بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر؛ 10 نکته مهم که چگونه چاق شویم و شکم نیاوریم

به گزارش مهسان بلاگ، چگونه چاق شویم و چاق بمانیم؟ سوال عجیبی است، آن هم در دوره و زمانه ای که اغلب افراد به دنبال نسخه و معجونی جادویی و بی دردسر برای لاغر شدن و کاهش وزن هستند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید فرایند چاق شدن از پروسه لاغر شدن سخت تر و پیچیده تر است و معمولا افراد لاغری که دوست دارند کمی چاق شوند و در عین حال خوش اندام و سالم بمانند چندان در این راه پیروز نیستند و شکست می خورند. در این مقاله از سایت پزشکی healthline به شما می گوییم که چگونه چاق شویم و چاق بمانیم و در عین حال شکم نیاوریم. بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر را در مجله خبرنگاران بخوانید.

بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر؛ 10 نکته مهم که چگونه چاق شویم و شکم نیاوریم

لاغر بودن و کمبود وزن شدید دقیقا به چه معناست؟

زمانی که شاخص توده بدنی شما کمتر از 18.5 باشد شما دچار کمبود وزن و لاغری بیش از حد هستید. این در حالی است که شاخص توده بدنی بالای 25 به معنای انسان چاق و بالای 30 به معنای انسان خیلی چاق و فربه است. عوامل زیادی در معین شاخص توده بدنی یا BMI دخیلند که فقط طول قد و وزن قابل مشاهده و بیرونی هستند. بعضی افراد به صورت ژنتیکی و ارثی لاغر اما از نظر بدنی سالم هستند. پس لاغری و کمبود وزن همواره به معنای وجود مسئله ای در بدن یا بیماری نیست. برخلاف تصور عموم لاغری بیش از حد و کمبود وزن در زنان 2 تا سه برابر بیش از مردان رخ می دهد. در ایالات متحده 1 درصد مردان و 2.4 درصد زنان دارای کمبود وزن هستند.

لاغری بیش از حد و کمبود وزن شدید چه تاثیری روی سلامت بدن دارد؟

شاخص توده بدنی یکی از مهم ترین مسائل مرتبط با سلامتی بدن است. به همین دلیل شاخص توده بدنی زیر 18.5 و لاغری بیش از حد باعث بروز مسائلی برای سلامت بدن می گردد. طبق یک تحقیق انجام گرفته در این زمینه کمبود وزن و لاغری بیش از حد در مردان 14 درصد و در زنان 100 درصد خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد. این در حالی است که اضافه وزن 50 درصد احتمال مرگ زودرس را افزایش می دهد در نتیجه لاغری بیش از حد و کمبود وزن خطر بیشتری از چاقی برای بدن دارد. در یک تحقیق دیگر معین شد که خطر لاغری بیش از حد و کمبود وزن در مردان مرگبارتر از زنان است. لاغری بیش از حد سبب ضعف در سیستم ایمنی بدن و در نتیجه افزایش خطر احتمال ابتلا به عفونت و بیماری های واگیردار، پوکی استخوان و مسائل ناباروری، تحلیل رفتن ماهیچه ها و نیز جنون می گردد.

چه عواملی باعث لاغری بیش از حد و بیمارگونه می شوند؟

وجود بعضی مسائل در زمینه سلامت بدن سبب لاغری بیش از حد و کمبود وزن بیمارگونه می شوند:

اختلال در خوردن

مثل بی اشتهایی عصبی و اختلالات ذهنی و روانی جدی.

مسائل تیروئید

پرکاری تیروئید سبب بالا رفتن بیش از حد متابولیسم بدن و لاغری و کمبود وزن بیمارگونه می گردد.

انواع دیابت

ابتلا به بیماری دیابت نوع 1 سبب کمبود وزن شدید می گردد.

بیماری های گوارشی

مسائل جدی مثل عدم تحمل گلوتن سبب لاغری بیش از حد می گردد و اغلب افراد هم از داشتن این مشکل بی خبر هستند.

سرطان

تومورهای سرطانی کالری زیادی می سوزانند و سبب لاغری بیش از حد فرد می شوند.

بیماری های عفونی

بیماری های عفونی مثل ایدز، سل و انواع بیماری های انگلی سبب لاغری بیش از حد می شوند.

اگر دچار لاغری بیش از حد و کمبود وزن شدید هستید حتما به پزشک مراجعه و در صورت لزوم بعضی آزمایش های پزشکی را انجام دهید.

چگونه چاق شویم و چاق بمانیم و سلامت خود را به خطر نیندازیم

اگر قصد چاق شدن دارید باید بدانید که چگونه چاق شوید و سالم بمانید. در حقیقت برای چاق شدن افراد لاغر؛ روش هایی که برای چاق شدن و جبران کمبود وزن در پیش می گیرند اهمیت زیادی در سلامت بدنی شان دارد. خوردن بیش از حد نوشابه و انواع شیرینی و دونات ممکن است شما را چاق کند اما قطعا سلامت شما را به خطر خواهد انداخت. اگر لاغر هستید و قصد چاق شدن دارید باید توده عضلانی و ماهیچه بسازید چون چاق شدن و شکم آوردن و تجمع چربی در اندام های مختلف قطعا خطرات زیادی برای شما خواهد داشت.

بد نیست این را هم بدانید که افراد زیادی هستند که با وجود وزن نرمال و بدون چاقی یا لاغری بیش از حد مبتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سایر بیماری هایی هستند که معمولا ما از افراد دچار اضافه وزن و چاق انتظار داریم.

بنابراین بسیار مهم است که چگونه چاق شویم و چاق بمانیم و از نظر بدنی صدمه نبینیم. باید غذهای سالم بخورید و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید. در ادامه به شما می گوییم که چگونه چاق شوید و سالم بمانید بدون این که شکم بیاورید.

1- چگونه چاق شویم و چاق بمانیم ؛ کالری دریافتی باید بیشتر از کالری مصرفی باشد

یکی از مهم ترین و اصلی ترین راههای چاق شدن افراد لاغر این است که میزان کالری دریافتی شما در طول روز بیش از کالری مصرفی باشد یعنی درست برعکس همان روشی که برای کاهش وزن و لاغری باید به آن عمل کرد. بهتر است از اپلیکیشن های کالری شمار برای راحتی کارتان بهره ببرید. اگر می خواهید سریع چاق شوید 700 تا 1000 کالری بیش از احتیاج روزانه مصرف کنید. آنچه مسلم است شما برای تمام عمر احتیاج به کالری شماری ندارید اما در روزها و هفته های نخست بهتر است از آن ها بهره ببرید تا به طور دقیق متوجه شوید چقدر باید کالری مصرف کنید. پس برای آن که بدانیم چگونه چاق شویم و چاق بمانیم باید روی کالری های دریافتی کنترل داشته باشیم.

2- چگونه چاق شویم و چاق بمانیم ؛ چقدر پروتئین مصرف کنیم؟

برای این که به روشی سریع چاق شوید و چاق بمانید و البته دچار اختلال در سلامت بدن نشوید باید از پروتئین به عنوان اصلی ترین ماده غذایی رژیم خود بهره ببرید. شما برای ماهیچه سازی به پروتئین احتیاج دارید و در غیر این صورت هر چه که بخورید به جای ماهیچه و عضله به چربی در بدن شما تبدیل خواهد شد. نتایج یک تحقیق نشان می دهد یک رژیم سرشار از پروتئین سبب افزایش وزن و عضله سازی در افراد دچار کمبود وزن شدید می گردد. وزن خود را در نظر بگیرید و در ازای هر کیلوگرم 1.5 تا 2.2 گرم پروتئین مصرف کنید. پروتئین مصرفی خود را با خوردن انواع گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات پرچرب، سبزیجات مختلف و انواع آجیل و مغزها تامین کنید.

3- حداقل سه بار در طول روز غذا بخورید؛ کربوهیدرات و چربی را نباید فراموش کنید

خوردن غذاهای چرب به معنای خوردن غذاهای سرخ نموده و ناسالم نیست. چربی های مفید و سالم مثل انواع ماهی چرب، روغن زیتون و زرده تخم مرغ را در رژیم غذایی روزانه جا بدهید و از از انواع کربوهیدرات پیچیده و کامل مثل غلات کامل بهره ببرید. حداقل 3 بار در طول روز غذای کامل و مفصل بخورید.

4- چگونه چاق شویم و چاق بمانیم؛ غذاهای خوشمزه و خوش ادویه میل کنید

از جمله راههای چاق شدن افراد لاغر خوردن غذاهای مقوی و پرفایده است. در حقیقت برای این که چاق شوید و چاق بمانید باید غذاهای خوشمزه بخورید تا اشتهای شما برای خوردن غذا باز گردد. همراه غذا سس های سالم و انواع ترشی جات را بخورید تا اشتهای بیشتری برای خوردن غذا داشته باشید. اما چگونه چاق شویم و چاق بمانیم؟ بعضی از مواد غذایی سالم برای وزن اضافه کردن عبارتند از:

*انواع آجیل و مغزها مثل انواع بادام درختی، بادام زمینی و هندی و پسته

*میوه خشک مثل انواع کشمش و مویز، خرما، آلو بخارا و …

*لبنیات پرچرب و کامل از جمله خامه، ماست، پنیر، شیر و …

*روغن و چربی سالم مثل روغن زیتون فرابکر و روغن آووکادو

*غلات کامل مثل برنج قهوه ای و نان سبوس دار

*انواع گوشت قرمز مثل گوشت گوساله و گوسفند و گوشت سفید مثل جوجه و انواع ماهی و ماکیان دیگر

*انواع سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

*شکلات تلخ، آووکادو، کره بادام زمینی، شیر نارگیل، گرانولا و انواع آجیل شیرین.

10 نکته مهم برای این که بدانید چگونه چاق شوید و چاق بمانید

اگر می خواهید بدانید که بهتر است چگونه چاق شویم و چاق بمانیم این استراتژی مهم را قبل، حین و بعد از غذا خوردن حتما در پیش بگیرید:

1- از جمله راههای چاق شدن افراد لاغر این است که قبل از خوردن غذا آب نخورند. آب خوردن معده را پر می نماید و اجازه نمی دهد به اندازه کافی کالری دریافت کنید.

2- بیشتر از حد معمول غذا بخورید. مقداری اسنک سالم و مقوی آماده کنید و هر بار که گرسنه شدید مقداری بخورید، اگر قبل از خواب هم گرسنه شدید از غذا خوردن دریغ نکنید.

3- شیر بخورید. خوردن شیر کامل یکی از آسان ترین روش ها برای دریافت کالری و پروتئین است.

4- اگر در حال چالش برای افزایش وزن هستید غذاهای پر کالری، سرشار از پروتئین و کربوهیدرات کامل فراوان بخورید.

5- بشقاب غذای تان را بزرگ کنید. اگر می خواهید بدانید که چگونه چاق شوید و چاق بمانید یک راهکار مفید این است که بشقاب غذای بزرگ انتخاب کنید و در بشقاب کوچک غذا نخورید.

6- به قهوه روزانه تان خامه اضافه کنید. این یک روش ساده برای دریافت مقدار بیشتری کالری است.

7- مکمل کراتین بخورید. کراتین یک پروتئین تک مولکولی محلول در آب است که برای حجیم کردن ماهیچه و عضلات لازم است.

8- چگونه چاق شویم و چاق بمانیم ؟ خوب بخوابید. همان طور که کم خوابی و اختلال در خواب سبب افزایش وزن می گردد، در افراد مستعد به لاغری بیش از حد سبب کاهش وزن می گردد. خواب کافی برای عضله سازی و رشد ماهیچه ها لازم و لازم است.

9- چگونه چاق شویم و چاق بمانیم ؟ وعده اول در هر نوبت غذایی باید مصرف پروتئین و وعده آخر مصرف سبزیجات باشد. اگر در بشقاب تان چند نوع گروه غذایی مثل سبزیجات، کربوهیدرات و پروتئین دارید ابتدا مواد غذایی پروتئینی را میل کنید و در مرحله آخر سراغ سبزیجات بروید.

10- سیگار نکشید. افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار کمبود وزن و لاغری بیش از حد می شوند. اگر در حال اضافه کردن وزن هستید و قادر نیستید به طور کامل سیگار را کنار بگذارید، موقتا از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: افق کوروش
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 8799

به "بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر؛ 10 نکته مهم که چگونه چاق شویم و شکم نیاوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راههای چاق شدن افراد لاغر؛ 10 نکته مهم که چگونه چاق شویم و شکم نیاوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید