کدام مسمومیت ها کُشنده است، مسمومیت گیاهی را جدی بگیرید

به گزارش مهسان بلاگ، مسمومیت ها، یکی از علل مرگ و میر است و در این بین، بعضی از مسمومیت ها، خطرناک تر و کشنده تر هستند.

کدام مسمومیت ها کُشنده است، مسمومیت گیاهی را جدی بگیرید

به گزارش، آن طور که گفته می گردد، حدود 48 درصد مسمومیت ها تعمدی و مابقی به شکلی ناخودآگاه اتفاق می افتد که بعضا می تواند با مرگ و میر نیز همراه باشد. در این بین، سهم مسمومیت در بین بچه ها بالاتر از سایر افراد است. زیرا، در دسترس بودن بعضی مواد شوینده و پاک نماینده در منازل، یکی از همین تهدیدات است.

این در حالی است که سهم مسمومیت دارویی در بین بچه ها، خیلی پایین تر از انواع دیگر مسمومیت ها است. به طوری که گفته می گردد، مسمومیت های دارویی در بچه ها با شیوع کمتر از 4 درصد و اغلب به صورت اتفاقی و در اثر کنجکاوی کودک و یا اشتباه والدین رخ می دهد.

اما مسمومیت با شوینده ها در بچه ها بسیار بالاتر است. از همین رو، ضروری است به توصیه های کارشناسی در همین زمینه دقت گردد.

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک نماینده پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. از مخلوط کردن مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با فرآورده های سفید نماینده جداً خودداری کنید، چون بخارات و گاز های فراوریشده بسیار سمی و کشنده است.

پس از مصرف مواد شوینده، سفید نماینده، جرم بر و لوله بازکن در محیط های در بسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان توقف نکنید چرا که گاز های فراوری شده در محیط های بدون تهویه مناسب، سمی است.

برای استفاده از مواد شیمیایی حتماً از وسایل محافظت نماینده مانند دستکش بلند، کفش نفوذ ناپذیر، لباس آستین بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده گردد.

افرادی که با مواد شوینده سر و کار دارند، حتما از مواد شوینده مرغوب و مورد تایید سازمان های استاندارد و غذا و دارو استفاده نمایند.

مسمومیت با گیاهان در بسیاری از موارد از نظر شدت نوع خفیف یا متوسط بوده، به طوری که با درمان اولیه، علائم و نشانه های مسمومیت کاهش یافته و رفع می گردد.

بعضی از گیاهان مانند شوکران، خرزهره، تاتوره، گل انگشتانه و کرچک قادر به ایجاد مسمومیت های شدید و حتی کُشنده در انسان هستند.

گیاهان تزئینی مانند دیفن باخیا و خرزهره که در باغچه منازل و آپارتمان های مسکونی کاشته و نگهداری می شوند نیز می توانند در صورت مصرف اتفاقی، موجب بروز مسمومیت شوند.

بروز مسمومیت های گیاهی در بین کشاورزان، باغداران، شکارچیان و کارگران مزارع و گلخانه ها به علت تماس بیشتر با انواع گیاهان سمی، شیوع بیشتری دارد.

در سال های اخیر گرایش مردم به مصرف دارو های گیاهی و گیاهان دارویی افزایش یافته است. مصرف ناآگاهانه و خودسرانه بسیاری از گیاهان دارویی می تواند سبب بروز مسمومیت در انسان گردد.

گیاهان در بسیاری از کشور های دنیا به عنوان یکی از علل مهم بروز مسمومیت ها به خصوص در بچه ها زیر 5 سال است. کنجکاوی و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش های مختلف یک گیاه سمی مثل میوه، دانه و برگ از عوامل مسمومیت در بچه ها است.

در صورت بروز این نوع مسمومیت باید با مرکز اورژانس 115 تماس گرفت و بدون اتلاف وقت فرد مسموم به بیمارستان منتقل گردد.

آمار ها نشان می دهد مسمومین ناشی از دارو، شوینده ها، گیاهان سمی، سرب و منواکسید کربن، درصد قابل توجهی از بیماران ارجاع داده شده به بیمارستان ها را تشکیل می دهند.

در مورد مسمومیت ناشی از سرب در بچه ها، عنوان می گردد که اسباب بازی هایی که از مجاری قانونی وارد کشور می شوند، دارای استاندارد هستند. ولی واقعیت این است که اسباب بازی های موجود در بازار از طرق مختلف وارد می شوند. استفاده از اسباب بازی های نامرغوب، بچه ها را به مرور دچار مسمومیت می نماید. علاوه بر اسباب بازی ها، هوا نیز منبع عمده ای از آلودگی سرب است. معمولا شیوع مسمومیت با سرب در بچه ها بالاست.

مسمومیت با سرب شامل دو دسته حاد و مزمن و راه های ورود دهانی و به وسیله استنشاق است. آلودگی های هوا به وسیله استنشاق عامل مسمومیت است. همچنین عامل عمده مسمومیت بچه ها سنین زیر 6 و 12 سال، دهانی است که به وسیله استفاده از اسباب بازی های نامرغوب رخ می دهد.

مزمن بودن مسمومیت با سرب نوعی کم خونی نزدیک به فقر آهن را ایجاد می نماید، البته این کم خونی، فقر آهن نیست. در مورد علائم مسمومیت با سرب علاوه بر کم خونی می توان به بی قراری، پرخاشگری و بی اشتهایی اشاره نمود.

منبع: مهر

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 24613

به "کدام مسمومیت ها کُشنده است، مسمومیت گیاهی را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مسمومیت ها کُشنده است، مسمومیت گیاهی را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید