سرطان در صدر بیماری های پرهزینه، آمار ابتلاء به سرطان در ایران

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به آمار ابتلا به سرطان در مردان و زنان ایرانی، جزییات برنامه تشخیص زودهنگام سرطان را تشریح کرد.

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه، آمار ابتلاء به سرطان در ایران

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تشخیص زودهنگام سرطان در کشور، گفت: بروز و شیوع مرگ ومیر ناشی از سرطان در دنیا و ایران رو به افزایش است؛ به طوری که طی 10 تا 15 سال آینده این میزان دو برابر خواهد شد. به عنوان مثال پیش بینی می گردد که بروز سرطان در ایران تا 10 سال آینده از سالیانه 112 هزار نفر به بیش از 200 هزار نفر برسد.

سرطان؛ در صدر بیماری های پر هزینه

آمار ابتلاء به سرطان در ایران

وی با بیان اینکه اکثر موارد سرطان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند، اضافه نمود: باید توجه کرد که هرچه سرطان دیرتر تشخیص داده گردد، علاوه بر اینکه درمان پذیری اش کمتر می گردد، هزینه های مستقیم و غیرمستقیمی مانند ناتوانی، غیبت از کار و آسیب های خانوادگی و اجتماعی بیشتری را به افراد و جامعه تحمیل می نماید.

شادنوش با تاکید بر اینکه سرطان در دنیا در صدر لیست بیماری های پرهزینه قرار گرفته است، ادامه داد: هزینه های این بیماری 19 درصد بیش از هزینه های بیماری های قلبی-عروقی است. در ایران نیز چنین موردی صادق است. به طوری که سرطان سالیانه بیش از 3 تا 4 هزار میلیارد تومان صرفاً به صورت مستقیم به نظام سلامت تحمیل می نماید. طبق آخرین آمار تحلیل شده در قالب رجیستری کشوری مربوط به سال 1394، سالانه 108 هزار و 798 مورد جدید سرطان در ایران دیده می گردد که از این میزان 53.39 درصدش در مردان و 46.39 درصد هم در زنان دیده می گردد.

سرطان های شایع در ایرانیان

وی با بیان اینکه میزان بروز استاندارد شده سنی سرطان در کشور 149.74 در هر 100 هزار نفر است، گفت: این میزان در مردان 156.95 در هر 100 هزار نفر و در زنان 134.43 در هر 100 هزار نفر است. در عین حال طبق اطلاعات تحلیل شده در طرح رجیستری سرطان در سال 94، پنج سرطان شایع در کشور در هر دو جنس به ترتیب عبارتند از سرطان پستان، پروستات، پوست، معده و روده بزرگ. همچنین سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، معده و تروئید در میان زنان و سرطان های معده، پوست، پروستات، روده بزرگ و مثانه در مردان جزو سرطان های شایع هستند.

شادنوش در ادامه صحبت هایش درباره تشخیص زودرس سرطان، گفت: تشخیص زودرس به مجموع مداخلاتی گفته می گردد که منجر به تشخیص زودتر سرطان در افراد دارای علائم مشکوک به سرطان می گردد. باید توجه کرد که مجموع اقدامات مرتبط با تشخیص زودرس، ضروری بوده و از وظایف اصلی نظام های سلامت و بسیار مقرون به صرفه است. در عین حال غربالگری نیز به مجموع مداخلاتی گفته می گردد که منجر به تشخیص زودتر سرطان در افرادی که هیچ علامت مشکوکی ندارند، می گردد.

وی با بیان اینکه غربالگری می تواند در دو گروه با خطر متوسط و بالا انجام گردد، اضافه نمود: ضرورت انجام خدمات غربالگری به بروز و شیوع بیماری و منابع اقتصادی هر کشور بستگی دارد و در بعضی مواقع علی رغم اثربخشی، ممکن است هزینه-اثربخش نباشد.

وضعیت هزینه ای خدمات تشخیصی سرطان

وی تاکید نمود: از آنجایی که غربالگری در گروه های علامت دار و پرخطر انجام می گردد، اگر به درستی انجام گیرند حتی می تواند اثربخشی بالاتری داشته باشد. باید توجه کرد که علی رغم اینکه در گذشته هیچ برنامه نظام مندی برای تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان در ایران وجود نداشت و بیمه ها می گفتند که هیچ برنامه غربالگری را پوشش نمی دهند، اما در عمل تقریباً همه خدمات مرتبط با تشخیص سرطان تحت پوشش بیمه است و افراد زیادی به صورت بیمه ای این خدمات را دریافت می نمایند.

شادنوش با بیان اینکه اقدامات تشخیصی مرتبط با سرطان می تواند در هر سنی حتی خارج از سنین پیشنهاد شده در گایدلاین های بین المللی انجام شوند، گفت: در ایران سالیانه بیش از 500 هزار ماموگرافی و یک میلیون سونوگرافی پستان با پوشش بیمه و با هزینه تقریبی 60 میلیارد تومان انجام می گردد. همچنین بیش از یک میلیون و 350 هزار تست پاپ اسمیر و بیش از دو میلیون تست خون مخفی در مدفوع با پوشش بیمه ای در سال در کشورمان انجام می گردد.

وی با اشاره به ایجاد مراکز تشخیص زودهنگام سرطان و بیماری های غیر واگیر در کشور، اظهار کرد: طراحی شبکه ملی مراقبت سرطان و توسعه زیرساخت های مراکز تشخیص زودهنگام سرطان یا تیپ یک، در قالب بیش از 100 مرکز امکان اجرای برنامه های تشخیص زودهنگام سرطان را در کشور فراهم نموده است. هدف وزارت بهداشت از طراحی این مراکز ایجاد عدالت در دسترسی برای تشخیص زودرس سرطان در نواحی کمتر برخوردار، ارائه خدمات تشخیص زودهنگام در قالب گایدلاین های معین وزارت بهداشت و با ثبت در سامانه، تعریف و اجرای نظام ارجاع برای خدمات سرطان و سایر بیماری های غیر واگیر سطح شبکه تا مراکز جامع سرطان بوده است. همچنین با ایجاد این مراکز امکان پوشش مناسب تر خدمات این مراکز توسط سازمان های بیمه گر با هدف مدیریت منابع سرطان و نظارت بر اجرای برنامه، برای صرفاً پنج درصد جمعیت هدف که علامت دار و پر خطر هستند، ایجاد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 25 خرداد 1398 شناسه مطلب: 5690

به "سرطان در صدر بیماری های پرهزینه، آمار ابتلاء به سرطان در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان در صدر بیماری های پرهزینه، آمار ابتلاء به سرطان در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید