پیشنهاد نوروزی؛ عید خود را با این کتاب ها سر کنید

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران - صدف پیکامی: شاید در روز های عادی سال هر کدام از ما بهانه هایی برای کتاب نخواندن و مطالعه نکردن داشته باشیم. اما با آمدن تعطیلات نوروز و با توجه به اوقات فراغت زیادی که هست، دیگر بهانه ای برای نخواندن وجود ندارد. حال در این مطلب سعی کردیم پر فروش ترین و محبوب ترین کتاب های سال را برای آن هایی که تصمیم به مطالعه در نوروز دارند معرفی کنیم. این کتاب ها در ژانر های مختلف است و می تواند بیشتر سلیقه ها را دربربگیرد.

پیشنهاد نوروزی؛ عید خود را با این کتاب ها سر کنید

ملت عشق

ملت عشق رمانی نوشته الیف شافاک نویسنده ترک است که سال 2010 منتشر شد. استقبال از این کتاب در سراسر دنیا بسیار بوده است. ملت عشق تاکنون به زبان های زیادی ترجمه شده و تنها در ترکیه 500 بار تجدید چاپ شده است. این کتاب در سال های اخیر که در ایران منتشرشد، بسیار محبوب شد. تاکنون نظرات بسیاری درباره ملت عشق منتشر شده است. عده ای این کتاب را شاهکار و عده ای دیگر آن را کتابی مردم پسند و حتی بازاری می دانند. با توجه به اینکه این کتاب چنین بازخورد های زیادی را در پی داشته، جالب است هر کس آن را با دیدگاه و ایدئولوژی خود مطالعه کند و تجربه ای مخصوص به خود در این زمینه داشته باشد.

ملت عشق دو بخش دارد. این بدین معناست که در این رمان دو داستان به صورت موازی باهم روایت می شوند. یکی از داستان ها در دوران معاصر آمریکا و دیگری در قرن هفتم قونیه روایت می شوند. داستانی که در قرن هفتم روایت شده داستان رابطه شمس و مولانا است در زمانی که شمس وارد زندگی مولانا شده و تغییر و تحولاتی اتفاق می افتد. دیگر شخصیت اصلی داستان که در آمریکا زندگی می نماید زنی به نام الا است که فراز و فرود زندگی اش روایت می گردد.

چائوشسکو (ظهور و سقوط دیکتاتور سرخ)

کتاب چائوشسکو یکی از پرطرفدارترین کتاب هایی است که توضیح حال شخصیتی را در تاریخ می دهد. چائوشسکو دیکتاتوری کمونیست در رمانی بوده است. ادوارد بئر، نویسنده کتاب، از روزنامه نگاران برجسته نیوزویک و تایم بود که به خاطر گزارش های خواندنی اش از مناطق جنگی دنیا، از کنگو و الجزایر تا ویتنام و کامبوج به شهرت رسید. نویسنده در این کتاب علاوه بر توضیح وقایع به نوعی به تحلیل چرایی به قدرت رسیدن یک دیکتاتور و ادامه قدرت او می پردازد.

او در این کتاب به آسیب هایی که چائوشسکو به کشورش و مردم سرزمینش می زند می پردازدو آن را ریشه یابی می نماید. مخاطب در رویارویی با این کتاب می تواند تجربه ملموسی از زیرزمین ها و مخفیگاه های شکنجه در رومانی بدست آورد. نویسنده این کتاب که خود، شاهد جنایات و وقایع رومانی در آن موقع بود، این کتاب را دو سال پس از سقوط چائوشسکو منتشر کرد.

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان بی شک یکی از آثار ماندگار ادبیات ایران است که به قلم عباس معروفی نوشته شده است. سمفونی مردگان تا بحال چندین بار تجدید چاپ شده و هنوز هم یکی از پرفروش ترین های کتاب در ایران است. این کتاب در سال 2001 برندهٔ جایزه سال ادبی فلسفی سورکامپ شد. داستان درباره خانواده ای مرفه در اردبیل است. این خانواده سه فرزند دارند. آیدین که در واقع شخصیت اصلی داستان است، به هیچ وجه مورد تایید خانواده خود به خصوص پدرش نیست. آیدین پسری باهوش و عمیق است که در خانواده ای سنتی متولد شده. آیدین که می توانست تبدیل به یک آدم پیروز گردد در این خانواده به سرنوشت عجیبی دچار می گردد.

در مقابل آیدین، اورهان قرار گرفته است. اورهان درست نقطه مقابل آیدین است. او مورد تایید خانواده و دنباله روی پدرش است. او رابطه ای پیچیده با آیدین دارد که تا آخر داستان نیز ادامه پیدا می نماید. آِدین خواهری به نام آیدا نیز دارد که او هم مانند آیدین در این خانواده به نوعی قربانی می گردد. سمفونی مردگان را می توان یکی از خواندنی ترین رمان هایی داسنت که در زمان معاصر منتشر شده اند. این کتاب قادر ایت هر مخاطبی را با سلیقه های متفوت به سرعت جذب کند، اما ضمناً از عمق آن هم کم نگردد و با قدرت ادبی خود ادامه پیدا کند.

تسلی بخشی های فلسفه

تسلی بخشی های فسفه نوشته آلن دوباتن، فیلسوف مشهور این روز ها در دنیا است که بسیار هم محبوب شده است. یکی از آخرین آثار آلن دوباتن است که تاکنون بیش از دویست هزار نسخه از آن در سراسر دنیا به فروخته شده است. تسلی بخشی های فلسفه درباره 6 شخصیت فلسفی شناخته شده است که در هر کدام از این بخش ها، نویسنده با رویکردی متفاوت سعی می نماید تا مخاطب را با تمام خلل و فرج های زندگی به نوعی سازگار کند. این کتاب با زبانی ساده و روان به مردم عادی نشان می دهد که بزرگان دنیا در مواجهه با دشواری های زندگی چه می نموده اند و همچنین از فلسفه و دنیا بینی آن ها اطلاعاتی مفید به خواننده می دهد. کتاب تسلی بخشی های فلسفه برای نخستین بار در سال 2000 منتشر شد. این کتاب در طول 18 سال گذشته همیشه از پرفروش ترین کتاب ها در سراسر دنیا بوده که توانسته نظر بسیاری از مردم عادی و حتی مخاطبان جدی فلسفه را جلب نماید.

عقاید یک دلقک

رمان عقاید یک دلقک داستان مردی است که عاشق همسرش بوده، اما به تازکی همسرش او را ترک نموده است. او دچار افسردگی شده است. هانس، شخصیت اصلی داستان هانس بدون اعتقاد به هیچ مذهبی به انسانیت، صلح و هنر پایبند است و اعتقاد دارد که انسان خوب بودن ارتباطی به مذهب ندارد. داستان در زمان قدرت هیتلر روایت می گردد. عقاید یک دلقک از آن دسته رمان هایی است که موضوع اصلی آن انسان معاصر و روابط میان آدمیان است. این رمان که بی شک از ماندگارترین آثار ادبی آلمان است، دنیای معاصر را با تمام خصوصیات آن به چالش می کشد. هانس خانواده ثروتمندی دارد، اما به دلیل عقاید متفاوت از آن ها جدا شده است. به نظر می رسد که حقیقت غایی در این دنیا پست نقاب دبقکی پنهان شده است. عقاید یک دلقک به تمام زبان های زنده دنیا ترجمه شده است. این کتاب در ایران نیز با استقبال زیادی روبرو بوده و هست.

هنر شفاف اندیشیدن

هنر شفاف اندیشیدن که در سال های اخیر یکی از پرفروش ترین کتاب ها بوده، نوشته رولف دوبلی است. رولف دوبلی، متولد سال 1966، نویسنده، رمان نویس و کارآفرین سوئیسی است. هنر شفاف اندیشیدن نخستین بار در سال 2013 منتشر شد. عادل فردوسی پور این کتاب را به فارسی ترجمه نموده است. این کتاب به صورت موجز و با زبانی روان، خطا های ذهن انسان در فرآیدند اندیشیدن را توضیح می دهد. این کتاب نیز مانند هر کتاب محبوب دیگر دارای منتقدان بسیاری است. این کتاب با عنوان اصلی The art of thinking clearly کتابی در زمینه تصمیم گیری، شناخت و اشتباه ها است که می توان از آن به عنوان یک منبع درباره خطا های شناختی به راحتی استفاده کرد. رولف دوبلی پس از انتشار این کتاب در سراسر دنیا شناخته شد. در نهایت می توان گفت که هنر شفاف اندیشیدن با استفاده از پژوهشی گسترده و تجربه نویسنده خطا ها را معرفی، ریشه یابی و درمان می نماید.

مردی به نام اوه

رمان مردی به نام اوه اولین اثر داستانی از فردریک بکمن، نویسنده سوئدی است که توانست بازار کتاب دنیای را به نوعی تسخیر کند. این کتاب پرفروش و محبوب به بیشتر از 30 زبان در دنیا ترجمه شده است. مردی به نام اوه در ایران نیز هواداران بسیاری داشته است. این رمان داستان زندگی یک مرد است که به تازگی همسر خود را از دست داده است. یکی از نکات جالب این کتاب که مخاطب ایرانی را بیشتر به فضای داستات نزدیک می نماید، وجود شخصیتی به نام پروانه در داستان است که یک زن ایرانی ساکن سوئد است. این شخصیت در زندگی شخصیت اصلی (اوه) تاثیر گذار است و به گونه ای مهم ترین تاثیر را بر روی روند داستان نیز می گذارد. در 2017 با اقتباس از رمان مردی به نام اوه، فیلمی سینمایی با همین نام ساخته شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 10590

به "پیشنهاد نوروزی؛ عید خود را با این کتاب ها سر کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد نوروزی؛ عید خود را با این کتاب ها سر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید