سنگ های میلیاردی، هدیه به آزادی

به گزارش مهسان بلاگ، سحر جعفریان -خبرنگار: علاقه به انواع سنگ از کودکی در وجودش بود. زمانی که 9 سال بیشتر نداشت در کوچه پسکوچه های شهر کرمان به جای بازی با توپ پلاستیکی و تایرهای فرسوده بچه ها را سرگرم می کرد، به دنبال سنگ های زیبا و حتی قیمتی می گشت.

سنگ های میلیاردی، هدیه به آزادی

به دلیل همین علاقه، مدرک کارشناسی اش را در رشته زمین شناسی گرفت. اما هنوز به خواسته اش نرسیده بود که به پیشنهاد یکی از دوستانش گاه گاهی به کویر می رفت تا شهاب سنگ های گرانبها و خارق العاده پیدا کند. این داستان زندگی حجت کمالی است که این روزها همه او را با نام نخستین مرد شهاب سنگی ایران می شناسند. کمالی به تازگی نمایشگاه تخصصی و دائمی شهاب سنگ ایران را در ضلع شرقی برج آزادی راه اندازی نموده است تا آخرین یافته های خود را در معرض بازدید دانشجویان علوم آسمانی و علاقه مندان به نجوم قرار دهد. به همین بهانه در یکی از روزهای گرم تابستان راهی برج آزادی شدیم.

عشق به سنگ

در نخستین موزه جمع و جور شهاب سنگ بیش از 1200 قطعه سنگ وجود دارد که هر کدامشان به گفته کمالی، رازی کشف نشده از علوم کهکشانی را می توانند آشکار سازند. او می گوید: از سال 83 آغاز به جمع آوری شهاب سنگ ها از دل کویر لوت و مدام تحقیق می کردم و دنبال منابع آموزشی کامل درباره این مسئله بودم. حتی خیلی از منابع اصلی را به فارسی ترجمه و آزمایشگاه کوچک سیاری هم پشت ماشینم درست کردم تا در لحظه روی سنگ های مشکوک به شهاب سنگ آزمایش کنم. در این جهت چند نفری از دوستانم نیز همراهم شدند. 6 سال هر هفته دست خالی از کویر به خانه هایمان باز می گشتیم. بیشتر سنگ هایی که پیدا می کردیم یا تزیینی بودند یا قیمتی. همه جور سنگ پیدا می کردیم به جز شهاب سنگ. داشتیم خسته می شدیم، حتی چند باری جانمان به خطر افتاد. تا این که در یکی از پهنه های تقسیم بندی شده کویر لوت به نخستین شهاب سنگ 819 گرمی برخورد کردیم. آنقدر حرفه ای شده بودم که بدون آزمایش های اولیه اطمینان داشتم شهاب سنگ است. از آن به بعد بود که به تعداد شهاب سنگ ها افزوده می شد و برایم عنوان نخستین کلکسیونر شهاب سنگ ایران را به ارمغان آورد.

تور کشف شهاب سنگ نداریم

فعالیت ها و تحقیقات 15 ساله کمالی و ثبت مشخصات شهاب سنگ های یافت شده در سازمان بین المللی سرژ فرانسه باعث شد تا صندلی ایران از رتبه 122 به رتبه 2 دارنده بیشترین فراوانی شهاب سنگ در جهان ارتقا یابد و همچنین کرمان به عنوان قطب شهاب سنگ کشور معرفی گردد. کمالی در همین ارتباط می گوید: رشته دانشگاهی شهاب سنگ شناسی متأسفانه در ایران آن طور که باید و شاید نه آموزش داده می گردد و نه حمایت می گردد. برای همین من چند قطعه از شهاب سنگ های مجموعه خودم را به دانشگاه ها، موزه ها و مراکز پژوهشی اهدا کردم. اما واقعیت این است که از مسئولان و استادان این حوزه حمایت مادی و غیرمادی لازم انجام نمی گردد. به عنوان مثال در همه جای جهان یافتن شهاب سنگ یک شغل است، موانع اداری بر سر راهشان نیست، تورهای تخصصی و آموزشی کشف شهاب سنگ برگزار می نمایند در حالی که در ایران ترویج این علم که اتفاقاً به سرعت در حال پیشرفت است، غیرطبیعی و غیرضروری به نظر می رسد. من برای برطرف موانع این علم کوشش زیادی انجام می دهم که به عنوان مثال کارگاه ها و سمینارهای تخصصی آموزشی با موضوع شهاب سنگ شناسی برگزار می کنم.

باران شهاب سنگ در برج آزادی

او که تجربه سال ها هدایت تخصصی ژئوتوریسم های متنوع را همراه دارد با اشاره به حمایت های مسئولان در برج آزادی ادامه می دهد: مشارکت مسئولان برج فرهنگی و هنری آزادی برای راه اندازی نخستین موزه تخصصی واقعاً درخور تشکر است. خدا را شکر در این مدت اندک استقبال بازدیدنمایندگان نیز مطلوب بوده است. بعضی از بازدیدنمایندگان از من می پرسند حیف این مجموعه میلیاردی نیست که این طور در معرض دید و خطر می گذارید؟ من هم فارغ از هرگونه شعارزدگی جواب می دهم چون این کار را عاشقانه انجام داده ام دلم می خواهد در اختیار هر فردی که مانند من کنجکاو و علاقه مند است قرار گیرد. همچنان که گاه گاه فستیوال های مثلاً 10 روزه آزمایش رایگان سنگ های مشکوک به شهاب سنگ را برگزار می کنم. در حالی که اگر کسی بخواهد این آزمایش ها را در مرکز مشخصی انجام دهد باید چیزی در حدود 3 میلیون تومان هزینه کند. در فستیوال اخیر 200 نفر از مناطق مختلف شهر حدود 2 هزار سنگ آوردند که فقط 2 قطعه از سنگ ها، شهاب سنگ بود! البته جالب است بدانید بسیاری از شهاب سنگ هایی که در فضاهای مجازی به فروش می رسند تقلبی هستند که معمولاً افراد سودجو درصدد سوءاستفاده از علایق شهروندان هستند.

1200 قطعه شهاب سنگ توسط این پژوهشگر شناسایی شده است.

3% کیلوگرم وزن کوچک ترین شهاب سنگ یافت شده است.

56 کیلوگرم وزن بزرگ ترین شهاب سنگ یافت شده است.

95 %شهاب سنگ های کشف شده در ایران شناسنامه بین المللی دارند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 13928

به "سنگ های میلیاردی، هدیه به آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ های میلیاردی، هدیه به آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید