چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران: کلسترول برای انواع و اقسام عملکرد ها در بدن مهم است. بعضی از این عملکرد ها شامل ساختن هورمون ها، ساختن واحد های اصلی در دیواره سلول ها و سوخت و ساز بعضی از ویتامین ها می گردد. اما اگر کلسترول به طور پیوسته بالا باشد می تواند اثرات مخربی بر سلامتی بگذارد و ریسک فاکتوری برای بیماری تصلب شرایین محسوب گردد.

چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟

تصلب شرایین یا همان گرفتگی عروق شامل تجمع کلسترول، چربی ها و کلسیم و سایر مواد در درون رگ ها می گردد. رگ هایی که ممکن است اصطلاحا بگیرند نیز شامل رگ هایی می شوند که خون و اکسیژن و مواد مغذی را در سراسر بدن نقل و انتقال می دهند. در نتیجه، این رگ های حیاتی و مهم، تنگ و باریک و سخت شده و نمی توانند خون را به خوبی به جریان بیندازند. این اتفاق ها در نهایت منجر به درد، کاهش عملکرد و حتی مرگ خواهد شد.

تصلب شرایین شدید یا لخته خون مربوط به یک پلاک در رگ باعث سکته مغزی یا حمله قلبی خواهد شد که می توانند کشنده باشند. گرفتگی عروق در سایر رگ های بدن ممکن است چندان خطرناک نباشد، اما می تواند بر کیفیت زندگی اثر بگذارد.

علائم کلسترول بالا چیست؟

علائم تصلب شرایین یا گرفتگی عروق که بر قلب اثر می گذارند شامل درد در قفسه سینه می گردد که گاهی این درد به سمت بازوها، شانه ها و آرواره می رود. سایر علائم نیز شامل تنگی نفس، افزایش وزن سریع و تورم پا ها می گردد که می تواند علامت نارسایی قلبی هم باشد.

تصلب شرایینی که عروق منتهی به مغز را تحت تاثیر قرار می دهد ممکن است منجر به طیفی از علائم پراکنده مانند احساس آشفتگی، ضعف در قسمتی از بدن یا فلجی در یک یا هر دو پا گردد. در چنین شرایطی ممکن است مشکل در تکلم نیز روی بدهد که می تواند علامت سکته مغزی یا حمله ایسکمی گذرا باشد. تفاوت میان این دو حادثه، در طول مدت و شدت علائم نورولوژیکی شان است.

تصلب شرایینی که بر سایر قسمت های بدن تان اثر می گذارد، علائمی مرتبط با عملکرد گروه عضلانی مورد نظر یا اندام تحت تاثیر دارد. مثلا گرفتگی در عروق پا ها یا دست ها ممکن است سبب درد و ناراحتی هنگام راه رفتن یا دویدن گردد. یا وقتی رگ های سیستم گوارش تان می گیرند ممکن است دچار تهوع های مکرر یا استفراغ های پی در پی بعد از خوردن شوید.

آیا راه های دیگری غیر از مصرف دارو برای کاهش کلسترول وجود دارد؟

اولین توصیه ای که به شما می کنیم این است که هر روز مقداری ورزش هوازی انجام دهید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. هیچکس نمی تواند نقش سبک زندگی سالم را نادیده بگیرد. سبک زندگی سالم تاثیرات بسیار چشمگیری بر سلامت قلب و مغز و تقریبا هر شرایط دیگری در سلامتی تان دارد.

کارشناسان توصیه می نمایند هر روز 30 دقیقه تمرین هوازی با شدت متوسط انجام دهید. سعی کنید یک روتین روزانه برای ورزش کردن داشته باشید تا سالم بمانید. تا جایی که می توانید غذا های سرخ کردنی، قند های اضافی و غذا هایی را که چربی های ترانس و اشباع زیاد دارند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

رویکرد کلی غذایی تان باید بر پایه مصرف بیشتر میوه و سبزی، غلات کامل، مغزها، روغن های گیاهی (خصوصا روغن زیتون)، لبنبات کم چرب و بعضی از ماهی ها باشد.

دارو های تجویزی برای یاری به پیشگیری از افزایش کلسترول چه هستند؟

دارو هایی هستند که می توانند سطح کلسترول تان را پایین بیاورند و از عوارض بعدی جلوگیری نمایند. هر چه کلسترول بد خون تان پایین تر باشد، احتمال اینکه دچار عوارض شوید کمتر خواهد بود.

پُرمصر ف ترین و متداول ترین داروی موثر برای کاهش کلسترول، استاتین ها هستند. ثابت شده که این دارو ها دارای تاثیرات قابل توجهی در کاهش سطح کلسترول و پایین آوردن خطر حمله قلبی یا سکته مغزی در آینده هستند. استاتین ها روی کبد اثر می گذارند و فراوری کلسترول را کاهش می دهند. همچنین استاتین ها خاصیت ضد التهابی دارند.

دسته دیگری از دارو ها نیز وجود دارند که به کاهش کلسترول یاری می نمایند، اما به اندازه استاتین ها از سلامت قلب و عروق تان محافظت نمی نمایند. داروی ازتیمایب یک انتخاب برای افرادی است که نمی توانند استاتین ها را تحمل نمایند یا نسبت به آن ها حساسیت دارند. در صورتی که با وجود مصرف استاتین باز هم سطح کلسترول خون تان بالاست، این دارو می تواند در ترکیب با استاتین نیز مصرف گردد.

فیبرات ها نیز دسته ای از دارو ها هستند که سطح کلسترول را پایین می آورند، اما بیشتر در کاهش تریگلیسرید موثرند که نوعی چربی در خون است. تریگلیسرید ها می توانند شاخصی از سلامت عمومی تان باشد و اگر سطح شان بالا باشد می توانند ریسک بیماری قلبی و عروقی را افزایش بدهند.

دسته جدیدی از دارو ها به نام مهارنماینده های PCK9 هستند که راهی بسیار موثر برای کاهش سطح کلسترول خون اند. این دارو ها می توانند خطر بیماری های قلبی و عروقی را نیز کاهش بدهند. مهارنماینده های PCK9، آنتی بادی ها یا پروتئین هایی هستند که به طور خاص برای تعامل با سلول های کبد و افزایش جذب و تخریب کلسترول خون درست شده اند. این دارو ها هر چند که بسیار موثرند، اما بسیار گرانقیمت بوده و فقط تزریقی اند. شما برای اینکه بتوانید تحت درمان با این دارو قرار بگیرید باید معیار های خاصی را دارا باشید.

بیماری عروق محیطی (PAD) چیست؟

بیماری عروق محیطی، گرفتگی در عروق در پا ها یا دست هاست. وقتی یک انسداد در عروق پا ها شدت می گیرد، ممکن است هنگام راه رفتن، احساس درد یا ناراحتی در پا ها داشته باشید که علائم آن به صورت شلیدن هنگام راه رفتن بروز کند. پدیده ای مشابه ممکن است در دست ها روی بدهد که البته کمتر شایع است.

اگر بیماری عروق محیطی در خصوصتان تشخیص داده شده، درمان های گوناگونی وجود دارد که می توانید آن ها را در کنار یک سبک زندگی سالم به کار ببرید. پزشک تان ممکن است توصیه کند چند بار در هفته طبق یک برنامه ورزشی زیر نظر مربی تمرین کنید و این تمرینات متمرکز بر استفاده از عضلات پا باشند. طی این درمان، استقامت ورزشی تان زیاد شده و علائم شلیدن کمتر خواهند شد. پزشک شما ممکن است دارو هایی برای تان تجویز کند تا علائم تان بهبود بیابند. دارو هایی که برای بیماری عروق محیطی تجویز می شوند در سه دسته قرار دارند:

 • وازودیلاتورها:

  این دارو ها یاری می نمایند رگ های خونی پهن تر یا آزادتر شوند و جریان خون بهتر در آن ها برقرار گردد.
 • دارو های کلسترول:

  این دارو ها از سطح کلسترول خون تان کاسته و تاثیرات ضد التهابی دارند.
 • رقیق نماینده های خون:

  این دارو ها یاری می نمایند از تشکیل لخته خون در ناحیه بیماری کاسته شده و خطر هر انسداد و گرفتگی ناگهانی کاهش بیابد.

اگر با برنامه ورزشی و مصرف دارو های تجویزی، علائم تان بهبود پیدا نکردند، پزشک تان ممکن است توصیه به آنژیوپلاستی (استنت گذاری قلب) یا عمل جراحی بای پس کند. برای پیشگیری از بیماری عروق محیطی، رژیم غذایی سالم داشته باشید و سعی کنید هر روز 30 دقیقه تمرین با شدت متوسط انجام دهید. ترک سیگار نیز می تواند به میزان قابل توجهی از بروز گرفتگی در هر عروقی جلوگیری کند.

بیماری عروق کرونری (CAD) چیست؟ چگونه درمان می گردد و چگونه قابل پیشگیری است؟

بیماری عروق کرونری، گرفتگی در رگ هایی است که اکسیژن و مواد مغذی به سمت عضله قلب را تامین می نمایند. با تشدید گرفتگی این رگ ها، ممکن است محدودیت هایی در تامین خون مورد احتیاج عضله قلب به وجود بیاید. این عارضه سبب علائمی مانند درد در قفسه سینه و تنگی نفس می گردد.

شدت گرفتگی عروق کرونری می تواند در هر موردی متفاوت باشد، بنابراین به روش های مختلفی درمان می گردد. پزشک متخصص قلب با انجام یک سری آزمایش ها، تشخیص نوع بیماری را داده و توصیه هایی برای پیشگیری از پیشرفت بیماری می نماید. اگر پزشک شما تشخیص دهد که بیماری عروق کرونری دارید، بسته به شدت بیماری تان، سه رویکرد درمانی پیش روی شماست. مثل همواره اولین قدم بهبود رژیم غذایی و داشتن یک روتین ورزشی منظم جهت یک سبک زندگی سالم تر است. ممکن است همزمان با اصلاح سبک زندگی خود به مصرف دارو هم احتیاج داشته باشید. برای بیماری عروق کرونری، سه دسته دارو وجود دارد:

 • رقیق نماینده های خون:

  این دارو ها از ایجاد لخته خون جلوگیری می نمایند.
 • دارو های کلسترول:

  این دارو ها سطح کلسترول خون را پایین می آورند.
 • داروی ضد آنژین:

  این دارو ها از راه های مختلف، درد قفسه سینه را کاهش می دهند.

پزشک شما یاری تان می نماید بهترین ترکیب دارویی مناسب خود را پیدا کنید.

اگر بیماری عروق کرونری تان علی رغم مصرف دارو بدتر شد، احتمالا کاندید جراحی بای پس قلب باز خواهید بود. هر رویکردی مزایا و معایب خودش را دارد و تیم درمانی شما بهترین توصیه را به شما خواهند کرد.

بیماری عروق کرونری مشابه بیماری عروق محیطی با کُند کردن فرایند گرفتگی عروق پیشگیری می شوند. بهترین رویکرد این است که ورزش هوازی به اندازه لازم انجام دهید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. همچنین ترک سیگار می تواند ریسک فاکتور های بیماری عروق کرونری را به حداقل برساند.

آیا راه حل های پیشگیرانه خاصی وجود دارد که ممکن است پزشک تان به شما توصیه کند؟

قوی ترین ابزاری که پزشک متخصص قلب تان از شما می خواهد به آن مجهز شوید، ورزش کردن، ترک سیگار (در صورتی که سیگاری هستید) و در پیش دریافت رژیم غذایی سالم و دوستدار قلب است. این اصلاحات در سبک زندگی می توانند ریسک فاکتور های فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت و ... را به میزان چشمگیری کاهش دهند.

در خصوص ریسک فاکتور های خاص خودتان با پزشک تان صحبت کنید تا برنامه درمانی تان تا جایی که ممکن است متناسب با شرایط تان باشد.

آیا بعضی از عوارض قلبی و عروقی نسبت به بقیه شایع ترند؟ چه چیزی بیشتر شما را در معرض این عوارض قرار می دهد؟

بیماری های قلبی و عروقی بینهایت شایع اند. اصلی ترین ریسک فاکتور این دسته از بیماری ها، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و سیگار کشیدن است؛ بنابراین عمده ترین مراقبت های پزشکی که از شما به عمل می آید، کنترل فشار خون تان در زمان استراحت، کنترل قند خون و نگه داشتن سطح کلسترول در اندازه ای قابل قبول است.

منبع: healthline

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 مرداد 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 53071

به "چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کلسترول بد را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید