مصاحبه، معاون رئیس پیمان ملی تاجیکستان: فعالیت سال گذشته پیمان فراتر از توقعات ما بود

به گزارش مهسان بلاگ، الیم شیرزمان اف، معاون رئیس پیمان ملی تاجیکستان در مصاحبه با خبرنگاران گفت که فعالیت های پیمان در یک سال گذشته فراتر از توقعات ما بوده و با برنامه ریزی ها، در سال آینده قطعا فعال تر عمل خواهیم کرد.

مصاحبه، معاون رئیس پیمان ملی تاجیکستان: فعالیت سال گذشته پیمان فراتر از توقعات ما بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیمان ملی تاجیکستان ائتلافی سیاسی بود که سال گذشته در حاشیه کنفرانس حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر ورشو و به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد استقلال تاجیکستان از سوی چهار گروه اپوزوسیون تاجیک از جمله حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، انجمن آزاداندیشان تاجیک، جنبش رشد و اصلاحات تاجیکستان و انجمن مهاجرین آسیای مرکزی تاسیس شد. در کنار تمامی اما و اگرها پیرامون شکل گیری و تداوم فعالیت این ائتلاف سیاسی، طی یک سال اخیر شاهد فعالیت های آن بوده ایم. هفته گذشته نیز جشن یک سالگی پیمان ملی و بیست و هشت سالگی استقلال تاجیکستان در شهر ورشو برگزار گردید. به همین دلیل، به منظور آنالیز فعالیت های یک سال گذشته پیمان ملی و تحلیل نقاط ضعف و قوت این ائتلاف، مصاحبه ای را با آقای الیم شیرزمان اف، معاون رئیس پیمان ملی و مدیر انجمن آزاداندیشان تاجیک ترتیب داده ایم. در ادامه این مصاحبه را می خوانید.

خبرنگاران:در ابتدای شکل گیری پیمان ملی تاجیکستان، اما و اگرهای بسیاری درباره پیروزیت شکل گیری و ادامه فعالیت آن مطرح شد. به نظر شما آیا توقعات و انتظاراتی که چهار گروه سیاسی حاضر در پیمان یک سال پیش در نظر داشتند، طی این مدت برآورده شده است؟

شیرزمان اف: بله، در خلال کنفرانس حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا و به مناسبت بیست و هشت سالگی استقلال جمهوری تاجیکستان، ما یک سالگی پیمان ملی تاجیکستان را جشن گرفتیم. باید بگویم که توقعات حداقل شخص بنده بسیار کمتر از آن چیزی بود که طی یک سال اخیر به آن دست پیدا کردیم. خوشبختانه پیمان ملی تاجیکستان توانست در طول یک سال هم به خود و هم به دیگران اثبات کند که یک تشکیلات مصنوعی نیست و قادر به فعالیت و اثرگذاری است.

خبرنگاران:مهم ترین فعالیت های پیمان ملی طی یک سال اخیر در چه حوزه هایی بوده است؟ آیا برنامه های پیمان ملی آنطور که انتظار می رفت به پیش رفته اند؟

شیرزمان اف: با توجه به این که پیمان ملی دور از کشور و در اروپا قرار گرفته است، در طول یک سال ما در سه حوزه می توانستیم فعالیت کنیم. اول، حوزه اطلاع رسانی؛ دوم، حوزه روابط و فعالیت خارجی؛ و سوم، اقدامات و برنامه های حقوقی. خدا را شاکریم که در هر سه حوزه توانسته ایم در طول این یک سال پیروز عمل کنیم. مخصوصا در نبرد اطلاعاتی که در قضیه ربوده شدن شرف الدین گدایف پیش آمد، ما پیروز شدیم در کوتاه ترین فرصت این برادر خود را از چنگ ظالمان نجات دهیم. اصلی ترین پیروزیت پیمان ملی تاجیکستان هم در این است که هیچ عضو آن یک لحظه حتی نه به خود و نه به دیگران این اجازه را ندهد که شک یا شبهه ای برای ربوده شدن گدایف از مسکو مطرح گردد. چرا که در همان زمان حتی افرادی در همین سنگر نیز اینطور قلمداد می کردند که الدین گدایف داوطلبانه به تاجیکستان برگشته و ما شاهد گفته ها و نوشته های بسیاری با چنین ادعاهایی بودیم. ولی الحمدالله پیمان ملی تاجیکستان توانست این موضوع را به شهروندان تاجیکستان برساند که ما در صداقت شرف الدین گدایف شک و شبهه ای نداریم. بعد هم که شرایط بازگشت وی از تاجیکستان فراهم آمد، و باعث شد که شرف الدین گدایف امروز هم در قطار ما حضور داشته باشد، نشان دهنده یک پیروزیت مهم برای پیمان ملی تاجیکستان است.

خبرنگاران:یکی از موضوعات مهمی که درباره پیمان ملی، به ویژه پس از قضایای شرف الدین گدایف مطرح شد، مذاکرات احتاقتصادی اپوزوسیون با دولت تاجیکستان برای بازگشت به کشور است. آیا همچنان چنین رویکردی در پیمان ملی وجود دارد؟ پیشنهاداتی از سوی دولت دریافت نموده اید؟

شیرزمان اف: در خصوص مذاکره با دولت، چند نکته مهم باید ابتدا در نظر گرفته گردد. اول، برای مذاکره در هر موضوعی، دو طرف باید ضرورت این مذاکره را احساس و درک کند. اما این در حالی است که امروز مقامات تاجیکستان در همین حالت هیچ ضرورتی را برای گفت و گو و مذاکره نمی بینند. لذا، گمان نمی کنم تا وقتی آن طرف مایل به مذاکره نیست، مذاکره ای شکل بگیرد. ثانیا، برای مکالمه نیت و اراده سیاسی و آمادگی برای گذشت در کار است.اما به نظر نمی رسد که هیچ کدام از طرفین برای چنین موضوعی آمادگی لازم را داشته باشند. حتی در طرف مخالفین هم این موضوع وجود ندارد. یعنی بنده به شخصه حاضر نیستم که بدون آزادی زندانیان سیاسی با هیچ شرط و شروط دیگری با این حکومت پای میز مذاکره قرار گیرم. لذا، حداقلی ترین شرط، آزادی زندانیان سیاسی است. شاید بعد از اجرای آن مخالفین بتوانند آن با طرف مقابل بر روی یک میز حاضر شوند.

خبرنگاران:یکی از موضوعاتی که معمولا درباره پیمان ملی مورد انتقاد قرار می گیرد، فقدان یک رسانه جامع و فعال است. اما در یک سال اخیر تنها شاهد فعالیت های پیمان ملی در شبکه های اجتماعی بوده ایم. آیا این ضعف را می پذیرید؟

شیرزمان اف: تا جایی که من می دانم و برداشت من این است، پوشش خبری و فعالیت رسانه ای پیمان در طول همین یک سال خیلی پیروز بوده است. البته شاید ما می توانستیم پیروز تر باشیم. اما این نیازمند منابع اقتصادی است. شما ببینید اگر امروز آن مبلغی را که حکومت برای تبلیغ و تشویق مبارزه با مخالفین صرف می نماید که حق امروز ملت است، در دست پیمان ملی بود، قطعا شرایط طور دیگری پیش می رفت. همین فعالیت امروز ما نیز بدون هیچ هزینه ای است. یعنی نیروهای ما به طور داوطلبانه و بدون دریافت هیچ مبلغ و معاشی کار می نمایند. آن هم با امکانات محدودی که ما در دست داریم. لذا، با توجه به این شرایط فکر می کنم که در پوشش خبری و نبرد اطلاعاتی پیروز عمل نموده ایم. ولی قطعا می تواند این فعالیت بهتر و بیشتر گردد.

خبرنگاران: یکی از نقاط قوت پیمان ملی در یک سال اخیر، روابط خارجی و دیپلماتیک بوده است. پیمان ملی چه اهداف و دستاوردهایی از این نوع روابط داشته است؟

شیرزمان اف: پیمان ملی و مخالفین تاجیک که اکنون خارج کشور قرار دارند، اگر کاری می توانند انجام دهند و فعالیت هایی را رقم بزنند، به واسطه همین روابط سیاسی خارجی و دیپلماتیک است. در این راستا نیز ما دستاوردهای زیادی را نائل شده ایم. یکی از این دستاوردها، مربوط به نشست تبلیغاتی است که در شهر استانبول ترکیه قرار بود علیه پیمان ملی و یکی از اعضای آن، یعنی حزب نهضت اسلامی برگزار گردد. اما پیمان ملی توانست به وسیله رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک آن را لغو کند. در حقیقت تاثیر ما بود که جمهوری ترکیه از این نشست دست کشید. در حوزه دیگر، یعنی کشورهای غربی نیز ما تا حدودی پیروز عمل نموده ایم. حتی می توانیم امروز ادعا کنیم که در روابط خارجی پیمان ملی تاجیکستان از وزارت امور خارجه دولت نیز پیروز تر بود. تماس هایی که چه در شرق و چه در غرب ما با امکانات محدود خود برقرار کردیم، گمان نکنیم که وزارت امور خارجه چنین نموده باشد.

خبرنگاران:یکی از موضوعات مهم در خصوص فعالیت جریانات سیاسی، ارتباطات مردمی است. اما در خصوص پیمان ملی شاهد آن هستیم که ارتباطات با مردم داخل تاجیکستان در سطح بسیار پایینی هست. علت این موضوع چیست؟

شیرزمان اف: بله، قطعا ارتباط با داخل خیلی مهم است و ما هم این ارتباط را یک طرف انجام داده ایم. یوتیوب، فیسبوک و شبکه های مجازی اصلی ترین ابزار ما بوده اند که تعامل و ارتباط ما با مردم را حفظ نموده اند. چندین نوبت ارائه گزارش های مستقیم به شهروندان را رئیس پیمان ملی و دیگر رهبران پیمان برگزار نموده اند که با توجه به بازدیدها پیروز هم بود. لکن، از سوی دیگر هم ما نمی خواهیم در داخل کشور جانبداران خود را در خطر اندازیم و آن ها را به فعالیتی که در تاجیکستان غرقانونی و ممنوع اعلام شده است جلب کنیم. بدون این مساله هم امروز در فضای بسته تاجیکستان مردم دچار مسائل حقوقی بسیاری هستند و ما نمی خواهیم که آن را زیادتر کنیم.

خبرنگاران:به عنوان آخرین سوال، بفرمائید که برنامه ریزی پیمان برای سال آینده و دومین سال فعالیت چگونه است؟

شیرزمان اف: ما طی این مدت تمام بردها و باخت ها، مسائل و ضعف ها، نقاط قوت و .... را مورد آنالیز قرار دادیم و تصمیماتی را گرفته ایم که البته در حال حاضر امکان رسانه ای کردن خیلی از این تصمیمات وجود ندارد. اما در همین قدر مطمئن باشید که در سال پیش رو، پیمان ملی تاجیکستان خیلی فعال تر از سال پیش خواهد بود.برنامه های تعیین تری در پیش داریم و به آن عمل خواهیم کرد و مطمئن هستم که در طول یک سال دیگر که ما فعالیت خواهیم کرد، اعتماد خیلی بیشتری را از سوی شهروندان تاجیکستان جلب می کنیم و البته به فعالیت شهروندان داخل به مراتب خواهد اضافه کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 17611

به "مصاحبه، معاون رئیس پیمان ملی تاجیکستان: فعالیت سال گذشته پیمان فراتر از توقعات ما بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، معاون رئیس پیمان ملی تاجیکستان: فعالیت سال گذشته پیمان فراتر از توقعات ما بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید