سند استراتژی ملی امنیت سایبری، نیازمند بازنگری است

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس سابق مرکز ماهر گفت: برای امنیت سایبری به بازنگری و تدوین سند استراتژی مطابق با استاندارهای جدید بین المللی نیاز داریم.

سند استراتژی ملی امنیت سایبری، نیازمند بازنگری است

از پروفایل ما بهروز ازند دیدن نمایید.

محمد تسلیمیگفت: در طی دو دهه گذشته، میلیاردها انسان در سراسر جهان از رشد نمایی و پذیرش سریع فناوری های اطلاعات و ارتباطات و فرصت های اقتصادی و اجتماعی مرتبط بهره مند شده اند.

رئیس سابق مرکز ماهر اضافه کرد: از زمان ایجاد اینترنت، این شبکه از بستر ساده تبادل اطلاعات به محوری اصلی برای تجارت مدرن، خدمات و زیرساخت های حیاتی، شبکه های اجتماعی و اقتصاد جهانی مبدل شده است. در نتیجه، سران کشورهای مختلف شروع به راه اندازی استراتژی های دیجیتالی و تأمین بودجه برای پروژه های گوناگونی کرده اند که اتصال به اینترنت را افزایش می دهد و از مزایای ناشی از استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند افزایش بهره وری و کارایی، بهبود خدمات و ظرفیت و گسترش آموزش الکترونیکی بهره می برد.

او اضافه کرد: در حالی که اعتماد جوامع به زیرساخت های دیجیتال رو به رشد است، فناوری ذاتاً آسیب پذیر است. تهدیدهای سایبری از جمله کلاهبرداری الکترونیکی، سرقت حقوق مالکیت فکری و اطلاعات شناسایی شخصی و اختلال در خدمات، سه اصل مهم امنیت زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات یعنی، محرمانگی، یکپارچگی و دسترس پذیری را به چالش کشیده اند.

رئیس سابق مرکز ماهر اضافه کرد:اکنون قدرت تحولی فناوری اطلاعات و ارتباطات و اینترنت به عنوان واکنش گرهای رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی در یک نقطه بسیار مهم و حیاتی واقع شده است زیرا ممکن است اعتماد مردم به استفاده از فناوی اطلاعات و ارتباطات به دلیل ناامنی سایبری خدشه دار شود.

مشاور رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اشاره کرد: از این رو، برای تحقق کامل پتانسیل فناوری، کشورها باید چشم اندازهای اقتصادی ملی خود را با اولویت های امنیتی ملی خود همسو کنند. اگر مخاطرات امنیتی مرتبط با گسترش زیرساخت های دارای فناوری اطلاعات و ارتباطات و برنامه های کاربردی اینترنت با استراتژی های جامع امنیت سایبری ملی و برنامه های تاب آوری در تعادل نباشد، کشورها قادر به دستیابی به رشد اقتصادی و اهداف امنیت ملی مورد نظر خود نخواهند بود.

وی گفت: هر کشوری می تواند با تدوین و اجرای استراتژی ملی امنیت سایبری، امنیت زیرساخت های دیجیتالی خود را بهبود بخشد و در نهایت در گسترش آرمان های اقتصادی-اجتماعی خود سهیم باشد.

رئیس سابق مرکز ماهر خاطر نشان کرد: کشور ما نیز از این امر مهم غافل نبوده است و پس از تشکیل شورای عالی افتا در اسفندماه 82، تدوین سند راهبرد ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور (افتا) در دستور کار قرار گرفت و اولین نسخه آن در دیماه 1383 ارائه و به بحث گذاشته شد. در نهایت در اسفندماه 1387، سند راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور با تصویب هیات وزیران و تایید ریاست جمهوری ابلاغ شد. این سند که در 6 راهبرد کلی تدوین شده است به اقدامات ذیل هر راهبرد و دستگاه های مجری و همکاری برای هر اقدام اشاره دارد.

مشاور رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: البته با توجه به زمان سپری شده از تاریخ تصویب و ابلاغ سند و با عنایت به تحول روزافزون حوزه سایبری، بازنگری سند افتا که از آن به عنوان سند استراتژی ملی امنیت سایبری یاد می شود، می تواند موضوعات و دغدغه های جدید را نیز پوشش دهد. براساس بند 9-11 سند مذکور، سند از تاریخ ابلاغ هر دو سال یکبار به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید مورد بازنگری و تصویب قرار گیرد.

تسلیمی اشاره کرد: آنچه مسلم است امروز بیش از گذشته نیاز به یک استراتژی دقیق و سیاستگذاری درست در حوزه امنیت سایبری داریم. خوشبختانه در حوزه امنیت سایبری مخصوصا در لایه استراتزیک، همگرایی و هم افزایی خوبی شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر و با توجه به نقش حاکمیتی و فراسازمانی مرکز ملی فضای مجازی که انجام مستمر مطالعات راهبردی و آینده پژوهی در جهت مواجهه عالمانه و پیشتاز با تحولات فضای مجازی ایران و جهان است و همچنین تدوین نقشه جامع توسعه فاوا، برنامه های پنج ساله توسعه فضای مجازی و مشخص اولویت های علمی و فناوری فضای مجازی از جمله وظایف مندرج در اساسنامه آن است، پیشنهاد می شود این بازنگری با هماهنگی و مدیریت مرکز ملی فضای مجازی صورت پذیرد. سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان یکی از ذینفعان این موضوع، این پتانسیل و آمادگی را دارد که نسبت به تهیه پیش نویس سند بازنگری اقدام کند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 59897

به "سند استراتژی ملی امنیت سایبری، نیازمند بازنگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند استراتژی ملی امنیت سایبری، نیازمند بازنگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید