پاکدل: در یک زمان کوتاه نمی گردد معجزه کرد، با مربیان ایرانی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، باید پشتوانه سازی کنیم

به گزارش مهسان بلاگ، علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگاران، درخصوص سال 98 و برنامه های سال 99 مطالبی را بیان کردند.

پاکدل: در یک زمان کوتاه نمی گردد معجزه کرد، با مربیان ایرانی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، باید پشتوانه سازی کنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، فدراسیون هندبال در سال 98 جزو فدراسیون هایی بود که تمام کوشش خود را کرد تا سهمیه المپیک 2020 را کسب کند ولی پیروز به این کار نشد. مسابقات قهرمانی آسیا نیز یکی از تورنمنت های مهم این رشته در سال 98 بود. خبرنگاران، با علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال گفت وگوی مفصلی داشته که در زیر می خوانید:

خبرنگاران: سال 98 برای هندبال ایران به خصوص تیم ملی عظیمسالان چگونه به انتها رسید؟

اوایل سال جاری و بعد از رای اعتماد اعضای مجمع یک سری مسائل عقب افتاده و بعضی برنامه ریزی ها وجود داشت که باید انجام می شد که یکی از مهم ترین آنها تشکیل تیم های ملی بود. بعد از بازی های آسیایی، تیم ملی عظیمسالان منحل شده بود و هیچ اردویی برگزار نشده بود و این تیم سرمربی نداشت .

با توجه به اینکه دو رویداد مهم را در پیش داشتیم و فرصت ما کم بود، در اولین فرصت کمیته فنی تشکیل شد و مربیان هر سه رده سنی در بخش مردان تعیین شدند.

با تصمیم کمیته فنی فدراسیون علیرضا حبیبی دو سه ماه قبل از مسابقات انتخابی المپیک برای راهنمایی تیم عظیمسالان انتخاب شد. در مورد مسابقات انتخابی المپیک ابتدا بنا بر عدم حضور بود ولی پس از آنالیز و مشورت به این نتیجه رسیدیم که هم شانسی برای ما وجود دارد و هم می تواند به منظور کسب آمادگی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی مسابقات جهانی باشد.

در مسابقات انتخابی المپیک چند لژیونر را به دلیل مسایل مربوط به باشگاه هایشان در اختیار نداشتیم و به جمع 4 تیم نهایی نرسیدیم. البته مسائلی در بازی بحرین و کره جنوبی افتاد و ما با تفاضل گل از حضور در دور بعد محروم شدیم.برای مسابقات قهرمانی آسیا بعد از چند سال توانستیم لژیونرها را در تیم کنار هم قرار دهیم اما زمان کمی در اختیار داشتیم.

خبرنگاران: دلیل تفاوت هندبال ما با حریفان آسیایی با وجود داشتن تعداد زیادی لژیونر در چیست؟

حریفان ما لژیونر ندارند و همیشه بازیکنانشان را در اختیار دارند. بحرین و قطر از سال ها قبل و با مربیان اروپایی تمرینات خود را ادامه دادند. کره جنوبی نیز مدام در اردوی داخلی و خارجی است، بحرین یک لژیونر ندارد و این تیم ها در اردوهای مرتب و مداوم تمرین می نمایند و این تفاوت عظیم بین ما و این چند تیم آسیایی است. در مدت کم نمی توان تمام دستاوردهایی که جامعه هندبال توقع دارند و البته به حق نیز هست را به دست آورد.

خبرنگاران: در مورد مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جهانی شرح بفرمایید.

اردوهای چند ماهه برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جهان را پشت سر گذاشتیم و 7-8 روز با بازیکنان لژیونر اردو داشتیم اما این زمان کافی برای هماهنگی نبود. چند سال است کار در آسیا سخت شده و ما برای تیم ملی و بازیکنان اصلی باید پشتوانه سازی کنیم تا اگر لژیونرها نبودند، جایگزین داشته باشیم . متاسفانه در بعضی از پست ها فاصله نفر اصلی با نفر دوم زیاد است و ما باید با پشتوانه سازی این خلا را پر کنیم.

ما با وجود همه مسائل در این مسابقات حاضر شدیم و با وجود نقدها، باز هم با تفاضل گل، به نیمه نهایی نرفتیم و در 20- 30 ثانیه کذایی برابر کره جنوبی پیروزی را از دست دادیم. باید این اتفاقات آسیب شناسی گردد و قرار بود جلسه ای در این مورد داشته باشیم ولی به خاطر شرایط موجود این جلسه کنسل شد. باید برای بازی های آسیایی دوره بعد روی پشتوانه و نیروسازی کار کنیم. در همین جا یادآوری کنم که تیم ساحلی در قهرمانی آسیا خوش درخشید و سوم شد.

خبرنگاران: در مورد استفاده از مربیان داخلی و بحث پشتوانه در کادر فنی چه برنامه ای دارید؟

بعد از 20 سال مربیان ایرانی را در راس هرم تیم های ملی گذاشتیم در نوجوانان و جوانان نیز افرادی هستند که با انگیزه هستند و به آنها بها داده شده است. در نونهالان هم مربیان بومی استفاده شد. همانطور که دوره مربیگری d جهانی با حضور مربی بین المللی را برای بانوان داشتیم، برای سال آینده کلاس مربیگری جهانی را با حضور بهترین مدرس جهان در ایران خواهیم داشت. این دوره قرار بود برای اردیبهشت ماه برگزار گردد که این تاریخ منتفی شد. کوشش می کنیم سطح کیفی مربیان را بالا و از خروج ارز جلوگیری کنیم. با وجود این صحبت ها ممکن است در جایی احتیاج باشد از مربی خارجی استفاده گردد. در سال جدید این موضوع را آنالیز می کنیم و تصمیم می گیریم که با کادر فعلی ادامه دهیم یا نه.

خبرنگاران: تعامل فدراسیون در سال 98 با هیئت های استانی چگونه بود و چقدر از ظرفیت های کشور استفاده شد؟

تعداد زیادی از استان ها یا رئیس نداشتند یا با سرپرست اداره می شد و یا مهلت دوره ریاست آنها به انتها رسیده بود. 12 تا 13 مجمع هیئت استانی برگزار گردید و تهران به عنوان یکی از حساس ترین استان ها به نتیجه رسید و انتخابات خیلی از استان ها برگزار گردید.

28 سفر به استان ها داشتیم و به مسائل هیئت ها گوش دادیم و با استانداران و مدیران کل ورزش و جوانان استان ها جلسه و امتیازات خوبی برای هندبال گرفتیم. ما همیشه در کنار روسای هیئت ها بودیم و دو رئیس هیئت به عنوان نماینده در هیئت رئیسه هستند.در بیشتر کمیته ها نیز روسای هیئت ها عضو یا مسئول هستند و از پتانسیل آنها که خط مقدم جبهه هندبال هستند، استفاده کردیم. پرداخت مبالغ وزارت ورزش نیز به هیئت ها انجام و بیش از هزار توپ سالنی و 200 توپ ساحلی در کشور توزیع شده است. توپ ساحلی به دلیل تحریم 10 سال بود که توزیع نشده و موجود نبود و مشکل هندبال ساحلی که در المپیک بعدی هم هست و ما صندلی خوبی در آن داریم، به لحاظ سخت افزاری حل شد. 40 اردو در رده های مختلف سنی داشتیم و کوشش کردیم مسائل و مسائل هندبال در استان ها حل گردد.

خبرنگاران: فعالیت های بین المللی هندبال در سال 98 چگونه بود؟

تیر ماه در اجلاس جهانی شرکت کردیم و 24 جلسه با روسای فدراسیون کشورهای مختلف و 3 جلسه با حسن مصطفی، رئیس فدراسیون جهانی هندبال برگزار گردید. مصطفی به ایران و بنده محبت داشت ولی می گفت هر سال در اجلاس یک نفر می آید و بی ثباتی مدیریت هندبال ایران نگران نماینده است. جلسه خوبی با حسن مصطفی برگزار کردیم و قول گرفتیم کلاس جهانی مربیگری بانوان و آقایان در ایران برگزار گردد و قرار شد بهترین مربیان جهان به کشورمان جهت برگزاری این دوره اعزام شوند که دوره بانوان برگزار گردید و دوره مردان سال آینده خواهد بود. در مورد دوره داوری ساحلی و سالنی هم صحبت شد. همچنین حسن مصطفی دستور ارسال 500 توپ ساحلی و سالنی اورجینال که معادل 500 میلیون تومان ارزش دارد، را به کشورمان داد و ماه پیش به دستمان رسید.

خبرنگاران: برای میزبانی در هندبال چه برنامه ریزی هایی اجرا شده است؟

در حوزه بین الملل با مسئولین آسیا جلسه داشتیم. عربستان و بحرین جزو 4 تیم اول آسیا هستند و به لحاظ سیاسی نیز برای میزبانی های ما کارشکنی می نمایند و این باعث شده بود سال ها میزبانی نداشته باشیم. ما از حق کشورمان در این موضوع دفاع کردیم و بعد از چند سال میزبانی مسابقات جوانان آسیا را گرفتیم که فعلا به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

خبرنگاران: زمانی که شما فدراسیون را تحویل گرفتید با بخش زیادی از بدهی رو به رو بودید. چه میزان از بدهی های فدراسیون تسویه شد؟

ما با بدهی اقتصادیاتی سنگین که با جرایم بالای همراه است و به 3.5 میلیارد رسیده، رو به رو هستیم. روز اول از بدهی های فدراسیون خبر نداشتم تنها بدهی های باقیمانده از جام ریاست جمهوری را می دانستم. با تدابیری که اندیشیدیم بدهی اقتصادیاتی سال 96 را حذف و بخشی را تخفیف گرفتیم. به این ترتیب بدهی های اقتصادیاتی سال 96 تسویه شد و اقتصادیات سال 97 پرداخت شد اما بدهی های اقتصادیاتی از 91 تا 95 مانده که با جرایم هم همراه است و سنگین شده است. فدراسیون در این سال ها اظهار نامه اقتصادیاتی نداده و اعداد سنگین شده و در کوششیم تا این مشکل را حل کنیم. البته این مستلزم آن است که وزارت ورزش به جد در این مسئله ورود کند. شاهد بودیم که حساب چند فدراسیون به دلیل این مسائل مسدود شد ولی ما کوشش کردیم و مانع از حساب مسدود شدن حساب مان شدیم.

ما حق الزحمه داوران را بعد از چند سال 20 درصد افزایش دادیم. همچنین بدهی زیادی به داوران از قبل باقی مانده بود که بخش عمده ای از آن تا سال 98 تسویه شد. حدود 450 تا 500 میلیون فقط هزینه داوری و نظارت لیگ های مختلف آقایان و بانوان در سال 98 یعنی دوره مدیریت بنده در سال اول بوده که تمام و کمال پرداخت شده است. 200 تا 300 میلیون هم مطالبات سال 97 و قبل داوران بود که اوایل حضورم در فدراسیون بخش قابل توجهی از آنها پرداخت شد. در حال حاضر هم در کوششیم تا انتها سال هیچ بدهی مربوط به فدراسیون فعلی در سال 98 به جا نگذاریم. از جام ریاست جمهوری یک میلیارد و 300 میلیون تومان به عنوان اصل بدهی باقی مانده که با احتساب جرایم آن بیشتر می گردد.

خبرنگاران: در تجهیز سالن و خوابگاه چه اقداماتی انجام شد؟

در بحث عمرانی کارهای خوبی انجام شد و خوابگاه و سالن تجهیز شد تا خوابگاه زیبنده بچه ها باشد. سوئیتی هم برای کادر فنی اوایل سال ساخته شد تا از هتل بی احتیاج باشیم.

خبرنگاران: آیا در استعدادیابی هم برنامه ای داشتید؟

در استعدادیابی کارهای خوبی انجام شد و برنامه هایی راهبردی در این زمینه داریم و چون برای تیم ملی پشتوانه سازی نشده، بحث استعدادیابی را به جد دنبال کردیم. در اولین گام کشور را به 4 قسمت تقسیم و منتخبین المپیادهای استعدادهای برتر را شناسایی کردیم اما وزارت ورزش بودجه ای برای بعد از شناسایی استعدادها و پرورش آنها در نظر نگرفته اما ما به جد دنبال پرورش استعدادها هستیم و برای خردسالان 4 تیم آماده داریم و مربیان استان ها هم کنار مربیان اصلی آموزش دیدند و در مجوع طی یک برنامه ریزی 3 ساله کوششی می کنیم این رده سنی در نوجوانان در آسیا بدرخشد. کمیته استعدادیابی برنامه ریزی دارد و بر اسای شاخص های روز جهان عمل می نماید. فاز اول سامانه آمار و اطلاعات اجرا شده و مراحل دو و سه رو به انتها است تا بانک اطلاعات داشته باشیم. صدور کارت مسابقات نیز از همین سامانه خواهد بود. داوران ما در آسیا افتخار داشتند و فینال قهرمانی آسیا توسط کوبل داوری کلاهدوزان و موسوی قضاوت شد. برادران قیصریان و توکلی و ولدخانی نیز در آسیا درخشیدند.

خانم مرضیه قفلی و مژگان حسن زاده حضور خوبی در آسیا داشتند و به کمیته داوران گفتیم پشتوانه سازی گردد تا داوران خوبی تربیت و صندلی ما در این زمینه در آسیا حفظ گردد. در بحث روابط عمومی نیز بعد از چند سال بازی های لیگ پخش شد. ملاقات فینال لیگ بانوان هم بازی با تاخیر چند روزه پخش شد و مورد توجه نهاده شد. فینال و رده بندی جوانان باشگاه های کشور هم برای اولین بار زنده پخش شد.

خبرنگاران: هندبال چقدر از حمایت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بهره برده است؟

تعامل خوبی با وزارت و کمیته داشتیم و از صالحی امیری و سلطانی فر تشکر می کنم که سال جاری کنار هندبال بودند. وزیر ورزش به ما محبت دارد و اذعان کرد زمان ضروری است تا هندبال به صندلی خود برسد و این باعث دلگرمی ما است. وی ظرفیت هندبال را می شناسد و به درستی گفت در 4تا 5 سال آینده به صندلی خود می رسیم. در یک تایم کوتاه نمی توان معجره کرد . ما از سطح اول آسیا فاصله گرفتیم و حریفان ما یک شبه به این صندلی نرسیدند و برنامه ریزی جوانگرایی و پشتوانه سازی کردند. ما هم باید صبر و حوصله داشته باشیم. چند سال متلاطم را در هندبال گذراندیم و زمان ضروری است تا چند سال آینده به صندلی واقعی خود در آسیا برسیم و جهت خود را پیدا کنیم . در کنار آن احتیاج به حمایت اقتصادی هم داریم.

خبرنگاران: هندبال سال 98 برای بانوان چگونه گذشت؟

در سال 98 مسابقات نوجوانان و جوانان بانوان آسیا بود و ما شرایط را آنالیز کرد یم. سرمربی یکی از تیم ها گفت این تیم از نظر توان فنی نم تواند از اعتبار ایران دفاع کند و شرایط بدی را رقم می زند. آنالیز شد و دیدیم صلاح نیست اعزام کنیم و با کارشناسان صحبت کردیم و تیم ها اعزام نشدند. در اجلاس جهانی موضوع برگزاری مسابقات ای اچ اف ترافی مطرح شد. در این مسابقات تیم های اول آسیا شرکت نمی نمایند و این مسابقات در بانوان شامل ما می گردد . این مسابقات در راستای رشد هندبال است و دنبال آن هستیم که این مسابقات برگزار و در آن شرکت کنیم. سال جاری سعی کردیم لیگ خوبی داشته باشیم گرچه دو تیم کنار کشیدند ولی 6 تیم دیگر رقابت نزدیک داشتند.

ما باید در بخش بانوان سطح کیفی مربیان خود را بالا ببریم. دو باشگاه قهرمان لیگ اشتاد سازه و شاملی در کوششند تا در آسیا شرکت نمایند و این هم اتفاق خوبی است.

fungroups.ir: گروه سرگرمی، مجله و انجمن سرگرمی

namit.ir: نامیت | مجله بازاریابی و مدیریت بازار

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 41493

به "پاکدل: در یک زمان کوتاه نمی گردد معجزه کرد، با مربیان ایرانی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، باید پشتوانه سازی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکدل: در یک زمان کوتاه نمی گردد معجزه کرد، با مربیان ایرانی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، باید پشتوانه سازی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید