موزه ها ابزار مهم تبادل فرهنگی و صلح میان مردم است

به گزارش مهسان بلاگ، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: موزه ها ابزاری مهم برای تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها، توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم است.

موزه ها ابزار مهم تبادل فرهنگی و صلح میان مردم است

به گزارش خبرنگاران در متن پیغام دکتر علی اصغر مونسان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی آمده است:

با اعلام شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) از سال 1977 همه ساله روز 18 ماه می برابر با 29 اردیبهشت با عنوان روز جهانی موزه به منظور دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه همکاری های مشترک و دوجانبه بین مردم و موزه ها در همه کشورهای عضو جشن گرفته می گردد.

بزرگداشت این روز در کشورمان به دلیل غنای تاریخی، فرهنگی و تمدنی کهن که در شکل گیری تمدن های جهانی نیز تأثیرگذار بوده است همزمان با گرامیداشت هفته میراث فرهنگی برگزار می گردد.

میراث فرهنگی هر کشور به منزله شخصیت وجودی و هویت فرهنگی، اعتقادی و سیاسی، آینه زندگی گذشتگان و سیر حرکت انسان در طول تاریخ بشریت است. بدون شک شناخت و حفظ هویت و روح فرهنگی مردمان هیچ سرزمینی بدون صیانت از میراث فرهنگی و آثار باقی مانده از قرون گذشته امکان پذیر نخواهد بود و هر ملتی همان قدر دارای شخصیت، هویت و اصالت ریشه و ارزش تاریخی است، که مستنداتی به عنوان میراث فرهنگی از خود ارائه کند.

موزه ها نخستین بنیادهای اساسی هستند که از طریق آن ها میراث ارزشمند ملت ها و کشورها از گزند زمانه حفظ و امکان دیدارشان برای مردم فراهم می گردد.

این مراکز فرهنگی با حفظ و زنده نگه داشتن آثار فرهنگی به جا مانده از تمدن ها و پیشینیان ابزاری مهم برای تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها، توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم است و به عنوان مراکز آموزشی و پژوهشی می تواند نقش بسیار مهمی در معرفی تجارب فکری، فرهنگی و هنری، القا و انتقال احساس و بینش و اندیشه ایرانی، هویت ملی، مذهبی و فرهنگی داشته باشد.

امروزه موزه ها با نمایش، آزمایش و تمرین روش های جدید تفکر و عمل در انتقال جامعه به سوی جامعه ای پایدار نقش مهمی ایفا نموده و با افزایش گستره فعالیت و با پیشروی به درون جامعه با استفاده از تکنولوژی و شیوه های مدرن، جهت تبادل نظر و هم اندیشی را هموارتر نموده اند. افزایش رو به رشد تعداد بازدیدکنندگان موزه ها در سراسر کشور نیز حاکی از این تعامل سازنده با اقشار مختلف مردم است.

آنالیز آمارها بیانگر آن است که حتی در ایام محدودیت رفت وآمد به سبب شیوع بیماری کرونا ارتباط فرهنگ دوستان با مجموعه های تاریخی فرهنگی قطع نشد و این وزارتخانه با استفاده از فضای مجازی توانست موزه ها را به خانه های مردم ببرد.

افزایش چشمگیر تعداد موزه های خصوصی به دنبال مطالبات فرهنگی مردم، درخواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فراهم سازی تسهیلات متناسب با اهداف توسعه ای و مالی دولت نیز از تحولات دیگر در عرصه مشارکت بخش خصوصی بوده است.

شورای بین المللی موزه ها با اعلام شعار موزه ها برای برابری: تنوع و فراگیری در سال 2020 از موزه ها می خواهد در موزه ها و در قالب فعالیت های دیجیتالی آنلاین فعالیت های خود مرتبط با موضوع برابری: تنوع و فراگیری را با موزه ها به اشتراک بگذارند.

شعار جهانی برابری در به رسمیت شناختن تنوع در عین همه شمولی و فراگیر شدن در حقیقت از یک سو به لزوم توجه به صندلی و نقش موزه ها برای تأمین عدالت و مساوات اشاره دارد. در این راه توجه به تنوع و تفاوت های ذاتی گروه های مختلف نژادی، قومی، زبانی و... از یک سو و فراگیر شدن اعمال مساوات و برابری برای همه از اهمیت بیشتری برخوردار است.

انتخاب این شعار فرصت مناسبی است تا بیش از گذشته به معرفی تنوع فرهنگی سرزمینمان بپردازیم. افزایش روزافزون تعداد موزه های کشور بالغ بر 700 موزه، حاکی از توجه بیش از پیش به تنوع فرهنگی و کوشش مضاعف در جهت پژوهش، مستند نگاری، حفاظت و معرفی داشته های ارزشمند کشوراست که امیدوارم در سال پیش رو این فرایند ادامه داشته باشد.

فرارسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی را به مردم فرهیخته کشورمان به ویژه به فعالان عرصه موزه داری و میراث فرهنگی صمیمانه تبریک و تهنیت می گویم و عزت و سربلندی روزافزون ایران اسلامی را آرزومندم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 1 مرداد 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 49348

به "موزه ها ابزار مهم تبادل فرهنگی و صلح میان مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ها ابزار مهم تبادل فرهنگی و صلح میان مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید