنان زیاد است که ماشین های سبک اجازه دارند تا بر روی آن رانندگی کنند! هم چنین این یخ آنچنان شفاف است که به وسیله آن می توانید موجودات دریایی زیر آن را به راحتی مشاهده کنید.

دریاچه ماشو - ژاپن

دریاچه ماشو داخل دهانه آتشفشان بالقوه فعالی در پارک ملی آکان در جزیره هوکایدوی ژاپن واقع شده است. این دریاچه که با دیواره های 200 متری دهانه آتشفشان احاطه شده یکی از شفاف ترین دریاچه های جهان و یکی از عمیق ترین دریاچه های ژاپن است. شفافیت آب این دریاچه بسیار بالا است تا جایی که در آگوست 1931 درجه شفافیت آب آن به رکورد 41.6 متر رسید. در حالیکه هم زمان درجه شفافیت دریاچه باکال در روسیه به 40.5 متر می رسید.

تا دهه 50 میلادی این شفافیت بین 20 تا 30 متر بود. این دریاچه کمتر از 32هزار سال قبل در دهانه آتشفشان مخروطی ماشو شکل گرفت. از آنجاکه این آتشفشان تا 2هزار سال قبل همچنان فوران می کرد، مردم بومی منطقه این دریاچه را ماشو نامیدند که به معنی دریاچه شیطان است.

دریاچه مکنزی - استرالیا

دریاچه مکنزی در جزیره فریزر واقع در کوئینزلند استرالیا می باشد که این جزیره بزرگترین جزیره شنی جهان می باشد. یکی زیباترین جاذبه های این جزیره، دریاچه آب شیرین مکنزی است، که یکی از 40 دریاچه آب شیرین در جزیره فریزر است که آب آن تنها به واسطه بارش باران تامین می گردد. محتویات اسیدی موجود در این دریاچه آنچنان بالا است که هیچ موجود زنده ای در آن ساکن نیست. آب این دریاچه آنچنان روشن و شفاف است که به نظر غیرطبیعی می آید. حتی درختانی قلبی شکل اطراف این دریاچه را احاطه کرده اند که چشم اندازه آن را سورئال تر نیز می کنند.

جنگل بارانی هوه - ایالات متحده

جنگل بارانی هوه Hoh یکی از هفت شگفتی ایالت واشنگتن آمریکا است که در شبه جزیره المپیک واقع شده است و رودخانه هوه نیز از میان این جنگل می گذرد. این رودخانه از یخچال های طبیعی کوه المپوس سرچشمه می گیرد و علت وجود آب زلال سبز رنگ این رودخانه نیز همین موضوع است.

پارک ملی لینسویز ماراینسیز - برزیل

در نگاه اول پارک ملی لینسویز ماراینسیز همانند دیگر صحرا ها به چشم می آید که تا مایل ها هیچ اثری از پوشش گیاهی در آن نیست. اما باید بدانید که این پارک ملی تفاوت فاحش بسیاری با بیابان ها دارد؛ لینسویز ماراینسیز اصلا بیابان نیست چرا که بارش سالانه منطقه نزدیک به 1200 میلی متر است؛ بنابراین بارش این منطه بسیار بیش تر از آن است که بیابان در نظر گرفته گردد.

از آن جا که این پارک درست در کناره حوزه رودخانه ای آمازون قرار گرفته، به هنگام شروع سال، مورد هجوم باران های سیل آسا قرار می گیرد. آب باران در دره های میان تپه های شنی پارک جمع می گردد و در طی شش ماهه اول سال، تالاب های فصلی متعدد چهره متفاوت و شگفت انگیزی به این پارک شنی می بخشند. این تالاب ها، مکان هایی عالی برای شنا کردن محسوب می شوند.

دریاچه آبی - نیوزیلند

دریاچه آبی نیوزلند، شفاف ترین و زلال ترین دریاچه جهان است. دریاچه ای که با چشم غیر مصلح تا عمق 79 متری آن به آسانی دیده می گردد. میزان شفافیت و زلالی آب این دریاچه همانند آب مقطر می باشد. آب دریاچه بلو از یخ های دریاچه کنستانسین نشات می گیرد و از همان ابتدا در دریاچه کنستانسین توسط سنگ هایی که در راستا قرار دارند، تصفیه می گردد و هر گونه ناخالصی آن، گرفته می گردد. سپس به دریاچه آبی می ریزد و بعد از 24 ساعت وارد روخانه می گردد.

همین امر موجب شده تا آب دریاچه عاری از هرگونه ناخالصی باشد. بومیان نیوزلند بر این باورند که آب دریاچه مقدس است و نباید کسی در آن شنا کند. دولت نیوزلند شنا در این دریاچه را ممنوع کرده است تا علاوه بر احترام به عقاید بومیان مائوری، در حفظ شفافیت دریاچه بکوشد. تاکنون کسی در این دریاچه شنا نکرده است چرا که در صورت شنا کردن، توسط قانون مجازات خواهند شد.

منبع: BrightSide

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: برترین ها
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 18423

به "زلال ترین و زیباترین دریاچه های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلال ترین و زیباترین دریاچه های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید