نامه اردوغان به اسقف اعظم ارامنه ترکیه

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس جمهور ترکیه پیرامون حوادث سال 1915 میلادی نامه ای خطاب به اسقف اعظم ارامنه ترکیه نوشت.

نامه اردوغان به اسقف اعظم ارامنه ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ترند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این نامه با اشاره به این که سال 1915 سالی سخت برای همه افراد ساکن در امپراتوری عثمانی بود، نوشت: ترکیه از صمیم قلب نسبت به تمامی انسانهایی که در جریان رویدادهای سال 1915 از جمله ارامنه جان خود را از دست دادند، ابراز همدردی می کند.

اردوغان در نامه خود اظهار داشت: ارمنی ها در ترکیه همواره در صلح و آرامش زندگی کرده اند. امنیت جمعیت ارامنه ساکن در ترکیه برای آنکار بسیار مهم است. اجازه نخواهیم داد که تبعیضی به خاطر قومیت نسبت به ارمنی های ترکیه اعمال شود.

مسروب دوم موتافیان کشیش ارمنی تبار اهل ترکیه که در سال 1998 به عنوان هشتاد و چهارمین پاتریارک کلیسای حواری ارمنی استانبول جایگزین پاتریارک گارگین دوم شد و تا سال 2008 که اسقف اعظم آرام آتسیان به عنوان کفیل جایگزین وی شد، این سمت را به عهده داشت.

وی سرانجام در روز 8 مارس 2019 در سن 62سالگی در بیمارستان ارمنی منجی مقدس یدیکوله استانبول درگذشت. جامعه ارمنی ترکیه هم اکنون خود را آماده انتخاب اسقف جدید کلیسای ارمنی ترکیه می کند.

رجب طیب اردوغان روز گذشته دولت فرانسه را برای گرامیداشت روز قربانیان نسل کشی ارامنه مورد حمله لفظی قرار داد.

اردوغان در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش می شد گفت: اگر به آن هایی نگاه کنیم که می خواهند با مسئله ارامنه و مبارزه با تروریسم درس حقوق بشر و دموکراسی به ترکیه بدهند، می بینیم که همه شان گذشته خونینی داشته اند.

ارمنستان و لابی ارامنه ادعا می کنند که امپراتوری عثمانی در سال 1915 میلادی علیه ارامنه ساکن در منطقه آناتولی نسل کشی انجام داده است.

ترکیه کشته شدن شماری از ارامنه را در طی وقایع سال های جنگ جهانی اول تایید می کند، اما آن را نسل کشی نمی داند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 8574

به "نامه اردوغان به اسقف اعظم ارامنه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه اردوغان به اسقف اعظم ارامنه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید