علت چرخش ناگهانی بلاروس به سمت غرب چیست؟

به گزارش مهسان بلاگ، به عقیده کارشناسان، اظهارات الکساندر لوکاشنکو درباره انتها سردی روابط بلاروس و آمریکا، بیشتر ارسال علامتی برای مسکو است و هدف از آن نگران کردن روسیه و یافتن امکان دریافت امتیازات بیشتر در مذاکرات آینده با ولادیمیر پوتین است.

علت چرخش ناگهانی بلاروس به سمت غرب چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشت: نشریه آمریکایی فارن پالسی با استناد به منابع خبری خود سفیر آینده ایالات متحده در بلاروس را نام برد. طبق این اطلاعات، این سمت که از سال 2008 تا به امروز خالی باقی مانده است، احتمالاً توسط جولی فیشر یکی از دیپلمات های با تجربه آمریکایی که پیش از این در سفارت ایالات متحده در روسیه، گرجستان و اوکراین نیز خدمت نموده، پر خواهد شد. این خبر می تواند دلیل دیگری برای نزدیک شدن روابط بین مینسک و واشنگتن است که در شرایطی رخ می دهد که بحران نسبتا به درازا کشیده شده ای در روابط روسیه و بلاروس بوجود آمده است.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس پنهان نمی کند که در صورت بروز مسائل جدید با روسیه، وی روی یاری آمریکایی ها حساب می نماید.

طبق گفته های یک مقام مطلع در مینسک ، لوکاشنکو دقیقاً قبل از ملاقات بعدی با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود که قرار است در تاریخ 7 فوریه (18 بهمن ماه) انجام گردد، میخواهد با این موضع گیری، امکان دریافت امتیازاتی از طرف روسی را افزایش دهد.

بر اساس اطلاعات مجله فارن پالسی ، به احتمال زیاد دونالد ترامپ برای نخستین بار در بیش از ده سال گذشته یک دیپلمات حرفه ای را برای مسئولیت هدایات دفتر نمایندگی آمریکا در بلاروس منصوب خواهد نمود. طبق اطلاعات این نشریه ، این موقعیت را جولی فیشر، معاون فعلی وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه در مسائل اروپای غربی و اتحادیه اروپا به عهده خواهد گرفت.

همانطور که در صفحه شخصی این دیپلمات در وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده آمده است: خانم فیشر قبل از متصدی سمت فعلی خود، سالها در فضای پس از اتحاد جماهیر شوروی- در سفارتخانه های آمریکا در مسکو ، کی یف و تفلیس کار نموده است. زبان اصلی خارجی که او در دانشگاه کارولینای شمالی تحصیل نموده بود نیز زبان روسی بود.

موضوع بازگشت سفیر آمریکا به مینسک که از سال 2008 و در اوج جنگ دیپلماتیک بین دو کشور، جایش خالی مانده ، از ژانویه سال 2019 مورد بحث نهاده شد و مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا که هفته گذشته به پایتخت بلاروس سفر نموده بود، این وعده را به مقامات مینسک داده و گفت که سفیر جدید به زودی منصوب خواهد شد.

افشای همکاری محرمانه بین بلاروس و سازمان سیاس آمریکا از زبان لوکاشنکو

نتیجه مذاکرات پامپئو و الکساندر لوکاشنکو، مهترین خبر بین المللی در مینسک بود و اهمیت این مسئله با اظهارات جدیدی که رهبر بلاروس روز سه شنبه مطرح نمود، کاملاً تأیید شد. برخی از سخنان لوکاشنکو بسیار حساس و جنبه محرمانه داشت.

وی گفت: اگر همه مسائل آشکار گردد ، دنیا ما را تحسین خواهد نمود. من و آقای پامپئو وقتی وی مدیر سازمان سیا بود ، عملیات جدی را در اینجا انجام داده بودیم. آنها (آمریکایی ها) از ما درخواست نموده و ما اطلاعات با ارزشی را در اختیارشان قرار داریم. ما در اینجا (بلاروس) افرادی را حامل مواد هسته ای در مرزهای خود نگهداشتیم.

لوکاشنکو به طور کلی ، با ارزیابی فعال شدن روابط بلاروس و آمریکا، تغییر اصلی را اینگونه تعریف کرد: دوران سرد در روابط ما دیگر بسر آمده است. من نمی گویم آمریکایی ها دوستان بسیار خوبی برای کشور ما هستند. ولی شرایطی که به یکدیگر از پشت یک دیوار ضخیم بتونی نگاه می کردیم، دیگر به پایان رسیده است. ما در حال بهبود روابط خود با بزرگترین امپراتوری و یک کشور پیشرو در دنیا هستیم.

صحبت از گرمی روابط با آمریکا برای ارسال علامت تعیین برای روسیه

قابل توجه است که الکساندر لوکاشنکو درباره گرم شدن روابط کشورش با ایالات متحده ، هر از چند گاهی در صحبت در مورد روابط با مسکو صحبت می نماید ، در حالیکه از همان روزهای نخست استقلال بلاروس ، مسکو نزدیکترین متحد مینسک بود.

در عین حال ، رئیس جمهوری بلاروس در سخنانش در رابطه با روسیه نوعی سرزنش یا نارضایتی آشکار نیز وجود داشت. لوکاشنکو یادآور شد که مقامات مسکو پس از سفر وزیر امور خارجه آمریکا به مینسک، نگران شده و یک سری رسوائی براه انداختند.

این در حالی است که دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این رابطه گفت: ما نمی توانیم و نمی خواهیم درباره مذاکرات دوجانبه شرکای خود با کشورهای ثالث اظهار نظری کنیم و این یک حق مسلم آنهاست که با هر کشوری که مایلند روابط خود را توسعه دهند.

ویچسلاو پازدنیک هماهنگ کننده پروژه Wider Europe Witter مستقر در مینسک، درباره مواضع اخیر رئیس جمهوری بلاروس به این روزنامه شرح داد: الکساندر لوکاشنکو در واقع با این سخنان در حال ارسال علامت تعیین به مسکو است، بدین معنا که: اگر روسیه مال نیست همچنان از ما حمایت کند، کشورهای دیگری وجود دارند که به ما احتیاج داشته و می توانند این کار را انجام دهند.

با این حال ، به گفته این کارشناس، نزدیکی بین مینسک و واشنگتن بسیار محدود خواهد بود، برای اینکه تنها یک دلیل برای این مسئله کافی است و آن اینکه ایالات متحده برخلاف اتحادیه اروپا ، مرتباً تحریم ها علیه بلاروس تمدید می نماید و حتی خود آقای لوکاشنکو در صدر فهرست افرادی نهاده شده است که حتی ورودشان به خاک ایالات متحده ممنوع است.

asemaneto.ir: آسمان تو: خرید بلیط پرواز، تور های لحظه آخری مسافرتی

asiaro.ir: تور آسیایی ارزان | تور ترکیبی آسیایی | تور ترکیبی جنوب شرق آسیا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 34434

به "علت چرخش ناگهانی بلاروس به سمت غرب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت چرخش ناگهانی بلاروس به سمت غرب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید