نخستین گام ترکیه در استفاده از یوان در معاملات بین المللی

به گزارش مهسان بلاگ، بانک مرکزی ترکیه گفت در توافقی با بانک مرکزی چین، برای نخستین بار از تسهیلات یوان، پول ملی این کشور در معاملات بین المللی استفاده نموده است.

نخستین گام ترکیه در استفاده از یوان در معاملات بین المللی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بانک مرکزی ترکیه اظهار داشت در معاملات روز پنجشنبه، شرکت های ترکی در بخش های مختلف، صورتحساب واردات خود از چین را با استفاده از یوان پول ملی این کشور پرداخت نموده اند.

گزارش می افزاید این اقدام ضمن اینکه همکاری بین ترکیه و چین را تقویت می نماید باعث می گردد بانک های تجاری دو کشور بتوانند به صورت سواپ با استفاده از ارز دو کشور به معاملات تجاری بپردازند.

کاهش ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه که بخشی از آن ناشی از مداخلات بانک های دولتی این کشور برای تقویت لیره است این نگرانی را ایجاد نموده است که این کشور به ارز های خارجی احتیاج دارد.

پیش از این نیز رسانه ها گزارش نموده بودند بانک مرکزی ترکیه در کوشش است تا خطوط مبادله ای با بانک های مرکزی انگلیس و ژاپن برقرار کند و خطوط مبادله موجود خود با قطر و چین را هم گسترش دهد.

سه برابر شدن خط تعویض لیر ترکیه با قطر به ارزش 15 میلیارد دلار در ماه گذشته منجر به افزایش هشت میلیارد دلار ذخایر ارزی ترکیه شد، اما تحلیلگران می گویند که این مبلغ تا برطرف احتیاج های کشور فاصله زیادی دارد.

از 2 سال پیش که اختلافات چین و آمریکا در عرصه های تجاری و اقتصادی افزایش یافته است بسیاری از نهاد های اقتصادی و ارزی چین و حتی بانک مرکزی این کشور پیروز شده اند استفاده از یوان را در مبادلات تجاری بین المللی افزایش دهند.

هدف چین از استفاده از یوان به عنوان یک ارز بین المللی در معاملات تجاری و ارزی و بهره گیری از آن در ارتباطات بانکی و اقتصادی، کاهش وابستگی آن کشور به دلار آمریکا است و سال ها است برای تحقق این هدف کوشش می نماید.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 52749

به "نخستین گام ترکیه در استفاده از یوان در معاملات بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین گام ترکیه در استفاده از یوان در معاملات بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید