هشدار به بیماران بهبودیافته کرونا ، دریچه های متعدد کولر بستر خطرناک انتشار آلودگی کووید-19

به گزارش مهسان بلاگ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: وجود آنتی بادی علیه ویروس کرونا در بدن فرد مبتلا به معنای غیر آلوده بودن فرد بیمار نیست، آنتی بادی کاملا خنثی کننده ویروس نیست و نمی توان به دلیل وجود آنتی بادی، به بهبودیافتگان کرونایی مجوز تردد و رفتارهای پرخطر بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه را داد.

هشدار به بیماران بهبودیافته کرونا ، دریچه های متعدد کولر بستر خطرناک انتشار آلودگی کووید-19

به گزارش خبرنگاران آنلاین؛ دکتر مریم واعظ جلالی گفت: تعداد ذرات ویروسی و میزان در تماس بودن افراد با آن در بروز عوارض بیماری اثرگذار است، به طور کلی بیماری زایی و عوارض عفونی کووید19 با پاسخ ایمنی بدن و ژنتیک افراد ارتباط مستقیم دارد. به عبارت دیگر صرفا ژنتیک و سیستم ایمنی هر فردی در نحوه واکنش به بیماری می تواند در ادامه فرایند درمان نقش تعیین نماینده ای داشته باشد. به معنای دیگر ویروس کرونا نمی تواند به تنهایی باعث مرگ و میر و عوارض شدید بیماری باشد بلکه پاسخ سیستم ایمنی فرد به بیماری می تواند عامل کشندگی این ویروس را افزایش دهد.

واعظ جلالی شرح داد: ممکن است یک عامل ویروسی مشترک وارد بدن دو نفر گردد و هر یک از این افراد پاسخ مختلفی در مواجهه با ویروس داشته باشند، به عبارت ساده تر یک ویروس مشترک می تواند در بدن یک نفر به عنوان عامل کشنده و تهدید نماینده حیات تلقی گردد و در بدن فرد دیگری بیماری بدون علامتی ایجاد کند.

وی گفت: کروناویروس جدید از خانواده ویروس هایی است که احتمالا نمی توان با پروتکلی مشترک افراد را درمان کرد؛ بنابراین صرفا ژنتیک و سیستم ایمنی هر فردی در نحوه واکنش به بیماری می تواند در ادامه فرایند درمان نقش تعیین نماینده داشته باشد. در رویارویی با کرونا اگر چنانچه سیستم ایمنی هر فردی با پاسخ مناسب وارد عمل گردد، این ویروس دفع می گردد.

به گفته این ویروس شناس، پاسخ ایمنی می تواند یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین سرنوشت یک عفونت ویروسی باشد. به همین دلیل حتما ژنتیک افراد نیز اهمیت دارد.

تفاوت معناداری در رفتار ویروس کرونا مشاهده نشده است

این ویروس شناس با بیان اینکه همانند تمامی ویروس ها تغییرات کوچک ژنتیکی در سطح ماده این ویروس اتفاق افتاده، شرح داد: تنها زمانی تغییرات ویروس ها می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشند که منجر به تغییر رفتار، ظاهر و عملکرد ویروس شوند. درحال حاضر می توان ادعا کرد که تفاوت تعیین و معناداری در نحوه رفتار ویروس از آغاز پیک اول تا به امروز گزارش نشده است.

وی گفت: ویروس های موجود در طبیعت قابلیت تغییرپذیری دارند، اگر تغییر در ژن ویروس باعث تضعیف قدرت همه گیری آن گردد، ویروس می تواند با ایجاد تغییراتی با هدف قوی تر شدن و ماندگاری بیشتر در طبیعت تغییر ماهیت دهد. در حال حاضر تحقیقاتی که ماده ژنتیکی ویروس را مورد ارزیابی قرار داده اند متعدد است و همین مساله اطلاعات بانک ژنی کرونا ویروس را روز به روز غنی تر می نماید.

واعظ جلالی با اشاره به نتیجه بعضی آزمایشات و آنالیز الگوهای ریاضی بر روی ویروس عامل بیماری کووید، گفت: این نتایج نشان می دهد جهش در این ویروس به شکلی رخ می دهد که می تواند از آنتی بادی ها نیز عبور کند، البته باید یادآوری کنیم که خانواده ویروس کرونا توانمندی شکست پادتن ها را دارند و به همین دلیل است که پاسخ ایمنی سلولی هر فردی برای مهار ویروس از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: مقایسه واکنش بدن افراد نسبت به ویروس فاکتور قابل قبولی برای فرضیه جهش ژنتیکی آن نیست، به عنوان مثال از دست دادن حس بویایی و چشایی می تواند واکنش طبیعی بدن یک فرد و علائم دیگری مثل مسائل گوارشی و یا تنفسی واکنش بدن یک مبتلای دیگر باشد، بنابراین واکنش های مختلف به معنی تغییر یا جهش ویروس نیست و اظهار نظر قطعی در این رابطه به مطالعات گسترده تری احتیاج دارد.

آیا کووید-19 عفونی تر شده است؟

وی با استناد به بعضی مطالعات جهانی درباره سویه جهش یافته کرونا ویروس، اعلام نمود: این مطالعات نشان می دهد ویروسی که امروز در حال چرخش است، سویه جهش یافته کروناست ولی با این تعیینه که بر شدت عوارض آن اضافه یا کم نشده است. علائم ویروس جهش یافته تغییری نداشته و صرفا عفونی تر شده، چرا که تعداد بیشتری ویروس در بدن مبتلایان تکثیر شده و این مساله در خصوص توانایی ویروس هوشمندی نظیر کرونا غیر قابل تصور نیست.

به گفته واعظ جلالی ویروس کرونا مدام در حال چرخش میان میزبانان زنده خود است و بنا ندارد تمامی میزبانان را قربانی کند: کووید19 نیز مانند سایر ویروس های هوشمند تمایل به بقا دارد، بنابراین تمامی مبتلایان با عوارض شدید و یا مرگ و میر روبرو نمی شوند و به همین شکل بقا و ماندگاری ویروس در طبیعت تضمین می گردد.

مشابهت ژنتیکی ویروس کرونا در سراسر جهان

وی گفت: نسل های این ویروس در گوشه گوشه جهان با شباهت بسیار زیاد از نظر تنوع ژنتیکی، خصوصیات ساختمانی و عوارض بیماری در حال چرخش است، غربالگری مبتلایان نشان می دهد ویروسی که در ووهان چین، فرانسه، ایران و یا آمریکا در حال چرخش است تقریبا با علائم و عوارض مشابه و بالاترین سطح تشابهات ژنتیکی افراد را درگیر می نماید.

تست های سرولوژی تعیین نماینده مصونیت از بیماری نیست

واعظ جلالی همچنین با بیان اینکه هنوز مطالعات دقیقی در خصوص افرادی که برای بار دوم مبتلا شده و یا چه عوارضی را تجربه نموده اند وجود ندارد، گفت: تست های سرولوژی به هیچ عنوان نمی تواند این اطمینان کامل را به افراد بدهد که در مقابل بیماری مصون هستند یا خیر.

این ویروس شناس تاکید نمود: هنوز در سراسر جهان این مساله که آنتی بادی های ضد ویروسی به عنوان تله ای برای به دام انداختن ویروس به حساب بیاید مورد تایید قطعی نیست و این موضوع که آیا می توان به نتایج آزمایشات کیت های تشخیصی بر پایه سرولوژی اکتفا کرد هم احتیاجمند آنالیز، مطالعه و شناخت زوایای مختلف این کرونا ویروس جدید است.

نترسید، کرونا از پنجره وارد خانه تان نمی گردد!

وی درباره هوابرد بودن ویروس کرونا نیز شرح داد: بعضی از دانشمندان سراسر جهان مقالاتی را منتشر نموده اند که افراد مبتلا در فضاهای سرپوشیده، ویروس کرونا را به سایرین منتقل نموده اند. بنابراین اینگونه برداشت می گردد که در گام اول باید فاصله ایمنی خصوصا در فضاهای سرپوشیده به بیش از 1,5 متر برسد؛ ضمن این که احتمالا انتقال کرونا در فضاهای سرپوشیده به وسیله هوا به بالاترین حد خود خواهد رسید.

واعظ جلالی گفت: تاکید بر هوابرد بودن کرونا به این معنی نیست که رفتارهای وسواس گونه، اضطراب و ترس از ابتلای بیماری در مردم افزایش یابد، به طور مثال بعضی از مردم ترس باز کردن در و پنجره ها را دارند. هوابرد بودن ویروس به این معنی است که در فضاهای مسقف و سرپوشیده می تواند آلودگی اتفاق بیفتد و این هم به این دلیل است که جابجایی و تعویض هوا وجود ندارد.

دریچه های متعدد کولر بستری خطرناک برای انتشار آلودگی در ساختمان

وی درباره هواسازها و کولرهای گازی نیز گفت: کولرهای گازی می تواند در فضاهای سربسته منبع آلودگی باشد، همچنین هواسازهایی که دریچه های متعددی هم در یک ساختمان دارند و صرفا با مکش هوای اتاق ها و چرخش آن در محیط های مختلف، هوا را خنک می نمایند نیز می توانند به راحتی آلودگی را منتشر نمایند. بنابراین باز بودن پنجره ها با هدف جریان یافتن هوای تازه ضرورت دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو هیئت علمی دانشگاه در سرانجام هشدار داد: باید مطالب مربوط به بیماری از منابع و مراجع رسمی و علمی در دسترس مردم قرار گیرد و از ایجاد هرگونه ترس بی مورد و دامن زدن به شایعات در باره نحوه انتشارآلودگی در بین افراد بپرهیزیم. رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک، شستشوی مکرر دستها و عدم حضور در محیط های شلوغ و همچنین رعایت شرایط قرنطینه در صورت ابتلا می تواند از مهمترین راهبردهای کنترل این بیماری باشد.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 56729

به "هشدار به بیماران بهبودیافته کرونا ، دریچه های متعدد کولر بستر خطرناک انتشار آلودگی کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به بیماران بهبودیافته کرونا ، دریچه های متعدد کولر بستر خطرناک انتشار آلودگی کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید