سکوت ممتدِ جهرمی و شایعه ترسناک فیلتر اینستاگرام

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران: همزمان با کندی اینترنت در هفته های گذشته، انتقاد ها به عملکرد وزارت ارتباطات در این زمینه بالا گرفته است. این در حالی است که سوالات و ابهامات فعالان رسانه ای و حتی کاربران شبکه های اجتماعی در این باره با سکوت عجیب وزیر ارتباطات همراه شده است.

سکوت ممتدِ جهرمی و شایعه ترسناک فیلتر اینستاگرام

محمدجواد آذری جهرمی که همیشه حضور فعالی در شبکه توییتر و اینستاگرام داشته این روز ها در سکوت کامل به سر می برد و تعیین نیست، جریان کندی اینترنت به چه دلیل است. در اولین روز از ماه مرداد، اولین شبکه نسل پنجم ارتباطی به صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات راه اندازی شد. آقای وزیر که معمولا این خبر ها را زودتر اعلام می کرد؛ در این باره سکوت کرد.

ورود اینترنت نسل جدید به کشور در کنار مزایای آن که به توسعه اقتصاد دیجیتال می پردازد با، اما و اگر هایی نیز همراه بود؛ کندی اینترنت، نگرانی در مورد تصمیم های آنی و یک شبه مبنی بر فیلترینگ پیغام رسان ها و قطع یا محدودیت در دسترسی به اینترنت فارغ از دلایل آن از جمله مواردی است که می تواند بر دسترسی و نحوه استفاده عموم مردم از نسل جدید اینترنت تاثیر بگذارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند، وقتی کشور مشکل سرعت اینترنت دارد و فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز همچنان در گرو صدا و سیماست، ورود نسل جدید اینترنت آن طور که انتظار می رود، مثمرثمر نخواهد بود. هر چند وزیر ارتباطات نظر دیگری دارد و در یادداشت 5 مرداد ماه خود در یکی از روزنامه ها نوشت آینده اقتصاد دنیا، اقتصاد دیجیتال است و برای کشوری با مختصات سیاسی و اقتصادی ایران، ورود نسل پنجم ارتباطات یک فرصت استثنایی است.

هر چند از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم و آذری جهرمی در وزارت ارتباطات، بار ها بر لزوم توسعه شبکه اینترنت کشور و دسترسی راحت تر و بهتر برای هر ایرانی تاکیدات فراوان شده، اما به نظر می رسد، تداوم فیلترینگ تلگرام، قطعی چند هفته ای اینترنت در خلال اعتراضات آبان ماه، بی توجهی صدا و سیما به بازگرداندن فرکانس های امانتی و کوشش مجلس یازدهم برای فیلتر کردن سایر شبکه های اجتماعی، نشانگر شکافی عمیق بین وزارت ارتباطات با نهاد های دیگر بر سر اینترنت است.

سایه صدا و سیما بر سر کندی اینترنت

هر فرد ایرانی در هر نقطه از کشور، تجربه کندی سرعت اینترنت را دارد، اما کندی سرعت آن هم در شرایطی که سیاستمداران در نظر دارند با شرکت چینی و متولی اصلی راه اندازی اینترنت 5G کشور را از نعمت این نوع اینترنت بهره مند نمایند بیش از پیش خودنمایی می نماید. در این راستا نیز اعتراضاتی از سوی مردم در فضای مجازی شکل گرفت که در نهایت پرونده قدیمی عدم آزادسازی فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز توسط صدا و سیما مجددا باز شد. صدا و سیما از سال ها پیش به دلیل پوشش حداکثری برنامه های تلویزیونی و رادیویی اش در سراسر شهر ها و روستا ها به صورت آنالوگ از فرکانس های 470 تا 862 مگاهرتز استفاده می نماید.

با دیجیتالی شدن شبکه های تلویزیونی و کاهش احتیاج فرکانسی پخش برنامه های تلویزیونی و البته گسترش شبکه های موبایلی کارکرد های بعضی فرکانس ها نیز کاهش یافت تا جایی که صدا و سیما تنها از 2.6 درصد از ظرفیت باند 700 و 800 مگاهرتز استفاده می نماید و مابقی آن بلااستفاده است. تا پیش از شیوع کرونا کند بودن سرعت اینترنت آنقدر جدی گرفته نمی شد. اما با آنلاین شدن کلاس های درس در مدارس، دانشگاه ها همچنین دورکاری نیرو های بخش خصوصی و دولتی جوابگو نبودن سرعت اینترنت، نارضایتی های بیشتری را در کشور ایجاد کرد به گونه ای که وزارت ارتباطات به سیبل همه این نارضایتی ها تبدیل شد.

آذری جهرمی در پاسخ به علل کندی اینترنت با اشاره به دعوای 10 ساله میان وزارت ارتباطات و صدا و سیما، علت مهم را در عدم همکاری صدا و سیما در آزادسازی فرکانس هایی می داند که حتی این سازمان از آن استفاده ای نیز نمی نماید. با وجود اینکه این فرکانس ها شعاع وسیع تری را پوشش می دهند و عرضه خدمات اینترنتی در این فرکانس ها احتیاج به تجهیزات فنی را کم نموده و مسائل آنتن دهی در نواحی دورافتاده را کم می نماید، اما در این 10 سال زور هیچ دولتی به صدا و سیما برای بازپس گیری این فرکانس ها نرسیده است.

نکته جالب در این است که بر اساس قانون اساسی متولی اصلی مدیریت فضای فرکانس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، زیرمجموعه وزارت ارتباطات است و صداوسیما تنها یکی از بهره برداران فضای فرکانسی کشور است. آخرین بار نیز در فروردین امسال و پیش از سرانجام یافتن عمر مجلس دهم این موضوع به صحن علنی مجلس راه یافت که در نهایت کمیسیون تلفیق، مصوبه کمیسیون صنایع در مورد آزاد سازی فرکانس های 700 و 800 که در اختیار سازمان صدا و سیماست را رد کرد.

توضیحی در کار نیست

دعوای حل نشده عدم آزاد سازی فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز نه تن ها وارد فاز تازه ای نمی شود بلکه در بر همان پاشنه می چرخد؛ صدا و سیما کوتاه نمی آید و بر خلاف قوانین کشور صریحا نهاد های دولتی را از دخالت در کارش منع می نماید. حتی لزوم اجرای سند بین المللی توافقنامه ژنو 2006 (06GE) را نیز نادیده گرفته اند. با استناد به گفته های نسترن محسنی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صدا و سیما نسبت به توافقی که 14 سال پیش اجرا نموده، بی توجه است.

بر اساس قرارداد ژنو بیش از یکصد کشور؛ از جمله ایران متعهد شدند تا سال 2015 میلادی پخش رادیو تلویزیونی خود را به طور کامل از آنالوگ به دیجیتال تبدیل و به این شکل باند های 700 تا 800 مگاهرتز را آزاد نمایند تا امکان استفاده از این منابع برای اپراتور های مخابراتی فراهم شود. مرکز پژوهش ها نیز در گزارشی به آنالیز خسارت عدم استفاده از این فرکانس ها پرداخت و اعلام کرد با توجه به کاربرد های این باند فرکانسی در ارتقای امنیت و پایداری ارتباطات نیرو های امنیتی، انتظامی و امدادی، ارزش بالای اقتصادی آن برای اپراتور های مخابراتی و نقش آن در صرفه جویی ارزی ناشی از کاهش هزینه واردات تجهیزات مخابراتی، احتیاج است که این باند های فرکانسی دوباره تخصیص داده شوند و بخش های تجاری آن به وسیله مزایده به اپراتور های مخابراتی عرضه شود. مرکز پژوهش ها معتقد است در شرایط تحریمی و مسائل ارزی در داخل عدم استفاده از این باند های فرکانسی موجب افزایش هزینه پوشش مناطق مختلف کشور حدودا به میزان 4 برابر خواهد شد. با وجود خسارت های فراوان اقتصادی و اقتصادی همچنان صدا و سیما بر انحصار این فرکانس ها تاکید دارد.

میانه در منطقه

اهتمام صدا و سیما بر در اختیار دریافت فرکانس هایی که حتی ضریب استفاده از آن ها به 3 درصد نیز نمی رسد، باعث جا ماندن ایران از کشور های همسایه مانند قطر و امارات در شاخص سرعت دانلود موبایل شده است. بر اساس آخرین گزارش سایت OOKLA که تیر ماه امسال منتشر شد در ماه مه 2020 متوسط سرعت دانلود و آپلود پهن باند موبایل در ایران به ترتیب 28.83 مگابیت بر ثانیه و 11.59 مگابیت بر ثانیه بود که با احتساب این سرعت، ایران رتبه 67 را در دنیا و 23 در منطقه (از میان 46 کشور) به نام خود ثبت کرد. لازم به ذکر است، کره جنوبی رتبه اول را در اینترنت همراه دارد که متوسط سرعت آن 100.22 مگابیت بر ثانیه است. نکته جالب قرار دریافت کشور های امارات، قطر و عربستان در لیست 10 کشور با اینترنت همراه پرسرعت است که این امر نشان دهنده فاصله معنادار اینترنت در ایران با کشور های همسایه تنها به دلیل عدم آزادسازی فرکانس های در اختیار صدا و سیماست.

صدا و سیما به مدار تعقل بازمی شود؟

یک ماه از راه اندازی شبکه نسل پنجم ارتباطی در کشور نگذشته که اعتراضات به سرعت اینترنت مجددا در فضای مجازی مطرح شده است. هر چند وزیر ارتباطات چند روزی است که حضور چشمگیری در فضای مجازی ندارد، اما انتقاد ها از دست پایین دولت در بازگرداندن فرکانس های در انحصار صدا و سیما مشهود است. هنوز تعیین نیست چرا صدا و سیما حاضر نیست از امانتی که زمانی برای پخش برنامه استفاده می کرد، بگذرد و آن ها را به متولی اصلی آن بازگرداند.

با وجود اهتمام همسایگان ایران برای دستیابی به فناوری های به روز در حوزه ارتباطات، صدا و سیما تا چه زمانی می تواند جدل بر سر واگذاری فرکانس های بلااستفاده را ادامه دهد؟ و آیا این روش رسیدن به یکی از چشم انداز های سند 1404 که شامل دست یافتن به صندلی اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی را با مخاطرات جدی روبرو نمی نماید؟

منبع: روزنامه اعتماد

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: برترین ها
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 57890

به "سکوت ممتدِ جهرمی و شایعه ترسناک فیلتر اینستاگرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت ممتدِ جهرمی و شایعه ترسناک فیلتر اینستاگرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید