چکار کنیم عینکمان موقع پوشیدن ماسک بخار نکند؟

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران: در حالی که کارگروه ویژه ویروس کرونا در کاخ سفید رو به انحلال می رود، در عرصه های علمی گویی گروه ویژه ماسک متشکل از متخصصان در حال شکل گیری است تا تئوری توطئه واکسن بخار ماسک را دفع نمایند. توطئه هایی همچون نصب هواکشی محکم روی صورت و مسدود کردن راه خروج هوا از اطراف آن.

چکار کنیم عینکمان موقع پوشیدن ماسک بخار نکند؟

همزمان با اپیدمی عالمگیر کرونا، مقاله ای تحت عنوان راهکاری ساده برای جلوگیری از بخار لنز های چشم هنگام پوشیدن ماسک صورت به شدت پرطرفدار شده است. مقاله ای که در سالنامه ژورنال پزشکی کالج سلطنتی جراحان بریتانیا منتشر شده و نتیجه تحقیقاتی در این باره است. شیراز شفیع ملک و شهباز شفیع ملک، پزشکان تروما و نویسندگان این مقاله، گفته اند تاثیر مه آلود بودن لنز ها فقط مزاحمت نیست، بلکه این پدیده آزار دهنده حتی می تواند فرد را ناتوان سازد.

شیوه پیشنهادی آن ها که در اتاق تست فوری شده و مورد بازبینی همتایان قرار گرفته، عبارت است از:

گام 1:

قبل از پوشیدن ماسک عینک را با آب صابون بشویید.

گام 2:

آب های اضافی را خوب بتکانید.

گام 3:

بگذارید عینک در هوای طبیعی خشک شود یا لنز را با دستمالی نرم خشک کنید.

گام 4:

دوباره عینک را بپوشید

گرچه این راه به اندازه کافی ساده به نظر می رسد، اما معضل بخار عینک، به هیچ وجه این گونه نیست. تام اچ مارگرین و کریس اوئن، در مقاله تحقیقاتی خود تحت عنوان ویژگی های بخار لنز های علینک، بر روی عدسی عینک سی آر39 (CR39) و مواد پلی کربنات آزمایش نموده و دریافته اند که همه لنز های عینک مانند هم ساخته نشده اند.

آن ها در این مقاله نوشتند: هر دو عنصر ویژگی های فیزیکی لنز عینک و نیز مجموعه عوامل محیطی در مدت زمان بخار زدایی از لنز های عینک نقش دارند. چنانچه لنز پلی کربنات سریع تر از لنز سی آر39 بخار زدایی شدند و لنز سی آر 39 به نوبه خود سریع تر از لنز شیشه ای. این نشان می دهد که لنز های عینک پلی کربنات باید در شرایطی استفاده شوند که تاثیرات مضر مه آلود شدن عینک ها به حداقل برسد.. اما از آنجا که عینک ها تنها بخشی از مشکل هستند، فقط بخشی از راهکار را نیز تشکیل می دهند.

این پژوهشگران نشان داده اند که چگونه ماسک های صورت مقدار زیادی از بازدم هوا را به سمت بالا و به سوی لنز های عینک سوق می دهند و در نتیجه مه آلودگی از چگالش بخار آب گرم بر سطح خنک تر لنز های عینک فراوری می شود.

در نتیجه به دلیل بروز تنش میان مولکول های آب، قطره های کوچکی روی سطح ظاهر می شوند. این قطرات کوچک باعث پخش نور و کاهش توانایی لنز ها در انتقال تضاد یا همان کانتراست می شود.

آب صابون دار موجب ایجاد لایه ای نازک از سورفکتانت یا مواد فعال سطحی می شود و در نتیجه به کاهش تنش روی سطح لنز می انجامد و باعث می شود مولکول های آب به طور یکنواخت پخش شده و به لایه ای شفاف تبدیل شوند.

دو پزشک محقق، دکتر شیراز و شهباز ملک، نوشته اند: تاثیر سورفکتانت یا مواد فعال سطحی، چیزی است که به طور گسترده برای پیشگیری از مه آلود شدن سطح های مختلف به عنوان راهکاری روزمره مورد استفاده قرار می گیرد..

اما اگر فرایند فراوری مه در سطح انتقال مختل شود چطور؟

دی جی جردن و آر پریچرد جونز، دو پژوهشگر مقاله علمی گره زدن ماسک جراحی برای جلوگیری از مه آلودگی استدلال نموده اند که چگونه مشکل مه آلودگی می تواند میزان تیزبینی افراد را کاهش دهد. در حالی که روش معمولی گره زدن ماسک به شکل بستن بند ها به موازات یکدیگر، در بالا و پایین گوش هاست، شیوه این دو پژوهشگر، اما متفاوت است. این دو پژوهشگر می گویند با جابجا کردن بند های ماسک، آن ها را به شکل ضربدری گره بزنید. یعنی بند پایینی را بالای گوش و بند بالایی را پایین گوش ببندید.

آن ها در این مقاله می نویسند: چنین رویکردی، باعث می شود که ماسک صورت محکم بر روی بینی و دور حدقه چشم مهر و موم شود و در نتیجه مانع تهویه هوا از بالای ماسک صورت شود. این کار در عین حال باعث ایجاد دو تهویه جانبی برای خارج شدن بازدم هوا از کنار ماسک می شود.

آن ها می افزایند: برای حل این مشکل، کوشش های زیادی شده از جمله شستن عینک قبل از استفاده، چسب زدن، و یا استفاده از چند ماسک. اما به باور ما این بهترین متد جدیدی است که نه هزینه اضافی روی دست کسی می گذارد و نه احتیاج به ابزار بیشتری دارد.

بنابراین، دستاورد امروز ما از جلسه گروه ویژه ماسک ها این است:

متخصصان توصیه می نمایند برای جلوگیری از فقدان تیزبینی و ناتوانی دید بر اثر مه آلودگی عینک، افراد از لنز پلی کربنات استفاده نمایند، پیش از استفاده عینک آن را با آب صابون بشویند و ماسک های صورت را به شکل ضربدری گره بزنند.

منبع: independent

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 مرداد 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 52921

به "چکار کنیم عینکمان موقع پوشیدن ماسک بخار نکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چکار کنیم عینکمان موقع پوشیدن ماسک بخار نکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید