شوخی 2 میلیون و 200 هزار تومانی

به گزارش مهسان بلاگ، روز گذشته برای فوتبال و فوتسال زنان ایران روز خاصی بود؛ همراه با دو خبر که یکی خشنود کننده شد و دیگری حسابی بحث برانگیز. خبر اول مربوط به بازگشت تیم ملی فوتبال زنان ایران به رنکینگ فیفا بود. این اقدام در شرایطی رخ داد که کلا قریب به دو سالی می گردد فعالیت فوتبال زنان ایران در عرصه ملی به حالت تعلیق درآمده و چندان رسیدگی ای به آن نشده بود. فیفا هم بعد از کم کاری فدراسیون فوتبال ایران در امور زنان تصمیم گرفت فوتبال ایران در بخش زنان را از رنکینگ جهانی اش خارج کند؛ اما روز گذشته با انتشار رنکینگ جدید، این خبر خوش مخابره شد که تیم ملی فوتبال زنان ایران به رنکینگ برگشته است.

شوخی 2 میلیون و 200 هزار تومانی

مورد دوم هم مربوط به پرداخت پاداش قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان ایران بود. این دومی هم می توانست خبری شاد نماینده باشد؛ ولی بیش از شادی، تبدیل به خبری جنجالی و بحث برانگیز شد که اتفاقا باعث ناراحتی بیشتر دختران تیم ملی فوتسال ایران هم شد. اینکه چرا پرداخت پاداش تیم ملی فوتسال زنان موجبات ناراحتی آن ها را فراهم نموده، مربوط به داستانی طولانی است که باید بیشتر و از ابتدا به آن پرداخت. تیم ملی فوتسال زنان ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی رقابت های مهم آسیایی در چند وقت اخیر رقابتی بین المللی نداشته است. همین خبر کوتاه کافی است تا معین گردد بحث پرداخت پاداش قهرمانی مربوط به امروز و دیروز نیست.

به عبارت دقیق تر، پاداشی که روز گذشته به حساب دختران فوتسالیست ایران واریز شده، مربوط به اردیبهشت ماه 1397 است! آن موقع، دختران ایرانی برای دومین بار قهرمان رقابت های آسیایی شدند و موجی از شادی را برای مخاطبان ایرانی به ارمغان آوردند. البته بخش بیشتر این شادی شامل حال رؤسای وقت فدراسیون فوتبال شد که با دریافت عکس یادگاری، این قهرمانی را به کارنامه خودشان اضافه کردند. آن موقع وعده داده شد که تیم بلافاصله بعد از رسیدن به تهران پاداش قهرمانی اش را خواهد گرفت. آن روز ها مقرر شد که به هر یک از اعضای تیم ملی که در آن قهرمانی نقش داشتند، رقم 22 میلیون تومان پاداش تعلق بگیرد.

در بازگشت به تهران، اما همه تب وتاب ها از بین رفت و دیگر خبری از پرداخت پاداش این دختران بی ادعا نبود. مسئولان وقت فدراسیون فوتبال به بهانه اینکه درگیر آماده کردن تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در جام جهانی هستند، قول دادند که به زودی به وعده شان درباره تیم ملی فوتسال زنان ایران رسیدگی می نمایند. البته وعده به زودی آن ها هرگز محقق نشد و از طرفی شایعات جدید دیگری هم بر سر زبان افتاد. شایعاتی که خبر می داد فدراسیون فوتبال ایران این پاداش را از وزارت ورزش گرفته؛ ولی به جای واریز آن به حساب دختران خرج امور دیگری نموده است. خرج چه اموری هم از آن پرسش هایی بود که هرگز پاسخی برایش یافت نشد.

در همین مورد ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان، هشتم خرداد 97، درست 17 روز پس از قهرمانی تیم فوتسال بانوان در گزارشی که تسنیم به آن پرداخت، گفته بود: با وجود اینکه این قهرمانی در سال 97 رخ داد؛ ولی با تأکید رئیس جمهور و وزیر ورزش و جوانان، پاداش این قهرمانان هم به همراه دیگران برای تجلیل از کار بزرگی که صورت گرفت، پرداخت شد و در اختیار فدراسیون فوتبال نهاده شده است.

حتی با وجود صحبت های مطرح شده درباره پرداخت این پاداش از سوی وزارت ورزش باز هم فدراسیون فوتبال ایران وعده پرداخت را به امروز و فردا انداخت و حاضر به شفاف سازی درباره آن نشد. نه 17 روز بعد از قهرمانی و نه حتی دو سال بعد از آن هم دختران فوتسال ایران دستشان به پاداشی که قرار بود به آن ها برسد، نرسید! فدراسیون مهدی تاج هر روز به این بهانه که فعلا بودجه لازم را ندارد، از پرداخت این پاداش سر باز زد. اظهارنظر ها درباره این رقم 22 میلیون تومانی برای هر دختر ایرانی تا جایی عجیب و غریب شد که یکی از اعضای فدراسیون گفته بود باید پول های بلوکه شده ایران در فیفا آزاد گردد تا آن وقت این رقم پاداش پرداخت گردد!

ناراحتی دختران ایرانی زمانی بیشتر شد که در همین مدت چندساله، فدراسیون فوتبال ایران هزینه های بسیار زیاد و هنگفتی برای بخش مردان کرد و حتی جریمه های عجیب و غریب تری هم از جمله پرداخت رقمی هنگفت به مارک ویلموتس بلژیکی داشت؛ ولی برای دادن 22 میلیون تومان به اعضای تیم ملی فوتسال ایران از بودجه نداشتن ناله می کرد!

خاتمه بعد از تغییراتی که در فدراسیون فوتبال اعمال و رئیس جدید انتخاب شد، پرداخت پاداش دختران فوتسال ایران در اولویت نهاده شد. شهره موسوی، نایب رئیس جدید زنان فدراسیون فوتبال، وعده داد قبل از خاتمه سال 1399 پاداش اعضای تیم ملی فوتسال را پرداخت کند. البته در همین بازه زمانی یکی، دو خبر هم از همین فدراسیون جدید به بیرون مخابره شد که تا حدودی عجیب و غریب به نظر می رسید. اعضای فدراسیون جدید با اشاره به آنکه سه سال از زمان وعده پاداش گذشته، این بار خبر دادند که به جای 22 میلیون رقم 44 میلیون تومان به اعضای تیم ملی فوتسال زنان ایران می پردازند تا جبران مافات گردد. ادعایی که البته به تأیید شهره موسوی نرسید و او گفته بود اگر بتواند همان رقم را هم جور کند، باز کار مهمی انجام داده است.

سال 1399 به خاتمه رسید و فدراسیون جدید هم نتوانست پاداش اعضای تیم ملی فوتسال زنان را بپردازد تا اینکه بالاخره روز گذشته خبر رسید این اتفاق اتفاق افتاده و پاداش دختران ایرانی خاتمه بعد از سه سال به حساب آن ها واریز شده است. این خبری بود که شهره موسوی روز گذشته رسانه ای اش کرد و گفت: 10 اسفند انتخابات فدراسیون برگزار گردید و تا وقتی مستقر شدیم، به تعطیلات عید خوردیم؛ اما پیگیری در کار های اداری کند و زمان بر است. بعد از عید نوروز هم تعطیلات شروع شد؛ اما خدا را شکر توانستیم به قول و وعده خود وفا نموده و پاداش بانوان پرتلاش و افتخارآفرین تیم ملی فوتسال را پرداخت کنیم. البته کسانی که با من کار نموده اند، خوب می دانند اهل وعده دادن نبوده و نیستم و اگر حرفی بزنم یا قولی بدهم، پای آن خواهم ایستاد.

کسر عجیب و غریب مالیات

هنوز از خبر واریزشدن پاداش فوتسال زنان به حساب آن ها زمان زیادی نگذشته بود که اعتراض گسترده بازیکنان تیم ملی فوتسال زنان از راه رسید. بیشتر آن ها با انتشار استوری در فضای مجازی از این خبر دادند که پاداش آن ها نه تنها اضافه و دو برابر نشده بلکه به جای 22 میلیون تومان پاداش، 19 میلیون و 800 هزار تومان به حسابشان واریز شده است. پیگیری ها نشان می داد که مبلغ دو میلیون و 200 هزار تومان هم از پاداش مصوب به عنوان مالیات کسر شده و بقیه مبلغ به حساب آن ها واریز شده است. این اقدام جدید باعث نارضایتی گسترده دختران فوتسال ایران شده و دوباره آن را حمل بر بی احترامی و تبعیض دانسته اند.

این اتفاق در شرایطی اتفاق افتاده که دختران تیم ملی فوتسال ایران در سه سال اخیر در مصاحبه با رسانه های مختلف از کم اهمیت شدن پول این پاداش گلایه نموده بودند. گلایه ای بحق که حالا با اقدام تازه، جا برای عصبانیت بیشترشان هم فراهم شده است. 22 میلیون تومانی که اوایل سال 1397 به عنوان پاداش برای بازیکنان در نظر گرفته شده بود، تقریبا معادل رقم یک پراید بود؛ ولی حالا با 19 میلیون و 800 هزار تومان، جا برای حرف زیادی باقی نمی ماند!

بی دلیل نبود که فرزانه توسلی، دروزاه بان تیم ملی فوتسال ایران، پیش تر گفته بود این قهرمانی ها فقط برای عده ای خوب است که می آیند و با آن ها عکس یادگاری می گیرند. اگر مسئله کرونا پیش نمی آمد تا الان سومین جام ملت ها را هم پشت سر گذاشته بودیم. 25 میلیون تومان شاید سه سال پیش به درد می خورد؛ اما الان پولی نیست. ما در سال های 2015 و 2018 در شرایطی قهرمان آسیا شدیم که کشور هایی مثل ژاپن امکانات ویژه تری داشتند. همواره وقتی از مسابقات برمی گردیم، دو، سه روز اول مورد استقبال قرار می گیریم و همه برای عکس دریافت می آیند؛ اما بعد از آن فراموش می نمایند.

fungroups.ir: گروه سرگرمی، مجله و انجمن سرگرمی

namit.ir: نامیت | مجله بازاریابی و مدیریت بازار

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 83782

به "شوخی 2 میلیون و 200 هزار تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوخی 2 میلیون و 200 هزار تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید