نکات کلیدی برای داشتن خانه مرتب

به گزارش مهسان بلاگ، وقتی همهٔ وسایل خانه سر جای خود قرار داشته باشند، مسائل روزمره راحت تر حل می شوند؛ مثلا موقع احتیاج به باتری نو برای کنترل از راه دور، خیلی سریع و بدون دردسر آن را پیدا می کنید.

نکات کلیدی برای داشتن خانه مرتب

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، ضمناً توانایی رفع کردن این مسائل ساده و کوچک باعث می گردد کارهایتان را به خوبی انجام دهید.

همچنین از اینکه می دانید دقیقا کجای خانه به دنبال وسیلهٔ موردنظرتان باشید، حس می کنید همه چیز تحت کنترل تان است.

کری پیپلز، مالک شرکت neatsmart در آتلانتا که در زمینه سازماندهی و مرتب کردن خانه فعالیت می نماید، بعضی از مهم ترین رازهای مرتب نگه داشتن خانه را با شما در میان گذاشته است تا بتوانید خانه ای مرتب و درنتیجه ذهن سالم تری داشته باشید.

با استفاده از رازهای زیر می توانید فضای محیط زندگی تان را هر روز مرتب و خوب نگه دارید:

1. نترسید و احساس گناه نداشته باشید

پیپلز می گوید: مرتب نبودن ایراد و مشکل نیست. درحقیقت منظم بودن مهارتی نیست که همهٔ مردم از اول با آن متولد شوند، بلکه چیزی است که باید آن را یاد گرفت.

او شرح می دهد که دیدن آشفتگی ها و درهم وبرهم بودن وسایل خانه، بعضی از افراد را طوری به وحشت می اندازد که نمی دانند باید از کجا آغاز نمایند. در واقع گاهی اوقات به دلیل اینکه نمی دانید قدم بعدی تان چیست، برایتان راحت تر است که اصلا هیچ کاری نکنید.

آهسته کارکردن و هنگام کار با خود مهربان بودن، بخشی از ترس مرتب کردن خانه را از میان برمی دارد. پیپلز می گوید: مضطرب نشوید و با خودتان مهربان باشید.

ضمناً دورریختن بعضی از وسایلی که به آنها دل بستگی عاطفی داریم، ممکن است موجب احساس گناه و شرمندگی در ما گردد.

در این گونه مواقع، وقتی تصمیم می گیرید وسیله ای را دور بریزید، محتمل است به یاد دوستتان یا یکی از اعضای خانواده بیفتید که آن وسیله را به شما هدیه داده است. دورانداختن آنها حتی اگر ازمدافتاده یا شکسته باشد، سخت و ناراحت نماینده گردد.

این احساس گناه برای دورریختن لباس هایی هم وجود دارد که برای موقعیت های خاصی مانند دوران ماه عسل خریده اید.

باوجوداینکه محتمل است هرگز آن لباس ها را نپوشید و دیگر مناسب نوع پوشش یا اندازهٔ فعلی تان نباشد، باز هم نمی توانید آنها را دور بریزید.

در اینجا پیپلز توصیه ای می نماید: هر لباسی را که دیگر اندازه تان نیست، حتما دور بریزید. اگر هم لباسی را خیلی دوست دارید که اندازهٔ فرد دیگری است، آن را به او هدیه دهید. همچنین می توانید آن لباس را در سایت های فروش وسایل دست دوم بفروشید.

2. برنامه ریزی کنید

درست است که این روزها بسیاری از برنامه های زندگی مان تغییر نموده است، اما هنوز هم به وجود ساختاری در زندگی خود احتیاجمندیم. انسان به طور طبیعی در پی احساس موفقیت و کامل شدن است؛ حال می خواهد این کار با حل جدول کلمات متقاطع انجام گردد و یا یادگیری مهارتی جدید یا سازماندهی و مرتب کردن خانه.

برای منظم نگه داشتن خانه، برنامه و فهرست کار داشته باشید. در آن صورت، هر وقت کاری از کارهای فهرست تان را انجام دهید، احساس مفید بودن می کنید. یادتان باشد که لازم نیست برنامه ریزی تان بسیار دقیق و سخت گیرانه باشد. این برنامه فقط باید طوری باشد که احساس کنید روی زندگی و مسائل روزمره تان تسلط دارید.

3. برنامه های 15دقیقه ای داشته باشید

برای اینکه بتوانید از شر خانه نامنظم و نامرتب رها شوید و کارهای روزمره تان را به سرعت انجام دهید، هر روز بخشی از کارهای مربوط به خانه را انجام دهید. انجام دادن یک کار از فهرست کارها، می تواند احساس موفقیت به شما بدهد؛ تا جایی که برای انجام دادن یک کار کوچک دیگر در روز بعد، پر از انگیزه شوید. این کارهای کوچک می توانند به سادگیِ مرتب کردن ایمیل ها، سازماندهی کشوی جوراب، تمیز کردن جعبهٔ داروها یا شستن سینک کثیف ظرفشویی باشد.

4. تقسیم وظایف عظیم به بخش های کوچک

برای اینکه کارهای عظیم باعث وحشت شما نشوند، از کارهای کوچک آغاز کنید؛ مثلا هنگام مرتب کردن آشپزخانه، ابتدا ظرف های کثیف را بشویید یا اول وسایل تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید یا از شر وسایلی خلاص شوید که معمولا پای ثابت طبقه های کابینت تان هستند اما از آنها استفاده نمی کنید.

اگر این وسایل قابلیت اهدا دارند، آنها را به خیریه ها هدیه بدهید. سپس روز بعد بقیهٔ وسایل را مرتب کنید (مثل مرتب کردن مواد خوراکی صبحانه، ادویه ها و حبوبات و قراردادن آنها در قفسه های مجزا).

پیپلز می گوید که هنگام مرتب کردن کمد لباس هایتان، ابتدا سبک زندگی و مدل لباس هایی را که این روزها می پوشید، در نظر بگیرید. آیا کمد لباستان معرف سبک زندگی تان است؟ سبک زندگی به اندازهٔ بدن و حتی محیط های کاری مان پس از مدتی تغییر می نمایند؛ بنابراین فقط لباس هایی را نگه دارید که برایتان مهم اند و آنها را دوست دارید.

پیپلز می گوید: هرگز در بند این فکر نباشید که ممکن است لباسی را در آینده بپوشید. به جای این کار از آنچه که امروز هستید و می خواهید باشید، بدون هیچ قضاوتی لذت ببرید. بهتر است بگذارید دیگران هم از پوشیدن بعضی از لباس هایتان لذت ببرند.

5. از فرزندانتان یاری بگیرید

آموزش سازماندهی و مرتب کردن خانه به بچه ها هیچ گاه دیر نیست بنابراین اگر در منزلتان کودک، نوه، خواهر یا برادرزاده ای دارید، از آنها در مرتب کردن خانه یاری بگیرید.

پیپلز می گوید: جمع کردن وسایل را به نوعی بازی تبدیل کنید. تشویق بچه ها به مشارکت در سازماندهی و مرتب کردن خانه یاری می نماید که کمال گرایی را کنار بگذارید، قدر کوشش های فرزندانتان را بدانید و برای آنها ارزش قائل شوید. هرچه بیشتر بچه ها را در امور مرتب سازی خانه شریک کنید و به آنها یاری کنید که خلاقانه بیندیشند، آنها بیشتر به یاری کردن تمایل پیدا می نمایند.

6. وسایلی را که نمی خواهید، هدیه کنید یا بفروشید

اکنون که کابینت ها و کمدهای خود را تمیز نموده اید، آخرین مرحله، منظم کردن وسایل قدیمی تان است. برای خلاص شدن از وسایلی که نمی خواهید، از حلقهٔ دوستان و اعضای خانواده تان آغاز کنید. از آنها بپرسید که آیا از میان وسایلی که شما نمی خواهید، چیزی لازم دارند یا خیر. البته به وسایل مربوط به ارثیهٔ خانوادگی توجه بیشتری کنید.

همچنین می توانید بعضی از وسایل منزلتان را به خیریه ببخشید. هدیه دادن چیزی به کسی که به آن وسیله احتیاج دارد، احساس خوبی به شما می دهد.

درنتیجه راحت تر می توانید از بعضی از وسایل خانه تان دست بکشید. اگر هم می خواهید وسیله ای را بفروشید، می توانید از سایت های فروش آنلاین وسایل دست دوم آغاز کنید.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 76642

به "نکات کلیدی برای داشتن خانه مرتب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات کلیدی برای داشتن خانه مرتب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید