کارتون نوستالژیک؛ بازیگوشی های تام و جری با تم خشونت

به گزارش مهسان بلاگ، کارتون تام و جری نه فقط برای ما داخل ایران که نسل هاست برای همه بچه های دنیا خاطره سازی می نماید. اپیزودهای کوتاه مفرح از یک موش به نام جری و گربه ای به نام تام که دائم سر به سر هم می گذارند. رابطه عجیب و غریبی هم دارند. رابطه شکار و شکارچی است اما خود پروسه برای هر دو لذت بخش است. برای همین بارها پیش می آید که تام تا یک قدمی خوردن جری جلو می رود اما دست آخر رهایش می نماید تا کیف شکار دوباره اش را تجربه کند. یک جور رابطه عشق و نفرت میان این موش و گربه برقرار است که گاهی در مقابل هجوم دشمن حتی کنار یکدیگر می ایستند و دست رفاقت می دهند. بعد از این که دشمن از میدان به در شد دوباره تام و جری هستند و تعقیب و گریزشان.

کارتون نوستالژیک؛ بازیگوشی های تام و جری با تم خشونت
تاریخ ساخت خالقان کشور سازنده
1940-1967 میلادی ویلیام هانا - جوزف باربرا آمریکا

فراوری کارتون تام و جری از سال 1940 آغاز شد. در حقیقت برعکس خیلی از کارتون های آن موقع سریالی نبود بلکه مجموعه ای از فیلم های کوتاه محسوب می شد. نسخه اصلی آن که توسط خالقانش یعنی ویلیام هانا و جوزف باربرا فراوری شد 114 قسمت داشت که بین سال های 1940 تا 1958 در کمپانی مترو گلدوین مایر فراوری شد.

چیزهایی که درباره کارتون تام و جری نمی دانید

 • در طول هجده سالی که ویلیام هانا و جوزف باربرا پشت ساخت انیمیشن های تام و جری بودند این فیلم های کوتاه هفت بار برنده جایزه اسکار شدند. درنتیجه کارتون تام و جری به همراه سمفونی های احمقانه والت دیزنی در این بخش رکورددار بود.
 • بعد از بسته شدن استودیوی کارتون کمپانی متروگلدوین مایر در سال 1957، کمپانی در سال های 1961 تا 1962 با اضافه کردن جن دیچ 13 فیلم کوتاه دیگر از سری تام و جری را برای استودیوی فیلم رامبراند فراوری کرد.
 • کارتون تام و جری تبدیل به پرفروش ترین فیلم کوتاه انیمیشن تاریخ شد.
 • تعدادی انیمیشن با قصه های فرعی هم با حضور کاراکترهای تام و جری فراوری شدند. از جمله شوی تام و جری (که از سال 2014 تا امروز فراوری می گردد)، داستان های تام و جری (2006-2008) و بچه های تام و جری (1990-1993).
 • کارتون های تام و جری به عنوان انیمیشنی مشهور شد که خشونت آمیزترین شوخی ها در آن استفاده می شد. تام برای کشتن جری سراغ تبر، چکش، مواد منفجره و تله و حتی سم می رفت. از طرف دیگر شیوه های جری هم برای فرار از دست تام خشونت آمیز بود. از جمله این که حتی ممکن بود تام را از وسط دو نصف کند. انگشتش را لای در یا پنجره خرد کند یا با چیزی توی سرش بزند یا دمش را با اتو داغ کند! به دلیل چنین صحنه هایی کارتون تام و جری اکثرا مورد نقد قرار می گرفت اما علیرغم این صحنه های خشن در هیچ سکانسی خون نمی دیدیم.
 • موسیقی نقش مهمی در بخش های مختلف انیمیشن تام و جری بازی می کرد. روی اکشن اش تاکید می کرد. یا جای خیلی از جلوه های صوتی را می گرفت. اسکات بردلی آهنگساز اصلی 113 قسمت کارتون تام و جری بود. او برای ساخت موسیقی این انیمیشن از عناصر موسیقی جز، پاپ و کلاسیک استفاده می کرد. او موسیقی چند تا از مهم ترین موزیکال های کمپانی ام.جی.ام مثل جادوگر شهر از یا مرا در سنت لوییس ملاقات کن را ساخته بود.
 • معمولا در کارتون تام و جری دیالوگ خیلی کمی وجود داشت. به هر حال کاراکترهای فرعی به هر زبانی می توانستند حرف بزنند. خود تام و جری گاهی به زبان انگلیسی حرف می زدند که البته به ندرت پیش می آمد و بیشتر طول انیمیشن کاملا ساکت بودند. کاراکتر خانم دو کفش که همان زن آفریقایی-آمریکایی خانه دار در کارتون ها بود همواره وقتی در انیمیشن حضور پیدا می کرد دیالوگ داشت.
 • تام و جری اصطلاحی در لندن قرن نوزدهم بود که به جوانک هایی گفته می شد که برای خودشان ول می گشتند و رفتارهای آشوبگرانه داشتند.
 • جوزف باربرا مرد قصه بود و کاراکترها را طراحی می کرد و بعد از ورشکستگی استودیویی که در آن کار می کرد در مترو گلدوین مایر به ویلیام هانا ملحق شد که کارگردانی انیمیشن را برعهده داشت. آنها در اولین گپ هایشان برای طراحی این کارتون می دانستند که به دو کاراکتر احتیاج دارند و می دانستند که این دو کاراکتر باید با هم تعارض داشته باشند. و طبعا اولین و بنیادی ترین شکل این تفکر در رفتار موش و گربه بود.
 • در اولین نسخه باربرا و هانا نام تام جاسپر بود و جری هم جینکس نامیده می شد.
 • نقش تهیه کننده را در فراوری کارتون های تام و جری نباید نادیده گرفت. فردی کوئیمبی تهیه کننده کارتون تام و جری بود. او مدیر استودیوی انیمیشن کمپانی متروگلدوین مایر بود و با تایید او باربرا و هانا توانستند به فراوری این انیمیشن های کوتاه ادامه بدهند.
 • بعد از باربرا و هانا کسانی چون جن دیچ و چاک جونز آغاز به ساختن سری های جدید از انیمیشن های تام و جری کردند.
 • در طول این چند دهه ای که از ساخت انیمیشن می گذرد کاراکتر تام نسبت به نسخه اولیه در ظاهرش تکامل پیدا نموده است و جزییات بیشتر در موها و دمش دیده می گردد.
 • از آنجایی که این انیمیشن دیالوگ نداشت به راحتی از تلویزیون های مختلف کشورهای دیگر پخش می شد. اولین کشور خارجی که دست به پخش آن زد (به جز انگلستان) ژاپن بود. سال 1965 برای اولین بار تام و جری در یک کشور غیرانگلیسی زبان پخش شد.
 • کارتون تام و جری دارایی محبوب شبکه بی بی سی انگلستان بود. اول این که آنها انیمیشن را به خاطر صحنه های خشونت بارش سانسور نکردند و به صورت کامل آن را نشان می دادند. نکته دیگر این که بین هر برنامه ای که وقفه می افتاد حتی اخبار تکه ای از کارتون تام و جری را پخش می کردند.
 • مثل بسیار از انیمیشن هایی که بین دهه 30 تا 50 میلادی در آمریکا ساخته شدند کارتون تام و جری هم حاوی صحنه هایی نژادپرستانه بود. برای مثال بعد از هر انفجاری صورت کاراکترها شبیه سیاهپوستان می شد. با لب های بزرگ و موهای فر خورده. اما مهم ترین نشانه این ماجرا کاراکتر خانم دو کفش بود. کدبانوی فقیری که با لهجه سیاهپوستان حرف می زد.

berlinro.ir: آلمان: سفر به مهد صنعت و فناوری اروپا، برلین، هامبورگ، هانوفر

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 7519

به "کارتون نوستالژیک؛ بازیگوشی های تام و جری با تم خشونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارتون نوستالژیک؛ بازیگوشی های تام و جری با تم خشونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید