کرونا نفس اژدهای زرد را هم به شماره انداخت؛ کوچک شدن هفت درصدی اقتصاد چین

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران : شیوع ویروس کرونا رشد تقریبا نیم قرنی و خیره آسای چین را به انتها رساند؛ این به رهبران دنیا این وظیفه عظیم را یادآور می گردد که برای بازیابی اقتصاد دنیای سخت تر بکوشند.

کرونا نفس اژدهای زرد را هم به شماره انداخت؛ کوچک شدن هفت درصدی اقتصاد چین

به گزارش خبرنگارانمقام های چینی روز آدینه 29 فروردین ماه اعلام کردند که اقتصاد دومین اقتصاد بزرگ دنیا در سه ماه اول امسال در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته 8/ 6 درصد کوچک تر شده است و به رشد بدون محدودیت اقتصاد این کشور که از دوران سرکوب تیان آن من تا بیماری سارس و حتی بحران مالی دنیای دوام آورده بود، انتها داد. کیث برادشر در گزارش 16 آوریل برای نیویورک تایمز نوشت، داده ها از کوشش شدید چین برای از میان بردن تبعات این ویروس و حتی خود این ویروس حکایت دارد که با شیوع این بیماری در ماه های ژانویه و فوریه باعث تعطیلی کارخانه ها، بیکاری هزاران نفر و بیماری ده ها هزار نفر دیگر شده است. این آمار و ارقام نشان می دهد که بازگرداندن اقتصاد دنیا روی ریل و ایستادن این اقتصاد روی پاهای خود چقدر مهم است. از 40 سال پیش که چین از انزوا و فقر بیرون آمد به موتور محرک رشد مالی دنیا تبدیل شد؛ رشدی که در دوران بحران های قبلی پیروز شده بود ثروت خود را افزایش دهد.

طرح: اکونومیست

به نوشته این گزارشگر، اکنون چین در کوشش است تا اقتصاد بزرگ 14 تریلیون دلاری خود را بازگشایی کند و بار دیگر به راه اندازد؛ کوششی که می تواند محرکی برای دیگر نقاط دنیا باشد. گسترش این ویروس به اروپا و آمریکا و به خواب رفتن اقتصاد این کشورها به پیش بینی هایی منجر شده دال بر اینکه خروجی اقتصاد امسال دنیا می تواند بیشتر از بحران مالی 2008 آب برود. این توقف در اقتصاد دنیای می تواند کوشش های چین برای بازگرداندن اقتصادش به ریل پیشرفت را به حال تعلیق در آورد و یک معمای مالی سخت برای مقام های ارشد در پکن به وجود آورد. این بیماری فراگیر باعث شده اشتهای دنیا برای کالاهای چینی به شدت کاهش یابد و این مساله می تواند تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران را به دنبال داشته باشد. چین در هفته های اخیر محدودیت بر کار و سفر را به تدریج کم نموده است، اما تاجران و بازرگانان بر این باورند که شرایط هنوز با شرایط نرمال فاصله دارد و خانواده ها هم می گویند درآمدشان کاهش یافته است.

لیو شیا، میوه فروش دوره گرد در روستایی در حومه شمالی پکن، می گوید: امسال، سال سختی است. بعضی کار خود را از دست داده اند و بعضی نمی توانند کاری بیابند. آنهایی که سر کار می فرایند و آنهایی که هنوز دستی در کسب و کار دارند به شدت متاثر شده اند. به نوشته برادشر، گزارشگر نیویورک تایمز، این انقباض و کوچ شدگی- که روز آدینه از سوی دفتر آمار ملی چین منتشر شد، اولین انقباض و کوچک شدگی در اقتصاد چین پس از 1976 است یعنی زمانی که این کشور در روزهای انتهای انقلاب فرهنگی بود؛ انقلابی که خشونت و شکنجه از مولفه های اصلی آن بود. کارشناسان چینی قبلا پیش بینی نموده بودند که اقتصاد این کشور در سه ماه اول سال در مقایسه با همین بازه زمانی در سال 2019 تا 6 درصد و در مقایسه با سه ماه پیش (فصل آخر 2019) 10 درصد کوچک می گردد. پیش بینی خبرگزاری رویترز سقوط فراوری ناخالص داخلی در حدود 5/ 6 درصد در مقایسه با فصل اول 2019 بود که آمارهای دولتی فعلی از آن هم پیشی گرفته است. آمار دولتی حاکی است فراوری ناخالص داخلی ژانویه تا مارس، در مقایسه با سه ماه پیش، 8/ 9 درصد افت نموده است. ناگفته نماند که از سال 1992 به این سو است که چین آمار فراوری ناخالص داخلی را به طور رسمی اعلام می نماید. در 26 فروردین ماه صندوق بین المللی پول رشد مالی چین را با 2/ 1 درصد، کمترین میزان از سال 1976 به این سو برآورد نموده بود.

محرک رشد تاریخی اقتصاد چین همانا ساخت بزرگراه ها و راه آهن های مدرن و گسترده، کارآفرینی قدرتمند مردمانش، نیروی کار ماهر و البته دولتی بود که میل داشت نگرانی های زیست محیطی و کاری را به خاطر یک رشد مالی بزرگ تر به کناری بگذارد. اما آن مولفه ها در دوران کرونا دیگر به کار نیامد و باعث شد موتور بزرگ صنعت این کشور به سرعت متوقف گردد. گزینه های پکن محدود هستند. این کشور از ارائه بسته های بزرگ هزینه ای و حمایتی که رهبران اروپا و آمریکا متقبل شده اند احتراز نموده است. اقتصاد این کشور آن قدر بزرگ و پیچیده است که بازگرداندن آن به ریل مانند سال 2008 کار آسانی نیست. این کشور در سال 2008 بیش از نیم تریلیون دلار برای یاری به اقتصاد خود هزینه کرد. سال ها وام دادن های آسان باعث شده دولت های محلی و شرکت های دولتی غرق در بدهی شوند.

با این حال، رهبران چین برای اقدام عاجل زیر فشار هستند. افول درآمد خانوارها باعث شده بسیاری از خانواده ها هزینه های خود را کاهش دهند. هان شیائوژوان، جوان 35 ساله ای که مغازه کوچک فروش ژاکت و دمپایی دارد، می گوید بسیاری از مردم این روزها فقط به فکر خرید ملزومات و مایحتاج اساسی خود هستند. هان می گوید:10 سال است که در پکن به این کار مشغولم. این دوره بدترین زمان در تمام طول دوران کاری ام است. چین بعضی اقدامات سختگیرانه - مثلا انتها دادن به قرنطینه ووهان در هفته گذشته- را تا حدودی انتها داده اما این امر تاثیر ملموسی بر کسب و کارها نداشته است. بسیاری از فاصله گذاری های اجتماعی هنوز وجود دارد. از رستوران ها، تا مسافران و تا قطارها، بسیاری از جایگاه ها خالی هستند و استفاده ای از آنها نمی گردد. این یعنی کاهش فروش و به تبع آن، کاهش درآمد.

نویسنده نیویورک تایمز در بخش دیگری از گزارش خود می آورد بعضی آمارهای صادراتی و وارداتی که روز پنج شنبه منتشر شد، نشان می دهد که اقتصاد کوشش دارد تا خود را بازیابی کند اما تا تحقق کامل این امر راه درازی در پیش دارد. در ماه مارس، فراوری صنعتی در مقایسه با سال گذشته به 1/ 1 درصد رسید در حالی که خرده فروشی تا 8/ 15 درصد افت کرد. سرمایه گذاری در دارایی های ثابت برای سه ماه اول در مقایسه با سال گذشته 6/ 16 درصد کاهش نشان می دهد. مائو شن یونگ، سخنگوی دفتر آمار ملی چین می گوید: با توجه به شیوع دنیای این ویروس، فشارهای روزافزون بر اقتصاد دنیای و ابهام های روزافزون، ما شاهد فشارهای روزافزون هستیم. دومین ضربه بر اقتصاد چین هم می تواند در کاهش تقاضای دنیای برای صادرات این کشور متبلور گردد.

یوئی سو از واحد اطلاعات اکونومیست می گوید: انقباض فراوری ناخالص ملی در فاصله ژانویه تا مارس به معنی از دست رفتن دائمی درآمدها خواهد بود، موضوعی که در اعلام ورشکستی شرکت های کوچک و بیکاری منعکس می گردد. صندوق بین المللی پول نیز روز پنج شنبه پیش بینی کرد اقتصاد چین وارد رکود نخواهد شد اما رشد امسال آن فقط 2/ 1 درصد خواهد بود. با این حال، کارشناسان داده های مالی چین را زیر سوال برده اند. گزارشگر نیویورک تایمز می افزاید، تاجران چینی که مشتریانی در آن سوی آب ها دارند شاهد هستند که خریدارانشان یا خواستار تعویق خریدها هستند یا درخواست های خود را لغو می نمایند. آرون یانگ، مالک جواهری Arnan Fashion Jewelry در یی وو، شرق مرکزی چین می گوید، این تعویق ها و تاخیرها در همه جا و در تمام صنوف در حال رخ دادن است. وو جیانگ یینگ، مالک اسباب فروشی Fang Weimei که صادرنماینده تفنگ آب پاش است و او هم در یی وو مستقر است، می گوید، این دوره باید شلوغ ترین دوران کاری ما برای صادرات باشد زیرا خریداران غربی برای فصل شنا در تابستان به خرید روی می آورند. اما خریداران سفارش های خود را لغو نموده اند و بعضی هم واریز پول برای سفارش های در جریان خود را متوقف نموده اند.الجزیره هم در گزارش دیروز آدینه نوشت که داده های دولتی در چین نشان می دهد که فراوری ناخالص داخلی چین در ژانویه- مارس به 8/ 6 درصد سقوط کرد و این بیش از پیش بینی 5/ 6 درصدی تحلیلگران رویترز است. با این حال گزارش الجزیره حاکی از این است که اگرچه دولت چین کوشش دارد تا بخش های بزرگی از اقتصاد را به جریان اندازد اما تحلیلگران بر این باورند که این کشور شرایط سختی برای به جریان انداختن دوباره اقتصاد دارد چرا که شیوع دنیای کرونا تقاضای دنیای را هم تحت تاثیر قرار داده است. جولیان ایوانز پریچارد، اقتصاددان ارشد چینی در Capital Economics در نوشته ای که الجزیره هم آن را مشاهده کرد نوشت: داده های مارس نشانه های بزرگ تری را به دست می دهد که اقتصاد چین بدترین را پشت سر گذاشته است، اما بازیابی احتمالا زمان بیشتری طول می کشد و کوشش زیادی می طلبد. او می افزاید: یک مشکل تقاضای داخلی است که به خاطر محدودیت های بازار کار به تعویق افتاده است.... بیکاری شهری در چین در ماه مارس 9/ 5 درصد بود و این کمتر از 2/ 6 درصد در ماه فوریه است. پائولینگ لونگ، مدیر عامل شرکت مشاوره ای- تحقیقاتی Asia-Analytica، به الجزیره می گوید، نرخ بالای بیکاری احتمالا تاثیر دائمی بر هزینه های خصوصی و سرمایه گذاری خواهد داشت. او می گوید: تا زمانی که مردم احساس نمایند این ویروس همچنان وجود دارد یا اینکه هنوز مهار نشده، دولت کار چندانی نمی تواند انجام دهد. مردم به این دلیل سرمایه گذاری نمی نمایند که هیچ اعتمادی به این مساله ندارند.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 45224

به "کرونا نفس اژدهای زرد را هم به شماره انداخت؛ کوچک شدن هفت درصدی اقتصاد چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا نفس اژدهای زرد را هم به شماره انداخت؛ کوچک شدن هفت درصدی اقتصاد چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید